فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است؟

فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است: با توجه به اهمیت میلگرد استیل در ساخت سازه های مختلف و نیاز به تولید و به کارگیری آن در صنایع گوناگون، قصد داریم تا در این مقاله از وب سایت کلیدآهن به شما بگوییم که فرایند خم کاری این محصول به چه شکلی انجام می پذیرد.

میلگردها در آرماتوربندی و فونداسیون ساختمان ها به کار می روند و البته در این بخش ها نیاز به خم کار میلگرد نیز احساس می شود. اما فراموش نگنید که میلگرد یک مقطع فولادی است. استحکام و مقاومت بالا این محصول در برابر فشار و ضربه باعث شده که خم کاری آن به سادگی صورت نپذیرد. با این حال فرایند خم کاری این محصول قابل انجام است و ما در این جا روش انجام و همچنین میزان خم کاری میلگرد را برای شما توضیح خواهیم داد.

انواع خم میلگرد به واسطه دستگاه ها و حتی آچار دستی خم کن میلگرد قابل انجام است تا متخصصان و طراحان پروژه بتوانند به نتیجه مطلوب خود برسند.

 

فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است؟

انواع خم میلگرد را می توان به صورت دستی و اتوماتیک انجام داد. آن چه که در انجام این فرایند بسیار تاثیرگذار است، قطر میلگرد می باشد. در واقع میزان خم میلگرد و محاسبه طول خم مبلگرد را با تئجه به قطر آن انجام می دهند. انواع میلگردها در بازار موجود هستند که هر کدام روش خم کاری مخصوص به خود را داشته و کارایی آن ها نیز در بخش های مختلف یک سازه و صنایع مختلف، تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. البته می توان در برخی از موارد آن ها را جایگزین یکدیگر نمود. این انواع عبارت اند از:

  • میلگرد خرک
  • میلگرد سنجاقک
  • میلگرد ادکا
  • میلگرد راستا
  • میلگرد رکابی

فرایند اجرای این عملیات می توان بنا بر نوع میلگرد و همچنین انواع خم میلگرد انجام می شود. در ادامه هر کدام از روش های دستی و اتوماتیک برای انجام خم کاری را به شما آموزش می دهیم.

خم کاری اتوماتیک میلگرد

برای خم کاری اتوماتیک از دستگاه های مخصوص این کار استفاده می شود. یک نوع ساده این دستگاه دارای یک پدال است و آچار با استفاده از نیروی الکتریکی حرکت می کند. ضوابط قطع و خم میگلرد در این روش به شکل مناسب تری رعایت می شود و نتیجه کار نیز مطلوب تر بوده و با سرعت عمل بیشتری به دست می آید.

میلگرد با استفاده از خارهایی که در دستگاه ها تبیه شده است در جای خود ثابت نگه داشته می شود. زمانی که پا بر روی پدال فشرده می شود، میله به جای آچار قرار می گیرد و نیروی وارد شده بر آن باعث خم کاری میلگرد می گردد.

در این روش میزان خم میلگرد و زاویه خم کاری آن بسته به حرکت اهرم و تنظیمات انجام شده در دستگاه می تواند متفاوت باشد.

 

خم کاری میلگرد به روش دستی

در این بخش به شما می گوییم که خم کاری دستی میلگرد به عنوان یکی از مهم ترین انواع فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است.

این روش همانطور که از نامش مشخص است به شکل دستی و توسط اپراتور و نیروی انسانی انجام می شود. به همین دلیل نیاز به ابزارها و وسایلی برای آن می باشد که در زیر به ان ها اشاره می کنیم.

 

میز خم کاری میلگرد

میز خم کاری میلگرد برای راحتی کار اپراتور و حفظ اصول ایمنی در انجام کار، ضروری است. این میز باید ارتفاع مشخصی داشته باشد که حداقل 80 سانتی متر برآورد شده است. روی این میز صفحه خم کن قرار می گیرد که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت.

فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است؟

آچار دستی خم کن میلگرد

آچار F برای خم کردن میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. این آچار با میلگرد درگیر شده و ضمن خم کردن آن از بروز آسیب به بدنه میلگرد نیز ممانعت می کند. طرز کار این آچار به گونه ای است که نیرویی را به میلگرد وارد کرده که حول نقطه خار خم کن، میلگرد را خم می کند.

 

صفحه خم کن میلگرد

در ادامه مقاله فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است، به معرفی صفحه خم کن میلگرد می پردازیم. این صفحه از جنس فولاد ساخته شده و دارای شکل مربع یا مستطیل است. تعدادی خار روی ان تعبیه شده و برای ثابت نگه داشتن میلگرد بر روی صفحه در نظر گرفته شده اند.

 

میزان خم میلگرد

جدول زیر مشخصات میلگردها را براساس قطر آن ها نشان می دهد.

قطر میلگرد mm حداقل قطر خم  d
فولاد نرم220 s فولاد نیم سخت 400s فولاد سخت 400 500s
کمتر از 28 5 Db 5 Db 6 Db
28-34 5 Db 6 Db 8 Db
36-55 7 Db 10 Db 10 Db

 

در بخش های قبل از مقاله فرایند خم کاری میلگرد به چه صورت است، به این نکته اشاره کردیم که قطر میلگرد تا چه حد می تواند در خم کاری آن تاثیرگذار باشد. در واقع میزان خم میلگرد و نیز محاسبه طول خم میلگرد با در نظر گرفتن قطر آن قابل تعیین است.

در صورتی که هر گونه سوال و یا ابهامی در مورد فرایند مورد بحث در این مقاله از وب سایت کلیدآهن در ذهن دارید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت ما سایر مطالب آموزشی در خصوص میلگرد استیل و انواع آن را نیز مطالعه نمایید.

منابع: eagletube.com، aalco.co.uk