ورق سیلیکون استیل چیست


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق سیلیکون استیل چیست

ورق سیلیکون استیل

ورق سیلیکون استیل چیست : فولاد الکتریکی که به عنوان ورق استیل سیلیکونی نیز شناخته می شود، یک آلیاژ مغناطیسی مهم است که در صنایع برق و الکترونیک ضروری است و همچنین ماده کاربردی فلزی با بیشترین خروجی است. عمدتا به عنوان هسته آهنی موتورها، ژنراتورها و ترانسفورماتورهای مختلف استفاده می شود.

فرآیند تولید آن پیچیده است و تکنولوژی ساخت آن سخت است. فن‌آوری‌های تولید خارجی در قالب پتنت محافظت می‌شوند و به عنوان حیات یک شرکت در نظر گرفته می‌شوند. تکنولوژی ساخت و کیفیت محصولات ورق سیلیکون استیل یکی از شاخص های مهم برای سنجش میزان تولید فولاد ویژه و توسعه فناوری در یک کشور است. فروشگاه کلیدآهن در این مقاله قصد دارد به نقد و بررسی این نوع ورق بپردازد. با ما همراه باشید.

خواص ورق سیلیکون استیل چیست

افزودن سیلیکون به آهن خواص فیزیکی فولادهای الکتریکی را تا حد زیادی بهبود می بخشد. استیل های سیلیکونی دارای خواص مطلوب زیر برای پشتیبانی از تولید، توزیع و مصرف برق هستند:

 • نفوذپذیری بالا: افزایش ظرفیت برای پشتیبانی از میدان های مغناطیسی.
 • مغناطیسی کم: تمایل کم به انبساط یا انقباض در میدان های مغناطیسی.
 • مقاومت الکتریکی بالا: با کاهش مولفه جریان گردابی، تلفات هسته را کاهش می دهد.
 • کاهش تلفات پسماند: تلفات پسماند کم به معنای انرژی هدر رفته کمتر به شکل گرما ناشی از نیروی مغناطیسی متناوب است.

روند تولید ورق استیل سیلیکونی

فولادهای الکتریکی معمولاً به طور مداوم ریخته می شوند یا در کوره های اکسیژن ذوب می شوند. سپس هنگام عبور از خط فرآیند بازپخت و رسوب زدایی، جایی که خاک و رسوب از سطح پاک می شوند، نورد گرم می شوند. پس از آن، آنها را از طریق کاهش سرد، که در آن ضخامت استیل کاهش یافته و با توجه به مشخصات کاربر نهایی اصلاح می شود.

متعاقباً، محتوای کربن در فولاد توسط یک آنیل کربورزدایی کاهش می‌یابد که در آن رول فولادی در مخلوطی از هیدروژن، نیتروژن و بخار آب گرم می‌شود. سایر آلاینده ها مانند گوگرد نیز در این فرآیند حذف می شوند و در نتیجه مواد شکننده کمتری ایجاد می شود. برای فولاد نوع دانه گرا، سیم پیچ در حدود 1100 درجه سانتیگراد به منظور دستیابی به خواص مغناطیسی مورد نیاز و رشد دانه تحت یک آنیل سیم پیچ با دمای بالا قرار می گیرد.

کاربرد ورق سیلیکون استیل چیست

ورق سیلیکون استیل، با عملکرد مغناطیسی مفید خود، در بسیاری از سیستم های الکتریکی حیاتی هستند. در زیر برخی از کاربردهایی که در آن از هسته های ورق سیلیکون استیل استفاده می شود آورده شده است:

ماشین های دوار:

 • موتورهای رانندگی وسایل نقلیه الکتریکی
 • موتورهای هرمتیک
 • موتورهای جریان متناوب
 • موتورهای سرویس متناوب

ماشین های استاتیک:

 • ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع
 • راکتورها و تقویت کننده های مغناطیسی
 • ترانسفورماتورهای جوشکاری
 • ترانسفورماتورهای صوتی
 • ترانسفورماتورهای جریان
 • سوئیچ ها و رله های مغناطیسی
 • بالاست الکتریکی

انواع ورق سیلیکون استیل

ورق سیلیکون استیل کاملا فرآوری شده غیر جهت دار

استیل الکتریکی غیر گرا و کاملاً فرآوری شده دارای سطوح سیلیکونی متفاوتی است که از 0.5٪ تا 3.25٪ Si متغیر است. دارای خواص مغناطیسی یکنواخت در تمام جهات است. این نوع ورق برای توسعه خواص خود به فرآیندهای تبلور مجدد نیاز ندارد.

ورق سیلیکون استیل چیست

انواع ورق سیلیکون استیل

ورق سیلیکون استیل نیمه فرآوری شده غیر جهت دار

ورق استیل نیمه فرآوری نشده عمدتاً فولادهای آلیاژی غیرسیلیکونی هستند و پس از نورد سرد نهایی در دماهای پایین آنیل می شوند. با این حال، کاربر نهایی باید آنیل تنش ‌زدایی نهایی را مطابق با کاربرد مورد نظر فولاد فراهم کند. پانچ پذیری این نوع فولادی الکتریکی بهتر از نوع کاملاً فرآوری شده غیر جهت دار است؛ بنابراین نیازی به پوشش های ارگانیک نیست. گریدهای نیمه فرآوری شده غیر گرا مواد اصلی خوبی برای روتورهای کوچک، استاتورها و ترانسفورماتورهای قدرت کوچک هستند.

ورق سیلیکون استیل دانه گرا

ورق استیل دانه گرا از آهن با محتوای 3 درصد Si با دانه هایی جهت دار برای ارائه نفوذپذیری بالا و اتلاف انرژی کم تشکیل شده اند. گریدهای دانه گرا دارای خواص کریستالوگرافی قوی هستند. این نوع تحت یک فرآیند تبلور مجدد قرار می گیرد که منجر به ساختار دانه ای پیشرفته می شود که خواص مغناطیسی بهتری را در جهت غلتش ورق از خود نشان می دهد. فولادهای دانه گرا بیشتر برای کاربردهای غیر چرخشی مانند ترانسفورماتورها استفاده می شوند.

نتیجه گیری

ورق سیلیکون استیل یک ماده مغناطیسی نرم با خواص الکتریکی افزایش یافته است که به طور گسترده در کاربردهایی مانند رله های کوچک، شیر برقی، موتورهای الکتریکی، ژنراتورها و بسیاری از وسایل الکترومغناطیسی دیگر استفاده می شود. فولاد الکتریکی به استیل سیلیکونی، فولاد ترانسفورماتور یا فولاد لمینیت نیز گفته می شود. عمدتاً در سیستم های توزیع نیروی برق و در صنایع خودروسازی استفاده می شود. امیدوارم به جواب سوال خود که ورق سیلیکون استیل چیست‌، رسیده باشید و از این مقاله از سایت کلیدآهن رضایت کافی داشته باشید.

تماس بگیرید

محصولات