ورق گالوانیزه ST52 چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

ورق گالوانیزه st52

موضوع ورق گالوانیزه ST52 چیست و چه کاربردی دارد در این مقاله از وب سایت کلیدآهن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. خواص مکانیکی فولاد st52 و همچنین موارد استفاده از ورق st52 نیز در ادامه همین مقاله مورد بررسی قرار خواهید گرفت.

آن چه باید مورد توجه قرار گیرد، تنها مشخصات ورق st52 نیست بلکه باید بدانید که تفاوت ورق st52 و st37 در چیست. چرا که در اکثر موارد این دو ورق به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. با مطالعه این مقاله همراه ما باشید تا جدول مشخصات فولاد st37 را نیز به شما ارائه دهیم.

 

ورق گالوانیزه ST52 چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق st52 از نوع گالوانیزه است و جزو ورق های کم کربن نیز شناسایی می شود. ورق st52 را می توان از اکثر فروشگاه های مجاز تهیه نمود. دلیل این امر پرکاربرد بودن این محصول و تولید بالا و در نتیجه آن در دسترس بودن ورق st52 است.

ورق آلیاژی St52 بسیار مستحکم است و از آن جایی که نیاز است تا در ساخت یک سازه از مواد و مصالح با کیفیت استفاده شود، پس ورق st52 مورد انتخاب بسیاری از سازندگان سازه ها و طراحان پروژه های مهم قرار می گیرد. علاوه بر این می توان انواع پروفیل ها و لوله ها را نیز از این ورق تولید نمود.

 

مشخصات ورق st52

خواص فیزیکی و مکانیکی ورق st52 در این بخش از مقاله ورق st52 چیست و چه کاربردی دارد، مورد بررسی قرار می گیرد. منظور از خواص فیزیکی مواردی از قبیل نقطه ذوب، ضریب الاستیسیته و دمای بازگشت یا همان دمای نرمال است. خواص مکانیکی هم به استحکام تسلیم، استحکام کششی و مواردی از این دست اشاره دارد.

 

خواص فیزیکی ورق st52

جدول زیر خواص فیزیکی این ورق را به طور دقیق شرح داده است. همانطور که دیده می شود، سخت شدن این ورق در بازه دمایی 860 تا 890 شروع می شود. پس از آن ورق به واسطه آب و یا روغن کوئنج می شود. لازم است بدانید که ورق st52 دارای خصوصیات فیزیکی دیگری نظیر مقاومت در برابر پیچش و خمش نیز می باشد. علاوه بر این ورق st52 به طور قابل قبولی تحمل وزن و فشار بالا را داشته و از خاصیت ارتجاعی نیز برخوردار می باشد.

 

چگالی
g/cm^3
نقطه ذوب ضریب الاستیسیته
N/mm^2
شروع سخت شدن دمای بازگشت یا دمای نرمال فرجینگ
۷٫۸۵ ۱۴۲۰-۱۴۶۰ ۲۱۰ ۸۶۰-۸۹۰ ۸۶۰-۸۹۰ ۸۵۰-۱۰۵۰

 

در این جدول دمای فرجینگ، دمای سخت شدن و همینطور نقطه ذوب ورق بر حسب درجه سانتی گراد محاسبه می گردند.

 

جدول خواص مکانیکی ورق st52

در حین بررسی مشخصات ورق st52 در مقاله ورق گالوانیزه st52 چیست و چه کاربردی دارد، به بررسی خواص مکانیکی این محصول می پردازیم. جدول زیر این خواص را نمایش می دهد. پیش از مشاهده این جدول بهتر است مفهوم مقاومت کششی را روشن کنیم.

منظور از مقاومت کششی در اصل حداکثر میزان کششی است که ورق در هنگام کشیده شدن و درست پیش از آن که دچار شکستگی و آسیب شود، تحمل می کند. همچنین باید بدانید که منظور از قدرت یا استحکام تسلیم نیز، حداکثر تنشی است که پیش از شروع دائمی تغییر شکل باید اعمال گردد.

 

ضخامت mm استحکام تسلیم استحکام کششی کشیدگی در دقیقه %
۳-۱۰۰ ۳۱۵-۳۵۵ ۴۹۰-۶۳۰ ۲۲ >

 

در این جدول استحکام کششی و استحکام تسلیم با واحد مگا پاسکال سنجیده می شود.

 

کاربرد ورق st52 چیست؟

موارد ذکر شده در این بخش را می توان به عوان عمده ترین موارد کاربرد ورق مورد بحث در این مقاله، نام برد:

  • ساخت و سازهای عمرانی
  • ساخت ریل قطار
  • ساخت تجهیزات بالابر
  • ساخت مخازن تحت فشار
  • تولید انواع کانتینر
  • ساخت خودرو و اتومبیل های مختلف
  • ساخت اسکلت پل ها
  • تولید بدنه ماشین های سنگین و یه خصوص جرثقیل ها
  • ساخت سازه های فلزی که قابلیت جوش پذیری بالایی دارند
  • تولید انواع توربین های بادی

ورق گالوانیزه st52

تفاوت فولاد st52 و فولاد st37

حال که دانستید ورق گالوانیزه ST52 چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است تا نتیجه مقایسه این ورق با ورق فولادی st37 را نیز بدانید. دلیل این نیاز، اشتباه گرفتن این دو ورق و جایگزین شدن به جای هم در بسیاری موارد می باشد.

ورق st52 دارای استحکام بیشتری در مقایسه با ورق st37 است. چرا که این ورق از عناصر آلیاژی بیشتری تولید شده که به طور مستقیم بر استحکام آن موثر می باشد. اما آیا استفاده در ورق st52 به جای ورق st37 می تواند مفید باشد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که بله. در برخی از موارد استفاده از ورق st52 می تواند موجب کاهش وزن فولاد مصرفی شده و حتی در هزینه ها نیز صرفه جویی نماید.

 

خرید ورق گالوانیزه st52

در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت کلیدآهن توانستیم در مورد این که ورق گالوانیزه st52 چیست و چه کاربردی دارد، صحبت کنیم. اما بهترین مرجع برای خرید این نوع محصولات کجاست؟ به دلیل اهمیت محصولاتی که در ساخت آن ها از این ورق استفاده می شود و با توجه به گسترده بودن موارد کاربرد ورق st52 در خرید این محصول باید نهایت دقت را به کار گرفت.

ورق st52 را بهتر است از فروشگاه های مجاز و وب سایت های معتبر تهیه نمایید و پیش از خرید حتما قیمت ها را با با هم مقایسه نمایید. در صورتی که سوال یا ابهامی در این خصوص دارید هم می توانید در هر ساعت از شبانه روز با همکاران ما در ارتباط باشید.