استیل فریتی چیست و چه کاربردی دارد؟


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

استیل فریتی چیست و چه کاربردی دارداستیل فریتی نوعی فولاد است که از کمتر از 0.10 درصد کربن تشکیل شده است. خاصیت مغناطیسی بالایی دارد و قادر به سخت شدن از طریق حرارت نیست. این درجه از فولاد به عنوان یک گروه فولاد ضد زنگ ساخته شد که می تواند در برابر اکسیداسیون و خوردگی، به ویژه در برابر خوردگی ترک خوردگی تنشی (SCC) مقاومت کند. حال در این مقاله از وب سایت کلیدآهن قصد داریم به بررسی اینکه استیل فریتی چیست و چه کاربردی دارد، بپردازیم. با ما همراه باشید تا با این فولاد پر کاربرد بیشتر آشنا شوید.

استیل فریتی چیست؟

فولادهای فریتی به دلیل داشتن کروم بالا و محتوای کربن کم شناخته شده اند. آنها مغناطیسی، شکل پذیر و بسیار مقاوم در برابر خوردگی هستند. این نوع استیل معمولاً در ساخت تجهیزات صنعتی، قطعات خودرو و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

استیل های فریتی به دلیل ماهیت خود، نمی توانند با حرارت دادن دچار سخت شدن یا تقویت شوند. اما قدرت آن برای مقاومت در برابر خوردگی کافی است. با این حال، می توان آن را از طریق فرآیند بازپخت نرم یا سرد کرد. اگرچه به اندازه فلزات آستنیتی قوی نیست، اما خواص مهندسی آن برتر است. با این حال، فلزات فریتی محدودیت‌های جوش‌پذیری دارند، بنابراین اگر قرار است تحت جوشکاری قرار گیرد، استفاده از این نوع فلز در اندازه‌های نازک‌تر توصیه نمی‌شود.

فولادهای فریتی مقرون به صرفه تر هستند؛ زیرا حاوی نیکل و کروم کمتری هستند. با این حال، این قابلیت استفاده آن را به خطر نمی اندازد، زیرا طیف گسترده ای از برنامه ها را دارد.

انواع استیل نوع فریتی:

 • فولاد ضد زنگ نوع 409
 • فولاد ضد زنگ 430
 • فولاد ضد زنگ 430LI
 • فولاد ضد زنگ 434
 • فولاد ضد زنگ 439
 • فولاد ضد زنگ نوع 442
 • فولاد ضد زنگ 444
 • فولاد ضد زنگ 446

ترکیب شیمیایی استیل فریتی چیست؟

همانطور که قبلاً بحث شد، همه انواع فولاد ضد زنگ دارای کروم هستند که به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، سختی و براقیت فوق العاده آن هنگام پرداخت، قابل توجه است. فولادهای فریتی از این نظر منحصر به فرد هستند که معمولاً حاوی مقادیر بیشتری کروم نسبت به سایر اشکال فولاد ضد زنگ هستند.

به عنوان مثال، یکی از رایج ترین انواع فولاد آستنیتی  ضد زنگ 18/10، حاوی 18٪ کروم است. با این حال، برخلاف آستنیتی ها حاوی نیکل نیست.

در مقابل، فولادهای زنگ نزن فریتی می توانند حاوی سطوح کروم تا 27 درصد باشند. اما همه انواع فولاد ضد زنگ فریتی حاوی مقادیر بالایی کروم نیستند. در برخی موارد آنها حتی کمتر از معادل آستنیتی خود دارند.

یکی از تفاوت های جهانی بین فولادهای زنگ نزن فریتی و آستنیتی این است که فولادهای زنگ نزن فریتی حاوی نیکل کم یا بدون نیکل هستند. آنها این ویژگی را با فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی مشترک دارند که اکثر آنها حاوی نیکل نیز نیستند. در نهایت، فولادهای فریتی با این واقعیت مشخص می شوند که به سختی حاوی کربن هستند.

استیل فریتی چیست و چه کاربردی دارد

پنج گروه از فولاد ضد زنگ فریتی

فولادهای ضد زنگ فریتی را می توان به پنج گروه مجزا تقسیم کرد. این گروه‌ها از نظر مقادیر دقیق فلزات مختلف و همچنین ویژگی‌های عملکردی خاصشان متفاوت هستند.

 1. فولادهای فریتی گروه اول: جزو کم هزینه ترین انواع فولاد ضد زنگ هستند. آنها سطح کروم بسیار پایینی دارند، به این معنی که تمایل دارند لایه‌ای از زنگ سطحی موضعی را در طول زمان جمع کنند.
 2. فولادهای فریتی گروه دوم: متداول ترین نوع مورد استفاده هستند. این فولادها به دلیل سطح کروم بالاتر، مقاومت در برابر خوردگی بیشتری دارند. فولادهای فریتی گروه 2 به طور کلی برای ویژگی های ساختمان و لوازم داخلی استفاده می شود.
 3. فولادهای فریتی گروه سوم: به دلیل سهولت شکل دهی و جوشکاری خود به خوبی شناخته شده اند، به این معنی که برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب هستند.
 4. فولادهای زنگ نزن فریتی گروه چهارم: حاوی مقادیر بیشتری مولیبدن هستند که مقاومت آنها در برابر خوردگی را بیشتر بهبود می بخشد. این نوع فولاد معمولاً برای کاربردهای با رطوبت بالا مانند سیستم های اگزوز و مخازن آب گرم استفاده می شود.
 5. فولادهای فریتی گروه پنجم: دارای بالاترین سطح کروم هستند که به آنها درجه ای از مقاومت در برابر خوردگی را می دهد که با همه فلزات به جز تعداد انگشت شماری دیگر قابل مقایسه نیست.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی کامل اینکه استیل فریتی چیست و چه کاربردی دارد، پرداختیم. خلاصه مطالب می توان گفت که این نوع استیل قیمت بسیاری پایین تری نسبت به دیگر آلیاژ ها دارد؛ زیرا از نیکل و کروم کمتری نسبت به آن ها برخودار است. اما با این حال امروزه یکی از پرکاربردترین نوع استیل به شما می آید. ممنون که تا پایان این مطالب از سایت کلیدآهن با ما همراه بودید.