فولاد چیست و چه کاربردی دارد؟ 


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

فولاد چیست و چه کاربردی دارد؟ 

فولاد چیست و چه کاربردی دارد: در این مقاله از سری مقالات وب سایت کلیدآهن قصد داریم به شما بگوییم که فولاد چیست و انواع فولاد را نیز معرفی نماییم. کاربرد فولاد زنگ نزن در زندگی روزمره ما جای هیچ بحث و شکی ندارد. چرا که ساخت بسیاری از محصولات در صنایع مختلف، تنها با این آلیاژ مفید قابل انجام است.

تحقیق درباره فولادها همچنان ادامه دارد و بسیاری از افراد مشتاق اند بدانند که فولاد چگونه ساخته می شود. برخی از افراد نیز در پی کسب اطلاعاتی در خصوص خواص فولاد برای بدن هستند. ما نیز در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم فولاد ضد زنگ چیست و در کجاها از آن بهره برده می شود.

 

فولاد چیست و چه کاربردی دارد؟ 

فولاد از ترکیب کربن و آهن به وجود می آید. در این ترکیب حتما سعی می شود تا میزان کربن از 2 درصد بیشتر نباشد. به این دلیل که وجود کربن باعث تولید چدن می شود که کاربرد و خواص متفاوتی در مقایسه با فولاد دارد.

فولاد بسیار سخت و در حین دارای ظاهری درخشان است. میزان سختی این آلیاژ از عنصر آهن که در ترکیبات فولاد به کار می رود، بسیار بیشتر است. همین سختی بالا و همچنین برخورداری از مقاومت کششی زیاد باعث شده تا این آلیاژ بدون هیچ تغییر شکلی توانایی تحمل بارهای وارد شده را داشته باشد.

 

آشنایی با انواع فولاد

استفاده از نام فولاد کربنی یا فولاد کربنی ساده در صنایع امروزی، بسیار متداول است. البته این ارتباطی به ترکیبات آلیاژ مذکور ندارد و ممکن است در ترکیبات آن ها علاوه بر آهن و کربن، از فلزاتی نظیر سیلیکون و منگنز نیز بهره گرفته شده باشد.

 

فولاد کربنی

در ادامه مقاله فولاد چیست و چه کاربردی دارد، یه بررسی نوع کربنی فولاد می پردازیم. میزان کربن به کار رفته در این نوع فولادها نشان دهنده نوع آن ها است. به هر حال میزان این عنصر در همه این انواع در بازه 0.06 درصد تا 1.5 درصد قرار دارد. انواع فولاد کربنی عبارت اند از:

 • کربن ۲. فولاد کم کربن – ۰.۱۵ تا ۰.۴۵ درصد
 • کربن ۳. فولاد با کربن متوسط – ۰.۴۵ تا ۰.۸ درصد
 • کربن ۴ . فولاد پرکربن – ۰.۸ تا ۱.۵ درصد

 

فولاد مارتنزیتی

کروم موجود در این نوع فولاد به میزان 12 تا 14 درصد است. همچنین کربن آن ها می تواند از 0.12 تا 0.35 درصد باشد. این نوع فولاد جزو فولادهای ضد زنگ است اما دارای خاصیت مغناطیسی می باشد و سختی خود را از عملیات حرارتی که روی آن انجام می شود، به دست می آورد.

مهم ترین موارد کاربرد ای فولاد و همچنین فولاد ضد زنگ عبارت است از:

 • استفاده در پمپ های هیدرولیک
 • پمپ های بخار
 • پمپ های روغن و شیرآلات

البته که اگر از ما بپرسید کاربرد فولاد چیست؟ ما موارد استفاده بیشتری را برای تان لیست خواهیم کرد. به طور کلی، فولاد و به خصوص نوع ضد زنگ آن به دلیل داشتن ویژگی مقاوم بودن در برابر خوردگی و فرسودگی در صنایع مختلف و برای تولید محصولات گوناگون دیگری نیز به کار می روند. حتی در ساخت سوزن خیاطی و ساخت تانکرها مخازن نفت.

فولاد چیست و چه کاربردی دارد؟ 

ویژگی های فولاد

تا به این قسمت از مقاله دانستید که فولاد چیست و چه کاربردی دارد. در ای جا بهتر است بگوییم که بارزترین ویژگی ها و خواص فولاد چه هستند که موجب تمایز آن با سایر آلیاژها شده اند.

 • شکل پذیری بسیار بالا
 • هدایت گرما خوب
 • دوام بسیار بالا
 • ضد زنگ
 • ضد خوردگی
 • انعطاف پذیری بالا
 • استحکام و کششی بالا

موارد ذکر شده در بالا تنها بخشی از ویژگی های مثبت فولاد هستند. محققان به تازگی خواص فولاد برای بدن انسان را نیز شناسایی کرده اند. در حال حاضر از فولاد زنگ نزن برای ساخت ایمپلنت های دندانی به فراوانی استفاده می شود.

 

جمع بندی

تحقیق در مورد این که فولاد چیست و چه کاربردی دارد و همچنین تحقیق در مورد انواع فولادها می تواند سطح آشنایی شما را با این آلیاژ مهم افزایش دهد. چنین اطلاعاتی به شما کمک می کند تا بتوانید تشخیص دهید برای ساخت چه ابزار یا تجهیزاتی، بهتر است از کدام آلیاژ استفاده شود.

همانطور که گفته شد کاربرد فولاد زنگ نزن در دنیای ما بسیار زیاد است و روز به روز به امکان استفاده از آن در صنایع دیگری هم پی برده می شود. در صورتی که می خواهید این آلیاژ را خریدای کنید و یا اطلاعات بیشتری را در مورد آن به دست آورید، پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما به صورت آنلاین در تماس باشید.