ورق استیل ضخیم چیست و چه کاربردی دارد؟


ورق استیل ضخیم چیست و چه کاربردی دارد

ورق استیل ضخیم چیست؟

ورق استیل را می توان فلزی ضخیم تر از فویل اما نازک تر از ضخامت صفحه تعریف کرد. گیج یا ضخامت تعیین می کند که چه زمانی فویل فلزی به ورق فلزی تبدیل می شود و چه زمانی ورق فلزی به صفحه فلزی تبدیل می شود؛ بنابراین، حداقل ضخامت ورق استیل بین 0.5 میلی متر است. مجموعه کلیدآهن در این مقاله به بررسی اینکه  ورق استیل ضخیم چیست و چه کاربردی دارد، می پردازد. با ما همراه باشید تا از مزیت های این محصول مطلع شوید.

ورق فولادی ضخیم ضد زنگ چیست؟

یک ورق استیل یا فولادی استاندارد در واقع می تواند از تعدادی مواد مختلف ساخته شود. فولاد نورد سرد رایج ترین و مقرون به صرفه ترین است. در حالی که فولاد نورد سرد به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت یا مواد شیمیایی در معرض زنگ زدگی و خوردگی در طول زمان قرار می گیرد.

ورق های فولادی گالوانیزه از طریق فرآیند آبکاری با روی پوشانده شده اند که لایه ای از مقاومت در برابر خوردگی را اضافه می کند. ورق‌های فولادی ضد زنگ گران‌ترین ورق‌ها هستند و با کروم مخلوط می‌شوند تا مقاومت در برابر خوردگی را بهبود بخشند و در عین حال ظاهر جذابی به فولاد می‌دهند.

کاربرد ورق استیل ضخیم چیست؟

از این ورق ها می توان در کاربردهای مختلف استفاده کرد:

  • در صنایع خودروسازی و ساخت قطعات خودرو استفاده می شود.
  • در ساخت و ساز هوافضا استفاده می شوند.
  • برای ساخت پوشش برای اکثر ماشین‌آلات استفاده می‌شود
  • در بسیاری از قطعات الکتریکی یافت می‌شود.

محصولات ورق فولادی ضخیم نیز در بسیاری از انواع پروژه ها در صنعت ساختمان استفاده می شود. سقف های ورق فلزی محبوب هستند و ممکن است از فولاد ضد زنگ یا گالوانیزه ساخته شوند. از ورق های فولادی نیز برای ساخت کانال کشی استفاده می شود که هوا را از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی به مکان های سرتاسر خانه منتقل می کند. این ورق ها همچنین می توانند برای اهداف تزئینی یا تکمیلی در داخل و خارج ساختمان استفاده شوند.

ورق استیل ضخیم چیست و چه کاربردی دارد

ورق استیل ضخیم چگونه نازک می شود؟!

با تعیین ضخامت مورد نیاز ورق استیل، می توان آن را قبل از استفاده به اندازه دلخواه نازک کرد. برای نازک شدن از روش های مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

  1. نورد: عبور ورق استیل از بین غلتک ها برای کاهش ضخامت و یکنواخت شدن آن. برای فولاد، نورد گرم در 1400 درجه فارنهایت می تواند ضخامت فلز را تا 1/16 اینچ کاهش دهد. نورد سرد روش انتخابی برای کاربردهای دقیق است؛ زیرا در طول فرآیند انقباض وجود ندارد.
  2. طراحی عمیق: شکل و اندازه ورق استیل با استفاده از فشرده سازی تنش مماسی دایره ای کاهش می یابد، معمولاً برای تبدیل ورق استیل به ظروف توخالی، استوانه ها یا جعبه ها استفاده می شود. یک سری قالب ها ضخامت فلز را کاهش می دهند و در عین حال طول آن را افزایش می دهند.
  3. اتو کردن: برای نازک شدن نواحی فلزی به جای کل ورق، اتو روشی مفید است که به ضخامت یکنواختی دست می یابد تا بتوان از مواد در ساخت دقیق استفاده کرد.

مزایای ورق استیل نازک

ورق استیل نازک به طور گسترده ای در کاربردهای مختلف فلزکاری معماری استفاده می شود که عمدتاً به دلیل استحکام، دوام و طول عمر استثنایی آن است.

ورق استیل نازک راه حل های تقریبا دائمی برای بسیاری از پروژه ها، از نیمکت ها و نرده ها گرفته تا پناهگاه های دوچرخه سواری و ایستگاه های اتوبوس ارائه می دهد. همچنین فوق العاده سبک است و بار روی منابع مجاور را کاهش می دهد. به عنوان مثال، ورق های فولادی برای سقف های مسطح مناسب هستند، نه تنها به این دلیل که دوام دارند، بلکه به این دلیل که بار کمتری نسبت به کاشی ها بر روی سازه سقف وارد می کنند.

بر خلاف صفحات فلزی که باید جوش داده شوند و نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارند، ورق استیل نازک به نگهداری کمی نیاز دارد، در درازمدت هزینه ها را کاهش می دهد و راه حل قابل اعتمادی را ارائه می دهد که بعید است شکست بخورد.

نتیجه گیری

ضخامت ورق استیل بستگی به پروژه ای دارد که در آن مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین به احتمال زیاد برای هر مشتری خاص است. با این حال، انتخاب مشخصات صحیح برای بهینه سازی عملکرد، کارایی و دوام مواد حیاتی است. مجموعه کلیدآهن در این مطالب به بررسی کامل اینکه ورق استیل ضخیم چیست و چه کاربردی دارد، پرداخت. تا هنگام انتخاب و خرید ورق استیل با هیچگونه مشکلی مواجه نشوید.

سوالات متداول

ورق فولادی ضخیم چیست؟

ورق استیل را می توان فلزی ضخیم تر از فویل اما نازک تر از ضخامت صفحه تعریف کرد.

مهمترین کاربرد ورق استیل ضخیم چیست؟

در صنایع خودروسازی و ساخت قطعات خودرو استفاده می شود.