فیلترها
درخواست تماس از کلیدآهن

شما میتوانید در کادر زیر اسم و شماره تماس خود را بگذارید. کارشناسان کلیدآهن در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

اطلاعات خود را وارد کنید

توضیحات

شیر توپی چیست؟

شیر توپی (ball valve) یا شیر گازی یکی از مهم‌ترین تجهیزات صنعتی در پتروشیمی است که عموماً برای توقف جریان سیالاتی نظیر گاز و نفت به کار می‌رود. برای خرید این محصول که از پرکاربردترین تجهیزات صنعتی ضروری است، لازم است تا از آخرین قیمت آن در بازار آگاه شوید.

شیرآلات توپی یا شیر ضربه ای به نقل از ویکی پدیا:

شیر توپی (به انگلیسی: Ball valve) نوعی شیر ربع-گرد است که عضو مسدودکننده جریان آن به صورت یک کره سوراخ دار است که حول یک محور عمودی نسبت به جهت جریان سیال دوران می‌نماید.

به‌طورکلی سادگی و دوام بالای ball valve موجب شده است که این محصول کاربردی فراگیر در حوزه‌های مختلف صنعتی داشته باشد. استحکام و حجم کم این شیرهای توپی نیز از دیگر فوایدی است که آنها را نسبت به نمونه‌های نظیر شیرهای دروازه‌ای از محبوبیت بیشتری برخوردار کرده و خرید شیرتوپی یا بال ولو را به‌صرفه است.

در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با کاربرد، انواع، اجزای، استاندارد، خرید و قیمت شیر توپی پلی اتیلن، پلیمری، فولادی، پلاستیکی، گاز، برنجی، دسته فلزی، کلاس 150، استیل، فلنجی، ترنیون و upvc آشنا می کنیم.

اجزای شیر توپی یا بال ولو چیست؟

شیر توپی وسیله‌ای ربع-گرد (90 درجه‌ای) برای کنترل جریان سیالات است که از یک کره سوراخ‌دار به‌عنوان مجرای انسداد و هدایت بهره می‌برد. در طراحی ساده این شیر، از توپ فلزی محرکی استفاده شده که از یک‌جهت مسدود و از جهت دیگر باز است. برای انتقال سیالات کافی است جهت باز آن را در مسیر جریان قرار دهید.

باز و بسته کردن شیر توپی از طریق دسته آن انجام می‌شود. باید دقت داشت که این نوع از شیرها تنها مناسب قطع و وصل کردن کامل (On-Off) جریان بوده و کمکی به کنترل اشتدادی آن نمی‌کند. قرارگرفتن دسته شیر در راستای مسیر جریان به معنای وصل بودن آن و قرارگرفتن به‌صورت عمود با مسیر جریان به معنای انسداد مسیر است.

انواع شیر توپی

انواع شیر توپی از نظر جنس

شیرهای توپی (ball valve) را می‌توان بر اساس نوع ساختار بدنه و اتصالات و یا بر اساس جنس بدنه تقسیم نمود. برای آگاهی از آخرین قیمت شیر توپی لازم است ابتدا با انواع آشنا شویم. ما در ابتدا تفاوت‌های جنسی این شیرها را بررسی کرده و سپس به‌عنوان انواع اتصالات و بدنه خواهیم رفت.

جنس و متریال مورد استفاده‌شده در ساخت بال ولو بر اساس کاربرد خاص آن انتخاب می‌گردد. تفاوت جنس به‌کاررفته علاوه بر کیفیت در آخرین قیمت شیرتوپی نیز تأثیر بسزایی دارد. به همین جهت لازم است پیش از خرید شیر ضربه ای آن را بر اساس کاربرد خاصی که مدنظرتان است، انتخاب کنید.

شیر توپی فولادی

این محصول بیشتر برای جریاناتی با دمای بالا یا فشار سنگین استفاده می‌شود. این محصول همچنین در برخی از موارد برای جریان سیالاتی با فشار بالا ساخته می‌شود. عموماً قیمت این مدل از نوع برنجی بالاتر است.

شیر توپی برنجی

استفاده از شیرآلات توپی برنجی معمولاً بیشتر از موارد دیگر کاربرد دارد. این شیر را به جهت کاربرد در انتقال گاز شهری، شیر گازی نیز می‌نامند. افزون بر این از شیرهای برنجی در انتقال و توزیع آب نیز استفاده می‌شود. این شیرها همگی یک‌تکه بوده و در دورنگ طلایی و نقره‌ای موجود است.

آخرین قیمت شیر توپی برنجی به دلیل ساختار ساده‌تر و جنس ارزان‌ترش، کمتر از انواع دیگر بوده و برای فشار پایین و دمای کم قابل‌استفاده است. این محصول همچنین برخلاف جنس‌های دیگر مقاومتی در برابر سیالات خورنده ندارد و در مواردی نظیر انتقال اسید غیرقابل‌استفاده است.

شیر توپی پلیمری

عموماً از شیرآلاتی با جنس پلیمر برای سیالات خورنده نظیر اسیدها و یا مصارف آبیاری و کشاورزی استفاده می‌شود. این شیرها معمولاً از متریال‌هایی چون UPVC، TUO،  P.P استفاده می‌شود. خرید شیرآلات توپی پلیمری تنها در موارد خاص کاربرد دارد و عموماً قیمت شیرهای توپی‌ نظیر این نوع بیشتر از انواع ساده آن است.

شیر توپی استیل

این نوع از شیرهای توپی در صنایع غذایی و یا برای جریاناتی با فشار و دمای بالا کاربرد دارد. از این جنس همچنین برای جریان سیالات خورنده نیز استفاده می‌شود. با توجه به ضد زنگ بودن آن، قیمت شیر توپی استیل کمی بالاتر است.

انواع شیر توپی براساس اتصالات و ساختار بدنه

به طور کلی بال ولوها دارای توپی در درون خود هستند که هنگامی که کاملا با دو انتهای شیر تراز شوند. به این وسیله جریان آزادانه از آن عبور می کند و زمانی که مجرا کاملا بر انتهای دستگاه عمود می باشد؛ شیر به طور کامل مسدود می شود. در ادامه از این مطلب از وبسایت کلیدآهن شما را با انواع این محصول از نظر اتصالات و ساختار بدنه آن آشنا می کنیم.

یک‌تکه

آخرین قیمت شیر توپی گاز یک‌تکه ارزان‌تر از موارد دیگر است. این شیرها ساختار یکپارچه‌ای دارند و به دلیل پرسشان، قابلیت تمیز کردن و تعمیر را ندارد. عموماً از این نوع شیرآلات برای ساختارهای ساده‌تر استفاده می‌شود.

سه‌تکه

در ساخت این شیرها معمولاً از پیچ برای پیوست اجزا استفاده می‌شود که سهولت سرویس شیر را بدون نیاز به خارج کردن همه شیر به دنبال دارد. خرید شیر توپی سه‌تکه یا شیر ضربه ای معمولاً برای موارد خاص کاربرد دارد و گران‌تر از شیرهای یک‌تکه به‌حساب می‌آید.

چندتکه

این شیرها که از بدنه دو یا سکه تکه تشکیل شده و به‌وسیله پیچ‌ومهره متصل می‌شود، فواید بسیاری نظیر تعمیر ساده در مقایسه با شیرهای جوشی، مونتاژ ساده و دمونتاژ آسان دارد. افزون بر این آخرین قیمت شیر توپی فلنجی چندتکه نیز ارزان‌تر از شیرهای جوشی است.

شیر با بدنه جوشکاری شده

در ساخت این شیرها از اتصالات پیچ‌ومهره‌ای استفاده نشده و عموماً ساختار یکپارچه‌ای دارد. این شیوه ساختار بدنه موجب قابلیت استفاده در فشارهای بالا و یا برای سیستم‌های دفنی نظیر انتقال زیرزمینی را به دست می‌دهد. افزون بر این شیرهای بدنه جوشی عمر و دوام بالاتری نسبت به شیرهای چندتکه دارد. علاوه بر این معمولاً قیمت شیر توپی یا شیر ضربه ای جوشکاری شده بالاتر از دیگر انواع است.

مدل فلوتینگ

در این حالت مجرای توپی به‌صورت شناور قرار دارد و تنها از جهت بالا فیکس شده است. این ویژگی قابلیت جابه‌جایی را به مجرا داده و خرید شیر توپی دسته فلزی فلوتینگ را در موارد خاص کاربردی می‌کند.

V شکل

تفاوت اصلی این نوع شیر در شکل ظاهری مجرای مسدودکننده است. این نوع شیرها که از نیم‌گویی با لبه V شکل بهره می‌برد، می‌تواند همچنین برای تنظیم جریان نیز استفاده شود.

قیمت شیر توپی یا شیر ضربه ای

مزایا و معایب شیر توپی چیست؟

کاربرد بال ولو در تجهیزات صنعتی و به‌ویژه پتروشیمی به جهت مزایای متعدد آن بسیار گسترده است. این وسیله بااین‌حال معایب و نواقصی نیز داراست که باید پیش از تهیه و استفاده از آنها آگاه بشویم. در ادامه مزایا و معایب شیر توپی را با هم مرور می‌کنیم:

طراحی ساده

طراحی ساده علاوه بر تأثیر بر کاهش آخرین قیمت شیر توپی upvc، یادگیری استفاده از این وسیله و تعمیر آن در صورت لزوم را تسهیل می‌کند. افزون بر این بهره‌بردن از طراحی ساده موجب می‌شود جایگزینی اجزای آسیب‌دیده با هزینه کمتری انجام پذیرد.

دوام و استحکام بالا

دومین مزیت مهم شیر توپی پلاستیکی، دوام و استحکام بالای آن در سالیان متمادی استفاده کردن است. علاوه بر این، ساختار محکم این محصول بدون نیاز به نیروی گشتاوری بالا طراحی شده است. از دیگر نشانه‌های دوام بالای این محصول می‌توان به مقاومت آن برابر فشارهایی تا 1000 بار و دماهایی تا 400 درجه سلسیوس اشاره نمود. خرید شیرتوپی همچنین به دلیل آنکه پس از استفاده‌نکردن طولانی نیز می‌تواند استحکام خود را حفظ نماید، انتخابی کاربردی است.

حجم کم (طراحی متراکم)

این مزیت در واقع تفاوت اصلی شیر توپی با شیر دروازه‌ای (Globe Valve) است. شیر دروازه‌ای نیز به‌عنوان نمونه دیگری از تجهیزاتی که برای قطع و وصل جریانات استفاده می‌شود، کاربرد بسیاری در صنعت دارد. بااین‌حال آخرین قیمت شیرتوپی به جهت حجم کمتری که نسبت به نمونه‌های دیگر دارد، عموماً ارزان‌تر دارد.

 • افت فشار در این شیر توپی ترنیون چیزی در حدود صفر است؛
 • داشتن نمونه‌های چند راهی برای تغییر مسیرهای جریان؛
 • نصب ساده و ارزان؛
 • تعمیر ساده و ارزان.

قطع و وصل کامل جریان (عدم قابلیت کنترل اشتدادی)

عموماً شیرهای توپی تنها برای باز و بسته کردن صفر و صدی جریان سیالات کارآمدند. به بیان دیگر این وسیله توانایی کنترل و تنظیم جریان را به‌واسطه افزایش یا کاهش فشار ندارد.

نشت دریچه در صورت عبور مخلوط جامد و مایع

از دیگر معایب خرید شیر توپی آن است که استفاده از آن تنها برای گازها و مایعات رقیق کارآمد است. در واقع در هنگام مخلوط‌های دارای مواد جامد و یا مایعات غلیظ ممکن است تجمع ذرات نشت دریچه را به دنبال داشته باشد. افزون بر این در هنگام استفاده از شیر گازی ممکن است سیالات در محفظه میانی گیر کرده و منجر به ترک خوردن بدنه شیر شود.

کاربرد شیر توپی پلی اتیلن و دسته فلزی

خرید بال ولو برای سیستم‌ها و صنایعی زیر کاربردهای گسترده ای دارد:

 1. سیستم‌های آب و فاضلاب؛
 2. صنایع فلزی؛
 3. صنایع شیمیایی؛
 4. خودروسازی؛
 5. صنایع پلاستیک؛
 6. کشتی‌ها؛
 7. صنایع دارویی؛
 8. صنایع نساجی.

استاندارد شیر توپی یا شیر ضربه ای

بال ولو در استانداردهای گوناگونی تولید می‌شود و مطابق با هرکدام از این استانداردها، محصولات در کلاس‌های گوناگونی قرار می‌گیرند؛ گفتنی است که برخی از استانداردهای فلزات، محدودیت‌هایی در کلاس دارند و قابلیت تولید محصول با کلاس‌های بالا را به تولیدکننده نمی‌دهند. پیش از پرداختن به آخرین قیمت شیر توپی کلاس 150، دانستن این نکته خالی‌ از لطف نیست که این محصول معمولاً در دو استاندارد API SA و API SD تولید می‌شود و کلاس‌های ای محصول نیز از 150 تا مدل‌های بالاتر وجود دارد.

خرید شیر توپی یا بال ولو

انواع اتصال در شیر توپی

هرکدام از شیرآلاتی که در پروژه‌های صنعتی و غیرصنعتی به کار گرفته می‌شوند، با کمک قطعه‌های دیگری در خط لوله قرار می‌گیرند؛ قطعه‌هایی که کمک می‌کنند شیر بهتر متصل شود، نشتی نداشته باشد و کمترین آسیب به آن برسد. در کنار نصب شیر توپی پلی اتیلن، معمولاً از محصولاتی مانند قطعات فلنجی، یونیون، کلمپی، رزوه‌ای و جوشی استفاده می‌شود.

خرید اینترنتی شیر آلات توپی یا بال ولو

به طور کلی این محصول یکی از انواع شیرآلات پرکاربرد صنعتی می باشد. هدف استفاده از آن قطع و وصل کامل جریانات می باشد. از آن به عنوان شیر ضربه ای یا شیر گازی نیز یاد می کنند. عمدتا مصرف آن برای مواردی نظیر لوله کشی گاز فشار ضعیف و لوله کشی آب سرد و گرم استفاده می شود.

در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با کاربرد، انواع، اجزای و استاندارد شیرتوپی یا بال ولو آشنا کردیم. شما برای خرید آنلاین و اطلاع از قیمت شیر توپی پلی اتیلن، پلیمری، فولادی، پلاستیکی، گاز، برنجی، دسته فلزی، کلاس 150، استیل، ترنیون و فلنجی می توانید به کارشناسان این مجموعه مراجعه کنید.

سوالات متداول

کاربرد اصلی بال ولو چیست؟

شیرآلات توپی برای سیالاتی با ماهیت گاز کاربرد دارد مانند: گاز ، هوا.

نوع اتصال شیر آلات توپی چگونه است؟

شیر آلات توپی به صورت فلنجی و رزوه ای اتصال داده می شوند.

نوع باز و بسته کردن شیر توپی چگونه است ؟

شیر آلات توپی عموما به صورت 90 درجه باز و بسته میشود ولی در سایز های بالا به صورت هند ویل (فلکه ای) میباشد.