فیلترها
درخواست تماس از کلیدآهن

شما میتوانید در کادر زیر اسم و شماره تماس خود را بگذارید. کارشناسان کلیدآهن در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

اطلاعات خود را وارد کنید

توضیحات

کاربرد ورق استیل 316

ورق استیل 316L چیست؟

ورق استنلس استیل 316L نوعی از فولاد ضد زنگ با کلاس های استنلس استیل با کربن بسیار کم می باشد. این نوع از دسته ورق استیل نگیر بوده که زیر مجموعه آلیاژ فولاد 316 می باشد. پایین بودن میزان کربن در استیل 316 موجب کاهش بارندگی کاربید به دلیل جوش می شود. ورق های ضد زنگ 316 یکی از رایج ترین ورق های استیل در دسته فولادهای ضد زنگ می باشند. ورق استیل 316L نوعی از آن است که در بازار آن را با نام ورق استیل ضد اسید نیز می شناسند.

از این رو ورق استیل 316L هنگامی که استیل 316 دارای مقاومت کافی به فشار و ضر بات ندارد؛ جایگزین بسیار عالی برای این نوع آلیاژ است. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با قیمت ورق استیل 316 و طلایی، وزن ورق استیل 316 و ورق استیل نازک آشنا می کنیم.

خواص فیزیکی ورق استیل 316L یا فولاد ضد اسید

به طور کلی استنلس استیل سری 300 دارای نیکل بوده و از این رو جذب آهنربا نمی شوند. در مقابل استیل های سری 400 دارای کروم بوده و آهنربا به آن جذب می شود. خصوصیات ورق های استیل 316l شامل موارد زیر است:

 • محده ذوب: 500، 2، 550-2 درجه فارنهایت
 • مدول الاستیک: 193*103 در تنش
 • گرمای ویژه: 0-100 درجه سانتی گراد
 • هدایت حرارتی: 100 درجه سانتی گراد
 • تراکم: 0.799cm3/g
 • مقاومت الکتریکی: 20 درجه سانتی گراد یا 74 میکرومتر سانتی متر

ویدئو ورق استیل 316L

ترکیب شیمیایی ورق استیل 316 ال

کربن 0.03
منگنز 2
فسفر 0.045
گوگرد 0.030
سیلیسم 0.75

کاربرد ورق استیل 316l

از فولاد ضد زنگ 316 برای ساخت و تولید انواع شیرآلات، اتصالات، نبشی و ناودانی استیل، فلنج استیل، تیوپ و لاتون های استیل استفاده می شود. از ورق استنلس استیل 316L در محیط های زیر استفاده می کنند:

 1. فضاهای شهری؛
 2. پتروشیمی و پالایشگاه ها؛
 3. محیط های آزمایشگاهی؛
 4. صنایع مواد غذایی؛
 5. شرکت های گاز و نفت.

تفاوت ورق استیل ضد زنگ 316 با ورق استیل 316L چیست؟

به طورکلی استنلس استیل 316 دارای کربن بیشتری نسبت به 316L می باشد. همچنین وجود حرف L در آن مخفف کلمه LOW می باشد. اما این دو نوع مدل ورق استیل نگیر از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند. از این رو تشخیص این دو نوع آلیاژ از روی ظاهر بسیار دشوار است.

هزینه تولید و فروش هر دو یکسان بوده و دارای مقاومت به خوردگی هستند. از این رو آن ها انتخاب بسیارعالی برای شرایط حساس هستند. به همین دلیل ورق استنلس استیل 316L را با نام ورق ضد اسید نیز می شناسند.

ورق استیل 316l برای پروژه های با جوشکاری زیاد قابل استفاده است. زیرا جوش پذیری آن نسبت به استیل 316 بهتر است. از این رو برای پیوند آلیاژ به ذوب کمتری نیاز دارد. در ضمن ورق استیل ضد زنگ 316L برای فضاهای با دمای بالا کاربرد دارد؛ از این رو آن را در پروژه های ساخت و ساز دریایی استفاده می کنند.

مقاومت ورق استیل 316L

خرید ورق استیل 316L

مقاومت در برابر خوردگی

گرید 316L عالی در طیف وسیعی از محیط‌های جوی و بسیاری از محیط‌های خورنده، عموماً مقاوم‌تر از 304 است. در معرض خوردگی حفره‌ای و شکافی در محیط‌های گرم کلرید و در برابر خوردگی تنش ترک خوردگی بالاتر از حدود 60 درجه سانتی‌گراد. در برابر آب آشامیدنی با حداکثر 1000 میلی گرم در لیتر کلرید در دمای محیط مقاوم است و در دمای 60 درجه سانتی گراد به حدود 500 میلی گرم در لیتر کاهش می یابد.

ورق استنلس استیل 316L معمولاً به عنوان استاندارد “فولاد ضد زنگ درجه دریایی” در نظر گرفته می شود، اما در برابر آب گرم دریا مقاوم نیست. در بسیاری از محیط های دریایی، 316 خوردگی سطحی را نشان می دهد که معمولاً به صورت رنگ آمیزی قهوه ای قابل مشاهده است. این به ویژه با شکاف ها و پرداخت سطح ناهموار مرتبط است.

مقاومت در برابر حرارت

ورق 316L مقاومت در برابر اکسیداسیون خوب در سرویس متناوب تا 870 درجه سانتیگراد و در سرویس مداوم تا 925 درجه سانتیگراد دارد. استفاده مداوم از ورق استیل 316L در محدوده 425-860 درجه سانتیگراد توصیه نمی شود. درجه 316L در برابر بارش کاربید مقاومت بیشتری دارد و می توان از آن در محدوده دمایی فوق استفاده کرد. درجه 316H استحکام بالاتری در دماهای بالا دارد و گاهی اوقات برای کاربردهای ساختاری و فشار در دماهای بالاتر از حدود 500 درجه سانتیگراد استفاده می شود.

خرید ورق استیل 316L

قیمت ورق استنلس استیل 316L

ورق استیل 316L از سایزهای 0.35 میلی متر تا 200 میلی متر در بازار وجود دارد. این نوع استیل از آلیاژ کربن، کروم، نیکل و آهن تولید می شود. البته در صورتی که مقاومت به سایش یا حرارت باشد از آلیاژهای دیگر در تولید آن نیز استفاده می شود.

از استیل 316L برای مصارف گوناگونی استفاده می کنند. این نوع آلیاژ در صنایع مخزن سازی (مانند مخازن نگهداری سیالات خورنده، مواد غذایی، مخازن تحت فشار و …) و در ساخت آسانسور و نمای ساختمان ها قابل استفاده هستند.

با توجه به این انواع ورق استیل در کشورهای شرق آسیا مانند چین، تایوان و روسیه تولید می شود، قیمت روق استیل 316 و طلایی را تحت تاثیر نوسانات قیمتی ارز خارجی و داخلی قرار می دهد. شما برای اطلاع از قیمت ورق استنلس استیل 316L و خرید ورق استیل نگیر می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

قیمت ورق استیل 316L

همانطور که در قسمت های بالاتر گفته شد کاربردهای ورق استیل 316L مربوط به یک صنعت خاص نیست و طیف گسترده ای از واحدهای صنعتی مانند ساخت تجهیزات و ماشین آلات را شامل میشود. انتخاب و تهیه متریال مناسب یکی از چالش ها و دغدغه های اصلی کسانی است که در این حوزه فعالیت دارند. برخی از فولادهای ضد زنگ در کشور وارداتی هستند. برای خرید ورق استنلس استیل 316ال می توانید به سایت کلید آهن مراجعه کنید و محصول خود را با بهترین کیفیت و متریال خریداری کنید.

کاربرد ورق استیل 316 : ورق ها و آبکاری استیل ضد زنگ استاندارد 316 مقاومت شدید در برابر خوردگی و حرارت را همراه با مزیت افزایش استحکام نسبت به سایر فلزات دارد. محتوای مولیبدن در آبکاری استیل ضد زنگ 316 باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی نسبت به استیل ضد زنگ 304 می شود، به این معنی که می توان از آن در محیط های خورنده تر استفاده کرد.

استیل 316 نیز ویژگی های جوشکاری برجسته ای را ارائه می دهند، به این معنی که می توان از آن برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده کرد. فروشگاه کلیدآهن قصد دارد در این مقاله به طور کامل قیمت ورق استیل 316 و کاربرد ورق استیل 304 را برای شما شرح دهد. با ما همراه باشید.

ورق استیل 316 چیست؟

استیل 316 یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند. این نوع ورق تفاوت های بسیاری با ورق استیل 304 دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. علاوه بر این، فولاد ضد زنگ 316 دارای ویژگی های شکل دهی و جوشکاری عالی است. می توان آن را ترمز یا رول به انواع قطعات برای کاربرد در زمینه های صنعتی، معماری و حمل و نقل تبدیل کرد. علاوه بر این، آلیاژ فولاد ضد زنگ 316 در هنگام جوشکاری مقاطع نازک نیازی به بازپخت پس از جوش ندارد.

 تفاوت ورق استیل 304 و 316

هنگام انتخاب فولاد ضد زنگ که باید محیط های خورنده را تحمل کند، معمولاً از فولادهای زنگ نزن آستنیتی استفاده می شود. با دارا بودن خواص مکانیکی عالی، مقادیر بالای نیکل و کروم در فولادهای زنگ نزن آستنیتی نیز مقاومت در برابر خوردگی فوق العاده ای را ایجاد می کند. علاوه بر این، بسیاری از فولادهای زنگ نزن آستنیتی قابل جوش و شکل پذیر هستند. دو مورد از گریدهای متداول فولاد زنگ نزن آستنیتی گریدهای 304 و 316 هستند . برای کمک به شما در تعیین اینکه کدام درجه برای پروژه شما مناسب است، این مقاله کلیدآهن تفاوت بین فولاد ضد زنگ 304 و 316 را بررسی می کند.

ورق استیل 316

استیل ضد زنگ 304

استیل ضد زنگ درجه 304 به طور کلی به عنوان رایج ترین فولاد زنگ نزن آستنیتی در نظر گرفته می شود. حاوی مقدار زیادی نیکل است که معمولاً بین 8 تا 10.5 درصد وزنی و مقدار زیادی کروم تقریباً 18 تا 20 درصد وزنی دارد. دیگر عناصر اصلی آلیاژی شامل منگنز، سیلیکون و کربن است. باقی مانده ترکیب شیمیایی در درجه اول آهن است.

مقادیر بالای کروم و نیکل به فولاد ضد زنگ 304 مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی می دهد. کاربرد ورق استیل 304 عبارتند از:

 • وسایلی مانند یخچال و ماشین ظرفشویی
 • تجهیزات پردازش مواد غذایی تجاری
 • اتصال دهنده ها
 • لوله کشی
 • مبدل های حرارتی
 • سازه ها در محیط هایی که فولاد کربن استاندارد را خورده می کنند.

 انواع ورق استیل 316

مشابه با 304، استیل ضد زنگ درجه 316 دارای مقادیر بالایی از کروم و نیکل است. 316 همچنین حاوی سیلیکون، منگنز و کربن است که اکثر ترکیبات آن آهن است. تفاوت عمده بین فولاد ضد زنگ 304 و 316 در ترکیب شیمیایی آن است که 316 حاوی مقدار قابل توجهی مولیبدن است. محتوای مولیبدن بالاتر منجر به افزایش مقاومت خوردگی درجه 316 می شود.

استیل ضد زنگ 316 اغلب یکی از مناسب ترین انتخاب ها در هنگام انتخاب فولاد ضد زنگ آستنیتی برای کاربردهای دریایی در نظر گرفته می شود. سایر کاربرد ورق استیل 316 عبارتند از:

 • تجهیزات پردازش و ذخیره سازی مواد شیمیایی.
 • تجهیزات پالایشگاهی
 • تجهیزات پزشکی
 • محیط های دریایی، به ویژه آنهایی که دارای کلرید هستند

 خرید و قیمت ورق استیل 316 و 304

در اینجا مواردی وجود دارد که در آن فولاد ضد زنگ 304 ممکن است انتخاب بهتری باشد:

 • برنامه نیاز به شکل پذیری عالی دارد. محتوای مولیبدن بالاتر در گرید 316 می تواند اثرات نامطلوبی بر شکل پذیری داشته باشد.
 • برنامه دارای نگرانی های هزینه است. درجه 304 معمولاً مقرون به صرفه تر از درجه 316 است.

در اینجا چند موقعیت وجود دارد که در آن انواع ورق استیل 316 ممکن است انتخاب بهتری باشد:

 • محیط شامل مقادیر بالایی از عناصر خورنده است.
 • این ماده در زیر آب قرار می گیرد یا به طور مداوم در معرض آب قرار می گیرد.
 • در کاربردهایی که به استحکام و سختی بیشتری نیاز است.

مجموعه کلیداهن برای شما به طور کامل شرح داد که استیل 316 چیست و کاربرد ورق استیل 304 چیست. پس نتیجه می گیریم که تفاوت ورق استیل 304 و 316 بسیار گسترده است و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که مجموعه کلیدآهن در این مقاله به بررسی کامل آن پرداخت. شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت ورق استیل 316 و خرید استیل ۳۱۶ به فروشگاه کلیدآهن مراجعه نمایید.

سوالات متداول

ورق استیل 316 چیست؟

استیل 316 یکی از محصولات متداول از اجزا فولاد های ضد زنگ می باشد. ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی آن نظیر استیل ۳۰۴ است و از عناصر همانندی به وجود آمده اند.

کاربرد ورق استیل 304 چیست؟

تجهیزات پردازش و ذخیره سازی مواد شیمیایی.

منبع : https://en.wikipedia.org/wiki/Sheet_metal ، https://www.metalsdepot.com/steel-products/steel-sheet