انواع میلگرد در بازار؛ کاربرد انواع میلگرد در ساختمان سازی


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات میلگرد ساده اینجا کلیک کنید.

 برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات میلگرد آجدار اینجا کلیک کنید.

انواع میلگرد صنعتی و ساده

انواع میلگرد به‌عنوان یکی از عنصرهای اصلی در صنعت ساختمان‌سازی شناخته می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید اگرچه بتن‌ها به‌عنوان عامل استحکام در یک سازه شناخته شده‌اند، اما این آرماتور یا میلگردها هستند که در هنگام زلزله از ما محافظت می‌کنند. گفتنی است که برای اولین‌بار در سال ۱۸۰۰ بود که جوزف لوئیس دریافت افزودن میلگرد به بتن می‌تواند خواص کششی ضعیف آن را جبران کرده و در نهایت منجر به ایجاد سازه‌هایی شود که هم در برابر نیروهای کششی و هم در برابر نیروهای فشاری مقاومت بالایی دارند.

سال‌ها پس از این کشف و استفاده از میلگرد در ساخت سازه‌ها، سیستمی برای تولید استاندارد میلگردها ایجاد شد و تا جایی پیشرفت کرد که این روزها در تمام پروژه‌های ساخت‌وساز از میلگرد برای تقویت بتن استفاده می‌شود. گفتنی است که این محصول از جنس فولاد ساخته شده و بر اساس ظاهر، نوع و سایز به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را باسایز، کاربرد و قیمت انواع میلگرد در سقف تیرچه بلوک، از نظر قطر، مصرفی در بتن، بستر، حرارتی و در سازه های بتنی آشنا می کنیم.

انواع میلگرد از نظر قطر و نحوه تولید

پیش از آنکه به سراغ بررسی موضوع‌هایی مانند استانداردهای میلگرد و انواع تولیدکنندگان آن برویم، باید میلگرد و انواع آن را برشماریم. میلگردها در شکل، جنس، طول و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند، هرچند که تعدادی از آن‌ها نسبت به بقیه رایج‌تر هستند. در ادامه تلاش می‌کنیم که بخشی از میلگردهای مطرح موجود در بازار را با جزئیات هرکدام نام ببریم و اطلاعات آن‌ها را بیان کنیم.

میلگرد ترمکس

برای رسیدن به مقاومت استاندارد در تولید میلگرد ترمکس، میلگرد تولیدی که دارای دمای بالایی است را از داخل لوله‌های آب عبور می‌دهند که تا به شکل ناگهانی خنک شود. پس از این فرایند، مقاومت سطح میلگرد تا بیش از 400 واحد افزایش پیدا می‌کند و مغز آن نیز به مقاومتی بیش از 340 می‌رسد.

میلگرد اروپایی

این مدل از انواع سایز میلگرد به‌خاطر قیمت و جنس آن معروف است. میلگرد اروپایی قیمت پایینی دارد، از منگنز تولید شده و کم‌ترین مقاومت در برابر خم‌شدن در آن وجود دارد؛ به همین دلیل استفاده از این نوع میلگرد در مناطق زلزله‌‌خیز و یا ساختمان‌‌هایی که لازم است ساختاری ضد زلزله داشته باشند، به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود

میلگرد آلیاژسازی

در این روش، فولاد موردنیاز برای تولید میلگرد، از طریق اضافه‌کردن فرو آلیاژها ساخته می‌شود و شمش تولیدی در فرایند نورد به شکل موردنظر در می‌آید؛ سپس میلگرد در فضای آزاد و به‌مرورزمان خنک می‌شود و پس از آن، آمادهٔ ارسال به بازار یا مقاصد خریداران می‌شود.

کاربرد انواع میلگرد در صنایع گوناگون

پس از معرفی میلگرد، باید به بیان این مسئله بپردازیم که این مقطع فولادی پرکاربرد، در چه موقعیت‌ها و بخش‌هایی از صنعت به کار گرفته می‌شوند. برجسته‌ترین کاربرد میلگرد در ساختمان و فرایندهای مربوط به بتن‌ریزی است، تا جایی که بسیاری از عموم مردم، بتن و میلگرد را در جایگاه دو جز جدانشدنی می‌شناسند. در این بخش به شکل کامل کاربرد میلگرد را در ساختمان‌سازی بررسی می‌کنیم.

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان‌ سازی

در ساختمان‌سازی معمولاً از میلگردهای A2، A3 و A4 استفاده می‌شود. بخش‌هایی از ساختمان، مانند تیر، ستون و دیوار برشی که نیاز به شکل‌پذیری میلگرد است، باید از میلگرد A2  استفاده شود. فونداسیون می‌توان از هر دو نوع A2 و A3 استفاده کرد. با این تفاوت که از آرماتورهای طولی A3 و آرماتورهای عرضی A2 باید استفاده کرد. در محل‌هایی که باید مقاومت آن را در برابر زلزله بالا برد، مانند تیر، ستون، دیوار برشی، تیرچه و دال، نباید از میلگردهای A3 استفاده کنیم، زیرا این نوع میلگردها تردتر از سایر مدل‌ها هستند و قابلیت انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری ندارند. علاوه بر این‌ها، از میلگردهای نوع چهار نیز بهتر است در ساختمان‌سازی استفاده نشود، چراکه کاربرد اصلی این میلگردها در کارهای سنگین و پروژه‌های صنعتی است.

انواع میلگرد در سازه های بتنی

شایان توجه است که میلگرد در بتن و بتن‌ریزی نیز کاربردهای مخصوص به خود را دارد؛ مهم‌ترین انواع میلگرد مصرفی در بتن به شرح زیر است:

 • میلگرد ادکا: برای تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر استفاده می‌شود.
 • میلگرد راست: برای افزایش مقاومت کششی بتن به کار گرفته می‌شود.
 • میلگرد خاموت: برای جلوگیری از بیرون‌زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و همچنین جلوگیری از گسترش ترک‌ها به کار می‌رود.
 • میلگرد خرک: برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فواصل معین در داخل قالب استفاده می‌شود.
 • میلگرد رکابی: برای در امتداد نگه‌داشتن میلگردهای طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها و دال‌ها به کار گرفته می‌شود.
 • میلگرد سنجاقک: برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت استفاده می‌شود.

سایز انواع میلگرد صنعتی

انواع سایز میلگرد براساس استانداردهای موجود 

استانداردهای مختلفی برای تولید و استفاده از میلگردهای فولادی تنظیم شده است که استاندارد ASTM را می‌توان به‌عنوان معتبر‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها به‌حساب آورد. استانداردهای کشورهای بریتانیا، کانادا، آمریکا و استرالیا نیز مرجعی برای روند تولید میلگرد فولادی هستند. برای مثال شرکت ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان یکی از پیش‌گامان در صنعت فولاد از استاندارد روسی برای تولید میلگرد استفاده می‌کند.در ادامه این بخش، به معرفی انواع استانداردهای میلگرد و مشخصات آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع استانداردها توضیحات
استاندارد ASTM انجمن مواد و آزمون آمریکا که آیین‌نامه ACI (318-14) مربوط به این شرکت است.
استاندارد JIS این استاندارد متعلق به کشور ژاپن است. استاندارد JIS G3112 را برای میلگردهای مورداستفاده در بتن معرفی شده است.
استاندارد DIN این استاندارد از طرف کشور آلمان معرفی شده است؛ استاندارد DIN 488 را برای میلگردهای به‌کاررفته در بتن مسلح معرفی شده است.
استاندارد ISO ایزو یکی از معروف‌ترین استانداردهای کیفی در جهات است؛ این استاندارد متعلق به سازمان بین‌المللی استاندارد است؛ این سازمان استاندارد ISO 6935 را برای میلگردهای فولادی تحریر کرده است.

سایز انواع میلگرد ها براساس استانداردهای قدیمی

میلگردها بر اساس یک استاندارد روسی قدیمی به چهار گروه کلی تقسیم می‌شوند؛ میلگردهای تولیدشده در این چهار گروه، از نظر ظاهر، میزان استحکام و سایر مشخصات فنی با یکدیگر متفاوت هستند. تولیدکنندگان گوناگونی در داخل و خارج از کشور بر اساس این استاندارد به تولید میلگرد می‌پردازند؛ به‌عنوان نمونه، شرکت ذوب‌آهن اصفهان یکی از تولیدکنندگان داخلی است که محصولاتی مطابق با این استاندارد تولید می‌کند.

میلگرد A1

میلگرد a1 در صنعت با نام میلگرد نرم نیز شناخته شده است. در ظاهر میلگرد نرم هیچ‌گونه آجی وجود ندارد. به دلیل وجود درصدهای بسیار کم‌کربن در ترکیب شیمیایی این نوع میلگرد ساده، قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارد و در خم‌کاری و بازخم آن نیز مناسب است؛ همین مسئله موجب می‌شود که در موقعیت‌های مخصوصی به کار گرفته شود.

میلگرد A2

این مدل یکی از انواع میلگرد حرارتی است که در طول بدنه دارای آج‌های یکنواخت و هم‌جهت است و با نام‌های میلگرد نیمه ترد و میلگرد آجدار مارپیچ نیز شناخته شده است. آج‌کاری بر روی میلگرد برای ایجاد چسبندگی بهتر و بیشتر میان مقطع میلگرد و بتن انجام می‌شود. میلگرد A2 کاربرد زیادی در خاموت‌کاری دارد. تفاوت وزن میلگرد a2 و a3 کاملا مشهود است.

میلگرد A3

این نوع میلگرد از جهت میزان استحکام، نیمه‌سخت محسوب می‌شود و در طول بدنه دارای آج‌هایی به شکل جناق است؛ به همین دلیل به میلگرد جناقی نیز معروف است. گفتنی است که این محصول دارای قابلیت شکل‌پذیری پایین‌تری نسبت به مدل‌های قبلی است. شما برای اطلاع از قیمت میلگرد a2 و a3 می توانید به وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید.

میلگرد A4

آج‌ها در این نوع مانند مورد قبلی هستند، با این تفاوت که در خلاف جهت یکدیگر قرار گرفته‌اند. میلگرد A4 با نام میلگرد مرکب نیز شناخته می‌شود و بسیار سخت بوده و نسبت به انواع قبلی قیمت بالاتری دارد. این محصول در کارهای سازه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

10 تولیدکننده برتر  انواع میلگرد ساده و صنعتی در ایران!

در دهه‌های قبلی، تولید میلگرد در ایران چندان رونق نداشت؛ البته نمی‌توانیم بگوییم که این کشور جزو مصرف‌کنندگان جهانی محسوب می‌شد ولی به‌هرحال، در دستهٔ تولیدکنندگان برجسته نیز قرار نمی‌گرفت. در سال‌های بعد، سرعت تولیدات و دستیابی به آخرین تکنولوژی‌های روز و پیشرفت روزافزون در این حوزه موجب شد تا ایران بتواند به یکی از تولیدکنندگان هم‌رده با برترین تولیدکنندگان جهانی میلگرد تبدیل شود.

استاندارد تولید این محصول در هر کشوری شیوه خاص خود را دارد. برای تشخیص روش تولید، می‌توان پلاک الصاقی محصول را بررسی کرد که روش تولید بر روی آن حک شده. در حال حاضر شرکت ذوب‌آهن اصفهان پیشتاز این عرصه در بازار داخلی است. این روزها، چندین تولیدکنندهٔ میلگرد در ایران فعالیت می‌کنند که هرکدام از آن‌ها، یک استاندارد ویژه را برای محصولات خود برگزیده‌اند.

انواع میلگرد در سقف تیرچه بلوک

از برترین تولیدکنندگان انواع میلگرد، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. شرکت ذوب‌آهن اصفهان: این مجموعه که اولین کارخانه تولیدکنندهٔ برتر میلگرد در ایران محسوب می‌شود، با عنوان خط مقدم فولاد کشور نیز شناخته می‌شود.میلگرد ذوب‌آهن اصفهان به دو صورت ساده و آجدار و در دو نوع متفاوت دوکی و یکنواخت تولید می‌شود. این محصولات بر اساس استاندارد ملی به شماره ۳۱۳۲ تولید و روانه بازار مصرف می‌شوند.
 1. کارخانه فولاد کویر کاشان؛
 2. مجتمع فولاد خراسان؛ (میلگرد نیشابور تولید کارخانه فولاد خراسان است)
 3. کارخانه فولاد میانه؛
 4. فولاد آناهیتا گیلان؛
 5. مجتمع فولاد روهینا؛
 6. شرکت فولاد کوثر اهواز؛
 7. فولاد بافق یزد؛
 8. فولاد ابرکوه یزد؛
 9. مجتمع فولاد شاهین بناب.

نحوهٔ تشخیص کیفیت میلگرد

اکنون که توضیحات مختصری دربارهٔ انواع استاندارد میلگرد و کارخانه‌های معروف آن به دست دادیم، وقت آن رسیده به مؤلفه‌هایی بپردازیم که در تعیین کیفیت میلگرد تأثیرگذار هستند. هرکدام از این پارامترها برای تشخیص یکی از ویژگی‌های مکانیکی و فنی میلگردهای موجود در بازار، تأثیرگذار هستند.

آزمایش خمش

یکی از بهترین آز مایش ها در زمینه انواع میلگرد در سقف تیرچه بلوک آزمایش خمش است که بحث دمایی است. معمولاً این آزمایش را در محدوده دمایی بین 10 الی 35 درجه سانتیگراد در نظر می‌گیرند. اگر دماهای پایین‌تر و یا بالاتر مدنظر باشد می‌بایست در طراحی ذکر شود و تست آن نیز در نظر گرفته شود. اصولاً فولاد در دماهای پایین رفتار تردتری از خود نشان می‌دهد ولی باتوجه‌به اینکه دمای فولاد به‌کاررفته در ساختمان‌سازی، از 10 تا 35 درجه سانتیگراد متغیر است، این محدودهٔ دمایی برای آزمون خمش انتخاب می‌شود. این آزمون نیز از طریق دستگاه تست خمش می‌تواند صورت بگیرد و نتایج دقیق‌تری را ثبت کند.

تست خمش میلگرد به‌صورت مجدد

آزمون خمش مجدد میلگرد برای سنجش میزان مقاومت آن در برابر پیرسازی مصنوعی است. در زمانی که میلگرد دو یا چند بار مورد خمش قرار گیرد، باتوجه‌به حرکت نابجایی‌ها و تجمع در مراکز تنش داخلی میلگرد، شاهد شکست میلگرد خواهیم بود. آزمون تست خمش میلگرد مجدد طوری طراحی شده است که پس از خمش مجدد اگر ترکی بر روی سطح میلگرد مشاهده نگردد، استقامت قطعه در این آزمون را نشان می‌دهد.

دانستن این نکته در مورد انواع میلگرد ساده الزامی است که ممکن است بریدگی‌های سطحی نرم در ریشه آج‌ها یا تورفتگی‌هایی بر روی میلگرد ایجاد شود که به‌عنوان موردی برای مردود شدن نمونه تست نیست. اگر عمق بریدگی بزرگ‌تر از پهنای آن نباشد، این بریدگی‌ها را می‌توان به‌عنوان ترک سطحی در نظر گرفت.

مقاومت کششی

مقاومت کششی یک اصطلاح فنی است که معنای مشخصی دارد؛ این اصطلاح یعنی بیشترین نیروی کششی که جسم قبل از شکست تحمل می‌کند. واحد سنجش نیروی کششی، پوند بر اینچ مربع است. خاصیت مقاومت کششی میلگردها را می‌توان با عملیاتی همچون آلیاژکاری، سردکاری، یا عملیات حرارتی افزایش داد. عبارات متشابهی که برای مقاومت کششی به کار گرفته می‌شود شامل استحکام کششی – تاو کششی است. گفتنی است که در آزمون کشش و ازدیاد طول نسبی، میزان انعطاف‌پذیری و یا شکنندگی میلگرد مشخص می‌شود.

کاربرد انواع میلگرد ساده

انواع میلگرد و ویژگی های مکانیکی آن!

در بخش‌های قبلی تلاش کردیم تا اطلاعات مختصر اما مفیدی دربارهٔ انواع میلگرد و کارخانه‌های تولید آن‌ها به دست دهیم. از میان استانداردهایی که در بخش‌های قبلی بیان کردیم، برخی موارد در میان تولیدکنندگان داخلی محبوبیت بیشتری دارند، چراکه بیشترین استفاده را در صنایع ساختمان‌سازی دارند.

بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن‌ریزی کاربرد دارد با عنوان فولاد معمولی شناخته می‌شود که به شرح ذیل در ایران دسته‌بندی و تولید می‌شوند و در نهایت به دست خریدار می‌رسد. گفتنی است که این دسته‌بندی، حسب استاندارد روسی است که در ایران رواج دارد.

میلگرد نرم بدون آج (A1)

این میلگرد با تنش جاری 2 هزار و 300 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی 3 هزار و 800 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد به‌عنوان میلگرد نرم شناخته می‌شود؛ این محصول عمدتاً به‌صورت صاف و بدون آج به بازار عرضه می‌شود. این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن، مناسب است و به‌طورکلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد نیمه‌سخت با آج ساده (A2)

این مدل از انواع میلگرد مصرفی در بتن با تنش جاری 3 هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی 5 هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد به‌عنوان میلگرد نیمه‌خشک (ترد) و نیمه‌نرم شناخته می‌شود؛ این محصول به‌صورت آجدار و عمدتاً آج فنری شکل‌دهی می‌شود. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت‌زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده که البته توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

میلگرد سخت با آج پیچیده (A3)

این میلگرد با تنش جاری 4 هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی 6 هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴ درصد، به‌عنوان میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی است که ظاهری به‌صورت آجدار و عمدتاً آج جناقی دارد. این محصول اکیداً برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به‌هیچ‌وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نیست.

نتیجه گیری

به طور کلی میلگرد یا آرماتور نوعی از فولاد است که بیشترین مصرف آن در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد استفاده شده در سازه های بتن آرمه به شکل سیم یا میلگرد می باشد. در این مطلب شما را با کاربرد، سایز، قیمت انواع میلگرد بستر، حرارتی در سازه های بتنی، در سقف تیرچه بلوک، ساده، صنعتی، از نظر قطر و مصرفی در بتن در آشنا کردیم. شما برای اطلاع دقیق در مورد به روزترین قیمت میلگرد a2 و a3، خرید میلگرد ساده و قیمت میلگرد آجدار به وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید.

منابع: bigrentz.com، bnproducts.com

تماس بگیرید

محصولات