روش های تشخیص سایز میلگرد


مقدمه

برای ساخت و تولید انواع محصولات در همه کارگاه ها ابتدا تمامی محصولات را بررسی و بازدید می کنند که در هنگام فروش و سرویس دهی از مشکلات جلوگیری شود. امروزه یکی از مسائل و دغدغه هایی که مهندسین و پیمانکاران دارند تشخيص سایز میلگرد است که به دلیل داشتن سایزهای متفاوت در کارگاه، شناسایی آن ها سخت است و برای راحت تر کردن این کار راه های به شما پیشنهاد می دهیم که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

روش های متعدد تشخيص سایز میلگرد را توضیح داده و نام ببرید؟

میلگردها از نظر سایز، طول، وزن، شکل ظاهری و قطر با یکدیگر متفاوت هستند که قطر آن ها بین ۶ تا ۳۲ میلی متر و طول آن ۱۲ متر است. تشخيص سایز میلگردها حتی برای مهندسین دشوار است به همین دلیل در ادامه راه های مختلفي برای تشخيص سایز میلگرد به شما ارائه خواهيم داد.

تشخيص سایز میلگرد به روش کنترل چشمی

روش چشمی متداول ترین و اولین روش برای افراد با تجربه است اما برای مهندسان تازه وارد و بقیه افراد کار آسانی نیست که با چشم سایز میلگردها را تشخیص دهند. در کارخانه جات میلگردها کنار یکدیگر زیاد تفاوتی باهم ندارند و به همین دلیل برای تشخيص سایز میلگرد، روش بازرسی چشمی مناسب نیست.

روش اندازه گیری سایز میلگرد با استفاده از انگشتان‌ دست

این روش نسبت به روش بالا کمی دقیق تر است که مهندسین با تجربه از قبل سایز انگشتان خود را محاسبه کرده اند و می دانند که هر انگشت با کدام میلگرد هم اندازه است. این روش به عنوان یکی از متداول ترین روش ها معرفی شده اما به دلیل داشتن فقط ۵ انگشت، نمی توان تمامی میلگردها را اندازه گیری کرد بنابراین این روش نیز خیلی مناسب نیست.

اندازه گیری دقیق سایز میلگرد با استفاده از ریسمان

یکی از مهم ترین ابزار و وسایل بنایی، رسیمان بنایی است که با استفاده از آن دور میلگرد را اندازه گیری کرده و سپس با استفاده از محیط به دست آمده به قطر میلگرد می رسیم.

اندازه گیری سایز میلگرد به کمک روش وزن کردن

این روش به نسبت روش های چشمی و انگشتان دست دقیق تر و مناسب تر می باشد زیرا که در این روش وزن میلگرد را با ترازو به دست می آوریم و سپس از طریق فرمول زیر قطر میلگرد را محاسبه می کنیم.

۱۰۰÷۳/۱۴×۷/۸×طول×شعاع×شعاع=وزن میلگرد

عدد پی= ۳/۱۴

وزن مخصوص=۸/۷

پارامترهای طول و شعاع برحسب میلی متر است.

تشخيص سایز میلگردها به روش کولیس

کولیس یک نوع ابزار کوچک است که کاربرد زیادی در زمینه های مختلف مخصوصاً در زمینه صنعت دارد. ابعاد کولیس با دقت اندازه گیری شده است و برای اندازه گیری میلگردها به روش کولیس باید ۳ نوع آج به کار رفته در میلگرد را جداگانه مورد بررسی قرار داد که این روش ها شامل: قطر اسمی، قطر زمینه، قطر خارجی است. برای مثال: میلگرد ۱۴ را می خواهیم با روش کولیس اندازه گیری کنیم، ابتدا به دلیل اسمی که دارد قطر اسمی آن ۱۴ است و بعد قطر زمینه آن بدون در نظر گرفتن آج ۱۳ می شود و در نهایت قطر خارجی که با در نظر گرفتن آج باید محاسبه شود ۱۴ خواهد شد.

روش اندازه گیری میلگرد با استفاده از متر

یکی دیگر از روش های اندازه گیری کولیس متر می باشد. این روش علاوه بر این که کارکرد و استفاده از آن راحت و بدون سختی می باشد بلکه باعث این می شود که روز به روز دقت چشمی فرد بالاتر رود و روش چشمی آن فرد نیز تقویت شود.

تشخیص سایز میلگرد با روش آچار فرانسه مدرج

آچار فرانسه های مدرج به تشخیص سایز میلگردها کمک زیادی می کنند به گونه ای که این روش مشابه روش کولیس به تشخیص و اندازه گیری کمک می کند یعنی از قبل باید میلگردها اندازه گیری شده باشند که با آچار فرانسه سریع به سایز آن ها پی ببریم.

تشخيص دقیق سایز میلگرد به کمک شابلون

بهترین روش برای تشخيص سایز انواع میلگردها روش اندازه گیری با شابلون است که با استفاده از یک تکه طرق یا یک تکه ورق گالوانیزه می توان این شابلون را درست کرد و همه جا به همراه خود برد که در این روش فقط برای ۱ بار میلگردها را با کولیس اندازه گیری کرد. با توجه به همان اندازه ها در ورق گالوانیزه قوس هایی ایجاد می کنیم و سپس اندازه سایز میلگردها را کنار قوس ها می نویسیم و می توان این طلق یا ورق را همه جا به همراه خود داشت و میلگردها را اندازه گیری کرد که این روش بهترین و صحیح ترین و توصیه شده ترین روش برای تشخيص دقیق سایز میلگردها است.

انتخاب سایز مناسب میلگرد در کاربردهای ساختمانی

یکی از دلایل مهم‌ اندازه گیری سایز میلگرد این است که آن میلگرد از مقاومت تسلیمی مشخصی برخوردار باشد و اگر سایز مناسب میلگرد انتخاب نشود ممکن است مقاومت بتن به حداقل مجاز برسد و تمام برنامه ریزی ساخت و ساز ساختمانی را تخریب کند.

 

استانداردهای میلگردها عبارتنداز:

استاندارد فولاد A_1: این نوع میلگرد از نوع صاف است که مقاومت تسلیم آن 2300 و مقاومت کششی آن 3800 کیلوگرم ب سانتی متر مربع می باشد.

استاندارد فولاد A_2: این نوع میلگردها از نوع آجدار هستند که مقاومت تسلیم 3000 و مقاومت کششی آن 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

استاندارد فولاد A_3: این نوع میلگرد نیز مانند قبلی از نوع آجدار است که می توان گفت مقاومت تسلیم آن 4000 و مقاومت کششی آن 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

چرا تشخيص صحيح اندازه میلگردها اهمیت ویژه ای دارند؟

استاندارد میلگرد و سایز میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است که سایز میلگردها ارتباط مستقیمی با کارکرد و عملکرد آن در ساختمان ها و ساخت و سازهای بتن آرمه دارد. چند موردی که مهندسان در کارگاه های ساختمانی بر آن نظارت و توجه ویژه ای دارند ابتدا سایز میلگرد و سپس کنترل آماتوربندی، فونداسیون، ستون، دیوار برشی است. سایزهای میلگردها با توجه به کارکردی که دارند برای کاربردهای مختلف ساختمان ساخته شده است برای مثال: برخی میلگردها برای ستون ها، برخی دیگر برای راه پله ها، برخی برای دیوارها و یا راهروهای ورودی ساخته می شوند.

جدول سایز میلگردها

در هر کشوری سایزهای میلگردها با یکدیگر متفاوت است و هر کدام کارایی خود را دارند. در کشور ایران به دلیل تنوع قطر، میلگردها را تا قطر ۴۰ میلی متر می سازند که با سیستم روسی مطابقت دارند و میلگردهای آجدار به طور کلی از ۶ میلی متر تا ۵۰ میلی متر ساخته می شود. جدول زیر قطرهای تعریف شده برای میلگردهای آجدار در ایران را نشان می دهد.

سایز میلگرد قطر زمینه (میلی متر) رواداری قطر (میلی متر) حداقل وزن طولی (کیلوگرم/متر) حداکثر وزن طولی (کیلوگرم/متر) قطر خارجی (میلی متر) سطح مقطع (میلی متر مربع)
8 7.5 0.366 0.427 9 50.3
10 9.3 0.581 0.653 11.3 78.5
12 11 0.838 0.941 13.5 113
14 13 0.3+ 1.152 1.271 15.5 154
16 15 0.5_ 1.505 1.659 18 201
18 17 1.905 2.100 20 254
20 19 3.352 5.594 22 314
22 21 0.4+ 2.838 3.129 24 380
25 24 0.5_ 3.702 4.004 27 491
28 26.5 0.4+ 4.644 5.023 30 616
32 30.5 _0.7 6.067 6.582 34.5 804

 

نتیجه گیری

در مقاله فوق در رابطه با انواع روش های اندازه گیری میلگرد و قطر میلگرد صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که بهترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری سایز میلگردها روش شابلون می باشد زیراکه سایر روش ها امکان خطا و اشتباه افراد تازه وارد زیاد است.

 

 

 

تماس بگیرید

محصولات