فرم دهی ورق رنگی (مراحل شکل دهی و فرمینگ ورق رنگی)


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

فرم دهی ورق رنگی و طریقه شکل دهی آن ها چگونه است؟

ما میخواهیم در این مقاله از فرم دهی ورق رنگی صحبت کنیم. خب این مهم است که در ابتدا بدانید ورق رنگی چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ تمامی افرادی که در صنایع گوناگون فولادی مشغول به کار هستند قطعاً با ورق های گالوانیزه و فلزی آشنا می باشند. یکی از ورق های گالوانیزه شده که بر روی آن ها مایعی از رنگ های مختلف پاشیده شده است؛ به ورق رنگی شهرت گرفته است. در واقع از این نوع مایع به منظور ممانعت از خورده شدن و افزایش استحکام فلز در برابر رطوبت استفاده می شود.

به منظور این کار ورق های فلزی را چندین بار در معرض رنگ زدگی قرار می دهند و پس از آن، آن ها را درون کوره قرار می دهند. همان طوری که می دانید ورق های فلزی که تحت رنگ آمیزی قرار می گیرد مقدار بسیار کمی به ضخامت آن ها افزوده می شود. ضخامت افزوده شده بر روی ورق های فلزی رنگ شده حدود ۳۵ میکرون می باشد. از خواص منحصر به فرد این نوع ورق می توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، ظاهر زیبا و بهره مندی از خواص اندودکاری اشاره کرد. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با فرم دهی ورق گالوانیزه، ورق های فلزی، ورق استیل و ورق رنگی اشنا می کنیم.

ورق های رنگی چگونه تولید می شوند؟

آیا تا به حال به ساختمان های بلند به خصوص ساختمان های شمال کشور دقت کرده اید؟ یا به لوازم برقی خانه خود توجه کرده اید؟ در ضمن می دانید چطور یخچال منازل شما به رنگ دلخواه شما در آمده اند؟ همچنین می دانید ورق های فلزی رنگی در سقف خارجی برخی ساختمان ها چگونه درست شده اند؟ بله تمام این موارد ذکر شده از ورق های رنگی تهیه شده اند. در واقع تهیه و تولید این ورق ها با گذراندن دو پروسه تولیدی انجام می گیرد. مرحله ابتدایی رنگ کردن ورق های فلزی است. مرحله بعدی فرم دهی ورق رنگی می باشد. مراحل تولید ورق های رنگی شامل موارد زیر است:

 1.  ابتدا رول ورق ها را اندودکاری می کنند.
 2. آن ها در ابعاد و سایزهای متنوعی برش می دهند.
 3. اقئام به شکل دهی ورق های فلزی می کنند.
 4. ورق ها را تحت آزمون و خطا قرار دهند.
 5. ورق را به صورت کلاف و رول در می آورند.
 6. برای انجام آزمایش ها باید ورق را در مقابل گرما، رطوبت و سرما، مواد شیمیایی و… قرار دهند و ورق ها مقاومت بالایی از خود نشان دهند.
 7. باید عملیاتی مانند لمینیت نیز بر روی ورق های رنگی انجام شود. زیرا از آن ها در ساخت سقف بیرونی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند پس احتمال برخورد آن ها با باد، گرمای بیش از حد، سرما و باران و… بسیار بالا است.

نوع رنگ کاری در فرم دهی ورق رنگی

در ادامه مبحث قبل باید بگوییم عملیات رنگ کاری بر روی فلزات به چندین طریق گوناگون انجام می شود. به عنوان مثال می توان ورق های فلزی را در حالت رول شده یا در حالت فابریکی رنگ آمیزی کنیم. قبل از آن که به منظور رنگ کاری اقدامی انجام دهید باید ورق های رول شده را تحت فرآیند نورد پیوسته قرار دهید. پس از آن قبل از ورود به عملیات رنگ کاری، ضخامت رنگ پاشیده شده بر روی ورق را در دستگاه تعیین کنید.

به هنگام وارد کردن ابتدای ورق رولی به داخل دستگاه با ماشین دوخت روبه رو خواهید شد. به کمک این ماشین قادر خواهید بود هر یک از ورق ها را به دیگری متصل کنید. اگر دوختی با ظرافت و دقت کامل می خواهید باید اوپراتور تنظیماتی را جهت انجام دوخت دو قطعه به یکدیگر متناسب با ویژگی های ورق انجام دهد. در زمانی که اقدام به باز کردن و شستشو ورق می کنید احتمال تاب برداشتن ورق بالا خواهد رفت. در نتیجه از ابزاری به منظور کالبیره کردن از این امر جلوگیری خواهد شد. با این کار دیگر ورق فلزی رنگ شده تاب برنمی دارد علاوه بر این هیچ گونه چروکی بر روی آن ظاهر نخواهد شد‌.

فرم دهی ورق فلزی

فرایند فرم دهی ورق رنگی چگونه است؟

پس از پوشش دهی و رنگ کاری ورق ها نوبت به فرمینگ آن ها می باشد. این ورق ها نسبت به کاربردی که دارند؛ در شکل ها و اندازه های متفاوتی فرم داده می شوند. به عنوان مثال می توان گفت انواع این ورق ها، ورق های سقف های شیروانی، ساندویچ پنل یا کرکره ای و… می باشد. اگر اسم ورق رنگی به گوشتان خطور می کند احتمالاً اولین چیزی که به ذهن شما می آید؛ ورق های رنگی در سقف خارجی ساختمان ها می باشد.

لازم به ذکر است پس از گذراندن این مرحله دیگر ورق ها را رول نخواهیم کرد؛ بلکه آن ها را با ابعاد مورد نظر به همان شکل تخت شده در اختیار مشتری قرار می دهیم. طول این ورق ها با اندازه های متفاوتی می باشد، اما عرض اکثر آن ها به اندازه ۱۲۵ سانتی متر می باشد. با انجام چنین فرآیندی به منظور شکل دادن به ورق ها قطعاً قیمت ورق مذکور نیز افزایش خواهد یافت. چرا که علاوه بر عملیات رنگ کاری، عملیات فرمینگ نیز بر روی آن انجام شده است. در عملیات فرم دهی ورق رنگی پس از آن که ورق در ابتدای دستگاه پرس قرار گرفت؛ دستگاه شروع به کار خواهد کرد.

در این مرحله قسمت های مختلف ورق فلزی رنگی با فواصل معین به سمت جلو هدایت می شود. پس از آن مطابق با طرحی که در دستگاه پرس وجود دارد؛ شکل می گیرد و قسمت بعدی ورق به سمت جلو هدایت می شود. این روند ادامه پیدا می کند تا زمانی که رول ورقی به طور کامل تمام شود‌. البته در هر زمان که نیاز بود نسبت به اندازه دلخواه مشتری باید ورق های فرم دهی شده برش داده شوند. جالب است بدانید در قسمت پشت دستگاه یعنی دقیقاً بین رول و پرس دستگاه ابزاری وجود دارد که بر روی ورق پهن شده قرار می گیرد و از تاب برداشتن ورق ممانعت می کند.

مشخصات ورق رنگی فرم داده شده

 • زیبایی زیاد
 • نصب راحت و آسان
 • داشتن طول عمر زیاد در برابر رطوبت
 • مقاومت بالا و یکپارچگی پوشش
 • تنوع در انتخاب رنگ

فرم دهی ورق رنگی

انواع طرح و فرم دهی ورق رنگی در بازار

حتماً در بازار انواع رنگ ها و اشکال متنوع این ورق ها را به چشم دیده اید. در جدول زیر انواع رنگ ها و طرح های آن گفته شده است.

انواع رنگ های ورق رنگی انواع طرح های روق رنگی
سبز

آبی

قرمز

نارنجی

بنفش

زرد

کرمی

زرشکی

سفید

سفید یخچالی

قهوه ای

ورق های کرکره ای یا سینوسی

ورق رنگی طرح ذوزنقه ای

طرح شادولاین

ورق رنگی سفالی(تیارا،ژاپن و بهمن)

ورق های رنگی چه کاربردی دارند؟

همان طوری که در ابتدای مقاله ذکر شد ورق های رنگی از کاربردهای متعددی برخوردار هستند. در صنایعی همچون صنایع ساختمان سازی، صنایع تولید لوازم منزل، صنایع برق و… بیشترین کاربرد ورق های فلزی رنگی مشاهده شده است. کاربرد این ورق ها در صنایع ساختمان سازی بسیار حائزاهمیت است. به عنوان مثال از این ورق ها در ساخت سطح خارجی سقف های آپارتمان، بدنه و دیواره های پیش ساخت ها، ساخت و جداسازی انبارها و کارگاه ها استفاده می شود.

علاوه بر این در برخی موارد به منظور ساخت کابینت نیز می توان از این ورق ها استفاده کرد. در صنایع لوازم خانگی نیز باید بگوییم ورق هایی که جهت تهیه درب و بدنه یخچال و فریزر منزل تان استفاده شده است، از این نوع ورق می باشد. علاوه بر این کاربرد ورق های فلزی رنگی در دیگر لوازم منزل نظیر لباسشویی، آبگرمکن، گاز و… نیز مشاهده شده است. به منظور کاربرد ورق های فلزی رنگی در صنایع برق نیز باید بگوییم که کاربرد آن ها در درب، بدنه و… قابل مشاهده است. بعد از فرم دهی ورق گالوانیزه می توان در کاربردهای زیر از آن استفاده کرد:

 • پوشش دهی سقف ساختمان
 • پوشش دادن سقف ویلا
 • پوشش سایه بان
 • عایق کاری وسایل خانگی
 • سقف آلاچیق
 • مناسب برای سر در خانه

ورق دهی ورق رنگی گالوانیزه

کدام کارخانه های ایرانی در حال تولید ورق رنگی هستند؟

در کشور ایران کارخانه های متعدد و بزرگی هستند که نسبت به تولید ورق های رنگی اقدام نموده اند. در این راستا باید به کارخانه هفت الماس در شهر قزوین، کارخانه نورد و لوله در سمنان، کارخانه فولاد بهمن در قائم شهر و بزرگ ترین کارخانه تولید ورق فولادی در اصفهان به نام فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد. این کارخانه که به عنوان بزرگ ترین معدن تولید کننده ورق رنگی فلزی شناخته شده است از سابقه ای ۳۰ ساله برخوردار می باشد.

علاوه بر تولید ورق رنگی فلزی به تبدیل شمش فولادی به ورق های روغنی و… نیز می پردازد. هر یک از این کارخانه ها تا به امروز به نحو احسن توانسته اند ورق های فلزی رنگی با کیفیتی ایده آل تهیه کنند. با پیشرفت تکنولوژی روز به روز طرح ها و رنگ ها و همچنین سبک فرم دهی ورق رنگی دستخوش تغییرات حیرت انگیز شده است.

 

نتیجه گیری

به طور کلی از طریق رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه، ورق رنگی درست می شود. از آن در مکان های که نیاز به مقاومت و زیبای است؛ استفاده می شود. از این رو در بیشتر کارخانجات، خط تولید ورق های رنگی در امتداد ورق های فولادی گالوانیزه قرار دارد. از مهم ترین کاربرد اسن نوع ورق ها می توان به استفاده آن در امر ساختمان سازی اشاره کرد. حال که شما با فرم دهی ورق رنگی آشنا شدید، برای خرید و اطلاع از قیمت ورق رنگی به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات