ناودانی چیست و شناخت انواع استانداردها و کاربردهای آن


مقدمه

ناودانی چیست؟ ناودانی به قطعه میله ثابت با طول دراز است که به شکل های C و U یعنی نیم دایره ای که از سطح بالا یا کنار باز می باشد. از ناودانی برای مصارف صنعتی همچنین ساخت و ساز قاب ها استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با ناودانی های بیشتر و انواع آن و استانداردهای آن در کلید آهن بیشتر آشنا شوید.

ناودانی چیست؟

ناودانی ها اکثراً از جنس فولاد هستند. در ساخت و سازهای ساختمانی، همچون نبشی ها کاربرد زیادی دارد که برای اتصال قسمت های زیادی از ساختمان از آن ها استفاده می‌ کنند. این ناودانی ها به ۲ شکل C و U و ۲ روش پرس شده و فابریک ساخته می شود. این ناودانی ها از یک جان به صورت افقی باشد و دو بال به صورت عمودی به آن چسبیده شده باشد تشکیل شده است.‌

انواع ناودانی را توضیح دهید

ناودانی ها در کلید آهن انواع مختلفی دارند که از لحاظ جنس و سایز و… با یکدیگر متفاوت است. در اینجا می‌ خواهیم انواع ناودانی از نظر جنس و سایز بندی مورد برسی قرار دهیم.

انواع ناودانی ها از لحاظ جنس آن ها

انواع و اقسام ناودانی ها از لحاظ جنس هایشان به چند دسته مجزا از هم طبقه بندی می شوند. ناودانی ها اکثراً از جنس فولاد کربن ساخته شده است، اما صنعت نیاز به ناودانی هایی از جنس آلومینیوم، گالوانیزه و استیل را هم دارد. ناودانی های آلومینیومی که در طبقه ناودانی های سبک قرار دارند بیشتر مورد استفاده معماری های داخلی قرار می‌گیرد. برای ساخت و ساز ناودانی های آلومینیومی که سبک هستند از آلیاژهای مخصوصی استفاده می کنند.

انواع ناودانی از نظر سایزبندی

آن دسته ناودانی هایی که از جنس فولاد کربن هستند در چهار سایز ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۶ تولید می شوند‌ و ارتفاع و بلندی آن ها از ۳۰ میلی ‌متر شروع می شود و به ۴۰۰ میلی متر می رسد. ناودانی ها به ۲ شکل ساده و مشبک ساخته می شود که شکل مشبک آن برای ساختن شلف و قفسه مورد استفاده قرار می گیرد.

ناودانی سبک و سنگین چگونه شناسایی شود؟ و تفاوتشان در چیست؟

برای تشخيص ناودانی سبک از سنگین در کلید آهن  ابتدا به وزن آن ها و بعد به برابری و تطابق آن با استانداردهایشان توجه می کنیم. در تولید این ۲ نوع ناودانی، مراحل ساخت و ساز آن ها مشابه با یکدیگر است اما نتيجه ای که از آن خارج‌ می شود ۲ ناودانی کاملاً متفاوت است، یعنی استانداردهای آن‌ها با یکدیگر نیز فرق داشته است. ناودانی سبک در داخل کشور تولید می شوند اما ناودانی سنگین هم در داخل کشور و هم در خارج تولید می شوند و به داخل کشور وارد می شوند.

ناودانی های سبک و سنگین در کجا کاربرد دارند؟

ناودانی سبک بیشتر در تولید ماشین آلات، صنعت دریایی و چهار چوب در و پنجره که باری را حمل نکنند کاربرد دارند. ناودانی سنگین در پروژه و ساخت و ساز های مهم و ویژه و خطرناک‌، مانند تیرها، ستون ها استفاده می شود.

ناودانی ها به چند روش تولید می شوند؟

ناودانی به ۲ صورت پرس و فابریک تولید می شود. در روش پرسی که به شکل نورد گرم تولید می شود از دو ورق فولادی و سیاه استفاده می کنند. در روش فابریک بر خلاف روش پرسی در کارخانه مراحل تولید و شکل دهی اش را طی می کند و از همان ابتدا به شکل دلخواه ساخته می شود.

کاربرد ناودانی شامل چه مواردی می شود؟

مهم ترین کاربردی که ناودانی ها دارند این است که در ساخت و سازهای ساختمانی مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد و این بر می‌گردد به جنس کربن آن ها که از استقامت بالایی برخوردار هستند. همچنین در اتصالات ساختمان ها و ساخت و سازهای فلزی استفاده می شود‌. ناودانی ها در معماری های داخلی برای در و پنجره استفاده می شود و ساخت ماشین های بزرگ کشاورزی و صنعتی نیز کاربرد دارند. به علاوه از ناودان استیل استنلس در ساخت و سازهای دریایی و کشتی سازی استفاده می شود.

 

 

 

پر کاربردترین ناودانی ها کدام دسته اند؟

سایزهای مختلف ناودانی ها در ساخت و سازهای فراوانی به کار گرفته می شوند اما پر کاربردترین آن ها در سایز ۶، ۱۰، ۱۴ در صنعت ساختمان و ساخت و ساز ساختمانی کاربرد فراوانی دارند.

انواع استانداردهای ناودانی

استانداردهای ناودانی که به ۳ طریق تولید می شود عبارتنداز:

۱_استانداردهای اروپایی که شامل  UPE، UNP، DIN 1026 می باشند.

۲_استانداردهای فرانسه که شامل NFA 45255 می شود.

۳_استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی که شامل DIN EN ISO 12944_3 می شود.

ناودانی اروپایی را شرح دهید؟

وزن و اندازه و ضخامت ناودانی اروپایی از سایر ناودانی ها بیشتر و سنگین تر است. کاربرد ناودانی های اروپایی در ساخت و ساز تیرها، ستون ها، بند پا ها می باشد. استاندارد  UPN با UPE با هم متفاوت است‌. به طوری که استاندارد UPN که شبیه حرف U است ظاهری شبیه به بال های مخروطی دارد و اما استاندارد  UPE که نیز شبیه به حرف انگلیسی C است بال های موازی و روبروی یکدیگر دارد.

ناودانی مقاوم در برابر خوردگی را شرح دهید؟

این محصول بسیار مقاوم در برابر خوردگی و دما است. این ناودانی نقطه جوش فوق العاده ای دارد و از وزن پایینی برخوردار است. ابعاد این محصول از ۸۸ تا ۱۰۰۱۰۰ قابل تغییر است. این محصول به دلیل مقاومت بالایی که دارد در ساخت و تولید کف تریلی و کامیون های بزرگ، قالب های فلزی، مصارف ساختمانی، تولید درب و پنجره ها کاربرد فراوانی نیز دارد.

مهم ترین کارخانه های تولیدکننده ناودانی در ایران را نام ببرید؟

  1. کارخانه شکفته در مشهد
  2. مجتمع فولاد البرز
  3. نورد یاران زنجان
  4. نورد یاران زنجان
  5. کارخانه ناب در تبریز
  6. فولاد البرز ایرانیان
  7. صبا فولاد منظومه

چه عواملی بر قیمت ناودانی ها تأثیر می گذارد؟

در بالا گفته شده بود که ناودانی ها به دو روش فابریک و پرسی تولید می‌شوند. اگر ناودانی به صورت فابریک تولید شود قیمت آن با آهن آلات برابری می کند و قیمت نسبتاً بالایی دارد و اما اگر ناودانی به صورت پرسی تولید شود قیمت آن برابری دارد با ورق سیاه که قیمتی نسبت مناسب است، چرا که در تولید از ورق سیاه و ورق آلومینیوم استفاده کرده اند.

نتیجه

ناودانی به دو شکل U و C و به دو روش پرسی و فابریک ساخته می شود. ناودانی به دلیل داشتن ۲ نوع سبک و سنگین در اکثر ساخت و سازهای متنوع کارایی دارد. ناودانی ها شامل ۳ استاندارد می شود که با توجه به همان استانداردها ساخته می شوند. اگر قصد خرید انواع ناودانی را دارید پیشنهاد ما به شما بهره گیری از سایت کلید آهن است. به کمک این سایت قادر خواهید بود خریدی امن و مطمئن را تجربه کنید.

 

تماس بگیرید

محصولات