نبشی فابریک


مقدمه

نبشی ها به ۲ دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم بندی می شوند که هر کدام خصوصیات و کاربردی جداگانه ای دارند. در این مقاله می خواهيم شما را با نبشی فابریک آشنا کنیم که هم زیباتر، کاربردی تر و اما گران تر از نبشی پرسی نیز می باشد.

فرایند تولید نبشی های فابریک را توضیح دهید؟

برای تولید نبشی فابریک ابتدا باید شمش فلزی را در کوره های مخصوص گرما و حرارت داده و در مرحله دوم بعد از رسیدن به آن درجه حرارت مورد نظر، آن شمش فلز را از چندین نورد عبور داده و به آرامی از ضخامت آن کم و طول شمش اضافه می شود. در آخرین مرحله نورد، آن شمش فلزی دقیقاً به شکل L تبدیل شده و نبشی فابریک آماده می شود. در مراحل تولید باید به سرعت و قدرت موتور دستگاه ها و تعداد مراحل تولید توجه نمود زیرا که در کیفیت آن کالا تاًثیر مستقیمی دارد.

نبشی ها چگونه تولید می شوند؟

نبشی ها از لحاظ ساخت و تولید به ۲ دسته پرسی و فابریک تقسیم بندی می‌ شوند که مراحل تولید آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای انتخاب و خرید نبشی ها باید روش ساخت و ساز آن محصول را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید تصمیم گیری مناسبی کرده باشید.

نبشی ها شامل چه کاربردهایی هستند؟

نبشی برای اتصال دو چیز بایکدیگر استفاده می شود مانند اتصال پل به ستون و یا اتصالات ستون ها به صفحه های اسکلت های فلزی و همچنین در تولید چهارچوب درهای محکم آهنی و سایر ساخت و ساز های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

برترین توليدکنندگان نبشی در ایران شامل موارد زیر می شوند:

۱_کارخانه ذوب آهن اصفهان

۲_کارخانه نبشی شکفته در اصفهان

۳_نبشی فولاد ناب تبریز

۴_نبشی فولاد کوهپایه

۵_نبشی فولاد منظومه

۶_کارخانه نورد فولاد تهران

۷_مجتمع فولاد توس حجت

۸_کارخانه سپاهان در اصفهان

قیمت نبشی ها در عرصه بازار به چه صورت است؟

قیمت نبشی ها مانند بقیه فلزها به عوامل دیگر همچون عوامل اقتصادی و… بستگی دارد. قیمت برخی محصول ها متأثر از ورق مصرف شده و یا متقاضیان خرید می باشد. باید بدانید که اگر تعداد متقاضيان یک محصول زیاد شود، قیمت آن محصول تغییر خواهد کرد.

تفاوت نبشی های پرسی با نبشی های فابریک در چیست؟

مهم ترین تفاوت میان این ۲ نبشی، همان روند تولید آن ها است. نبشی فابریک بر اساس نورد گرم و نبشی پرسی بر اساس نورد سرد تولید می شوند. نبشی های فابریک از همان ابتدا شکل نبشی را به خود گرفته و تولید می شوند و این دو محصول نیز به دلیل داشتن بال های مساوی و بال های نامساوی از یکدیگر به خوبی قابل تشخیص هستند. نبشی های پرسی برعکس نبشی های فابریک باید از زیر نوردها در مراحل طولانی عبور کرده و پس از آن تولید خواهد شد.

مزایا و معایب نبشی های پرسی در چیست؟

مزایا:

۱_هزینه تولید به صرفه تر است.

۲_جنس نبشی از فولاد زنگ نزن می باشد.

۳_تولید نبشی به صورت گالوانیزه

معایب:

۱_ساختن نبشی ها تنها با بال های مساوی

۲_محدودیت ضخامت فقط تا ۶ میلی متر

۳_محدودیت عرض های بال از ۲۰ تا ۵۰ میلی متر

۴_ابعاد کوچک تر با کیفیت تر می شوند

مزایا و معایب نبشی فابریک را شرح دهید؟

مزایا:

۱_اندازه ضخامت و طول به دلخواه

۲_استفاده از انواع فولاد ها

۳_ساخت نبشی با بال های مساوی و نامساوی

۴_ابعاد بزرگ تر با کیفیت تر خواهند شد

۵_ظاهری زیبا

معایب:

۱_هزینه تولید بسیار زیاد است

۲_مراحل تولید طولانی می شود

۳_هزینه فروش بالا است

انواع نبشی ها شامل ۶ دسته می باشند:

نبشی لقمه (تکه ای)_ نبشی اسپیرال_ نبشی ضدزنگ_ نبشی گالوانیزه_ نبشی ۳۱۶T_ نبشی A۳۶

کاربرد و تعریف نبشی لقمه ای

این نبشی ها عموماً برای ساخت و ساز هایی نظیر آسانسور که نیاز به تکه های کوچک نبشی دارند تولید می شود که به دلیل کوچک بودن آن، نبشی لقمه ای نام‌گرفته شده است.

نبشی های اسپیرال چه نوع نبشی هستند؟

نبشی هایی که بال های سبک و مساوی دارند نبشی اسپیرال گفته می شود. این نوع نبشی ها با نورد گرم تولید شده و به دلیل انعطاف پذیری فوق العاده ای که دارد در ساخت ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد. سایز بندی این نبشی ها از ۲۰ ۲۰۲ تا ۵۰۵۰۵ موجود است.

نبشی ضد زنگ چگونه است؟

نبشی ضدزنگ که معمولاً از جنس فولاد و ترکیباتی مانند آهن، کربن، کروم، نیکل تولید شده است. کاربرد این نبشی در پروژه های عمرانی، مستحکم سازی، تعمیرات، ساخت و ساز چهارچوب ها و در صنایع غذایی دیده می شود. نبشی ضدزنگ از ۲ نوع 304 و 304L تشکیل شده و دارای ورق نازک و سبک ضدزنگ با گوشه های داخلی گرد است. نبشی های ضدزنگ برای ساخت و سازهای ساختمانی کاربردهای فراوانی دارد زیرا که در عملیات ساختمانی نیاز به استحکام و مقاومت فراوان نبشی است و از همین جهت از نبشی ضد زنگ 304 استفاده می کنند.

نبشی گالوانیزه چیست؟

تولید نبشی گالوانیزه بر اثر فرایند گالوانیزسیون بر روی نبشی های پرسی است که این تولید به ۲ روش گالوانیزسیون و یا الکترولیز انجام می پذیرد. این عملیات به ۲ روش آبکاری سرد و یا روش حرارتی انجام می شود که در اصل نبشی گالوانیزه از ورق گالوانیزه به دست آمده است. در مورد قیمت می توان گفت که این نوع نبشی ها به دلیل مصرف بالایی که دارند نسبت به بقیه نبشی ها گران تر می باشد.

نبشی 316T چیست و چگونه تولید می شود؟

این نبشی ها که از جنس فولادهای ضدزنگ هستند، دارای عناصر نیکل و کروم و مولیبدن می باشد، نبشی 316T از مقاومت بالایی در برابر حرارت بالا و خوردگی برخورد است که در صنایع غذایی و دریایی کاربرد زیادی دارند.

نبشی 36A چه نوع قابلیت هایی دارد؟

این نوع نبشی از قابلیت های خم‌ کاری، جوشکاری، ماشین کاری برخوردار و نیز در ساخت و تولید مصارف صنعت کاربرد دارد. یکی از مزایا این نبشی این است که به اندازه های دلخواه می توان آن را برش داد که اندازه آن ها شامل ۲ فوت، ۴ فوت، ۶ فوت می باشد. استحکام کششی psi 78 یکی دیگر از ویژگی های این نبشی است که ویژگی مکانیکی آن به حساب می‌ آید.

نتیجه گیری

نبشی ها به ۲ نوع پرسی و فابریک تقسیم می شود که روش ساخت، فروش، قیمت، مواد اولیه و… هر کدام از یکدیگر جدا است. در این مقاله سعی کردیم شما را با نبشی فابریک و روش تولید آن آشنا کنیم. برای اطلاع بیشتر از نبشی های فابریک می توانید به سایت کلید آهن مراجعه کنید و از قیمت های به روز باخبر شوید.

 

تماس بگیرید

محصولات