نبشی پرسی


مقدمه

نبشی ها مهم ترین قطعات فولادی به حساب می‌ آیند و دلیل اصلی آن، این است که در تمامی پروژه های صنعتی و ساختمانی کاربرد دارند و همچنین در تولید و ساخت وسایل روزمره زندگی‌ انسان ها به کار گرفته می شود.برای توضیحات بیشتر در رابطه با این نوع نبشی در ادامه با ما همراه باشید.

نبشی به چه چیز می‌گویند؟

نبشی یک قطعه آهن طویل است که در ساختمان سازی کاربردهایی دارد و به شکل L مانند می باشد. این نبشی ها ۲ ضلع عمود بر یکدیگر دارند که به آن دو ضلع بال گفته می شود. این نوع نبشی ها به ۲ گروه نبشی با بال مساوی و نبشی با بال نامساوی تقسیم شده اند، یعنی اگر ۲ بال نبشی بایکدیگر هم اندازه باشند به آن، نبشی با بال مساوی گفته می شود و اگر ۲ بال نبشی با یکدیگر هم اندازه و مساوی نباشند به آن، نبشی با بال نامساوی می گویند.

نبشی پرسی چگونه تولید می شود؟

در فرایند تولید نبشی پرسی ابتدا ورق سیاه را برش داده و در مرحله بعد با استفاده از دستگاهی به نام رول فرمینگ آن ورق را پرس کرده و پس از آن نبشی پرسی تولید می شود. این نبشی دارای ۲ بال مساوی است و دلیل آن می تواند این باشد که ورق سیاه زیر دستگاه دقیقاً از وسط خم می شود و این ورق را به ۲ بال مساوی تقسیم می کند. استاندارد این نبشی پرسی از نوع استاندارد آلمانی DIN1022 می باشد. برای تولید نبشی پرسی باید ضخامت ورق را مورد بررسی قرار داد زیرا دستگاه تا ضخامت ۶ میلی متر را فرم می دهد، بنابراین این نوع نبشی های پرسی برای ساخت و ساز های ساختمانی کاربرد دارند.

برترین توليدکنندگان نبشی در ایران را نام ببرید؟

۱_کارخانه ذوب آهن اصفهان

۲_نبشی شکفته مشهد

۳_نبشی فولاد تبریز

۴_نبشی فولاد کوهپایه

۵_صبا فولاد منظومه

۶_نورد فولاد در تهران

۷_مجتمع فولاد توس حجت

۸_نورد آریان فولاد

۹_سپاهان اصفهان

۱۰_نورد فولاد زنجان

قیمت انواع نبشی ها در بازار چگونه است؟

قیمت نبشی ها بالا و پایین دارد یعنی وابسته به شرایط اقتصادی جامعه است. برای آگاهی از قیمت نبشی ها می توانید به سایت کلید آهن نیز مراجعه کنید و با مشاورین ما در ارتباط باشید. نبشی ها در طول ۶ تا ۱۲ متری تولید می شوند و قیمت آن بستگی به وزن آن نیز دارد.

انواع نبشی ها را نام ببرید و توضیح دهید؟

_نبشی لقمه

_نبشی اسپیرال

_نبشی ضدزنگ

_نبشی گالوانیزه

_نبشی a316

_نبشی a36


نبشی لقمه چیست؟

برخی از سازه ها مانند آسانسور نیاز به نبشی های کوچک دارند که به همین منظور باید نبشی ها را تکه کنند که به این نوع نبشی ها، نبشی لقمه نیز گفته می شوند.

نبشی اسپیرال چگونه نبشی است؟

با کیفیت ترین نبشی معرفی شده، نبشی اسپیرال است که بال های مساوی دارند و سبک نیز هستند نبشی اسپیرال می گویند. این نبشی ها به صورت نورد گرم تولید می شوند و به نام نبشی اسپیرال نورد گرم معرفی شده است. این نوع نبشی های اسپیرال در سایز های متفاوت 2*20*20 تا 5*50*50 در بازار یافت می شوند که از ترکیبات شیمیایی عالی و شمش عیار بالا برخوردار هستند. نبشی اسپیرال به دلیل منعطف بودن فوق العاده بیشتر برای ساخت ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی ضدزنگ چیست؟

نبشی ضدزنگ از نوع فولاد خاصی با ترکیب آهن، نیکل، کروم، کربن که در ۲ مدل ۳۰۴ و ۳۰۴L ساخته می شود. درصد این ترکیبات با یکدیگر متفاوت اند به طوری که از ۱۸ درصد کروم، ۸ درصد نیکل، کمتر از ۰/۸ درصد کربن دارد. این نوع نبشی در برابر خوردگی ها نسبت به سایر نبشی ها دارای مقاومت قوی تری است. از کاربرد نبشی ضدزنگ می توان در پروژه های عمرانی، استحکام ساختمان ها، ساخت و ساز چهار چوب ها، تعمیرات و… نیز نام برد. نبشی های ضدزنگ ۳۰۴ و ۳۰۴L گوشه های داخلی گرد مانند دارند و دارای یک لایه ورق گرم ضدزنگ نیز می باشد. برای استفاده از نبشی های ضدزنگ باید خاصیت مقاومت آن ها را در برابر خوردگی مورد توجه قرار دهیم. نبشی های ضدزنگ ۳۰۴ از نوعی است که دانه دانه می باشد و ساختاری بادوام نیز دارد که این امر موجب می شود که نبشی های ضدزنگ در برابر عناصر شیمیایی، اسیدی، آب شیرین، آب نمک از خود واکنش نشان ندهد و ثابت بماند.

روند تولید نبشی گالوانیزه چگونه است؟

این نوع نبشی ها بر روی نبشی آهنی پرسی و با فرایند گالوانیزسیون ساخته شده است و نبشی گالوانیزه از ورق گالوانیزه تهیه می شود. نبشی گالوانیزه به ۲ روش الکترولیز و گالوانیزسیون گرم تولید شده و عملیات آن نیز به ۲ روش حرارتی و روش آبکاری سرد مورد صورت می گیرد.

نبشی ۳۱۶A چیست و چگونه تولید می شود؟

این نبشی ها که دارای مقاومت بالا و از جنس فولاد ضدزنگ هستند، داراي عناصری مانند نیکل و کروم که حاوی مولیبدن می باشند. کاربرد این نبشی ها در صنایع غذایی، تجهیزات دارویی، تجهيزات شیمیایی، سازه های کوره، پمپ ها و شیر آلات ها، مبدل های حرارتی است.

 

نبشی A36 چیست؟

این نبشی دارای عنصر کربن می باشد که کاربرد آن در ساخت و ساز صنعتی و جوش کاری و ماشین کاری دیده می شود. نبشی A36 به ابعاد دلخواه برش داده خواهد شد و اندازه آن شامل ۲ فوت، ۴ فوت، ۶ فوت، ۸ فوت است.

نتیجه گیری

مهمترین قطعات فولادی نبشی ها هستند که به ۲ نوع نبشی پرسی و نبشی فابریک ساخته شده اند. زیبایی نبشی های فابریک چشم گیرتر است اما قیمت نبشی های پرسی به صرفه تر است. این نوع نبشی های پرسی به دو نوع با بال های مساوی و بال های نامساوی تولید می شوند که هر کدام کاربرد و خاصیت جداگانه‌ ای دارد.

 

تماس بگیرید

محصولات