نورد گرم | عیوب، مزایا و کاربرد نورد گرم فولاد چیست


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

نورد گرم چیست؟

نورد گرم روشی است که در آن شمش های فولادی به استفاده از غلتک تبدیل به ورقه های نازکتری می شوند. در قرن هفدهم میلادی، از دو غلتک چدنی برای این کار استفاده می شد. با گذشت زمان اندازه غلتک ها بزرگتر شد که برای به حرکت درآوردن آنها از نیروی اسب و یا پره های آبی بکار گرفته می شد. همچنین روی غلتک شیارهایی ایجاد می کردند که به محصولات کار گرم شکل می داد. رفته رفته برای کاهش نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن غلتکها، غلتک های کوچکتری بکار گرفته می شدند که غلتک های بزرگتر را به حرکت در می آوردند.

پس از مدتی با اختراع ماشین بخار، از آنها در این فرایند ستفاده می شد. با پیشرفت صنایع این روش بجایی روش هایی مانند آهنگری و پخته گری برای شکل دهی به فلزات بکار گرفته شد. در نورد گرم فولاد، ورق، تسمه، نبشی، ورق فولادی و میلگرد؛ فلز از بین دو غلتک که فاصله ی بین آن دو کمتر از ضخامت فلز ورودی و خلاف جهت آن هاست؛ چرخانده می شود. میزان کم شدن ضخامت در فرایند نورد به میزان اصطکاک بین غلتک ها و سطح فلز بستگی دارد. برای آشنایی با این نوع روش و کاربرد آن در این مطلب از وب سایت کلیدآهن ما را بیشتر همراهی کنید.

 

محاسبه نیروی نورد گرم

در پروسه کار گرم فلز باید از میان غلتک های نورد عبور کند؛ فاصله میان دو غلتک از ضخامت ورق فلزی تا حدی کمتر است و آنها بر خلاف جهت یکدیگر حرکت می کنند. از آنجا که غلتک ها با سرعت بیشتری از ریلی که فلز را روی آن قرار می دهند، حرکت می کنند، اصطکاک بوجود آمده، فلز را به سمت جلو هل داده و این کار باعث می شود تا طول فلز بیشتر شده و ضخامت آن کمتر شود. هرچه میزان اصطکاک بین غلتک و فلز بیشتر باشد، ورق فلزی نازک تر خواهد شد.

نورد گرم چیست

دمای نورد گرم

در این فرایند باید بتوان دما را بدرستی کنترل کرد. بنابراین، باید دمای فلز باید تا میزان مشخصی افزایش داده شود و بسیار مهم است که دمای فلز برای مدت نسبتا طولانی نگه داده شود. باید دمای فلز را یکنواخت و ثابت نگه داشت و در صورتی که دما در حال تغییر باشد، تغییر شکل فلز نیز یکنواخت نخواهد بود. برای مثال، اگر دما متفاوت باشد، سطوح داخلی زودتر نورد شده و در این شرایط اگر فلز سرد شود، در مقابل تغییر شکل مقاومت خواهند داشت. همچنین از آنجا که سطوح داخلی گرم تر و شکننده تر است، احتمال زیادی وجود دارد که ترک ها و شکستگی هایی روی فلز بوجود بیایید.

درکارخانه هایی که حجم تولید آنها بالاست، محصولات ریخته گری بکار گرفته می شوند. در این کارخانه فرایند ریخته گری را به شکلی کنترل می کنند که فلز بلافاصله و بدون اینکه سرد شود وارد فرایند و کوره نورد گرم ورق و فولاد شود. در مراکز تولیدی با حجم کمتر، دمای ماده اولیه مانند شمش فولادی را همسان با دمای اتاق نگه می دارند و برای حرارت دادن به آنها از کوره های نفت سوز و یا گاز سوز استفاده می شود. علاوه براین، فولادهای کربنی و همچنین کم آلیاژ، برای گرم شدن نیاز به درجه حرارتی در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد است.

در صنایع تولیدی نورد گرم فلز، باید دمای حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد فلز متوقف می شود. این توقف مانع سخت شدن کرنشی ماده شده و دانه هایی زیر و یکنواخت ایجاد می کند.  همچنین نیاز است تا قبل از اینکه تغییرات اضافه ای در شکل فلز صورت بگیرد، فلز دوباره گرم شود تا برای فرایند نورد آماده شود.

کاربرد نورد گرم فولاد چیست؟

در مقایسه با برخی از روش های شکل دهی، کاربرد دستگاه های نورد دارای محبوبیت بیشتری است. تولید کردن ورق های گوناگون با ابعاد گوناگون از انواع کاربردهای آن است. ورق های تولید شده با این روش دارای خواص مکانیکی فوق العاده ای هستند. امروزه در بازار آهن آلات از کار گرم برای تولید مقاطع فولادی زیر استفاده می شود:

بخش های اصلی کارخانه نورد گرم

قسمت مهم کارخانه نورد توضیحات
کوره پیش گرم در این کوره فلز تا حدی که برای فرایند کار گرم نیاز است، حرارت داده می شود. طراحی کوره باید به شکلی باشد که شمش های فولادی وارد کوره شده و با حرکت به انتهای کوره برسند و در این فاصله از ابتدا تا انتهای کوره به حرارت لازم برای نرود گرم برسند.
اجکتور با کمک این ابزار شمش هایی که به دمای مورد نیاز رسیده اند از کوره خارج می شوند.
پوسته زدا با استفاده از این وسیله، پوسته های ایجاد شده در اثر فرایند ریخته گری را جدا می کنند.
استند نورد برای نورد کردن شمش های فلزی و کاهش قطر آنها از این وسیله غلتک هایی افقی استفاده می شود.
استد اجر این ابزار شامل غلتکهایی عمودی است که ابعاد ورق را به صورت بسیاری دقیقی ایجاد می کند بصورتی که کناره های آن کاملا یکنواخت باشد.
دستگاه ضخامت سنج با استفاده از این وسیله ضخامت ورق های فلزی اندازه گیری می شود.
تاب گیر این ابزار شامل چندین غلتک کوچک است که با کمک آنها تاب های ایجاد شده روی ورق های فلزی از بین می رود.
خنک کاری دمای ورق فلزی در این قسمت کاهش داده شده و به اصطلاح خنک می شود.
دستگاه بسته بند با استفاده از این دستگاه وزن ورق های اندازه گیری شده و به صورت خودکار عملیات دسته بندی نیز انجام می شود.

برای اطلاع از تفاوت نورد سرد و گرم اینجا را کلیک کنید.

کاربرد نورد گرم

عملیات تابکاری نورد گرم

در برخی از پروسه های کار گرم فلز دچار تغییرات فیزیکی زیادی می شود و بنابراین در این شرایط نیاز به عملیات حرارتی خواهد بود. این عملیات حرارتی منجر به حالت گرفتن بهتر فلز از نظر متالورژیکی و همچنین خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن می شود. یکی از عملیات های مهم حرارتی، تابکاری است که روی فلزات سرد شده بیشتر انجام می شود. در ادامه انواع مختلف این عملیات اشاره شده اند:

 1. فرآیند تابکاری
 2. تابکاری کامل
 3. تابکاری هم دمایی
 4. تابکاری کروی
 5. کار گرم

عیوب نورد گرم 

 1. محصول خروجی دارای ابعاد مشخصی نیست؛
 2. افزایش ضریب اصطکاک بعد از فرایند نورد؛
 3. قرارگیری فلز در دمای بالا، موجب اکسید شدن می شود؛
 4. ایجاد بافت خشن در بعضی از محصولات مانند تیرآهن های فولادی؛
 5. موجب تغییر خواص مواد می شود به عنوان نمونه برای فولادها، در دمای 250 تا 350 درجه تردی آبی صورت می گیرد.

مزیت های نورد گرم فولادی

مزایای کار گرم

 • در نورد با افزایش میزان دما تنش سیلان کاهش پیدا می کند که امکان شکل دهی را افزایش می دهد.
 • به محض تغییر شکل و تمام شدن پروسه، متریال دوباره ساختار میکروسکوپی قبل از نورد را می گیرد.
 • سرد شدن قطعه در این روش دردمای مناسبی صورت می گیرد.

در فرایند کار گرم ، فلز حرارت داده می شود و از میان دو غلتک که خلاف جهت یکدیگر در حال چرخیدن هستند، عبور داده می شود و از آنجا که قطر فلز از فاصله میان دو غلتک بیشتر است، فلز به جلو حرکت داده شده و نازک تر می شود و همچنین بر میزان طول آن افزوده می گردد. قطر فلز خروجی بستگی به میزان اصطکاک میان سطح فلز و غلتک ها دارد. هرچه اصطکام بیشتر باشد، قطر آن کمتر می شود. البته لازم به ذکر است که هرچه میزان ضخامت فلز کمتر باشد، هزینه های تولیدی بیشتر خواهد بود. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با کاربرد، محاسبه نیروی، کوره نورد گرم تسمه، فولاد، ورق، نبشی و میلگرد توضیح دادیم. شما برای خرید انواع آهن آلات می توانید با کارشناسان کلیدآهن در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

محصولات