تفاوت کربن استیل با استنلس استیل


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

فولاد، در واقع واژه ای است که یک خانواده کامل از آلیاژهای فلز را توصیف می کند؛ یک نوع فلز همه کاره و متداول با طیف گسترده ای از کاربردها. درجه های زیادی از آلیاژهای مختلف وجود دارد اما اغلب انواع فولاد به دو دسته بزرگ کربن استیل و استنلس استیل (فولاد ضدزنگ) تقسیم می شوند.

هرچند ترکیب اصلی آهن و کربن  این دو دسته یکسان است، اما انواع کربن استیل تمایل بیشتری به داشتن عناصر آلیاژی متنوع دارند. کربن استیل دارای بیشتر از 10.5 درصد آلیاژ است، اما استنلس استیل باید حداقل 10.5 درصد کروم داشته باشد تا ضد زنگ در نظر گرفته شود. این تفاوت ها به هر نوع فولاد خواص مربوطه را می بخشد.

کربن استیل و استنلس استیل دارای ترکیبات اولیه اولیه آهن و کربن هستند و همانطور که گفته شد تفاوت اصلی آنها در محتوای آلیاژی است. این تفاوت اساسی چیزی است که به فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ ویژگی های فیزیکی متمایز می دهد.

کربن استیل و استنلس استیل متفاوت هستند، اما لزوماً یکی بر دیگری برتری ندارد و همه چیز به زمینه مربوط می شود. هر ماده دارای مزایا و معایبی است – نکته اصلی مطابقت فولاد با نیازهای کاربردی در هر حوزه است.

 

کربن استیل

·        در برابر زنگ زدگی آسیب پذیر است.

·        شکننده است.

·        در برابر سایش مقاوم است.

·        کربن استیل دارای کربن بالایی است که در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت می تواند به سرعت دچار خوردگی و زنگ زدگی شود.

·        کربن استیل یا فولاد کربنی از فولاد ضد زنگ قوی تر و با دوام تر است.

 

استنلس استیل

·        در برابر زنگ زدگی مقاوم است.

·        شکنندگی کمتری دارد.

·        در برابر سایش مقاومت کمتری دارد.

·        استنلس استیل زنگ دارای محتوای کروم بالایی است که به عنوان یک لایه محافظ در برابر خوردگی و زنگ زدگی عمل می کند.

·        استنلس استیل زنگ ظاهر جذاب تری دارد و می تواند برای محصولات تزئینی استفاده شود.

 

 

 

تماس بگیرید

محصولات