پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

آلومینیوم فلزی است که در صنایع گوناگونی مانند خودروسازی، ساختمان‌سازی، هوافضا و برق به کار گرفته می‌شود؛ براین‌اساس می‌توانیم بگوییم که آلومینیوم یکی از مواد خام بسیار مهم است که تأثیر زیادی در تعیین قیمت تمام‌شدهٔ بسیاری از کالاها دارد. پیش بینی قیمت آلومینیوم بدون درنظرگرفتن پارامترهای تأثیرگذار بر این فلز، غیرممکن است. ما نیز در این مقاله قصد داریم عوامل و مؤلفه‌هایی را بررسی کنیم که در پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 راهگشا هستند.

 

همه چیز دربارهٔ پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال جدید

عواملی مانند نحوه برخورد تولیدکنندگان آلومینیوم با بازار، میزان تولید سالیانهٔ شمش آلومینیوم، میزان تقاضا برای این محصول در فصول گوناگون و نرخ دلار و سایر ارزهای تعیین‌کننده، مواردی هستند که به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در کاهش یا افزایش قیمت آلومینیوم تأثیرگذارند. پس اگر قصد داشته باشیم که دربارهٔ پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 صحبت کنیم، ابتدا باید این عوامل تأثیرگذار را برشماریم و هریک را به میزان کافی معرفی کنیم.

پیش از آن، باید بدانید که قیمت جهانی آلومینیوم بر اساس قراردادهای جاری شمش آلومینیوم در بورس‌های مطرح دنیا تعیین می‌شود؛ بورس کالای نیویورک یا کومکس، بورس کالای لندن و بورس آتی شانگهای، جزو بازارهایی محسوب می‌شوند که در این تعیین قیمت نقش دارند.

در ادامه، ما قصد داریم دربارهٔ عواملی صحبت کنیم که احتمالاً در زمان تعیین قیمت عددی آلومینیوم، توسط کارشناسان این سه بورس مطرح، موردنظر قرار می‌گیرد.

 

تولیدکنندگان آلومینیوم

جالب است بدانید که آلومینیوم معمولاً از منابع بوکسیت برداشت می‌شود و پس از طی‌کردن یک خط تولید پیچیده، به شمش‌های آلومینیوم یا محصولات دیگر تبدیل می‌شود. بوکسیت مانند سایر منابع طبیعی، به شکل محدود و فقط در برخی از نقاط دنیا وجود دارد. مناطقی مانند روسیه، چین، منطقهٔ مدیترانه، کارائیب و آفریقای غربی جزو غنی‌ترین نقاط کرهٔ زمین از جهت دارایی‌های بوکسیت هستند.

اتحادیهٔ آلومینیوم چین یا چالکو، آلکوآ و آلومینا، زینفا از چین و نهاد ریوتینتو در استرالیا جزو برجسته‌ترین تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در دنیا هستند.

شناخت این تولیدکنندگان و استخراج‌کنندگان به ما کمک می‌کند تا اطلاعات بنیادی مفیدی برای پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 به دست آوریم، چراکه هرگونه رکود اقتصادی، بحران اجتماعی یا تنش سیاسی در این کشورها، به شکل مستقیم بر قیمت آلومینیوم تأثیرگذار است.

بااین‌حال، کارشناسان پیش بینی می‌کنند که در سال 2021، تولید آلومینیوم در کشور چین بیش از 4 درصد رشد را تجربه کند؛ یعنی تولید آلومینیوم در این کشور مرز 38 میلیون تن را رد خواهد کرد. از طرف دیگر، تولید جهانی نیز حدود 4 درصد رشد خواهد کرد و به بیش از 60 میلیون تن در سال خواهد رسید. بااین‌حال نباید فراموش کنیم که احتمالاً در سال 2021، با دو میلیون تن فلز مازاد روبرو خواهیم شد. پس فراموش نکنید که پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400، ارتباط مستقیمی با میزان تولید کشور چین دارد.

 

دلار و یورو

دلار و یورو به‌عنوان دو ارز برتر در معاملات جهانی شناخته می‌شوند. بیشتر معاملاتی که در بورس‌های مطرح دنیا رقم می‌خورد، معمولاً با این دو ارز انجام می‌شود و همین مسئله، نشان‌دهندهٔ نقش مهم دلار و یورو در معاملات جهانی و شاخص‌های کلان است.

اگر قیمت دلار و یورو به سبب دلایل خاصی کاهش یا افزایش پیدا کند، تأثیرهایی هم در قیمت آلومینیوم و سایر فلزات خواهد داشت؛ جالب است بدانید که چنین تأثیری، یک توجیه منطقی دارد. زمانی که قیمت دلار یا یورو کاهش پیدا می‌کند، قدرت خرید آن دسته از معامله‌گران که با سایر ارزها خریدوفروش می‌کنند (معمولاً چینی، روسی یا ساکن کشورهای شرقی) تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. این رویداد موجب یک عدم توازن در ترازوی جهانی می‌شود.

پس در پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال جدید، حتماً نوسان‌های دلار و یورو را نیز در نظر داشته باشید.

 

تأثیر عرضه و تقاضا بر پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰

عرضه و تقاضا یکی از مؤلفه‌هایی است که در پیش بینی قیمت هر محصولی به کار می‌آید. البته این مؤلفه در تخمین قیمت آن محصولاتی که تولید کردنشان با محدودیت‌های خاصی مواجه است، پررنگ‌تر است. آلومینیوم نیز به سبب اینکه منابع محدودی دارد و تولیدکنندگان آن نیز چندان سراسری نیستند، نسبت به کالاهای فلزی دیگر، با محدودیت تولید مواجهه است. در نتیجه، زمانی که تقاضا برای خرید آلومینیوم زیاد می‌شود، معمولاً عرضهٔ کارخانه‌ها کفایت نمی‌کند و قیمت آلومینیوم دچار افزایش می‌شود.

اگر ترازوی عرضه و تقاضا را در سطح جهانی بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که چین یکی از مشتریان تأثیرگذار است؛ در حال حاضر این کشور در شرایط ریکاوری اقتصاد خود است، (ریکاوری به سبب رکود در دوران همه‌گیری بیماری کرونا) درنتیجه اگر به همین شکل پیش برود و آن دسته از صنایع را که به شمش‌ها و ورق‌های آلومینیوم نیاز دارند، فعال کند مطمئناً مجدداً شاهد یک روند صعودی در قیمت آلومینیوم خواهیم بود.

بااین‌حال، اگر قصد شما از پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400، رسیدن به قیمت‌ها در بازار داخلی است، باید بدانید که وضع تا حدودی در این بازارها متفاوت است. به سبب اینکه ایران در سال‌های اخیر با تحریم‌های گوناگونی مواجهه بوده، واردات آلومینیوم نیز تا حدودی با مشکل مواجهه شده؛ در حدی که می‌توانیم بگوییم در برخی از برهه‌های زمانی، تقاضا از عرضه پیشی گرفت. البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که آلومینیوم وارداتی قیمت بسیار گرانی برای مصرف‌کنندگان داخلی دارد و این مشکل، روند تقاضا را کاهش می‌دهد.

 

بازار داخلی و پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال جدید

اکنون که توضیحات مفصلی دربارهٔ پیش بینی قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی به دست دادیم، وقت آن رسیده که چند کلمه‌ای هم دربارهٔ قیمت این کالا در بازارهای داخلی صحبت کنیم.

قیمت آلومینیوم وارداتی ارتباط تنگاتنگی با قیمت دلار نیمایی دارد و همان‌طور که به‌خوبی می‌دانید، قیمت دلار نیمایی در داخل کشور به شکل دستوری تعیین می‌شود؛ این مسئله تا حدودی پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 را دچار مشکل می‌کند.

با همهٔ این تفاسیر، نباید از خاطر ببریم که پارامترهای دیگری مانند بورس کالا و تولیدکنندگان داخلی نیز در تعیین قیمت آلومینیوم و سایر فلزات در بازارهای داخلی تأثیرگذار هستند. پس با دنبال‌کردن سیاست‌های مربوط به بورس کالا و عوامل تأثیرگذار در میزان تولید کارخانه‌های داخلی، به درکی صحیح‌تر از آیندهٔ قیمت آلومینیوم خواهیم رسید.

 

پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰ با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یا فنی یکی از روش‌های تعیین قیمت کالاهاست که به مدد مؤلفه‌های درون نمودارها انجام می‌شود؛ به بیان ساده‌تر، کارشناسان مؤلفه‌هایی مانند نرخ دلار، روند عرضه و تقاضا و میزان تولید کارخانه‌ها را به کناری می‌گذارند و صرفاً بر روی نمودار قیمت آلومینیوم متمرکز می‌شوند و با بررسی کردن روند نزولی یا صعودی این قیمت، دامنهٔ نوسان‌ها و مفاهیمی مانند خطوط مقاومت و پشتیبانی به یک تخمین صحیح می‌رسند.

البته توجه داشته باشید که پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 بر اساس تحلیل تکنیکال ممکن است نتایج متفاوتی نسبت به پیش بینی قیمت این کالا بر اساس روش‌‌های فاندامنتال یا بنیادی داشته باشد.

اگر نمودار قیمت جهانی آلومینیوم را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که بازار در پنج ماه گذشته باید روند نزولی مواجهه بوده است؛ این روند نزولی تا جایی پیش رفته که هر واحد آلومینیوم با بیش از 300 دلار کاهش قیمت روبرو شده است. با این کاهش قیمت، به نظر می‌رسد که شاخص کل به ناحیهٔ حمایتی 1500 دلار برخورد کرده و قرار است که باری دیگر قلهٔ 2100 دلار را لمس کند.

اگر قیمت این روزهای آلومینیوم را بررسی کنیم (2500 دلار) به این نتیجه می‌رسیم که تحلیل تکنیکال کارشناسان درست بوده؛ چراکه شاخص به کف کانال 1500 برخورد کرده و سریعاً به بیش از 2100 دلار صعود کرده است.

اگر بخواهیم پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال جدید را بر اساس تحلیل‌های تکنیکال به‌پیش ببریم، باید بگوییم که احتمالاً بازار با یک روند صعودی مطمئن همراه خواهد بود اما این تحلیل چندان مطابق با واقع نیست، چراکه اخبار بنیادی چیز دیگری می‌گویند. خبرهای بنیادی حاکی از این هستند که در ماه‌های آینده با ظهور تولیدکنندگان جدید، قیمت آلومینیوم وارد یک کانال نزولی خواهد شد.

 

سخن پایانی

در ابتدای این مقاله کوشیدیم تا مؤلفه‌هایی را معرفی کنیم که در تحلیل‌های بنیادی برای پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال جدید به کار می‌روند؛ نرخ دلار، استراتژی تولیدکنندگان و میزان عرضه و تقاضا جزو این عوامل بودند. در ادامهٔ مقاله، به معرفی تحلیل تکنیکال پرداختیم و به شما آموختیم که چگونه از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال 1400 استفاده کنید. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نتایج حاصل از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال تا حدودی باهم متفاوت هستند؛ چراکه تحلیل بنیادی بیانگر یک روند نزولی احتمالی و تحلیل تکنیکال نشان‌دهندهٔ یک شاخص صعودی است.

 

تماس بگیرید

محصولات