کاربرد تست کشش در صنعت


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

کاربرد تست کشش در صنعت

معروف ترین و بیشترین آزمایش تست کشش بر روی ورقه های کامپوزیتی ساده که در هواپیماها استفاده و انجام می شود.

برای گرفتن مجوز استفاده از تمامی قطعات فولادی و آهنی نیاز هست که قبل از استفاده مورد آزمایش های مختلف قرار بگیرند. به طور کلی این آزمایش ها به دو دسته مخرب و غیر مخرب تقسیم می شوند.

ما در این مطلب قصد داریم از کلیدآهن در خصوص آزمایش تست کشش که مهم ترین آزمون مکانیکی مواد فلزی است با شما صحبت کنیم و به شما بگوییم تست کشش چیست و طریقه تست کشش میلگرد به چه صورت است و سپس در ادامه نمونه تست کشش استاندارد را به شما نشان دهیم.

همچنین در ادامه همین مطلب به تست کشش فلزات، نمودار تست کشش و نتایج تست کشش می پردازیم و در پایان انواع دستگاه تست کشش و خمش را به شما معرفی می کنیم و قیمت تست کشش انواع قطعات را به شما می گوییم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات میلگرد اینجا را کلیک کنید.

 

تست کشش چیست؟

تست کشش به انگلیسی Tensile test گفته می شود و به نام تست تنش نیز شناخته می شود که یکی از تست های مخرب محسوب می شود. طی روند آزمایش تست کشش، نمونه مدنظر از بین می رود و خراب می شود.

تست کشش آزمونی کاملا استاندارد تقریبا ارزان و ساده است که وقتی ماده در آن کشیده می شود می توان به میزان ازدیاد طول و استحام کششی آن دست یافت.

در این آزمایش، به وسیله دستگاه کشش آنقدر به نمونه مدنظر نیرو کششی تک بعدی وارد می شود که به نقطه شکست برسد. در همین حین تغییرات وارد شده در طول نمونه یا همان ازدیاد طول و میزان نیرویی که بهش وارد شده یا همان بار اعمالی به صورت لحظه به لحظه و همزمان بر روی یک نرم افزار ثبت می کنند که به آن منحنی تنش_کرنش می گویند.

طریقه تست کشش میلگرد

برای این که نمونه ها را بتوان مورد آزمایش تست کشش قرار داد با توجه به ابعاد استاندارد ماشین، قطعات فولادی را به شکل تخت یا گرد می سازند.

البته بعضی از قطعات فولادی به شکل کامل در تست کشش کشیده می شوند که از آن ها می توان به لوله، میلگرد، میله، سیم، پیچ و مفتول را نام برد.

تست کشش میلگرد به ما اطلاعاتی از قبیل میزان استقامت میلگرد و میزان استحکام کششی اش می دهد که این اطلاعات باعث جلوگیری از خرابی احتمالی سازه ها می شود.

برای تست کشش میلگرد بایستی ابتدا قبل از کار گذاشتن آن در دستگاه، میلگرد را نشانه گذاری کنید. به طوری که فاصله میان نشانه ها 5 برابر قطر میلگرد باشد. پس از علامت گذاری با کولیس فاصله بین آن دو را اندازه گیری کنید. سپس میلگرد را داخل دستگاه یونیورسال کوپا قرار داده و طوری گیره ها را با شیر پنوماتیک میلگرد ببندید که بیش از دو سوم آن با قطعه درگیر باشد. همین کار را در خصوص طرف دیگر میلگرد انجام دهید و سپس تست کشش میلگرد را آغاز کنید.

نمونه تست کشش استاندارد

نتیجه آزمون تست کشش از میزان کشیده شدن تا زمان شکست و… به عنوان انتخاب محصول کاربرد دارد و عملا با این کار کنترل کیفیت بر روی آن انجام شده است. همچنین به وسیله این آزمایش تعیین خواص مکانیکی نمونه انجام می شود و پیش بینی می شود که نمونه مربوطه چه واکنشی نسبت به انواع دیگر نیروها نشان خواهد داد. اما در طول آزمایش تست کشش به کمیت های دیگری می توان دست یافت که در ادامه به صورت خلاصه برای شما ذکر می کنیم.

مراحل تست کشش یک قطعه

در همین قسمت شما با روند یک نمونه تست کشش استاندارد از ابتدا تا انتها آشنا می شوید و حالات مختلفی که در این تست برای یک قطعه رخ می دهد را بررسی خواهید کرد:

  • مدول الاستیسیته یا مدول یانگ: میزان سفتی ماده یا به عبارتی میزان مقاومت ماده در برابر تغییر فرم
  • منطقه کشسان یا الاستیک: منطقه تغییر شکل نمونه به صورت الاستیک
  • منطقه مومسان یا پلاستیک: منطقه ای که نمونه تغییر شکل مومسان می دهد به صورت ثابت
  • تنش تسلیم: نقطه تغییر فرم پلاستیک
  • داکتیلیتی: درصد افزایش طول و کاهش سطح مقطع نمونه یا همان میزان قابلیت تغییر فرم پلاستیک
  • ضریب پواسان: نسبت تغییر اندازه عرضی به تغییر اندازه طولی نمونه
  • تست استحکام کششی یا استحکام نهایی کشش: بیشترین توان کششی که نمونه تحمل می‌کند بسیار مهم است
  • جهندگی: ظرفیت نمونه برای جذب انرژی در منطقه الاستیک
  • چقرمگی: میزان توانایی جذب انرژی ماده تا مرحله شکست

تست کشش فلزات

باید بدانید که فولاد و بعضی دیگر از فلزات نقطه تسلیم مشخصی دارند اما در بیشتر فلزات تغییر حالت از الاستیک به پلاستیک متفاوت و آهسته آهسته انجام می شود. همین مسئله باعث می شود که تعیین حد الاستیک سخت باشد و به همین خاطر از تنش تسلیم قراردادی به جای آن استفاده می شود.

گفتنی است تمامی قطعات فولادی، استیل و آهن آلات مجموعه کلیدآهن دارای گواهینامه تست کشش می باشد اما با این حال این امکان را برای مشتری های خود ایجاد کرده است که در صورت تمایل آن ها نیز می توانند مجددا آزمایش تست کشش را روی محصولات ما انجام دهند و سپس با رضایت و اطمینان خاطر کامل از کلیدآهن انواع آهن آلات، استنلس استیل و قطعات فولادی را خرید کنند.

نتایج تست کشش و کاربرد آن در صنعتاز نتیجه آزمون تست کشش برای اطمینان از کیفیت مواد، میزان استحکام مواد، انتخاب مواد برای برنامه‌های کاربردی مهندسی، پیش‌بینی رفتار یک ماده تحت انواع نیرو غیر از کشش یکسان و هنگام توسعه مواد جهت مقایسه تولیدات قدیم و جدید استفاده می شود.

دستگاه تست کشش و خمش

دستگاه های مختلفی برای انجام تست کشش وجود دارد که با توجه به میزان کارآیی، ابعاد و توان دستگاه به ماشین های مختلف تقسیم می شوند. به طور مثال بعضی از ماشین ها صرفا برای انجام تست کشش طراحی شده اند اما بعضی از ماشین ها یونیورسال هستند یعنی علاوه بر تست کشش قابلیت انجام تست خمش سه نقطه ای و تست فشار تک محوری را دارا هستند.

همچنین به لحاظ ابعاد و توان بعضی دستگاه ها رومیزی و کوچک و با توان حداکثری بین 500 نیوتن تا 20 کیلوتن هستند و بعضی دیگر بزرگ و تا یک مگا نیوتن و یا حتی بیشتر ظرفیت دارند.

با تمام این تفاوت ها بایستی تمامی دستگاه های انجام تست کشش، یکسری ویژگی های مشخص داشته باشند که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. سیستمی برای اعمال نیرو به نمونه و تغییر نیرو به صورت منظم و با آهنگ کنش کنترل شده

2. قابلیتی جهت تنظیم محل نمونه و نگهداری آن در طی آزمایش در وضعیت مناسب

3. مکانیزمی برای اندازه گیری دقیق میزان نیرو وارد شده

البته در آن دسته از دستگاه هایی که مکانیزم اندازه گیری دقیق از تغییرات نمونه وجود ندارد از دستگاه های مجزا استفاده می شود که به نمونه وصل می شود و سپس پیچش سنج و ازدیاد طول سنج را اندازه و ثبت می کند.

اگر فرصت کافی برای خواندن این مطلب را ندارید، شما می توانید در این قسمت خلاصه ای از مطلب تست کشش را در اینفوگرافی کلیدآهن ببینید و از خواندن آن لذت ببرید.

 

 

 

قیمت تست کشش

قیمت تست کشش در هر قطعه ای متفاوت است، همچنین نوع دستگاه تست کشش و آزمایشگاه مورد نظر نیز در این قیمت گذاری تاثیرگذار هستند.

ما در این مطلب جدول قیمت تست کشش شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو را با دستگاه تست کشش Universal Testing Machine برای شما قرار می دهیم.

 

 

خلاصه مطلب تست کشش کلیدآهن

ما در مطلب به طور کامل برای شما توضیح دادیم تست کشش و اهمیت انجام آن در چیست. همچنین برای شما گفتیم که تست کشش در قطعات فولادی و آهنی مختلف متفاوت است و به همین دلیل از طریقه تست کشش میلگرد و سایر قطعات برای شما گفتیم.

سپس یک نمونه تست کشش استاندارد را برای شما با ویدیو به تصویر کشیدیم و گفتیم که تست کشش فلزات به این صورت است که مخرب است و سبب از بین رفتن آن ها می شود. همچنین به شما نمودار تست کشش که حین این آزمایش ترسیم می شود را نشان دادیم و به صورت دقیق اما خلاصه گفتیم که نتایج تست کشش چه چیزهایی را مشخص می کند و چه فایده هایی دارد که از مهم ترین آن ها اطمینان از کنترل کیفی مواد بود.

سپس در پایان انواع دستگاه تست کشش و خمش را به شما معرفی کردیم و در خصوص تنوع قیمت تست کشش بسته به نوع دستگاه و آزمایشگاه صحبت کردیم. امیدواریم که خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

تماس بگیرید

محصولات