مراحل خم کاری اهن و فلزات | قیمت انواع دستگاه های خمکاری


خمکاری لوله مسی و لوله استیل

خم کاری اهن و فلزات در صنایع فولاد و آهن آلات نیز به همین صورت است، منتهی کمی دشوارتر می‌باشد. تغییر شکل دادن به هر جسمی می‌تواند بسیار لذت بخش و دیدنی باشد. اینکه افراد بتوانند با خم کردن نوارهای آهنی دور افتاده، جعبه و باکسی بسازند خیلی جذاب خواهد بود.

خم کردن به نقل از ویکی پدیا:

در انواع کارهای ورقکاری به موارد زیادی برخورد می‌کنیم که برای تأمین فرم مورد نظر، افزایش مقاومت در مقابل خمش، جلوگیری از آسیب به دست، ایجاد اتصال و غیره نیاز به خمکاری وجود دارد. وسایل و ماشین آلاتی که برای این منظور بکار می‌روند متنوع بوده و با هر کدام خم‌های معینی را می‌توان به وجود آورد.

اینکه قسمت بالا و کناره‌های درب ماشین‌ها حالت خمیده و انحنا به خود گرفته‌اند حاصل انجام این فرایند می‌باشد. خم کاری پروسه‌ای ساده و درعین‌حال بااهمیت می‌باشد. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با مراحل، قالب، قیمت انواع دستگاه های خمکاری دستی، لوله مسی، لوله استیل، cnc، چوب و فلزات و اهن اشنا می کنیم.

خمکاری چیست؟

خم کاری پروسه‌ای بسیار ساده و درعین‌حال کاربردی است. برای ساختن جعبه‌های فلزی به ورق‌های فلزی زاویه می‌دهند و اندک فشاری آن‌ها را خم می‌کنند که در نتیجه آن، این عملیات انجام می‌گیرد. این پروسه با توجه به جنس ورق و ضخامت آن به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد.

دستگاه خم کاری به دو صورت گرم کاری و سرد کاری انجام می‌گیرد. معمولاً فلزهایی از جنس آهن را ابتدا گرم می‌کنند، سپس فرایند را بر روی آن انجام می‌دهند. البته لازم به ذکر است که آلومینیوم و روی نیز باید قبل از خم کردن گرم شوند و یا به ‌صورت گرم کاری عملیات آن را انجام دهند. این پروسه از حساسیت بالای کاری برخوردار است؛ به همین منظور باید با دقت و ظرافت بیشتری انجام گیرد.

معمولاً در مواردی با سهل انگاری افراد، مشاهده شده است که ورق خم شده دچار ترک خوردگی و یا چین و چروک شده است. این موارد نه تنها بر شکل و ظاهر قطعه ‌ایجاد شده بلکه بر کیفیت کار ارائه داده شده به مشتری و رضایت وی اثری سو می‌گذارد. پس دقت کنید که فشار وارده بر ورق‌های فلزی مورد خم کاری را با ضخامت آن‌ها هماهنگ کنید.

خم کاری آهن و فلزات

انواع دستگاه‌های خمکاری

ماشین آلات عملیات خم کن به چهار دسته اصلی و مجزا از هم تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های خم کن دستی، دستگاه‌های خم کن ستونی، دستگاه‌های خم کن مکانیکی و هیدرولیکی، دستگاه‌های خم کن برقی از انواع ماشین آلات خم کاری محسوب می‌شوند.

کاربرد، ویژگی‌ها و همچنین عملکرد هر یک با دیگری متفاوت است، اما هدف همه آن‌ها خم کردن قطعه‌ای فلزی و فشار آوردن به آن است. خم‌کن‌های دستی قدرت چندانی ندارند و به همین منظور برای خمکاری ورق‌هایی باضخامت کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های خم کن ستونی در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود می‌باشد.

شما می‌توانید با توجه به انتظاری که از قیمت دستگاه خم کاری دارید هریک از آن‌ها را که دوست دارید انتخاب و تهیه کنید. علاوه بر این باید بگوییم که این نوع دستگاه های ستونی از دو نوع تشکیل شده است. در نوع اول فک بالا و پایین به‌صورت ساده هستند و در نوع دوم فک پایین ساده و فک بالا به‌صورت لقمه‌ای موجود می‌باشد.

انواع روش ها و مراحل خم کاری

برای انجام عملیات و قالب خم کاری، ورق را بین دو فک قرار می‌دهیم و دستگاه را با ضخامت ورق هماهنگ می‌کنیم. پس ‌از آن فک بالا را به سمت فک پایین سوق می‌دهیم (در اینجا فک پایین به‌عنوان نگه‌دارنده عمل می‌کند). به کمک فشاری که از طرف فک بالا به ورق وارد می‌شود، ورق خم می‌شود و شکل دلخواه را به خودش می‌گیرد.

دقت کنید که اگر فشار وارد شده به ورق فلزی بیش از حد باشد، ورق می‌شکند و اگر کمتر از آنچه باید باشد، بر روی ورق چین خوردگی ایجاد می‌شود؛ یا به هنگام برگشت فک بالا به سمت بالا، ورق مانند فنر از جا می‌پرد و به اطراف پرت می‌شود و این می‌تواند خطر آفرین باشد.

دستگاه‌های خم کن برقی از چهار جز اصلی تشکیل شده است. اگر هریک از این اجزا دچار مشکلی شوند دستگاه از کار می‌افتد و دیگر قادر به ارائه خدمات به شما نخواهد بود. قسمت‌های اصلی دستگاه‌های خم کن برقی شامل فک بالایی دستگاه و ابزارآلات مربوط به آن، صفحه گردان، تجهیزات انتقال نیرو و از همه مهم‌تر موتور دستگاه به همراه جعبه دنده معکوس کننده دور می‌باشد. در ادامه شما را با روش های انجام خمکاری فلزات، چوب و لوله آشنا می کنیم.

 

دستگاه خم کاری سرد

  1. در اولین روش به خمکاری فلزات با رام می‌پردازیم. در این روش قطعه با نیروی هیدرولیکی وارد بلوکه های مخصوص می‌شوند و عملیات آن را بر روی آن انجام می‌دهند. این روش را می‌توان به‌عنوان ساده‌ ترین و مقرون به‌ صرفه‌ترین از نظر اقتصادی معرفی کرد.
  2. روش دومی که قصد معرفی آن را داریم، روش غلتکی نام دارد. این روش بیشتر برای خم های عظیم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید برای شکل دادن قطعه به‌صورت مارپیچی نیز از این‌ روش بهره‌ گیرید.
  3. روش سومی که مورد بحث قرار می‌گیرد، روش فشاری نام دارد‌. در روش فشاری قالبی دارای ثبات در جای خود قرار دارد. افراد باید ورقه فلزی را دور تا دور قالب بپیچند و فشاری به آن وارد کنند تا ورقه شکل خمیدگی به خود بگیرد.
  4. قالب خم کاری به کمک ماندرل نوعی دیگری محسوب می‌شود. اگر قصد خم کردن قطعه‌ای با ظرافت بالا را دارید بهتر است از این‌ روش بهره ‌گیرید. به ‌منظور این کار قالب و ورقه فلزی توسط گیره‌ای محکم به یکدیگر متصل می‌شوند. پس ‌از آن هر دوی آن‌ها هم‌ زمان شروع به چرخیدن می‌کنند و عملیات مندرل آغاز می‌شود.

خم کاری گرم

همان‌طوری که نامش پیدا است، در این روش از حرارت کمک گرفته می‌شود تا عملیات خمکاری دستی انجام گیرد. همان‌طوری می‌دانید ایجاد حرارت و بالا رفتن دما سبب تغییر خواص ورقه‌های فلزی می‌شوند. به همین دلیل این روش زیاد مرسوم نیست؛ اما اگر نیاز به زاویه دهی زیادی باشد، باید به‌ ناچار از خمکاری لوله استیل و لوله مسی به روش گرم بهره گرفت تا کار بهتر و راحت‌تر انجام گیرد.

البته این روش علاوه بر تولید آلاینده‌های سمی می‌تواند مصرف انرژی را بالا ببرد و هزینه‌های بسیاری را برای افراد به همراه آورد. از جمله معایب دیگر آن این است که با توجه به بالا بودن حرارت امکان چین خوردگی در داخل کار بسیار زیاد است و این می‌تواند از مرغوبیت و کیفیت کار ما بکاهد. البته این روش را بهترین روش برای خم کردن ورقه‌ها و قطعاتی باضخامت زیاد معرفی کرده‌اند.

انواع دستگاه های خمکاری

خم کاری القایی

در این روش نیاز نیست نیروی زیادی به قطعه فلزی وارد شود تا آن شکل بگیرد. در حقیقت قطعه مورد نظر با جریان برق کمی گرم می‌شود و سپس محل مورد نظر خم می‌شود و فوراً وارد آب سرد می‌شود. مزایای این روش نسبت به خمکاری فلزات به روش گرم بهتر است زیرا احتمال چین خوردگی و خطا بسیار کم است‌. خم کاری لوله‌ها و ورق‌هایی باضخامت بالا را می‌توانید بدین وسیله خم کنید.

چگونه عملیات خم کاری را بر روی پروفیل‌ها انجام دهیم؟

شاید برایتان سؤال پیش آید که پروفیل چیست؟ کاربرد آن چیست؟ در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد و چرا باید خم شود؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها لازم است اندکی صبر کنید و سپس به خواندن ادامه این مقاله بپردازید تا پاسخ سؤالات برایتان روشن شود.

در ابتدا باید به زبان ساده بگوییم که پروفیل شامل هر نوع مواد فلزی از جمله نبشی، تیرآهن، تسمه، لوله، میلگرد و قوطی‌ها و… می‌شود. حال اگر این پروفیل‌ها حالت بسته بودن به خود بگیرند یعنی مانند لوله‌ها و قوطی‌ها باشند، به آن پروفیل بسته گویند.

اگر شکل بسته بودن نداشته باشند و کاملاً باز باشند، مانند تیرآهن، تسمه و ناودانی به آن‌ها پروفیل گویند. عملیات خم کردن بر روی این پروفیل‌ها به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌گیرد. اگر قصد انجام خم کاری دستی را دارید وسایل مورد نیازتان را آماده کنید‌. چکش، قالب، میله گرد و تسمه‌ها ازجمله موارد کمکی هستند که می‌توان با بهره‌گیری از آن‌ها پروفیل‌ها را خم کرد.جدای از خمکاری دستی، روش های با ماشین هم که به کمک یکی از انواع روش های نام‌ برده شده انجام می‌گیرد.

مراحل خم کاری دستی

قیمت دستگاه خم کاری

همه ما می‌دانیم که عملیات خم کردن فلزات و اهن در صنایع گوناگون هوافضا، خودروسازی و… بسیار پرکاربرد است. در حقیقت می‌توان گفت خم کاری در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمی‌توان هیچ عملی را جایگزین آن کرد. از این‌رو قیمت آن در تمامی موارد صنعتی بسیار حائز اهمیت است. هرچه صنایع داخلی و شهرک‌های صنعتی پیشرفت کند، میزان هزینه‌ای که باید صنعت گران برای عملیات خم کاری متحمل شوند نیز کاهش می‌یابد. دلیل این امر کاهش میزان انواع دستگاه‌های خمکاری است که از خارج کشور وارد می‌شوند.

سخن پایانی

دستگاه و مراحل خم کاری دستی و اهن در بین صنعت گران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین جهت باید همگان تلاش کنند تا دستگاه‌هایی باقدرت بالاتر و ضریب خطای پایین‌تر برای انجام این عملیات فراهم کنند. در این صورت هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفیت و مرغوبیت به‌صرفه‌تر خواهد بود؛ زیرا درصورتی‌که دستگاه خراب شود، می‌دانیم که اجزای آن در کشور خودمان یافت می‌شود و به‌راحتی و پرداخت مقدار کمتری هزینه می‌توان آن را تعمیر کرد. به دنبال آن دیگر نیاز به تعویض دستگاه و خرید دستگاهی جدید با وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه نخواهید داشت. در این مقاله در مورد خمکاری چوب، فلزات، لوله مسی، لوله استیل، cnc و دستی توضیح دادیم. برای دریافت خدمات قالب خم کاری دستی و ماشینی می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

منبع: en.wikipedia.org

تماس بگیرید

محصولات