مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل | تفاوت نبشی و ناودانی


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل : نبشی و ناودانی استیل برحسب مشخصاتی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. هر یک از این محصولات ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی نبشی و ناودانی دو محصول بسیار پرکاربرد در صنایع ساخت و ساز است که از نظر شکل ظاهری و کاربرد دارای تفاوت های هستند. نبشی ها دارای دو بال می باشد که از نظر شکل ظاهری به دو بخش بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می شود. در مقابل ناودانی ها پروفیل های U شکل است که به روش پرسی یا فابریک تولید می شود. در این راستا، در این مقاله از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن به معرفی انواع نبشی و نادوانی استیل و نحوه تولید آنها می‌پردازیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات نبشی و ناودانی استنلس استیل اینجا را کلیک کنید.

 

انواع گرید نبشی و ناودانی استیل (تفاوت انواع نبشی و ناودانی استیل در انواع گوناگون)

در تولید نبشی و ناودانی استنلس استیل از یکسری گریدهای استیل یا استنلس استیل استفاده می‌کنند. درحقیقت، ناودانی و نبشی از نظر گرید تفاوتی با یکدیگر دارند. این گریدها عباراتند از:

ناودانی و نبشی استیل 304

یکی از متداول‌ترین انواع نبشی و ناودانی استیل، گرید 304 و L304 است. حتی در میان آلیاژهای فولاد، استنلس استیل 304 در برابر کشش مقاومت بالایی دارد (621 تقریبا  مگاپاسکال). حداکثر دمای قابل تحمل گرید 304 برابر با 870 درجه سانتیگراد است. ترکیب مقاومت کششی بالا و مقاومت در برابر دما و خوردگی، گرید 304 برای کاربردهای بسیار ایده آل است.

نبشی و ناودانی استیل 309

در مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل، سری 309 یک فولاد ضد زنگ آستنیتی پر آلیاژ است که در برابر اکسیداسیون، درجه حرارت بالا و خزش مقاومت بالایی دارد. محتوای کمتر نیکل 309 مقاومت در برابر حمله گوگرد را در دمای بالا بهبود بخشیده است. 309 همچنین قابل انعطاف است و می‌توان آن را به راحتی ساخت و ماشین کاری کرد. گرید S309 نسخه کم کربن 309 معمولی است. مقاومت کششی گرید 309 برابر با 560 مگاپاسکال است.

نبشی و ناودانی استیل 316

گرید 316 و L316 دارای مقاومت کششی بالای 579 مگاپاسکال  و حداکثر درجه حرارت استفاده در حدود 800 درجه سانتیگراد است. در حالی که گرید 316 از مقاومت کششی و تحمل دمایی کمتری نسبت به گرید 304 برخوردار است اما 316 مقاومت بهتری در برابر کلریدها (مانند نمک‌ها) دارد. این امر باعث می شود که برای هرگونه کاربردی که در معرض کلریدها قرار دارد، یک انتخاب ارجح باشد. L316 کربن کمتری نسبت به 316 دارد.

نفاوت انواع نبشی و ناودانی استیل

ناودانی و نبشی استیل 321

در مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل، استنلس استیل 321 تثبیت شده با تیتانیوم است که معمولاً برای سرویس دهی در محدوده دمایی 538 تا 870 درجه سانتیگراد استفاده می‌شود. گرید 321 با تمام روش‌های معمول از جمله قوس غوطه وری به راحتی جوش داده می‌شود. و همچنین ماشینکاری خوبی دارد و به راحتی شکل می‌گیرد. مقاومت کششی 321 نیز برابر با 515 مگاپاسکال است.

ناودانی و نبشی استیل 430

گرچه به اندازه دیگر انواع نبشی و ناودانی استیل که در بالا معرفی شد، رایج نیست! اما گرد 430 مقاومت بالایی در در برابر اسید نیتریک دارد. اگر چه مقاومت کششی 450 مگاپاسکال دارد اما هنوز برای بسیاری از کاربردهای سنگین می‌تواند قابل استفاده باشد. به طور کلی، برای کاربردهای فانتزی به کار گرفته می‌شود.

نبشی و ناودانی استیل 434

گرید 434 دارای استحکام کششی 540 مگاپاسکال و حداکثر مقاوم 815 درجه سانتیگراد است. این گرید گزینه قوی‌تر نسبت به 430 است. همین امر باعث شده است که 434 برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در دمای بالا است، نسبت به گرید 316 عملکرد بهتری داشته باشد. گرید 434 همچنین در مقایسه با 430 مقاومت حفر‌ه‌ای بسیار خوبی دارد و از سختی بیشتری برخوردار است.

 

 

مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل از نظر کاربرد

نبشی‌ها و ناودانی‌های استیل از نظر شکل یا یکدیگر متفاوت هستند. درحقیقت،  شکل ظاهری نبشی استیل به صورت V وL  انگلیسی است، در صورتی که ناودانی استیل به شکل U و H است. همین تفاوت در ظاهر باعث می‌شود هر کدام از این محصولات برای کاربردهای محتلفی مورد استفاده قرار گیرند. ناگفته نماند، نحوه تولید نبشی و ناودانی کاملاً مشابه است. مورد دیگری که جزء تفاوت‌های نبشی و ناودانی محسوب می‌شود، کاربردهای هر کدام از آنهاست. در زیر یک به یک به موارد استفاده این دو محصول استفاده می‌کنیم:

کاربرد نبشی استیل

 1. نبشی کشی دیوارهای ساختمان و آسانسور
 2. ساخت و اتصال خرپا، ستون‌ها، پل‌ها و بادبندها
 3. به صورت مکمل تیرچه در سقف‌ها
 4. در سازه‌ها و مهار دیوارهای سبک
 5. ساخت ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 6. دکل انتقال نیرو
 7. تجهیزات دارویی
 8. قطعات کوره
 9. صنایع غذایی
 10. مبدل های حرارتی
 11. تجهیزات شیمیایی
 12. تجهیزات دریایی
 13. شیرها و پمپ‌ها

کاربرد ناودانی استیل

 • ترمیم بناهای معماری
 • اسکلت ماشین‌های سنگین
 • ساخت چارچوب و سازه‌های سبک فولادی
 • ساخت و اتصال ستون‌ها، پل‌ها، بادبندها و خرپاها به صورت جفت یا تکی
 • در صنعت دریایی برای ساخت قطعات
 • قفسه‌های فولادی
 • فضاهای باز
 • محیط‌های مرطوب
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به‌عنوان پایه‌های سازه‌ها
 • صنایع غذایی
 • محیط‌هایی که با رطوبت و اسید سروکار

در این مطلب شما را با مقایسه انواع نبشی و ناودانی استیل آشنا کردیم. در ضمن در مورد انواع ناودانی صنعتی و فولادی نیز توضیح دادیم. شما برای خرید اینترنتی و اطلاع از قیمت نبشی و ناودانی استنلس استیل می توانید به وب سایت کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات