پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

 

قیمت‌ها در بازار فولاد ایران تحت تأثیر عوامل گوناگونی هستند؛ در این میان، قیمت جهانی فولاد یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار است که به شکل مستقیم قیمت‌های بازار داخلی را تحت شعاع قرار می‌دهد. مطابق با شیوه‌نامهٔ تنظیم بازارهای داخل کشور، قیمت‌های بورس کالای ایران بر اساس یک ضریب هشتاد درصدی از قیمت‌های جهانی تعیین می‌شوند. همین نکته، اهمیت پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 را آشکار می‌کند.

 

فاکتورهای خارجی مؤثر در قیمت فولاد

برای آنکه که بتوانیم پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 را به‌درستی عملی کنیم، باید درک صحیحی از عوامل و پارامترهای تأثیرگذار در قیمت فولاد داشته باشیم؛ زمانی که هرکدام از این عوامل را به شکل مختصر اما کاربردی بیاموزیم، قادر خواهیم بود که روند حرکت قیمت فولاد و سایر فلزات را به شکل حدودی و با ضریب خطای کم، تخمین بزنیم. در ادامهٔ این بخش، مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت جهانی فولاد را بررسی می‌کنیم.

 

ترازوی عرضه و تقاضا

میزان عرضه در مقابل تعداد مشتریان و حجم خریداران، یکی از مؤلفه‌هایی است که در قیمت هر کالایی تأثیرگذار است؛ طبیعتاً فولاد نیز از این قاعده مستثنا نیست. زمانی که عرضه انواع محصولات فولادی به سبب دلایل گوناگونی در بازارهای جهانی کاهش پیدا می‌کند، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند و برعکس، زمانی که در فصل‌های خاصی قرار داریم یا دلایل دیگری وجود دارد و تقاضای خرید کاهش پیدا می‌کند، قیمت‌ها با افت ناگهانی روبرو می‌شوند.

نکته‌ای که در پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 باید مدنظر داشته باشید، این است که در بازار فولاد، قیمت‌ها حتی تحت تأثیر پیش‌بینی‌ها و تخمین‌های کارشناسان نیز قرار می‌گیرند؛ به بیان دیگر، در بسیاری از موارد، کارشناسان تخمین می‌زنند که احتمالاً در شرایط خاصی، عرضه از تقاضا پیشی خواهد گرفت یا تقاضا از عرضه بیشتر خواهد شد و جالب اینجاست که قیمت‌های جهانی نیز همسو با این پیش‌بینی‌ها، افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند.

در حاشیهٔ این مسئله، باید به مؤلفهٔ دیگری نیز که با عنوان “درخواست صنعت‌های وابسته” نامیده می‌شود آشنا شویم. صنعت‌هایی مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی یا هوافضا، به طرق مختلفی به فولاد وابسته‌اند؛ اگر این صنعت‌ها در وضعیت خوبی قرار داشته باشند، کارشناسان تخمین می‌زنند که احتمالاً در ماه‌های آتی، نیاز آن‌ها به فولاد افزایش چشمگیری خواهد داشت و همین مسئله، موجب فروش بسیاری از محصولات فولادی موجود در بازار می‌شود. این مؤلفه، یکی از عوامل تأثیرگذار در پیش بینی جهانی قیمت فولاد است.

 

مواد اولیه موردنیاز

سنگ‌آهن و قراضه دو تا از برجسته‌ترین مواد اولیه موردنیاز در صنایع وابسته به فولاد هستند؛ به شکل بسیار ساده و منطقی، زمانی که عرضهٔ این مواد اولیه به دلایل گوناگونی کاهش پیدا کند یا با یک افزایش قیمت مواجهه شود، قیمت فولاد و سایر محصولات فولادی نیز با یک افزایش قیمت روبرو خواهد شد. گفتنی است که علاوه بر سنگ‌آهن و قراضه، بعضی از عناصر مورداستفاده در فولاد ضدزنگ نیز (مثل کروم و نیکل) نقش مهمی در تعیین قیمت جهانی فولاد دارند.

پس نباید از یاد ببریم که برای پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021، حتماً باید سری هم به تأمین‌کنندگان مواد اولیه فولاد بزنیم و وضعیت عرضهٔ این نهاده‌ها را به‌درستی بررسی کنیم؛ در برخی از موارد، با شناسایی کشورهای برجسته‌ای که در این زمینه فعال هستند، می‌توانیم به نتایجی جالب‌توجهی برسیم. به‌عنوان نمونه، کشور چین را مثال می‌زنیم؛ این کشور بزرگ‌ترین عرضه‌کنندهٔ سنگ‌آهن در دنیا است و در هرسال، تقریباً نیمی از مصرف دنیا را وارد بازار می‌کند. حالا اگر در یک بحران یا کشمکش سیاسی، استخراج سنگ‌آهن در چین دچار مشکل شود، مطمئناً این مسئله در قیمت جهانی فولاد نیز تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

 

هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل

زمانی که از حمل‌ونقل در دنیای آهن‌آلات صحبت می‌کنیم، در واقع دو موضوع مهم را مدنظر قرار داریم؛ موضوع اول، هزینه‌های مربوط به حمل مواد اولیه به کشورهای تولیدکننده و موضوع دوم هزینهٔ حمل محصولات اولیه یا نهایی از کشورهای تولیدکننده به سایر کشورهاست.

حمل مواد اولیه توسط اَبَرکشتی‌ها رقم می‌خورد و این مسئله به ما نشان می‌دهد که سوخت و نفت تا چه اندازه‌ای در تعیین قیمت آن اهمیت دارند؛ پس نباید فراموش کنیم که در پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021، حتماً باید وضعیت نفت و نرخ تخمینی آن را مدنظر داشته باشیم.

اکنون که از نفت صحبت کردیم، خالی‌ازلطف نیست اگر شما را با یک اصل نهفته که در بازار فولاد و آهن‌آلات قرار دارد، آشنا کنیم؛ بسیاری از متخصصان بازار فولاد بر این باور هستند که قیمت نفت و فولاد یک رابطهٔ مستقیم نهفته دارند؛ به بیان دیگر، هرگاه که نرخ نفت به دلایل گوناگونی افزایش پیدا کرده، قیمت فولاد نیز به‌تبع آن، با یک افزایش قیمت همراه بوده است؛ در نتیجه، نباید نفت را در پیش بینی جهانی قیمت فولاد از خاطر ببریم.

 

دلار آمریکا و سایر ارزهای تعیین‌کننده

امکان ندارد که ما مقاله‌ای را با موضوع پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 تنظیم کنیم و از دلار و یورو صحبت نکنیم؛ به سبب اینکه این دو ارز مهم، در بسیاری از معاملات بزرگ بازار فولاد دخیل هستند و نقش کلان آن‌ها نیز در اقتصاد جهانی غیرقابل‌انکار است، به یک مؤلفهٔ برجسته در پیش بینی قیمت جهانی فولاد تبدیل شده‌اند.

دلار و یورو از جهات گوناگونی در قیمت جهانی فولاد تأثیرگذار هستند و حقیقت ماجرا این است که این تأثیرها تا حدودی و پیچیده و غیرواضح‌اند؛ برای نمونه ما در این مقاله، به یک مورد از نمودهای تأثیر نرخ ارز در قیمت جهانی فولاد اشاره می‌کنیم.

در بازارهای جهانی فولاد، مشتریان عمدهٔ متعددی قرار دارند که با ارزهای گوناگونی به معامله می‌پردازند؛ طبعاً بسیاری از مشتریان اروپایی و آمریکایی ترجیح می‌دهند که معاملات خود را با دلار رقم بزنند. اگر به سبب بروز دلایلی، قیمت دلار یا یورو کاهش پیدا کند، قدرت خرید سایر فروشندگان بازار جهانی که با ارزهای دیگر معامله می‌کنند بیشتر خواهد شد؛ این مسئله تا حدودی موازنهٔ بازار را برهم می‌زند و سریعاً موجب نوسان‌هایی در قیمت جهانی فولاد می‌شود. در مجموع، نباید فراموش کنیم که نرخ دلار آمریکا و یورو، نقش مؤثری در پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 دارد.

 

برهه‌های زمانی

فصول گوناگون و ایام خاص سال یکی دیگر از مؤلفه‌هایی هستند که حتماً باید در پیش بینی جهانی قیمت فولاد در نظر گرفته شوند. این ایام به طرق گوناگونی در قیمت فولاد و سایر محصولات فولادی تأثیرگذارند و یکی از مشهودترین این تأثیرها، ارتباطشان با نرخ تقاضا است. زمانی که به فصل‌های سرد سال در کشورهای گوناگونی نزدیک می‌شویم، تقاضا برای بسیاری از محصولات فولادی کاهش پیدا می‌کند؛ به بیان ساده‌تر، زمانی که بخش پرجمعیتی از کرهٔ زمین در موقعیت زمستانی قرار می‌گیرد، تقاضا برای ساخت‌وساز و برخی دیگر از صنایع وابسته به فولاد کم می‌شود و همین کم شدن تقاضا، در قیمت فولاد نیز بازتاب خواهد داشت.

این مسئله به ما می‌آموزد که در پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021، باید به ایام متفاوت سال توجه کنیم و برای هر برههٔ زمانی، کانال قیمتی متفاوتی را تعیین کنیم.

 

بحران‌های جهانی

اکنون که در آستانهٔ یک بحران جهانی بزرگ (همه‌گیری بیماری کرونا) قرار داریم، به‌خوبی می‌توانیم درک کنیم دغدغه‌هایی که در سطح جهانی مطرح می‌شوند و تک‌تک ابعاد زندگی انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، تا چه اندازه قادرند اوضاع اقتصاد را نیز بی‌ثبات و پرنوسان کنند.

کرونا و تأثیر کم‌سابقه‌ای که در قیمت جهانی فولاد داشت، ما می‌آموزد که در پیش بینی جهانی قیمت فولاد همیشه باید یک جای خالی را برای اتفاقات ناگهانی‌ای اختصاص دهیم که بدون برنامه‌ریزی بروز می‌کنند و بسیاری از معادلات را به هم می‌ریزند.

 

 

پیش بینی جهانی قیمت فولاد بر اساس تقاضا در سال 2021

در سال‌های گذشته، متخصصان بازار فولاد بارها به چشم دیده‌اند که افزایش یا کاهش تقاضا، چه تاثیرهای ناگهانی‌ای در قیمت فولاد و سایر آهن‌آلات داشته است؛ به‌عنوان نمونه، در سال 2020، در پی بحران کرونا تقاضای جهانی برای بازار فولاد بسیار کم شد (مخصوصاً در آمریکای لاتین) و همین مسئله موجب یک ناهماهنگی در ترازوی عرضه و تقاضا و به دنبال آن، یک کاهش قیمت ناگهانی شد.

در این ماه‌ها، بسیاری از کارشناسان تلاش می‌کنند تا بر اساس میزان احتمالی تقاضای جهانی، پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 را رقم بزنند. بسیاری از این کارشناسان اعتقاد دارند در این ایام که هنوز دچار کرونا هستیم، احتمالاً صنایع وابسته به فولاد برخورد متفاوتی با بازار جهانی خواهند داشت. مثلاً صنایعی مانند خودروسازی یا ماشین‌آلات صنعتی همچنان با رکود مواجهه خواهند بود اما ساخت‌وساز باری دیگر رونق خواهد گرفت؛ این متخصصان در این پیش بینی، حساب ویژه‌ای بر روی روند ساخت‌وساز در کشور چین باز می‌کنند.

چین در این ایام سال، واکسیناسیون کرونا را به شکل مورد قبولی به‌پیش برده و آمادهٔ ازسرگیری پروژه‌های عمرانی بزرگی است که با آغاز این بحران، نیمه‌کاره رها شدند؛ علاوه بر این، آمریکا نیز در چنین جایگاهی قرار دارد و روند تقاضا نیز احتمالاً در این کشور افزایش پیدا خواهد کرد. اگر بخواهیم که پیش بینی جهانی قیمت فولاد در سال 2021 را بر اساس نظریات این دسته از کارشناسان رقم بزنیم، باید بگوییم که نرخ فولاد مطمئناً در انتهای سال 2021، با یک افزایش قیمت مواجهه خواهد شد.

 

 

تماس بگیرید

محصولات