چگونه ورق استیل را براق کنیم


ورق استیل را براق کنیم

چگونه ورق استیل را براق کنیم

براق کردن استیل چیست؟

چگونه ورق استیل را براق کنیم: تمام قطعات نمونه سازی استیل، الگویی از خراش های مشخص را روی قطعه کار به جا می گذارند. این ها به دلیل نوع ابزار برش، تیز بودن و موادی که از آن ساخته شده است ایجاد می شود. در برخی موارد می‌توان این خراش‌ها را نادیده گرفت، اما سایت کلیدآهن قصد دارد در این مقاله به شما بیاموزد که چگونه ورق استیل را براق کنیم تا استیلی صاف و درخشان داشته باشیم. با ما همراه باشید

چگونه ورق استیل را براق کنیم؟ (7 تکنیک)

سنباده زدن:

سنباده زدن به سادگی روشی برای مالش ذرات ساینده بر روی سطح قطعه کار برای ایجاد یک بافت سطحی تصادفی و غیر خطی است. از رسانه های ساینده مختلفی استفاده می شود که روی کاغذ پشتی یا صفحه چسبانده می شوند.

سنگ ریزه های بسیار درشت می توانند مواد زیادی را به سرعت از بین ببرند، در حالی که سنگ ریزه های ریزتر می توانند براق کننده آینه ای باشند. آب یا برخی روان کننده های دیگر اغلب برای شستشوی مواد و نمایاندن سطح تازه برش استفاده می شود. سنباده زدن به ویژه برای سطوح کانتور یا منحنی مفید است، اما برای وارد شدن به گوشه ها یا جیب های خیلی تنگ ایده آل نیست.

پولیش اولتراسونیک:

هنگام ساخت ابزاری برای قالب‌گیری تزریقی پلاستیک یا ریخته‌گری تحت فشار، اغلب لازم است که به حفره داخلی یک جلا داده شود تا یک قطعه زیبا ساخته شود. اما استیل ها ابزار تحت عملیات حرارتی و بسیار سخت هستند؛ بنابراین صیقل دادن آنها دشوار است. همچنین دسترسی به سوراخ ها، جیب ها و سایر اشکال پیچیده آسان نیست.

در این موارد از پولیش اولتراسونیک استفاده می شود. یک ابزار نرم و با نوک ریز بر روی یک دوک اولتراسونیک نصب شده است که با فرکانس 30 کیلوهرتز می لرزد. در ترکیب با یک محیط دوغاب ساینده، نوک ابزار در واقع سطح کار را لمس نمی کند، اما یک موج فشار ایجاد می کند که با خیال راحت روی سطح کار می کند تا یک جلا دهنده خوب ایجاد کند. این تکنیک حتی بر روی فولادهای سخت شده نیز کار می کند و احتمال کمی برای آسیب رساندن به قطعه کار وجود دارد.

غرش و غلت زدن:

مشابه سنباده زدن، هم در غلتش و هم غلتش از یک محیط ساینده استفاده می شود، اما در این مورد، ذرات سنباده “شل” هستند و روی هیچ کاغذ پشتی ثابت نمی شوند. بسته به قطعه کار و نوع پرداخت مورد نظر، می توان از انواع مختلفی از رسانه ها از جمله گارنت، پوسته گردو، سنگ یا ماسه درشت استفاده کرد.

در غلت زدن، اجزا به همراه ذرات ساینده در یک جعبه یا وان قرار می‌گیرند، که سپس چرخانده می‌شود تا همه چیز به ‌طور تصادفی با هم مخلوط شود. این اغلب برای “خراب زدایی” یا برای از بین بردن نقاط فلزی تیز باقی مانده در لبه قطعه پس از ماشینکاری استفاده می شود.

غرش تقریباً یکسان است، اما قطعات و مواد ساینده در یک فرورفتگی قرار دارند که سپس برای افزایش عمل برش لرزانده می شود.

چگونه ورق استیل را براق کنیم

چگونه استیل را براق کنیم

پولیش مغناطیسی:

سوراخ‌های عمیق، جیب‌ها یا محفظه‌های داخلی بزرگ گاهی اوقات باید به شدت جلا داده شوند تا سطحی صاف با مقاومت اصطکاک کم در برابر هوا یا مایع ایجاد شود. اما دستیابی به این مناطق ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد، بنابراین روش دیگری مورد نیاز است.

مانند غلت زدن، قطعات فلزی را می توان در جعبه یا محفظه ای قرار داد که پر از ذرات مغناطیسی شده است. با استفاده از یک میدان مغناطیسی متمرکز، این ذرات را می توان سپس به سمت سطح داخلی هدایت کرد تا به یک جلا دادن خوب برسد.

سندبلاست:

این فرآیند پردازش سطح یک قطعه با انفجار آن با یک محیط ساینده تحت فشار بالا است. نوع رسانه ای که دوباره استفاده می شود، کیفیت پایان حاصل را تعیین می کند. سندبلاست یا انفجار با ترکیب هوا و آب می تواند سطح وسیعی را به سرعت پوشش دهد. همچنین می تواند برخی از خواص مکانیکی فلز را با افزایش استحکام خستگی و بهبود مقاومت در برابر خوردگی از طریق ضربه زدن بهبود بخشد.

لپ زدن

Lapping یک تکنیک دقیق برای دستیابی به بالاترین درجه صافی و صافی سطح است. این شامل یک صنعتگر ماهر است که از یک ابزار آهنی نرم همراه با یک دوغاب ساینده ملایم استفاده می کند تا به آرامی سطح را با حرکات تصادفی، سبک و غیر خطی با دست کار کند. این فضاهای خالی سطح میکروسکوپی را پر می کند و نقاط مرتفع را صاف می کند.

برای این فرآیند می توان از ماشین ها نیز استفاده کرد اما برای جلوگیری از گرم شدن قطعه کار به سرعت بسیار پایینی نیاز دارد.

تشکیل پرونده:

سوهان قطعه ای از فولاد بسیار سخت است که دارای یک سری شیارهای موازی بر روی آن است که ردیف هایی از دندانه های برش تیز را پشت سر می گذارد. فایل‌ها معمولاً با دست استفاده می‌شوند و بسته به میزان درشتی دندان‌ها، می‌توانند به شدت مواد را جدا کرده و به سرعت فلز را شکل دهند. پرداخت سطح تا حدودی ناصاف و نامشخص است و اغلب برای نتایج خوب نیاز به سنباده یا پرداخت اضافی دارد. اما فایل ها هنوز همه کاره هستند، استفاده از آنها آسان است و می توانند نتایج خوبی را در دستان ماهر ایجاد کنند.

کدام روش های براق کردن استیل مناسب است؟

وبسایت کلیدآهن از تمام این روش های براق کردن استیل را تایید می کند؛ زیرا هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. اما امروزه روش پولیش استیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. امیدوارم که این مطالب مورد پسند شما واقع شده باشد و اینکه به خوبی متوجه شده باشید که چگونه ورق استیل را براق کنیم. با گذاشتن نظرات خود مارا حمایت کنید.

تماس بگیرید

محصولات