نحوه خرید میلگرد از بورس کالا


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

یکی از راه‌های ایمن برای خریدوفروش میلگرد یا سایر محصولات فولادی، معامله از طریق بورس کالای کشور است؛ این بورس به سبب اینکه امکان‌های گوناگونی را به معامله‌گران عرضه می‌کند، موردتوجه بسیاری از بازیگران بازار آهن‌آلات قرار گرفته و جایگاه ویژهٔ خود را دارد. در این مقاله قصد داریم ابتدا بورس کالا را معرفی کنیم، سپس به سراغ بیان آن دسته از مطالبی برویم که دانستن آن‌ها، بخش مهمی از راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا را تشکیل می‌دهد.

 

بورس کالا چیست؟

بورس کالا بازاری منسجم برای خریدوفروش بازهٔ وسیعی از محصولات است. جالب است بدانید که هر محصولی قابلیت قرارگرفتن در صف معاملات این بورس را دارد؛ همین مسئله زمینه‌ساز شده که بسیاری از محصولات فولادی نیز از طریق این بازار خریدوفروش شود. به‌عنوان نمونه، این روزها خرید میلگرد از بورس کالا رونق بسیاری گرفته است.

بورس کالا مزیت‌های گوناگونی دارد و همین مزیت‌ها هم هستند که موجب اشتیاق معامله‌گران آهن به معامله در این فضا شده؛ این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

 • این بورس عملکرد مناسبی در کاهش ریسک معاملات آهن دارد؛ این مسئله باعث می‌شود آن دسته از معامله‌گران که علاقه‌ای به نوسان‌های غیرواقعی بازار ندارند، در یک محیط ایمن قرار بگیرند.
 • فرایند صدور و ابطال واحد و سایر مسائل مربوط به خریدوفروش در بورس کالا با شفافیت تمام انجام می‌شود؛ این ویژگی، موجب ازبین‌رفتن مشکلات و خطاهای احتمالی موجود در معاملات روزمره می‌شود.

چگونه در بورس کالا معامله کنیم؟

آموزش نحوه خرید میلگرد از بورس کالا در گرو شناخت نحوهٔ معامله در بستر بورس است. بورس کالا مانند هر بستر معاملهٔ دیگری، قواعد و مقررات مخصوص به خود را دارد و معامله‌گران نیز موظف‌اند که به این قوانین پایبند باشند.

برای آنکه بتوانید وارد صف معاملات در بازار بورس کالا شوید، در اولین قدم باید یک کارگزار بورسی برای انجام معاملات خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تفاوتی ندارد شما از جمله اشخاص حقوقی یا حقیقی هستید، درهرصورت باید یک کارگزار انتخاب کنید تا بتوانید به انجام معاملات بپردازید.

البته این نکته را هم مدنظر داشته باشید که در سال‌ها اخیر، صرفاً مشتریان حقوقی امکان خریدوفروش در بورس کالا را دارند؛ به بیان دیگر، به دلایل خاصی، مشتریان حقیقی امکان انجام معامله از طریق بورس کالا را ندارند.

پس از آنکه کارگزار موردنظر را انتخاب کردید، هنوز چند قدم تا خرید میلگرد از بورس کالا فاصله دارید. در مرحلهٔ بعد باید اقداماتی را برای دریافت کد مشتری انجام دهید. در بخش بعدی این مقاله، بیان می‌کنیم که برای دریافت کد مشتری باید چه مدارکی را فراهم کنید.

برای دریافت کد مشتری چه مدارکی لازم است؟

پیش از آنکه به سراغ آموزش نحوه خرید میلگرد از بورس کالا برویم، باید چند کلمه‌ای هم دربارهٔ کد مشتری بدانید. کد مشتری یکی از الزامات ورود به بورس کالا است.

مدارک موردنیاز برای دریافت کد مشتری به شرح زیر هستند.

مدارک موردنیاز برای اشخاص حقیقی:

 • اصل و کپی مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی) ؛
 • دریافت فرم درخواست کد مشتریان حقیقی و درج اطلاعات موردنیاز مانند: شماره‌حساب متقاضی، آدرس، کد پستی، شماره‌تلفن ثابت و همراه و …

مدارک موردنیاز برای اشخاص حقوقی:

 • یک کپی از روزنامهٔ رسمی ثبت شرکت؛
 • یک کپی از روزنامهٔ رسمی مربوط به آخرین تغییرات شرکت (این مورد مربوط به شرکت‌هایی است که تغییراتی در اساس‌نامهٔ خود ایجاد کرده‌اند.) ؛
 • اصل و کپی مدارک هویتی اعضای هیئت‌مدیرهٔ شرکت (کارت ملی و شناسنامه) ؛
 • دریافت فرم درخواست کد مشتریان حقوقی و درج اطلاعات موردنیاز مانند سهام‌داران بالای ده درصد شرکت، آخرین ترکیب مربوط به اعضای هیئت‌مدیره، صاحبان امضای مجاز در شرکت، شماره‌حساب جاری شخص حقوقی.

معامله‌گرانی که مایل هستند دربارهٔ نحوه خرد میلگرد از بورس کالا اطلاعاتی کسب کنند، باید بدانند که لازم است این مدارک به کارگزار انتخابی‌شان تحویل داده شود تا فرایند دریافت کد مشتری تکمیل شود.

 

مراحل و شرایط خرید میلگرد از بورس کالا؟

حالا که اطلاعات جامعی از بورس کالا کسب کرده‌اید، احتمالاً آمادگی بیشتری برای خرید میلگرد از بورس دارید. پیش از آنکه به سراغ بررسی مراحل خرید میلگرد از این طریق برویم، باید بدانید که برای خرید میلگرد یا سایر محصولات فولادی ازاین‌دست، باید مدارک خاصی را به بورس کالا عرضه کنید؛ این مدارک بایستی تأیید کنند که شما قصد مصرف این کالاها را دارید و جزو احتکار کنندگان نیستید؛ براین‌اساس، ارائهٔ پروانهٔ ساختمان گزینهٔ مناسبی است.

در اولین قدم باید به سراغ کارگزار خود بروید و فرم درخواست خرید را دریافت کنید؛ پس از آن لازم است که جزئیات مربوط به خرید را به شکل دقیق در این برگه درج کنید. اطلاعاتی مانند مشخصات و جزئیات کامل کالا، تولیدکنندهٔ کالایی که قصد خریدش را دارید و حداکثر قیمت خرید، بخشی از این جزئیات هستند.

پس از آنکه فرم درخواست خرید را به کارگزار تحویل دادید، باید ده درصد از مبلغ کل میلگردها را به حساب کارگزاری واریز کنید. این مبلغ در جایگاه تضمین‌کنندهٔ معامله عمل می‌کند و کارگزار نیز قادر است که در صورت عمل‌نکردن خریدار به تعهدات، مطابق با قانون، مقادیری از این پول را برداشت کند. همچنین، کارمزد کارگزار نیز از این مبلغ برداشت می‌شود.

در بورس کالا قسمتی با عنوان تالار کالاهای صادراتی نیز وجود دارد؛ اگر کالایی در این تالار معامله شود (مثل میلگرد)، خریدار موظف است که پنج درصد از قیمت کل خرید را به‌حساب کارگزار واریز کند تا خرید میلگرد از بورس به‌پیش برود.

در ادامهٔ راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا باید بگوییم که کارگزار پس از دریافت ده درصد از کل معامله، وارد تالار بورسی می‌شود و مطابق با اطلاعات درخواستی شما (مانند میزان میلگرد درخواستی، وزن، نوع و تعداد) به چانه‌زنی و رقابت با سایر کارگزاران می‌پردازد. در نظر داشته باشید که سقف توان خریدار (که قبلاً در برگهٔ درخواست خرید درج شده) در این مرحله اهمیت زیادی دارد.

اگر معامله مطابق با جزئیات درخواستی شما انجام شود، کارگزار اطلاعات و جزئیات معامله را (مانند کارمزد کارگزاری و عوارض مربوط به بورس) در قالب یک اطلاعیه به سمع و نظر شما می‌رساند.

در ادامهٔ آموزش نحوه خرید میلگرد از بورس کالا باید بدانید که خریدار پس از دریافت این اطلاعیه باید نهایتاً تا ساعت 10 صبح سومین روز کاری پس از انجام معامله، مابقی وجه خرید را به حساب بورس واریز کند و رسید آن را به دست کارگزار برساند. کارگزار خریدار نیز فرایندهای لازم را انجام می‌دهد و مدارک موردنیاز را به کارگزار فروشنده میلگرد تحویل می‌دهد.

توجه داشته باشید که حتماً باید نام شخصی که درخواست خرید را به کارگزاری تحویل داده و ارسال‌کننده وجه معامله یکسان باشد؛ در غیر این صورت، معامله با مشکل مواجه خواهد شد.

در پایان، این مسئله را هم مدنظر داشته باشید که خریدار باید پس از خرید میلگرد از بورس، اطلاعات مربوط به پیمانکار حمل میلگرد و محل تحویل بارها را به کارگزاری بدهد، تا از مشکلی پیش نیاید.

 

شرکت‌های عرضه‌کننده میلگرد در بورس کالا

تولیدکنندگان گوناگونی امکان عرضهٔ محصولات فولادی را در بورس کالا دارند. گفتنی است که میلگردهای فولادی در چهار دستهٔ کلی به فروش می‌روند:

 • میلگرد سبک؛
 • میلگرد متوسط؛
 • میلگرد سنگین؛
 • میلگرد فوق سنگین (صنعتی) .

در این مرحله از راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا، باید این نکته را در خاطر داشته باشید که متناسب با نیاز و کاربرد خود، یکی از این محصولات را انتخاب کنید و پس از آن به انجام معامله بپردازید.

شرکت‌های گوناگونی عرضهٔ میلگرد در بورس کالا می‌پردازند؛ به‌عنوان‌مثال، کارخانه فولاد شاهرود یکی از این تولیدکنندگان است. باید در نظر داشته باشید که هر روز اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان این تغییر می‌کند؛ پس برای دریافت یک فهرست دقیق مربوط به شرکت‌های عرضه‌کنندهٔ میلگرد در بورس کالا، بهتر است که به سراغ وب‌سایت مربوط به این بازار بروید.

 

قیمت میلگرد در بورس کالا

معامله‌گرانی که مشتاق کسب اطلاعات پیرامون نحوه خرید میلگرد از بورس کالا هستند، باید بدانند که قیمت دقیقی برای این محصول نمی‌توان مشخص کرد، چراکه اولاً میلگرد در انواع گوناگون، سایزهای متعدد، تولیدکنندگان متنوع و استانداردهای مجزایی عرضه می‌شود و همهٔ این موارد در تعیین قیمت میلگرد تأثیرگذار هستند.

همان‌طور که در بخش قبلی این راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا بیان کردیم، این محصول در چهار شکل کلی عرضه می‌شود و برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ قیمت هر دسته، باید به سراغ وب‌سایت مربوط به بورس کالا بروید.

 

نماد میلگرد در بورس کالا

هرکدام از کارخانه‌های تولیدکنندهٔ مقاطع فولادی طویل (مثل میلگرد) وظیفهٔ فروش یک سبد مشخص از میلگرد را دارند؛ این مسئله که مربوط به نماد میلگرد در بورس می‌شود، داده‌های مهمی را در زمینهٔ خرید میلگرد از بورس در اختیار شما قرار می‌دهد. موارد زیر، بخشی از این سبدهای میلگرد هستند:

 • سبد میلگرد مخلوط (مربوط به مجتمع فولاد ظفر بناب) ؛
 • سبد میلگرد 14 تا 32 با استاندارد A3 (مربوط به آذر فولاد امین) ؛
 • سبد میلگرد 14 تا 25 (مجتمع فولاد صنعت بناب) .

جمع‌بندی

در این مقاله ابتدا کوشیدیم تا بورس کالا را به شکل مختصر اما کارآمدی تعریف کنیم و پس از آن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا برای خرید میلگرد از بورس دچار مشکل نشوید. بخش‌های پایانی مقاله نیز به موضوعاتی اختصاص دارند که احتمالاً برای معامله‌گران میلگرد مفید هستند و بر روی‌هم، یک راهنمای خرید میلگرد از بورس کالا را ایجاد می‌کنند.

 

تماس بگیرید

محصولات