تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن | مزایای لوله فولادی


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

 

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن : با اینکه هرکدام از انواع لوله‌های صنعتی در محل خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در برخی از موارد، صنعتگران میان استفاده از دو محصول دچار شک و تردید می‌شود؛ لوله های پلی اتیلن و گالوانیزه یکی از این مواردی هستند که گروهی از صنعتگران یا پیمانکاران را تا حدودی سردرگم می‌کنند.

به طور کلی لوله های فولادی در ایران به به دو شکل لوله های درزدار گالوانیزه و لوله های بدون درز (لوله مانیسمان) موجود می باشد. از این نوع محصولات برای انتقال آب، گاز و برخی دیگر از سیالات استفاده می کنند. جدای از این نوع لوله های فولادی از لوله های پلی اتیلن نیز برای انتقال آب و فاضلاب نیز استفاده می کنن. پس لوله های پلی اتیلنی یکی از جدیدترین و مدرن ترین لوله ها در بخش ساختمان سازی است. در ادامه از این مطلب فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با فرق های لوله های فولادی و لوله پلی اتیلن آشنا می کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله های صنعتی اینجا کلیک کنید.

 

لوله گالوانیزه چیست؟

لولهٔ گالوانیزه همان گونه که از نام آن نیز مشخص است، نوعی لولهٔ فلزی است که از ورق فولادی گالوانیزه تولید شده است؛ (البته در تولید این محصول از ورق‌های گوناگونی مانند ورق فولادی آلیاژی، ورق آهنی، ورق گرم و ورق سرد استفاده می ‎شود.) گالوانیزاسیون به فرایندی گفته می‌شود که در آن، ورق‌های فولادی با روی‌اندود شدن، در برابر خوردگی و فرسودگی مقاوم می‌شوند. ورق‌های فولادی با روش‌های گوناگونی گالوانیزه می‌شوند و هرکدام از این روش‌ها، تا حدود خاصی به ورق‌ها در برابر خوردگی ایمنی می‌دهند. شما برای اطلاع از قیمت روز این محصول می توانید به صفحه قیمت ورق گالوانیزه مراجعه کنید.

جالب است بدانید که لولهٔ گالوانیزه در انواع قطر و طول به بازار عرضه می‌شود اما معمولاً طول 6 متری آن در بخش‌های گوناگون صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد و به مدد اتصالاتی مانند قفل، برشن و کمربند به سایر اجزای تأسیسات متصل می‌شود.

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن

کاربرد لوله گالوانیزه چیست؟

در ادامه مقایسه لوله گالوانیزه باید به این مسئله اشاره کنیم که مطابق با ویژگی گالوانیزه بودن این محصول، برجسته‌ترین کاربرد آن در موقعیت‌ها و مکان‌هایی است که رطوبت هوا زیاد است و یا لوله با مایعات فرسایش دهنده برخورد زیادی دارند. توجه داشته باشید که لوله‌های فولادی معمولی پس از قرارگرفتن در موقعیت‌های نامناسب، دچار زنگ آهن می‌شوند و این زنگ آهن موجب ترکیب مایعات با باکتری و ایجاد بیماری در انسان‌ها می‌شود؛ پس برای استفاده در موقعیت‌هایی مانند زیر آب یا سایر مکان‌های باز، از لولهٔ گالوانیزه استفاده می‌شود.

اکنون که در حال مطالعهٔ مقاله‌ای در زمینهٔ تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن هستید، باید بدانید که معمولاً لولهٔ گالوانیزه برای اهداف زیر به کار گرفته می‌شود:

 1. برای انتقال حرارت، گاز و آب؛
 2. در خطوط انتقال انواع سیالات برای گل‌خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری و مسکونی؛
 3. در انواع سازه‌های فولادی و دکل‌های مربوط به مخابرات به‌منظور محافظت از کابل‌ها و اتصالات.

مزایای لوله گالوانیزه

با اینکه چندین سال است که لوله‌های پلی اتیلن نیز با کاربردهای مشابه در دنیای آهن‌آلات ظهور کرده‌اند، همچنان در بسیاری از صنایع بزرگ از لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌شود و این مسئله، میزان اهمیت این نوع از لوله‌های فولادی را به ما نشان می‌دهد. در آغاز بحث تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن، باید به مزایای لوله‌های گالوانیزه در مقایسه با لوله‌های پلی اتیلن اشاره کنیم.

 1. این لوله‌ها در برابر پرتوهای خورشید مقاومت اثبات‌شده‌ای دارند و به این راحتی‌ها آسیب نمی‌بینند، درحالی‌که لوله‌های پلی اتیلن چنین استحکامی را در فضاهای باز ندارند.
 2. لوله‌های گالوانیزه در مقایسه با لوله‌های پلی اتیلن استحکام بیشتری در برابر آسیب‌های فیزیکی دارند؛ این مسئله باعث می‌شود که در هنگام حمل‌ونقل و نصب، آسیب کمتری ببینند و دیرتر از سایر انواع لوله‌های پلاستیکی دچار مشکل شوند.
 3. لوله‌های فولادی گالوانیزه در دماهای بالا نیز شدت فشار مایعات را حفظ می‌کنند و مدار را با افت فشار مواجهه نمی‌کنند، درحالی‌که این مسئله در لوله‌های پلی اتیلن به این شکل و در این ابعاد، وجود ندارد.

فرق بین لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن

معایب لوله های فولادی گالوانیزه (دلایل برتری لوله پلی اتیلن)

البته نباید فراموش کنیم که لوله‌های گالوانیزه با وجود مزایا منحصربه‌فرد خود، معایبی نیز دارند و همین معایب موجب جایگزین شدن آن‌ها با لوله‌های پلاستیکی می‌شوند؛ که شا ما موارد زیر است:

 •  لوله‌های گالوانیزه به‌مرور زمان، از داخل دچار پوسیدگی و فرسودگی می‌شوند و این مسئله، باعث ایجاد آسیب‌ها و تحمیل هزینه‌های گوناگونی می‌شود.
 • مشکل دیگری که لوله‌های گالوانیزه را تهدید می‌کند، خطر آسیب‌دیدن لایهٔ محافظ روی است؛ اگر بر اثر برخورد یک جسم خارجی یا عوامل دیگری، این محصولات دچار آسیب شوند، فولاد میانی به‌سرعت دچار زنگ‌زدگی می‌شود و مقاومت مدار را به خطر می‌اندازد.
 •  وزن این محصولات نیز بسیار بیشتر از لوله‌های پلی اتیلن است و این مسئله موجب بروز مشکلات و دردسرهایی در زمان حمل لوله‌های گالوانیزه می‌شود.
 • لوله‌های گالوانیزه حتماً باید با وسایل حمل‌ونقل مخصوصی جابه‌جا شوند، وگرنه دچار آسیب و خوردگی می‌شوند.

لوله پلی اتیلن چیست؟

چنان‌که بدیهی به نظر می‌رسد، لوله‌های پلی اتیلن از دو عنصر غالب پلیمر و اتیلن تولید شده‌اند و یکی از محصولات مدرن در عرصهٔ لوله‌های صنعتی و غیرصنعتی محسوب می‌شوند. این لوله‌ها خواص ویژه‌ای دارند و بسیاری از معایب نمونه‌های قدیمی مانند لوله‌های فلزی بدون حفاظ را برطرف می‌کنند. لوله‌های پلی اتیلن در جنس‌های گوناگونی مانند CPVC (پی‌وی‌سی کلرزده)، PVC (پلی‌وینیل‌کلراید)، PEX (نوعی پلی اتیلن) تولید می‌شوند و همین تنوع جنس، خواص و ویژگی‌های گوناگونی را به این لوله‌ها می‌دهد.

برای مقایسه و بررسی لوله پلی اتیلن باید به این نکته نیز توجه کنیم که این محصولات اساساً دچار زنگ‌زدگی نمی‌شوند، تولید، برش و نصب آن‌ها ساده است و در زمان حمل‌ونقل نیز، دردسر لوله‌های فلزی را ندارد. در ضمن سایز لوله های پلی اتیلن نیز مناسب است. در ادامهٔ مقاله تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن به کاربردها، مزایا و معایب لوله‌های پلی اتیلن می‌پردازیم.

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن

به سبب اینکه لولهٔ پلی اتیلن استحکام مثال‌زدنی‌ای در برابر رطوبت و فضاهای باز دارد، در بسیاری از صنایع و موقعیت‌های گوناگون مورداستفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها در پیشبرد اموری مانند آبرسانی، آبیاری، پوشش‌دهی و انتقال سیالات (مانند گاز) به کار گرفته می‌شوند.

علاوه بر این‌ها، در صنعت‌های زیر نیز از انواع لولهٔ پلی اتیلن استفاده می‌شود:

 • شبکه‌های آبرسانی روستایی و شهری؛
 • سیستم فاضلاب روستایی و شهری؛
 • تأسیسات مرتبط با گازرسانی؛
 • سیستم‌های مرتبط با زهکشی؛
 • انتقال فاضلاب‌های صنعتی؛
 • تأسیسات مرتبط با آبیاری تحت‌فشار مانند آبیاری قطره‌ای؛
 • جایگاه لوله‌های پوشش‌دهنده برای انواع کابل‌های برق، کابل‌های مخابراتی و فیبرهای نوری.

توجه داشته باشید که اصطکاک پلی اتیلن با مایعات بسیار کم است و این لوله، بسیار بهداشتی است، پس از آن در شبکه‌های آب شرب بسیار استفاده می‌شود.

مهم ترین تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن

مهم ترین تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن چیست؟

اکنون که مقایسه و بررسی لوله پلی اتیلن را تا حدودی به‌پیش بردیم. پس وقت آن رسیده است که نکات تخصصی‌تری را دربارهٔ این محصولات بیان کنیم و به بررسی فرق لوله های گالوانیزه و لوله پلی اتیلن نیز بپردازیم.

 1. لوله های پلی اتیلن از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند و وزن کمتری در مقایسه با لوله‌های فلزی دارند، پس حمل‌ونقل آن‌ها بسیار ساده‌تر انجام می‌شود. همچنین جالب است بدانید که برخی از فرایندهای مربوط به برش این لوله‌ها در موقعیت‌های بیرون از کارخانه انجام می‌شود که یک مزیت بزرگ در مقایسه با لوله‌های فلزی محسوب می‌شود.
 2.  لوله گالوانیز مقاومت مطلوبی در برابر مواد شیمیایی ندارند، درحالی‌که لوله‌های پلی اتیلن در برابر انواع مواد شیمیایی آلی و غیرآلی مقاومت مطلوبی دارند و به این سادگی‌ها دچار آسیب و خوردگی نمی‌شوند.
 3. لوله‌های پلی اتیلن برای حفظ محیط‌زیست نیز انتخاب بهتری هستند؛ علت این مسئله هم این نکته است که لوله‌های پلی اتیلن در مقابل میکروارگانیسم‌ها ایمن هستند. اما لوله‌های فلزی به‌سرعت با هوا واکنش نشان می‌دهند و در نهایت با آب‌وخاک ترکیب می‌شوند. همچنین آسیب‌های متعددی به محیط‌زیست می‌زنند.
 4. که لوله‌های پلی اتیلن، معایب مخصوص به خود را نیز دارند؛ در ادامهٔ مقایسه و بررسی لوله پلی اتیلن، به این معایب اشاره می‌کنیم.
 5. لوله‌های پلی اتیلن در برابر اصابت اجسام خارجی و ضربه‌های فیزیکی مقاومت پایینی دارند؛ این مسئله باعث می‌شود که به‌سادگی دچار آسیب و شکستگی می‌شوند. از طرف دیگر، لوله‌های فلزی مقاومت مطلوب‌تری در برابر این دست از آسیب‌ها دارند، پس در هنگام حمل‌ونقل دچار زدگی نمی‌شوند.
 6. آسیب‌پذیری لوله پلی اتیلن در برابر تابش پرتوهای خورشید بیشتر است. البته این مسئله را هم باید در نظر داشته باشید که مدل‌های خط‌دار و مشکی لوله‌های پلی اتیلن، مقاومت بیشتری در برابر اشعه‌های خورشید دارند.
 7. در پایان مقایسه تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن باید به این نکته نیز توجه کرد که لوله‌های پلی اتیلن با گذر بازه‌های زمانی خاصی، موجب افت فشار در جریان سیالات یا مایعات می‌شوند. کارشناسان بر این باور هستند که زمانی این اتفاق می‌افتد؛ که دمای لوله‌ها افزایش پیدا می‌کند و تأسیسات حمل سیالات تا حدود معینی گرم می‌شوند. در چنین موقعیت‌هایی، لوله‌های پلی اتیلن با یک افت فشار مکشی مواجهه می‌شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله کوشیدیم تا از جهات گوناگونی دو لولهٔ پلی اتیلن و گالوانیزه را بررسی کنیم. در مجموع باید این مسئله را نیز بیان کنیم که انتخاب یکی از این دو محصول، کاملاً به پروژهٔ عمرانی یا صنعتی شما بستگی دارد. علاوه بر این، مؤلفهٔ قیمت نیز عامل مؤثری است؛ همانطور که در زمان مقایسه و بررسی لوله گالوانیزه گفتیم، این محصول از آلیاژهای فولادی ساخته می‌شود و قیمت آن تا حدودی از لوله‌های پلی اتیلن بیشتر است. پس در نهایت با در نظر گرفتن تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن، برای خرید هر کدام با گروهی از کارشناسان فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مشورت کنید و سرانجام، به سراغ انتخاب یکی از دو محصول پیش رو بروید.

تماس بگیرید

محصولات