پیش‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

متخصصان دنیای آهن‌آلات به‌خوبی می‌دانند که برای تعیین قیمت آهن، فولاد یا سایر محصولات فلزی مانند میلگرد، باید مؤلفه‌های خاصی را مدنظر قرار دهند؛ بخشی از این مؤلفه‌ها بیرون از بازار آهن‌آلات قرار دارند. کسب اطلاع پیرامون این عوامل تأثیرگذار و تخمین وضعیت احتمالی آن‌ها در ماه‌های آینده، مطمئناً ابزاری کارآمد برای پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 است. با ما در این مقاله همراه باشید تا تک‌تک این عوامل را بررسی و تحلیل کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات میلگرد آجدار اینجا را کلیک کنید.

 

تکنیک‌های پیش‌بینی قیمت آهن‌آلات

همان‌طور که در مقدمهٔ این مقاله نیز اشاره کردیم، پارامترهای گوناگونی در تعیین قیمت آهن‌آلات تأثیرگذار هستند؛ کارشناسان آشنایی با این عوامل و نحوهٔ صحیح تخمین آن‌ها را تحت عنوان تکنیک‌های مواجهه با بازار دسته‌بندی می‌کنند. در ادامهٔ این بخش، برخی از مهم‌ترین پارامترهای تأثیرگذار در پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 را بررسی می‌کنیم.

 

قیمت دلار و سایر ارزهای تعیین‌کننده

دلار در نگاه اول، ارتباط چندانی با قیمت آهن ندارد اما زمانی که کمی دقیق‌تر به مسئله نگاه کنیم و ارزیابی‌های خود را تخصصی‌تر کنیم، متوجه می‌شویم که ارتباط‌های غیرمستقیم گوناگونی میان بازار آهن‌آلات و نرخ دلار وجود دارد. جالب است بدانید که برخی تصور می‌کنند دلار صرفاً به سبب نقشی که در تهیهٔ مواد اولیه دارد، مهم است، درحالی‌که این ارز از جهات دیگری هم بازار آهن و میلگرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پس اولین قدم برای پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400، تخمین قیمت دلار در ماه‌های آینده است. البته نباید فراموش کنیم که تخمین قیمت دلار هم پیچیدگی‌های مخصوص خود را دارد؛ قیمت این ارز و سایر ارزهای مهم در گرو برخی از سیاست‌های داخلی و خارجی است که به‌سادگی قابل‌ارزیابی و پیش‌بینی نیستند؛ بااین‌حال باید بدانیم که محاسبهٔ قیمت حدودی دلار، چندان هم دشوار نیست.

 

زنجیره و ضرایب قیمتی نهاده‌های تولید فولاد

زنجیرهٔ تولید فولاد به آن فرایندها و مراحلی گفته می‌شود که مواد خام را به یک محصول نهایی تبدیل می‌کند. این مراحل به شرح زیر است:

آهن‌قراضه، زغال‌سنگ کک شده، سنگ‌آهن یا گاز طبیعی مایع می‌توانند به‌عنوان مواد خام در فرایند تولید محصول به کار گرفته شوند. پس از انتخاب مواد خام، مراحل تولید فولاد خام و محصول نهایی نیز پشت سر گذاشته می‌شود و محصول موردنظر به پایان خط تولید کارخانه می‌رسد؛ در این مرحله، محصول باید به بازارها عرضه شود یا برای خریداران ارسال شود.

کم و کیف این سه مرحله و جزئیاتی که در هرکدام از آن‌ها وجود دارد، تأثیر زیادی در قیمت تمام‌شدهٔ محصول دارد. به سبب همین مسئله می‌توانیم زنجیرهٔ تولید فولاد را به‌عنوان عاملی برای پیش بینی قیمت جهانی فولاد، آهن و میلگرد معرفی کنیم.

ضرایب قیمتی فولاد نیز مؤلفهٔ دیگری است که معمولاً در کنار زنجیره تولید فولاد مطرح می‌شود و اتفاقاً تأثیر زیادی هم در قیمت تمام‌شدهٔ محصولات فولادی دارد. کارشناسان برای هرکدام از نهاده‌های تولید فولاد، ضرایب متفاوتی را در نظر گرفته‌اند؛ وضعیت فعلی این ضرایب و تغییر احتمالی آن‌ها، تأثیر زیادی در پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 دارد.

 

تحلیل اخبار سیاسی

دومین عاملی که در پیش بینی قیمت جهانی فولاد، آهن و میلگرد تأثیر زیادی دارد، تحولات و اتفاقاتی است که در عرصهٔ سیاست رقم می‌خورد. همان‌طور که می‌دانیم در این یکی دو ماه اخیر، نمایندگان کشور ایران و آمریکا در یک کشور بی‌طرف بر سر مسائل مشخصی در حال مذاکره هستند؛ نتیجهٔ این مذاکره و تغییرات احتمالی‌ای که در برجام ایجاد خواهد شد، مطمئناً مؤلفهٔ مهمی در پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 خواهد بود.

ممکن است برای شما این سؤال ایجاد شود که موفق بودن توافقات وین، چه تأثیری در قیمت آهن، فولاد و میلگرد خواهد داشت. اگر تنش‌های سیاسی میان ایران و جامعهٔ جهانی فروکش کند، دلار آمریکا، طلا و سایر ارزهای مهم با یک کاهش قیمت قطعی مواجهه خواهد شد؛ در پی این کاهش قیمت، مطمئناً چرخ‌های اقتصاد نیز به حرکت در می‌آیند. با ایجاد یک اقتصاد پویا، قیمت مسکن نیز کمتر خواهد شد و همهٔ این عوامل، به شکل اهرمی برای کاهش قیمت بازار آهن‌آلات عمل می‌کنند. این توضیحات به ما کمک می‌کنند تا تحلیل بهتری از پیش بینی قیمت آهن بعد از تحریم داشته باشیم.

 

بررسی بودجه دولت و ارتباط آن با قیمت آهن‌آلات

سیاست‌های داخلی دولت نیز یکی دیگر از ابزارهایی است که در قیمت داخل آهن‌آلات تأثیرگذار است. برای اینکه بتوانیم تأثیر این مسئله در قیمت آهن‌آلات را بهتر درک کنیم، باید به سراغ منابعی برویم که به‌وسیلهٔ آن‌ها، بودجهٔ دولت تأمین می‌شود. همان‌طور که به‌خوبی می‌دانیم، در سال‌های اخیر درآمدهای نفتی دولت بسیار کم شده و دولتمردان نیز در تلاش هستند تا درآمدهای دیگری را مبنای تأمین بودجه قرار دهند.

اگر چنین مسئله‌ای برای بودجهٔ 1400 هم به تصویب برسد، مطمئناً تأثیرات زیادی در مالیت‌های داخلی خواهد داشت. اگر مالیات به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم در تأمین بودجه شناخته شود، بسیاری از تولیدکنندگان داخلی از جمله شرکت‌های فولادسازی، تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند. چنین فشاری قطعاً تاثیرهای گوناگونی در قیمت آهن‌آلات و میزان تولید این محصولات خواهد داشت.

علاوه بر این مسئله، بودجهٔ دولت از جهت دیگری هم در پیش بینی قیمت آهن و میلگرد تأثیرگذار است. این مورد ارتباط مستقیمی با رونق طرح‌های عمرانی دارد؛ اگر دولت مبالغ بیشتری را به پیش‌بردن طرح‌های عمرانی اختصاص دهد، مطمئناً تاثیرهای چشمگیری را در صنعت فولادسازی و شرکت‌های وابسته به آن، شاهد خواهیم بود.

 

بازار جهانی فولاد

نوسان‌های گوناگونی در بازارهای بین‌المللی فولاد و آهن‌آلات ایجاد می‌شود؛ باوجوداینکه بازار آهن‌آلات ایران، یک بازار داخلی و منطقه‌ای است اما بازهم نباید فراموش کنیم که بسیاری از قیمت‌های این بازار با قیمت‌های جهانی بازار هماهنگ می‌شوند. پس عامل دیگری که در تخمین قیمت آهن و میلگرد به ما کمک می‌کند، پیش‌بینی قیمت جهانی فولاد است.

اگر در بازار فولاد داخلی فعال هستید، توصیه می‌کنیم که حتماً به شکل روزانه یا هفتگی، نوسان‌های بازارهای بین‌المللی را هم بررسی کنید و تلاش کنید که این نوسان‌ها را با قیمت داخلی آهن‌آلات مقایسه کنید. پیگیری چنین مسئله‌ای به شما کمک می‌کند تا با نمودارهای قیمت بازار جهانی بیشتر آشنا شوید و مهارت بیشتری در پیش بینی قیمت جهانی فولاد به دست آورید.

در نهایت، این مورد می‌تواند در جایگاه ابزاری برای پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 عمل کند.

تحلیل‌های تکنیکال

عواملی که در بخش‌های قبلی به معرفی آن‌ها پرداختیم، ابزارهایی از جنس تحلیل فاندامنتال یا بنیادی بودند؛ اخباری که معمولاً از بیرون یا حاشیهٔ بازار آهن‌آلات به وجود می‌آیند و تأثیر زیادی در قیمت‌های داخل این بازار دارند. یک کارشناس خوب همیشه در کنار تحلیل‌های بنیادی، جایگاهی را هم برای تحلیل‌های تکنیکال و فنی قرار می‌دهد.

تحلیل تکنیکال به مجموعه‌ای از ابزارها گفته می‌شود که به‌وسیلهٔ آن‌ها می‌توانیم نمودارهای قیمت محصولات گوناگون را تخمین بزنیم؛ یک کارشناسان تحلیل تکنیکال می‌کوشد تا با بررسی مؤلفه‌های مربوط به نمودار قیمت‌ها، حرکت‌های بعدی شاخص قیمت را تخمین بزند.

حالا که تأثیر عوامل بیرونی گوناگون مانند دلار، قیمت جهانی فولاد و اخبار سیاسی را در بازار فولاد بررسی کردیم، وقت آن رسیده است که سری هم به نمودار قیمت آهن و میلگرد بزنیم تا بتوانیم با درصد خطای کمتری به پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1400 بپردازیم.

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت محصولات فولادی

اکنون که مؤلفه‌های گوناگونی برای پیش بینی قیمت آهن بعد از تحریم و سایر مسائل ازاین‌دست داشتیم، وقت آن رسیده که دربارهٔ پیش‌بینی قیمت بعضی از محصولات فولادی نیز به شکل اختصاصی صحبت کنیم.

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت پروفیل در سال ۱۴۰۰

پیش‌بینی قیمت پروفیل به سبب اینکه محصولی انحصاری است، تا حدودی دشوار و گمراه‌کننده است؛ با وجود این، زمانی که نمودار قیمت این محصول را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که پروفیل در ماه‌های پایانی سال 1399، با نوسانی کم دامنه، در بازهٔ قیمت 22 هزار تومان قرار داشته است.

در نتیجه می‌توانیم چنین استنباط کنیم که اگر اخبار سیاسی خاصی مخابره نشود و قیمت دلار نیز افزایش پیدا نکند، قیمت این محصول در همین بازه باقی خواهد ماند. در پایان این مسئله را هم در نظر داشته باشید که پیش بینی قیمت جهانی فولاد، تأثیر زیادی در قیمت پروفیل دارد.

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ورق سیاه، در تولید انواع پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی است. پس رونق وضعیت عمرانی کشور و افزایش تقاضا برای پروفیل، عاملی تأثیرگذار در کاهش یا افزایش قیمت ورق سیاه است. علاوه بر این، باید این مسئله را هم در نظر داشته باشیم که انواع ورق‌های فولادی، معمولاً در شش‌ماههٔ دوم سال، فروش بیشتری دارند؛ این مؤلفه نیز تأثیر زیادی در پیش بینی قیمت این محصول دارد.

همچنین پیش بینی قیمت آهن بعد از تحریم، تأثیر زیادی در قیمت ورق سیاه خواهد داشت.

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

تیرآهن به سبب اینکه استفادهٔ زیادی در صنعت ساختمان‌سازی دارد، با یک تغییر قیمت جزئی، تاثیرهای زیادی در پروژه‌های عمرانی ایجاد می‌کند؛ به سبب همین مسئله، پیش بینی قیمت این محصول بسیار مهم و حیاتی است.

در حال حاضر، یک روند صعودی بر بازار تیرآهن حاکم است اما کارشناسان امیدوار هستند که در ماه‌های آینده، با تغییر و تحولات سیاسی و کاهش قیمت دلار، بازار صعودی این محصول فولادی متوقف شود و قیمت‌ها کاهش پیدا کنند.

 

تحلیل و پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

متناسب با شرایط آب‌وهوایی، روند تقاضا برای میلگرد کم‌وزیاد می‌شود؛ معمولاً در فصل‌های بهار و تابستان و سه ماه آخر سال، تقاضا برای میلگرد بیشتر می‌شود و در نتیجه، بر روی قیمت آن هم تأثیر می‌گذارد. همچنین سوانح طبیعی ناگهانی نیز مانند سیل و زلزله، تاثیرهای غیرقابل‌انکاری در قیمت میلگرد دارند.

علاوه بر این‌ها، پیش بینی قیمت آهن بعد از تحریم‌ها نیز مؤلفهٔ مهمی است که در تعیین قیمت میلگرد موردتوجه قرار می‌گیرد، چراکه این مسئله به شکل مستقیم نرخ تورم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

قیمت امروز تیرآهن

 

تماس بگیرید

محصولات