رابطه دلار با قیمت آهن


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

دلار آمریکا از جهات گوناگونی قیمت آهن آلات را در بازارهای داخلی و خارجی تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ارز پرکاربرد یکی از مهم‌ترین ابزارهای انجام معامله در بورس‌های مطرح دنیاست و ارتباط مستقیمی هم با قدرت خرید بسیاری از معامله‌گران بزرگ دارد، به سبب همین مسئله عاملی تعیین‌کننده است. در این مقاله، قصد داریم نکات مهمی را در زمینهٔ تأثیر دلار در قیمت آهن بیان کنیم و به شما بیاموزیم که چگونه باتوجه‌به تغییرات قیمت دلار، تغییرهای احتمالی بازار آهن آلات را پیش‌بینی کنید.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات تیرآهن  اینجا را کلیک کنید.

 

دلار در اقتصاد ایران

دلار بیشتر از آن چیزی که ما تصور می‌کنیم در اقتصاد داخلی ایران تأثیرگذار است و این تأثیرگذاری نیز یک روند تدریجی و کاملاً منطقی داشته و از تأثیر دلار بر قیمت آهن بسیار فراتر می‌رود و اکثر کالاهای موجود در بازار ایران را شامل می‌شود.

از آنجایی که زیرساخت‌های صنعتی کشور به اندازهٔ کافی قوی نیستند، در سال‌های گذشته اقتصاد ایران با فروش نفت می‌چرخیده، درنتیجه اقتصاد به شکل غیرمستقیم به دلار و ارزهای حاصل از فروش نفت وابسته شده است. همین مسئله باعث می‌شود که افزایش یا کاهش دلار در اقتصاد داخلی ایران تاثیرهای بسیار زیادی بگذارد و موجب ایجاد نوسان‌های واقعی یا غیرواقعی در بازهٔ وسیعی از محصولات شود.

در یکی دو سال گذشته، بر خلاف تلاش‌هایی که برای رهاسازی اقتصاد ایران از فروش نفت انجام شده، همچنان چرخه‌های صنعتی این کشور، ارتباط مستقیمی با قیمت دلار دارند. دانستن این نکته، تأثیر دلار بر قیمت آهن را هم توجیه می‌کند.

 

قیمت دلار و رابطه آن با قیمت گذاری آهن آلات

دلار آمریکا در کشور ایران، نمادی از انجام معاملات بین‌المللی است. به سبب اینکه دلار در بسیاری از معاملات خارجی مورداستفاده قرار می‌گیرد و ارتباط تنگاتنگی با میزان صادرات و واردات دارد، عنصری تعیین‌کننده در اقتصاد ایران است.

در حال حاضر، معامله‌گران بین‌المللی از دو نوع دلار می‌توانند استفاده کنند که با اسم‌های دلار آزاد و دلار نیمایی نامیده می‌شوند. دلار نیمایی معمولاً نرخ کمتری نسبت به دلار آزاد دارد و به‌عنوان ارز پایه در تعیین قیمت‌های بورس کالا به کار گرفته می‌شود. اما نباید از یاد ببریم که قیمت‌های بیرون از بورس کالا، با دلار آزاد تعیین می‌شوند و به شکل لحظه‌ای، با نوسان‌های نرخ دلار، بالا و پایین می‌روند.

ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا بازار آزاد نیز با دلار نیمایی تنظیم نمی‌شود؛ به سبب اینکه دلار نیمایی به شکل محدود در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد و در واقع یک نوع پرداخت از ذخایر دولتی است، معاملات بورس کالا نیز به شکل محدود رقم می‌خورد، در نتیجه سایر معاملات که بیشتر از این چارچوب محدود هستند، با یک افزایش قیمت 10 الی 20 درصدی مواجهه می‌شوند؛ این مسئله یکی از بارزترین مصادیق تأثیر دلار بر قیمت آهن است.

 

تأثیر دلار بر قیمت آهن آلات

اکنون که درک بیشتری از قیمت دلار و تأثیر آن در افزایش و کاهش قیمت آهن آلات داریم، باید سری به نمودارهای قیمت دلار و انواع آهن آلات بزنیم تا ببینیم آیا گفته‌ها و تئوری‌های ما، واقعاً در بازار واقعی نیز نمود داشته است؟

پیش از آنکه به سراغ این مقایسه برویم باید دربارهٔ یک مسئلهٔ دیگر نیز اطلاعات کافی را کسب کنید؛ در برخی از موارد، علاوه بر اینکه دلار با یک افزایش قیمت مواجهه می‌شود، مؤلفه‌های دیگری نیز نظیر کاهش استخراج مواد خام مربوط به فلزات یا افزایش تقاضا، موجب افزایش قیمت انواع آهن آلات می‌شوند. در چنین شرایطی، ما می‌بینیم قیمت‌های بازار بیشتر از آن چیزی که دلار رشد کرده، افزایش پیدا کرده است. پس این نکته را به‌خاطر بسپارید: با اینکه ارتباط دلار و قیمت آهن و فولاد امری اثبات شده است، بازهم مؤلفه‌های دیگر را نباید از خاطر ببریم.

در دو سال گذشته، چنان‌که بسیاری از ما می‌دانیم، قیمت دلار نوسان‌های گوناگونی داشته است. زمانی که نمودار قیمت دلار را در چند سال گذشته پیش روی خود قرار می‌دهیم، می‌بینیم که از تاریخ دهم مردادماه سال 1399 تا دهم مردادماه 1400، قیمت دلار در کانال 20 تا 30 هزار تومان نوسان داشته و در انتها نیز، از این کانال خارج شده و قیمت آن به بیش از 25 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

اکنون برای آنکه تأثیر دلار بر قیمت آهن را بهتر درک کنیم، نمودار یکی از انواع آهن آلات را نیز در این تاریخ بررسی می‌کنیم.

میلگرد که یکی از انواع آهن آلات پرکاربرد است، در کانال 10 تا 15 هزار تومان، نوسان دلار را بازتاب داده و در پایان این تاریخ نیز، نرخ آن به بیش از 15 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این نمونه، به‌درستی نشان می‌دهد که نرخ آزاد آهن آلات، پابه‌پای نرخ دلار با افزایش و کاهش مواجهه شده و تأثیر افزایش قیمت دلار بر آهن در این تاریخ، غیرقابل‌انکار است.

 

سرمایه گذاری بازار آهن

در بخش‌های قبلی کوشیدیم تا شواهد گوناگونی برای اثبات تأثیر دلار بر قیمت آهن به دست دهیم. اکنون که اطلاعات کافی‌ای در این زمینه کسب کردیم، ممکن است از خود بپرسید که باتوجه‌به اینکه که آهن آلات تا این اندازه تحت تأثیر قیمت دلار هستند، آیا می‌توانیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران مایل هستند که دارایی خود را در تجارتی قرار دهند که حداقل ریسک ممکن را داشته باشد و با نوسان‌های کوچک و غیرواقعی، چیزی را از دست ندهند. ما می‌بینیم که ارتباط دلار و قیمت آهن و فولاد کاملاً منطقی است و در نتیجه، در بازار آهن و فولاد نیز نوسان‌های دلار اتفاق خواهد افتاد. با این حساب، چگونه می‌توانیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

حقیقت ماجرا این است که تأثیر افزایش قیمت دلار بر آهن امری صددرصدی و غیرقابل‌انکار است، اما نباید چنین تصور کنیم که قیمت آهن آلات یک تابع قطعی از قیمت دلار است تا جایی که با سقوط آزاد دلار، قیمت آهن آلات نیز سقوط کند. کارشناسان به‌خوبی می‌دانند که قیمت‌های موجود در بورس کالا، یک ضریب هشتاد درصدی از قیمت‌های جهانی فولاد هستند. این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد که افزایش یا کاهش قیمت دلار، صرفاً در ابعاد یک نوسان در بازار آهن آلات عمل می‌کند و قسمت عمدهٔ ماجرا مربوط به بازار جهانی فولاد است.

این نکته به‌خوبی به ما نشان می‌دهد که تأثیر افزایش قیمت دلار بر آهن آن‌قدر هم خطرناک نیست و بازار آهن آلات نیز برای سرمایه‌گذاری‌های خُرد و کلان، چندان ریسک‌پذیر و نامناسب قلمداد نمی‌شود.

 

دلار و صادرات آهن

در قسمت‌های قبلی این مقاله، به شکل‌های گوناگونی مسئلهٔ تأثیر دلار بر قیمت آهن را توجیه کردیم. باید بدانید مباحثی که در بخش‌های قبلی بیان شد، صرفاً تلاش‌هایی برای بیان ارتباط مستقیم قیمت دلار با قیمت آهن آلات بود، درحالی‌که دلار به شکل‌های غیرمستقیم و نهفته نیز در افزایش یا کاهش قیمت آهن آلات تأثیرگذار است.

در مواجههٔ اول، ممکن است تصور کنید که دلار در بازار آهن داخل کشور یک نقش مخرب و منفی دارد، درصورتی‌که همهٔ ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود و ارتباط دلار و قیمت آهن و فولاد چندان هم نقی و مضر نیست.

در بسیاری از موارد می‌بینیم که تقاضا در بازارهای داخلی کم شده و یک رخنه در ترازوی عرضه و تقاضا ایجاد شده است؛ در چنین موقعیت‌هایی، اگر قیمت دلار افزایش پیدا کرده باشد و راه‌های صادرات نیز باز باشد، صادرات می‌تواند تولیدکنندگان داخلی را به مشتریان خارجی متصل کند و خطر ورشکستگی را از بین ببرد. پس در صورتی چرخهٔ صادرات شکل خواهد گرفت که دلار قیمت بیشتری داشته باشد تا تولیدکننده نیز به دید یک معاملهٔ سودآور به این فرایند نگاه کند.

در چنین موقعیت‌هایی می‌توانیم این‌گونه تبیین کنیم که قیمت آهن آلات به شکل غیرمستقیم تحت تأثیر قیمت دلار قرار گرفته و با افزایش نرخ مواجهه شده است.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله بیان کردیم که تأثیر دلار بر قیمت آهن به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم رقم می‌خورد؛ زمانی که نرخ دلار آمریکا در بازارهای داخلی با نوسان مواجهه می‌شود، انواع آهن آلات نیز (مانند پروفیل، میلگرد و ورق) دچار نوسان قیمت می‌شوند؛ این مسئله را با مقایسهٔ نمودار قیمت دلار و میلگرد در سال 1399 اثبات کردیم. در بخش‌های بعدی مقاله نیز به ابعاد دیگر ارتباط دلار و قیمت آهن و فولاد پرداختیم و تلاش کردیم که درکی جامع از این ارتباط مهم و تعیین‌کننده به دست دهیم.

 

تماس بگیرید

محصولات