انواع لوله استیل | مشخصات و مزایای انواع لوله های استیل


دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

انواع لوله استیل دارای ویژگی های خاصی است و در مصارف گوناگون قابل استفاده هستند. به طور کلی استیل از جمله موادی هستند که از آهن و کربن و درصد ناچیزی از فلزات دیگر مانند کروم، نیکل، آلومینیوم و کبالت می باشد. حدود 3500 رتبه بندی گوناگون از این نوع آلیاژ که شامل ویژگی های گوناگونی از جمله خواص فیزیکی، شیمیایی و محیطی می باشد.

از زمان تولید لوله استیل بیش از صد سال می‌گذرد و اکنون این متریال به یکی کاربردی‌ترین انواع مواد در جهان تبدیل شده است. از آنجا که لوله استیل مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی دارد، به فور در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. به دلیل آنکه این نوع لوله در بازار اهمیت زیادی دارد، ما در مقاله دیگری از فروشگاه اینترنتی کلید آهن به عنوان مرکز فروش لوله استیل در تهران به طور کامل در مورد انواع اتصالات، بست و قطر لوله استیل، ویژگی و کاربردهای این محصول صحبت می‌کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله استنلس استیل صنایع غذایی اینجا را کلیک کنید.

لوله استیل چیست؟

لوله استیل یک پروفیل استوانه‌ای تو خالی است که به دلیل استفاده از آلیاژ کروم در تولیدش،  مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. افزودن آلیاژ کروم به میزان 11 درصد به استیل باعث به وجود آمدن لوله استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) می‌شود. در لوله استیل از عناصر دیگری مثل نیکل و مولیبدن نیز استفاده می‌شود تا محصول نهایی دارای قابلیت فرم دهی، شفافیت و مقاومت در برابر دما شود.

ویژگی‌های لوله استیل

مشخصات لوله‌های استیل به شرح زیر هستند:

 • امکان فرآوری لوله استیل در ابعاد مختلف و با توجه به نیاز مشتری
 • داشتن سطحی صاف و صیقلی و در نتیجه راحتی در تمیز کردن
 • استحکام و و مقاومت مکانیکی بالا
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدن
 • عدم تغییر رنگ
 • عدم تغییر شکل
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار
 • قابل بازیافت بودن
 • مقاومت در برابر انواع تغییرات دمایی (بالا و پایین شدن دما)
 • طول عمر و دوام بالا
 • ظاهر جذاب جهت کارهای دکوراتیو (لوله استیل دکوراتیو)

انواع لوله استیل چیست؟

فرآیندهای تولید لوله استیل در حال پیشرفت هستند، بنابراین تولید کنندگان ملزم به پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف هستند. با توجه به مشخصات و خواسته‌های مشتری انواع مختلفی از لوله‌های استیل ساخته می‌شوند که مطابق زیر هستند:

لوله کربن استیل

نوعی استیل است که با نسبت کربن اضافه شده به آهن ایجاد می‌شود. میزان کربن بر حسب کاربردهای مختلف متغیر است. با این حال، کربن استیل شکل پذیری، مقاومت و کارآیی بالایی دارد و ایمن و با دوام است.

فولاد کربن 90 درصد از کل تولید فولاد را تشکیل می‌دهد. این متریال برای شرایط شدید یا فشار زیاد مناسب نیست! لوله‌های کربن استیل به دلیل ماهیت ساختاری که دارند در سیالات، انتقال روغن و گاز، در تولید ابزارآلات، قطعات کشتی‌ها، اتومبیل‌ها و موارد دیگر استفاده می‌شود. انواع لوله‌ استیل کربن در زیر بار خم نمی‌شوند یا نمی‌شکند و در گریدهای A500 ،A53 ،A106 و A252 به صورت بدون درز و جوش نخورده به فروش می‌رسند. این نوع لوله استیل همچنین ارزان‌تر از انواع دیگر است.

انواع لوله استیل موجود در بازار

لوله استیل آلیاژی

عناصر آلیاژی باعث می‌شوند فولاد مقاوم‌تر شود و بنابراین در برابر فشار، جوشکاری و شکل پذیری مقاوم است. برای بهبود خواص مکانیکی، این لوله استیل حاوی مقادیر زیادی آلیاژ بین یک  تا 50 درصد وزنی خود است. متداول‌ترین عناصر آلیاژی نیکل، کروم، منگنز، مس و غیره هستند.

صنایع مختلف بسته به نوع نیاز خود و مطابق با مشخصات تعیین شده، از لوله استیل آلیاژی استفاده می‌کنند. این محصول به دلیل سختی بالا در صنایع با شرایط سخت مانند نفت و گاز و برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازه لوله‌های فولادی آلیاژی تقریباً 1.8 تا 20 اینچ است و از گریدهای S/20 تا S/XXS در بازار موجود است.

لوله‌های استیل آلیاژی همچنین در پالایشگاه‌های نفت، پتروشیمی‌ها، کارخانه‌های تولید کننده مواد شیمیایی، کارخانه‌های تولید قند و سایر دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های فولادی آلیاژی بر اساس انواع کاربردهای مختلف قابل سفارشی سازی و و طراحی هستند و با قیمت مناسب ارائه می‌شوند.

لوله استنلس استیل

لوله استنلس استیل بین 10 تا 20 درصد کروم دارد، عنصری که از خوردگی لوله استیل جلوگیری می‌کند. سایر آلیاژهای موجود در فولاد ضد زنگ شامل منگنز، سیلیسیم، نیکل و مولیبدن هستند که به جلوگیری از خوردگی و بهبود خواص دیگر این متریال کمک می‌کنند.

اندازه لوله‌های فولاد ضد زنگ از ½ تا 36 اینچ متغیر است. این لوله‌های استیل در صنایعی که مقاومت در برابر خوردگی بسیار مهم است از جمله تصفیه خانه‌های آب، صنایع دارویی و کاربردهای نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ضمن انواع قطر لوله استیل متفاوت است.

لوله استنلس استیل یک نوع لوله استیل صنعتی است که در انواع 304 / L304 و 316 / L316 موجود است. نوع 316 در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد، در حالی که L304 دارای کربن کم است و می‌تواند تحت جوشکاری قرار گیرد. در بازار نوع دیگری به نام لوله استیل 201 نیز موجود است که نسبت به دو نوع دیگر، کربن و نیکل کمتری دارد.

شما برای اطلاع در مورد اتصالات این محصول می توانید به مقاله “انواع اتصالات لوله استیل” مراجعه کنید.

انواع لوله استیل

انواع لوله استیل براساس شکل

سایز لوله استیل متفاوت است و دارای دسته بندی های گوناگونی از این لحاظ است. لوله‌های استیل برحسب شکل به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

لوله استیل بدون درز

در نوع بدون درز از استیل 300 استفاده می‌شود که به انواع لوله استیل بدون درز 304، 321، 310 و لوله استیل داپلکس تقسیم می‌شود. این لوله تحت حرارت و سپس فشار قرار می‌گیرند تا به یک شکل استوانه‌ای تبدیل شود. در همچنین، هیچگونه درز در ساختار این لوله وجود ندارد. قیمت لوله استیل بدون درز در مقایسه با انواع درزدار بیشتر است.

لوله استیل درزدار

در مدل بدون درز از استیل 300 استفاده می‌شود که در انواع لوله استیل درزدار 304، 316 و داپلکس به فروش می‌رسد. در تولید استیل 304 از 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل و در لوله استیل درزدار 316 از 16 درصد کروم، 10 درصد درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن استفاده شده است. این نوع لوله استیل به صورت درزدار تولید می‌شود، به طوری که قابلیت جوشکاری دارد.

توجه: لوله داپلکس نوعی فولاد ضد زنگ است که ساختاری بلوری دارد. این لوله نسبت به استنلس استیل معمولی مقاومت خوردگی و مکانیکی بالاتری دارد.

قیمت انواع لوله استیل

انواع سایز لوله استیل

کاربرد انواع لوله استیل در صنایع گوناگون

به طور کلی، لوله‌های استیل در موارد زیر استفاده می‌شوند:

 •  لوله کشی و آبرسانی
 • سیستم تصفیه فاضلاب
 •  تصفیه آب
 • سیستم انتقال آب دریا
 • نرده استیل راه پله
 • کارخانجات تولید دارو
 • کارخانجات تولید مواد بهداشتی
 • در پالایشگاه نفت، گاز و تولید برق
 • صنایع تولید مواد غذایی
 • تولید انواع مواد شیمیایی
 • کاربرد در انرژی هسته‌ای
 • معدن و مواد معدنی
 • زیردریایی‌ها و کشتی‌ها (جهت نمک زدایی)
 • هوا فضا و مهندسی

قیمت انواع لوله استیل نرده و نازک

لوله استنلس استیل دکوراتیو بر حسب وزن محاسبه می‌شود. نوسانات قیمت این نوع لوله به عواملی مانند مشخصات لوله، میزان عرضه و تقاضا، قیمت روز استنلس استیل دکوراتیو، قیمت ارز، کارخانه تولید کننده و میزان تقاضای کالا بستگی دارد. انواع لوله استیل را در بالا معرفی کردیم، حالا به راحتی می‌توانید محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. به دلیل نحوه تولید و آلیاژهای به کار رفته در لوله‌های استیل، این محصولات به مقدار زیادی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما برای اطلاع از قیمت لوله استیل طلایی و نازک و خرید لوله استنلس استیل می توانید به وب سایت کلیدآهن مراجعه کنید.

تماس بگیرید

محصولات