لوله گالوانیزه چیست (مشخصات و کاربرد لوله گالوانیزه چیست)


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

لوله گالوانیزه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لوله گالوانیزه چیست : در صنعت، لوله های فولادی را برای حفاظت بیشتر در برابر خوردگی و آسیب پذیری پوششی از فلز روی را ایجاد می کنند که موجب تولید لوله های گالوانیزه می شود. قیمت ورق گالوانیزه نیز با توجه به میزلن این نوع پوشش دهی تعیین می شود. به طور کلی در صنعت آهن آلات، بر روی فلزاتی که نسبت به خوردگی آسیب پذیر هستند، پوششی از فلز روی را قرار می دهند تا میزان خوردگی آن کاهش پیدا کند. در عمل گالوانیزاسیون، پوشش قرار داده شده شامل لایه ای از فلز روی و ترکیبات آهن است.

تا قبل از سال 1970 میلادی، از لوله گالوانیزه فقط برای ساخت لوله‌های آبرسانی استفاده می‌شد اما امروزه این لوله در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. لوله گالوانیزه به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد؛ موجب افزایش عمر مفید لوله آب گالوانیزه نسبت به عمر لوله های فلزی می شود. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با همه چیز در مورد کاربرد و قیمت هر شاخه لوله گالوانیزه 12 اینچ و 6 اشنا می کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله مانیسمان اینجا را کلیک کنید.

انواع لوله های گالوانیزه

لوله های گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه (Galvanized Pipes) متریالی است که از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود و در برابر خوردگی ناشی از قرار گرفتن در معرض آب یا عناصر دیگر مقاومت بالایی دارد. این لوله با یک از لایه روی (Zinc) پوشش داده شده است. آلیاژ روی مانعی در برابر خوردگی ایجاد می‌کند تا لوله در معرض عناصر محیطی خارجی مقاومت کند. مانع حفاظتی روی در برابر آسیب دیدگی به رطوبت داخلی مؤثر است. در ضمن عمر مفید لوله آب گالوانیزه از عمر لوله های فلزی بیشتر است.

هنگامی که از لوله گالوانیزه به عنوان لوله آب استفاده می‌شود، پوشش آلیاژ روی تمایل به واکنش در برابر مواد معدنی موجود در آب دارد. روی با اکسیژن واکنش داده و اکسید روی ایجاد می‌کند و سپس با دی اکسید کربن واکنش ایجاد می‌کند و کربنات روی را تشکیل می‌دهد.

این واکنش باعث می‌شود سطح فلز با روی پیوند پیدا کرده و یک لایه محافظتی ایجاد کند. این لایه امکان محافظت در برابر زنگ زدگی و افزایش طول عمر لوله را فراهم می‌کند. لایه روی همچنین به محافظت از لوله در برابر عناصر خارجی و موادی که از طریق آنها عبور می‌کند نیز یاری می‌رساند.

 

مشخصات لوله گالوانیزه چیست؟

ویژگی این لوله به شرح زیر هستند:

خصوصیات شیمیایی مشخصات مکانیکی
ماکزیمم درصد کربن 0.2 مقاومت کششی 320 تا 460 نیوتن میلی‌متر مربع
ماکزیمم درصد منگنز 1.2 استحکام تسلیم 195 نیوتن میلی‌متر مربع
ماکزیمم درصد فسفر 0.045 درصد افزایش طول 20 درصد
ماکزیمم درصد گوگرد 0.045

 

همه چیز در مورد لوله گالوانیزه

به طور کلی لوله های گالوانیزه از نوع لوله های درزدار است که طول آن ها حدود 6 متر و قطرشان بین 1 تا 8 اینچ می باشد. جنس آن ها از نوع جنس آهن سفید نورد و فولاد نرم است. عمر مفید لوله آب گالوانیزه بیش از 50 سال است اما دارای مقاومت کمتری نسبت به لوله های آهنی است. در زیر به تشریح ویژگی‌های این نوع لوله درزدار می‌پردازیم:

ضد زنگ بودن

لوله‌های گالوانیزه به دلیل زنگ بودن بسیار محبوب هستند. لایه نازکی از روی از ایجاد خوردگی و سایر مواد معدنی روی لوله جلوگیری می‌کند. با این حال، این لایه آلیاژ روی برای همیشه دوام ندارد. در واقع، طول عمر این خطوط لوله حدود 40 سال است.

سنگین بودن

لوله‌های گالوانیزه معمولاً از آهن یا فولاد ساخته می‌شوند، به همین دلیل وزن زیادی دارند. لوله‌های پی وی سی (PVC) سبک‌ترین لوله‌ها هستند و معمولاً از آنها به جای لوله‌های گالوانیزه برای پروژه‌های کوچک مانند لوله کشی خانگی استفاده می‌شود.

کاربرد زیاد

وقتی صحبت از کارهای بزرگ مانند پروژه‌های ساختمانی یا سیستم‌های آبیاری مزرعه می‌شود، معمولاً لوله گالوانیزه بیش از هر لوله دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اول از همه دوام این لوله از هر نوع لوله پلاستیکی مانند لوله‌های PVC یا ABS بسیار بیشتر است.

ثانیاً، لوله‌های گالوانیزه معمولاً دارای قطر بزرگتری نسبت به لوله‌های مسی هستند، به همین دلیل برای مکان‌های تنگ مناسب نیستند. لوله‌های گالوانیزه معمولاً در صنایع و لوله کشی‌های بزرگ فاضلاب به فور استفاده می‌شوند.

لوله گالوانیزه چیست

مشکل برای تعمیر

لوله‌های گالوانیزه به جای تعمیر معمولاً تعویض می‌شوند. اگر این لوله‌ها آسیب ببینند، لایه روی گالوانیزه نیز ضعیف می‌شود و در مدت زمان کوتاهی لوله شروع به خوردگی می‌کند. به علاوه، ترمیم لوله‌های گالوانیزه کاری ارزشمند محسوب نمی‌شود زیرا هزینه زیادی دارد. گران است و به مانند قبل از کیفیت اولیه برخوردار نخواهند بود.

محدوده قیمت

لوله‌های گالوانیزه در مقایسه با لوله‌های مسی گران نیستند. با این حال، در مقایسه با لوله‌های پی وی سی هنوز هم محصولی گران محسوب می‌شود؛ اما در طولانی مدت مقاومت و طول عمر بیشتری دارند که مقدار هزینه صرف شده برای آنها را توجیه پذیر می‌کند. علاوه بر این، هزینه خطوط لوله به نوع لوله نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، لوله فاضلاب همیشه ارزان‌تر از خطوط لوله هوای فشرده است.

تفاوت لوله گالوانیزه سبک و سنگین

در حال حاضر با توجه به پیشرفت های روزافزون صنایع مختلف از جدیدترین فناوری ها به روز برای افزایش کیفیت محصول خود استفاده می کنند. گالوانیزاسیون لوله های ساختمانی با شیوه های گوناگونی صورت می پذیرد که در آخر موجب سبکی و افزایش مقاومت آن ها می شود. به طور کلی فرق بین لوله گالوانیزه سبک و سنگین شامل موارد زیر است:

  1. ظاهری: لوله گالوانیزه سنگین نسبت به سبک دارای ضخامت و وزن بیشتری است؛ زیرا از فلز روی بیشتری برای پوشش دهی خود استفاده می کند.
  2. قیمت: گالوانیزه سنگین دارای ضخامت و ابعاد بیشتری است؛ از این رو قیمت لوله گالوانیزه 6 و 12 اینچ از نوع سبک آن گران تر است.
  3. کاربرد: لوله گالوانیزه سبک دارای استفاده بیشتری در صنایع گوناگون است و در مدل های گوناگونی در بازار موجود است.

کاربرد لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه چیست؟

این نوع لوله درزدار با توجه به وزن به سه دسته سبک، متوسط و سنگین تقسیم می شود که با در نظر گرفتن محل استفاده از آن، به راحتی می توان نوع استفاده از آن را مشخص کرد. به عنوان نمونه برای گلخانه ها از لوله های سبک استفاده می کنندو بیشترین کاربرد این محصول برای گاز و آب است. در ادامه بیشتر در مورد استفاده و کاربردهای آن توضیح می دهیم.

لوله کشی و آبرسانی

در صنعت لوله کشی به وفور از لوله‎های گالوانیزه استفاده می‌شود. امید به زندگی سیستم‌های لوله کشی گالوانیزه بسته به شرایط منطقه می‌تواند تا 70 سال طول بکشد. این شرایط شامل ناخالصی‌های آب، ضخامت روی و مجاورت با شبکه‌های الکتریکی است.

این ماده به ویژه برای مکان‌هایی که شرایط آب و هوایی نامناسبی دارند مفید است. همچنین، لوله گالوانیزه برای کاربردهای بیرونی که به مقاومت مکانیکی در شرایط سخت آب و هوایی نیاز است، استفاده می‌شود.

پروژه‌های خورشیدی

پروژه‌های خورشیدی باید همیشه کار کنند! هرگونه وقفه می‌‌تواند باعث از دست دادن انرژی و پول شود. استفاده از ماده‌ای که بتواند در برابر خوردگی مقاومت کند مهم است. به همین دلیل لوله‌های گالوانیزه برای سایت‌های خورشیدی به کار گرفته می‌شوند.

مقاومت در برابر خوردگی تضمین می‌کند که کلیه ساختارها می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند. این لوله در برابر شرایط سخت آب و هوایی مقاوم است و اغلب می‌تواند ده‌ها سال دوام بیاورد.

کشاورزی

تجهیزات کشاورزی به راحتی در معرض خوردگی قرار دارند. نیروهای شیمیایی و طبیعی اگر فاقد لایه محافظ باشند می‌توانند ابزارها و تجهیزات را از بین ببرند. به جای انتخاب این موارد، ابزارها و تجهیزات انعطاف پذیر را می‌توان از طریق لوله‌های گالوانیزه تولید کرد.

تجهیزات کشاورزی با این لوله‌ها سخت‌تر و مقاوم‌تر می‌شوند. این مهم می‌تواند در برابر سایش ناشی از استفاده مداوم و مواد شیمیایی سخت مقاومت کند. از آنجا که گالوانیزه قیمتی مناسبی دارد، به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت شناخته می‌شود.

ساخت و ساز

مسلماً متداول‌ترین صنعتی که از لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌کند، ساخت و ساز است. این دلیل خوبی دارد زیرا بیش از یک قرن است که لوله گالوانیزه محبوب بوده و بهترین انتخاب برای بسیاری از کارشناسان این صنعت بوده است.

از لوله‌های گالوانیزه می‌توان برای مصارف مسکونی و تجاری استفاده کرد. شکل ظاهری گالوانیزه غالباً با براقیت ظریف همراه است. همین ویژگی یک ظاهر زیبا و مدرن به ساختار می‌دهد. لوله‌های گالوانیزه ممکن است همیشه برای قطعات بزرگ استفاده نشوند اما می‌توان آنها را معمولاً روی ریل‌ها، لوله‌ها، تیرها، ناودان‌ها و حصارها یافت.

مخابرات

خطوط تلفن ستون فقرات ارتباطات جامعه است. در صورت استفاده از ماده نامناسب، نگهداری و شکل گیری این ساختارهای مهم بسیار دشوار است. مواد نامناسب می‌توانند شیوه نگهداری را در معرض خطر قرار داده و به ساختار آسیب برسانند.

بیشتر شرکت‌های مخابراتی به جای نگرانی برای حل این مشکل از لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌کنند تا ساختاری با شرایط نگهداری کم داشته باشند. از این لوله‌ها می‌توان روی سیم کشی تلفن، جعبه تجهیزات و برج‌ها استفاده کرد تا تجهیزات مخابراتی کم نظیر و مقاوم در برابر زنگ زدگی را ارائه داد.

قیمت لوله گالوانیزه

در قیمت لوله‌های گالوانیزه عوامل گوناگونی همچون ضخامت و ابعاد لوله تأثیر دارند. ضخامت و ابعاد تاثیر مستقیم بر وزن لوله دارد، در واقع هرچه لوله بزرگتر باشد، سنگین‌تر شده و در نتیجه وزن لوله بالاتر می‌رود که موجب افزایش قیمت هر شاخه لوله گالوانیزه می‌شود. همچنین کارخانه تولید کننده نیز بر قیمت این لوله مؤثر است؛ لوله گالوانیزه سپنتا، اصفهان، ساوه و یزد هر یک دارای لیست قیمت متفاوتی هستند. کاربرد لوله گالوانیزه در بیشتر صنایع مشهود است؛ دلیل این موضوع را می‌توان به مشخصات و کیفیت ساخت این لوله نسبت داد.

با شناختی که در این لوله به دست آوردید اکنون می‌توانید در خرید لوله گالوانیزه به مانند یک متخصص عمل کنید. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با همه چیز در مورد کاربرد و قیمت لوله گالوانیزه چیست، اشنا کردیم. شما برای خرید و اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

تماس بگیرید

محصولات