انواع فلنج

انواع فلنج

توضیحات

فلنج  چیست؟

انواع فلنج، روشی برای اتصال لوله ها، شیرها، پمپ ها و سایر تجهیزات برای تشکیل یک سیستم لوله کشی است. همچنین دسترسی آسان برای تمیز کردن، بازرسی یا اصلاح را فراهم می کند. فلنج ها معمولاً جوشی یا پیچی هستند. سایت کلیدآهن در این مقاله قصد دارد به بررسی انواع فلنج و کاربردهای آن بپردازد. با ما همراه باشید.

رایج ترین انواع فلنج

فلنج تخت

فلنج تخت یکی از انواع فلنج هایی است که به عنوان اتصالات در شبکه‌های لوله کشی از آن استفاده می‌گردد. فرم دیسکی شکل فلنج تخت، به شکلی است که از یک سمت به لوله و اتصالات موجود در شبکه‌ی لوله کشی متصل شده و از سمت دیگر، به وسیله‌ی پیچ و مهره به دیسک دیگر فلنج وصل خواهد شد.

فلنج گلودار

فلنج های گلوداررا می توان به راحتی در هاب مخروطی بلند تشخیص داد، که به تدریج از لوله یا اتصالات به ضخامت دیواره می رسد. این فلنج توپی مخروطی بلند تقویت کننده مهمی را برای استفاده در چندین کاربرد شامل فشار بالا، دمای زیر صفر و یا بالا فراهم می کند. این فلنج ها برای مطابقت با قطر داخلی لوله یا اتصالات حفاری هستند؛ بنابراین هیچ محدودیتی در جریان محصول وجود نخواهد داشت. این فلنج از تلاطم در مفصل جلوگیری می کند و فرسایش را کاهش می دهد. آنها همچنین توزیع تنش عالی را از طریق هاب مخروطی ارائه می دهند و به راحتی برای تشخیص عیب، رادیوگرافی می شوند.

فلنج اسلیپون

استحکام محاسبه شده از یک فلنج Slip On تحت فشار داخلی در حد دو سوم فلنج های Welding Neck است و عمر آنها در برابر خستگی حدود یک سوم طول عمر دومی است. اتصال با لوله با 2 جوش فیله و همچنین در خارج و همچنین در داخل فلنج انجام می شود. در این نوع، ترکیب فلنج و زانویی یا فلنج و سه راهی امکان پذیر نیست؛ زیرا اتصالات نامگذاری شده انتهای مستقیم ندارند، که به طور کامل در فلنج Slip On می لغزند.

فلنج کور

فلنج های کور بدون سوراخ تولید می شوند و برای خالی کردن انتهای لوله ها، شیرها و دهانه مخازن تحت فشار استفاده می شوند. از نقطه نظر فشار داخلی و بارگذاری پیچ، فلنج های کور، به ویژه در اندازه های بزرگتر، پر فشارترین انواع فلنج هستند. با این حال، بیشتر این تنش ها از نوع خمشی نزدیک به مرکز هستند و از آنجایی که قطر داخلی استانداردی وجود ندارد، این فلنج ها برای کاربردهای دمایی با فشار بالاتر مناسب هستند.

فلنج رزوه ای (دنده ای)

فلنج های رزوه ای برای شرایط خاص استفاده می شوند و مزیت اصلی آنها این است که می توان آنها را بدون جوشکاری به لوله متصل کرد. گاهی اوقات از جوش آب بند نیز همراه با اتصال رزوه ای استفاده می شود. فلنج یا اتصالات رزوه ای برای سیستم لوله با ضخامت دیواره نازک مناسب نیست؛ زیرا برش نخ روی لوله امکان پذیر نیست.

انواع فلنج از چه قسمت هایی تشکیل می شود؟

  • فلنج های لوله
  • واشر
  • پیچ و مهره
فلنج های فولادی ضد زنگ از رایج ترین آنها هستند. با این حال، فلنج ها در طیف گسترده ای از مواد موجود هستند؛ بنابراین مطابقت آنها با نیازهای شما ضروری است.

نتیجه گیری

این مقاله از فروشگاه کلیدآهن، یک پایه محکم از اصول اولیه طراحی فلنج و نحوه انتخاب فلنج ایده آل برای سیستم لوله کشی ارائه می دهد. فلنج ها با ارائه یک راه مطمئن برای اتصال سیستم های لوله با تجهیزات مختلف و شیرها دومین روش اتصال پرکاربرد پس از جوشکاری هستند. استفاده از انواع فلنج ها با امکان جداسازی آسان تر و دسترسی بهتر به اجزای سیستم، انعطاف پذیری را هنگام نگهداری سیستم های لوله کشی افزایش می دهد. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.