فیلترها
درخواست تماس از کلیدآهن

شما میتوانید در کادر زیر اسم و شماره تماس خود را بگذارید. کارشناسان کلیدآهن در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

اطلاعات خود را وارد کنید

توضیحات

فلنج تخت چیست؟

فلنج تخت یکی از انواع فلنج فولادی است که در اتصال لوله‌ها، شیرآلات و باقی قطعات فولادی به یکدیگر، کاربرد زیادی دارد. این محصول که با نام  Flat Face در زبان انگلیسی شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین انواع فلنج است. این محصول ظاهر صاف، بدون شیار و رزوه، صیقلی و ساده‌ای دارد؛ همین دلیل باعث شده که این محصول را با نام فلنجی با سطح ساده بشناسند.

لازم به ذکر است که قیمت فلنج تخت فولادی با توجه‌ به اینکه نسبت به سایر فلنج‌ها ظاهر ساده‌تری دارد، کمتر از انواع فلنج فولادی موجود در بازار است. در ادامه از این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با این محصول بیشتر آشنا می کنیم.

مشخصات فنی فلنج تخت

مسئلهٔ دیگری که دانستن آن در زمان خرید کارآمد است، مشخصات انواع FLAT FACE موجود در بازار است. علاوه بر این، این اطلاعات در زمان دریافت آخرین قیمت فلنج تخت فولادی نیز یاری‌تان می‌کنند.

مؤلفه‌هایی که در این بخش بیان خواهیم کرد، معمولاً بر روی بدنهٔ فلنج با سطح ساده درج شده‌اند و علاوه بر این، بر روی کاغذی که از طرف تولیدکنندهٔ این محصول در کنار آن قرار گرفته نیز، این مشخصات ذکر شده‌اند.

 1. نام تجاری تولیدکنندهٔ فلنج: سایز لوله‌ای که فلنج برای آن تولید شده است؛ (این سایز معمولاً بر اساس قطر بیرونی محاسبه می‌شود).
 2. سایر ابعاد فلنج
 3. جنس و یا شکل سطح رویین فلنج: (این مورد در فلنج‌های تخت با عنوان Flat مشخص شده است).
 4. آلیاژ به‌کاررفته در ساخت فلنج؛
 5. عملیات حرارتی استفاده‌شده برای تولید فلنج.

علاوه بر این مؤلفه‌ها، مشخصهٔ دیگری نیز بر روی آن ها درج می‌شود که برای استفاده از این محصول بسیار مهم است. این داده با نام مشخصات اسمی کلاس فلنج شناخته می‌شود. هر چه کلاس FLAT FACE بالاتر باشد، مقاومت آن در برابر فشار بیشتر خواهد بود.

خرید فلنج تخت

انواع فلنج تخت موجود در بازار

فلنج با سطح ساده از زوایای گوناگونی به دسته‌بندی‌ها و انواع خاصی تقسیم می‌شود؛ به‌عنوان نمونه، ابعاد این فلنج‌ها یکی از مؤلفه‌هایی است که موجب می‌شود FLAT FACE به انواع گوناگونی تقسیم شود. گفتنی است که انواع فلنج تأثیر مختصری در تعیین آخرین قیمت آن دارد و همین مسئله باعث می‌شود که ما با انواع فلنج به‌خوبی آشنا شویم تا علت هرگونه اختلاف قیمت فلنج تخت فولادی را به درک کنیم.

فلنج تخت pn16 علاوه بر سایز و ابعاد، باتوجه‌ به جنس بدنه و آلیاژ به‌کاررفته در آن نیز، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. برخی از برجسته‌ترین انواع آن از جنس های زیر تشکیل شده اند:

 1. پلی‌اتیلن؛
 2. پلی‌کربنات؛
 3.  فولادی؛
  فلنج تخت استنلس استیل؛
 4. چدنی؛
 5. فولاد آلیاژی.

کلاس و استاندارد فلنج بدون سطح

فلنج های تخت بر اساس کارخانهٔ تولیدکننده و کشور مبدأ نیز به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود؛ در بازار ایران، این محصول در دو دستهٔ خارجی و داخلی قرار می‌گیرد. علاوه بر این، مؤلفهٔ دیگری هم در کار است که موجب دسته‌بندی آن در کلاس‌های گوناگون می‌شود. این عامل که با انواع استاندارد ساخت فلنج نیز شناخته می‌شود، اطلاعات خاصی را دربارهٔ قدرت و مقاومت FLAT FACE به متخصصان می‌دهد؛ توجه داشته باشید که اختلاف در کلاس آن، تفاوت زیادی در آخرین قیمت فلنج تخت ایجاد می‌کند.

پرکاربردترین کلاس‌های آن، مدل‌های زیر هستند:

 • فلنج تخت کلاس a150؛
 • 300؛
 • 400؛
 • 600؛
 • 900؛
 • 1500؛

در نظر داشته باشید که این کلاس‌ها زمانی به دست می‌آید که محصول موردبحث بر اساس استاندارد ANSI تولید شده باشد.

قیمت فلنج تخت

کاربرد فلنج تخت در صنایع

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز اشاره کردیم، مهم‌ترین کاربرد FLAT FACE در زمان اتصال لوله‌ها و سایر اتصالات به یکدیگر است. توجه داشته باشید که این فلنج به سبب سادگی و قیمت پایین، یکی از پرکاربردترین انواع فلنج است و در بسیاری از موقعیت‌ها و به دلایل گوناگونی مطابق با صلاحدید متخصص به کار گرفته می‌شود؛ پس در زمان خرید فلنج تخت استیل و فولادی به این مسئله توجه داشته باشید که این محصول، کاربردهای فراوانی دارد.

از فلنجی با سطح ساده معمولاً برای اتصال فلنج‌های دیگر به خط لوله استفاده می‌شود؛ البته علاوه بر این، استفاده‌های زیر نیز جزو کاربردهای مشهور آن هستند:

 • ساده‌سازی نصب لوله‌های از جنس فولاد یا متریال‌های دیگر به کمپرسورها و پمپ‌ها؛
 • امکان ایجاد تغییر در متریال لوله‌های از جنس فولاد؛
 • در خطوط لولهٔ مرتبط با صنایع پتروشیمی؛
 • در خطوط لولهٔ مرتبط با صنایع شیمیایی؛
 • در خطوط لوله و موقعیت‌هایی که به جداسازی نیازمند هستند.

نحوهٔ اتصال مفاصل فلنج تخت (FLAT FACE)

فلنج های تخت به شکل بسیار ساده و بدون دردسر به لوله‌های وصل می‌شود و تا حدود زیادی هم جلوی نشتی را می‌گیرد. در اتصال آن به لوله، باید دو فلنج و یک واشر را در کنار هم قرار دهید و آن را محکم می‌شود.

به بیان دیگر، یک سر آن را (که به شکل دیسک است) در انتهای لوله قرار می‌دهید و سر دیگر را با استفاده از پیچ‌ومهره محکم می‌کنید. واشر نیز برای این مسئله به کار می‌رود که اتصال به شکل کامل آب‌بندی شود و احتمال هرگونه نشتی به حداقل برسد. اتصال این فلنج‌ها به خطوط لوله بسیار ساده است و همین مسئله، باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

فروش فلنج تخت

قیمت و فروش فلنج تخت فولادی و استیل

فلنج با سطح ساده دسته‌ای از پرکاربردترین آهن‌آلات موجود در بازار هستند که فرایند نصب لوله‌های فولادی و اتصال سایر قطعه‌ها به این لوله‌ها را بسیار ساده می‌کنند. فلنج به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود و یکی از این انواع، فلنج های تخت نام دارد. در این مقاله کوشیدیم تا نکات و مسائلی را معرفی کنیم که زمان خرید FLAT FACE بسیار مهم و کاربردی هستند. شما برای خرید فلنج فولادی با سطح ساده و اطلاع از قیمت فلنج تخت فولادی می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید؛ زیرا این سایت یکی از بهترین مراکز فروش فلنج تهران است.

سوالات متداول

فلنج ها را با چه آلیاژی در ایران تولید می کنند؟

عموما فلنج ها با  A105 تولید می شوند که ویژگی آن مقاومت و سختی مورد قبول آن جهت ساخت فلنج میباشد.

نوع اتصال این نوع فلنج ها چگونه است ؟

فلنج های با سطح ساده را با کمک پیچ و مهره به صورت جفتی روی یکدیگر متصل می کنند.

فلنج تخت با چه فشار کاری هایی در دسترس می باشد ؟

-فلنج های تخت در فشار کاری کلاس 150، کلاس 300 و کلاس 600 و… طبق استاندارد آمریکا و PN10  PN16 ، PN20 و… طبق استاندارد آلمان در دسترس می باشد.