فرآیند ساخت فولاد


 

آهن، عنصر اصلی اصلی فولاد، یکی از فراوان ترین عناصر در پوسته زمین است. تمام آلیاژهای فولادی در درجه اول آهن و از  0.002 تا 2.1 درصد کربن هستند. در این محدوده، کربن با آهن پیوند خورده تا یک ساختار مولکولی قوی ایجاد کند. ریزساختار مشبک حاصله به دستیابی به خواصی مانند استحکام کششی و سختی که در فولاد متکی به آن هستیم، کمک می کند.

اگرچه تمام فولاد از آهن و کربن ساخته شده است، اما انواع مختلف فولاد درصدهای متفاوتی از هر عنصر را دارند. فولاد همچنین می تواند شامل عناصر دیگری مانند نیکل، مولیبدن، منگنز، تیتانیوم، بور، کبالت یا وانادیوم باشد.

در ابتدایی ترین حالت، فولاد با مخلوط کردن کربن و آهن در دمای بسیار بالا (بالای 2600 درجه فارنهایت) ساخته می شود. فولادسازی اولیه، فولادی را به نام “آهن خوک” ایجاد می کند. آهن خوک آهن ذوب شده از سنگ معدن است که حاوی کربن بیشتری نسبت به فولاد است.

فولادساز از سیستمی استفاده می کند که اکسیژن را از طریق ذوب آهن خوک حباب می زند. این فرایند اکسیداسیون مساوی را در سراسر فلز مذاب ایجاد می کند. اکسیداسیون کربن اضافی را حذف می کند. همچنین ناخالصی های ساخته شده از عناصری مانند سیلیکون، فسفر و منگنز را بخار می کند یا به آن متصل می کند.

فولادسازی ثانویه شامل فرآیند تصفیه و آلیاژ فولاد است. فولادسازی ثانویه می تواند با ذوب قراضه ها شروع شود یا به یک فرآیند اولیه ادامه دهد. برای بدست آوردن یک آلیاژ خاص می توان عناصر را اضافه کرد. کارگر فولاد همچنین می تواند ناخالصی های سطحی را حذف کند. در این عملیات دمای مورد نیاز برای فرآیندهای شیمیایی لازم گرم و سرد می شود.

مصالح ساختمانی کاستورهای پیوسته به جای قطعات تقریباً نهایی، اشکال استاندارد فولادی خام را ایجاد می کنند. فولاد خام ماشینکاری می شود یا در محصولات نهایی کار می کند. کارخانه های فولادی معمولاً ورق، بیلت، میله، لوله، شمش و سیم را ریخته گری کرده و تولید می کنند.