تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ (تفاوت فولاد و استیل)


تفاوت و مزایای فولاد در برابر استیل ضد زنگ چیست؟

تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ : فولاد و استیل ضد زنگ دو فلزی هستند که در بخش‌های گوناگونی از صنعت به کار گرفته می‌شوند؛ این دو فلز در ویژگی‌های شیمیایی، ظاهر، خواص و کاربردها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. هر صنعتگر نیز مطابق با نیاز و کاربردی که مدنظر دارد، فولاد یا استنلس استیل را انتخاب می‌کند.

به طور کلی فولاد بر پایه آهن می باشد که دارای منگنز، کربن و سیلیسیم است. این ماده از طریق اکسیداسیون تولید می شود؛ فولاد با توجه به کیفیت و ویژگی های آن دارای انواع و کاربردهای متفاوت است. در مقابل استیل استنلس (ضد زنگ) به دلیل داشتن عنصر کروم در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند. در ادامه از این مطلب از وبسایت کلیدآهن شما را با تفاوت آهن و فولاد، فولاد و استیل و فولاد ضد زنگ آستینی آشنا می کنیم.

استیل ضدزنگ چیست؟

استیل ضدزنگ (stainless steel) که با نام‌های استینلس استیل یا فولاد ضدزنگ نیز شناخته می‌شود، آلیاژی است که علاوه بر آهن، از عناصر شیمیایی‌ای مانند کروم، نیکل و کربن در آن استفاده شده است؛ معمولاً در آلیاژ استیل ضدزنگ، کمتر از دو درصد کربن وجود دارد. پیش از بیان تفاوت بین فولاد و استیل ضد زنگ، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که استیل ضدزنگ در انواع سری‌های آلیاژی گوناگون تولید می‌شود و هرکدام از این سری‌ها، خواص شیمیایی متفاوتی دارند؛ در نتیجه، کاربرد و مزیت‌های آن‌ها نیز متفاوت است.

کاربرد ها و مزایا استیل ضد زنگ

پیش از اینکه به بیان جزئی تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ بپردازیم، باید به این مسئله اشاره کنیم که استیل ضد زنگ دو کاربرد کلی دارد:

 1. استفاده به سبب تزئین و زیبایی در سازه‌ها؛
 2. کاربرد در زیرسازی صنایع گوناگون.

نکتهٔ مهمی که در صحبت‌کردن از کاربردهای استیل ضد زنگ نباید از یاد ببریم، مقاومت این فلز در برابر رطوبت و پوسیدگی است؛ به سبب این نکته، از استیل ضد زنگ معمولاً در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که رطوبت زیادی وجود دارد یا قطعات فلزی در معرض باران و آب قرار دارند. به‌عنوان نمونه، از استیل ضدزنگ در ساخت انواع پل‌ها و مجسمه‌هایی که در فضای باز قرار می‌گیرند استفاده می‌شود، این موارد در معرض باران قرار می‌گیرند اما با این قابلیت استیل ضد زنگ، از زنگ‌زدگی ایمن می‌مانند. علاوه بر این، از استیل ضد زنگ در صنایع غذایی و کارخانه‌های تولید نوشیدنی نیز به کار می‌روند؛ جالب است بدانید که این سطح این فلزات به‌سادگی استریلیزه و ضدعفونی می‌شود.

تفاوت فولاد و استیل

نگهداری و خصوصیات خود ترمیمی استیل ضد زنگ

استیل ضدزنگ در مقایسه با فولاد نیاز به مراقبت کمتری دارد و حتی در فضاهای باز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این ویژگی در بیان تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ بسیار مهم و تعیین‌کننده است. البته این مسئله را هم نباید فراموش کنیم که استیل ضدزنگ به یکسری مراقبت‌های حداقلی نیاز دارد؛ ولی اگر همان موارد نیز انجام نشود، بازهم این فلز استحکام خود را برای مدت طولانی‌ای حفظ می‌کند.

نکتهٔ دیگری که دربارهٔ استیل ضدزنگ باید در نظر داشته باشیم، این مسئله است که این فلز یک قابلیت ویژه برای ترمیم خود دارد؛ ممکن است از خود سؤال کنید که چطور چنین اتفاقی می‌افتد؟ حضور عنصر شیمیایی کروم در آلیاژ استیل ضدزنگ، موجب ایجاد یک لایهٔ محافظتی بر روی این فلز می‌شود؛ این لایه در واقع یک اکسید است که با آب و اکسیژن موجود در محیط واکنش نشان می‌دهد و موجب جلوگیری از زنگ‌زدگی استیل می‌شود.

بهتر است برای ماندگاری بیشتر از روکش‌های رنگی و افزایش ماندگاری فولاد و استیل ضد زنگ، به شکل مرتبط با وسایل خاصی سطح این فلزها را تمیز کنید. (با برس‌های از جنس پلاستیک نرم و صابون‌های مخصوص)

فولاد چیست؟

فولاد یکی از مشهورترین آلیاژهای آهن است که در بازهٔ وسیعی از صنایع متعدد مورداستفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که آلیاژهای گوناگونی از فولاد در دست داریم که درصد عناصر شیمیایی در هرکدام متنوع است؛ معمولاً در آلیاژهای فولاد، حدود 0.002 تا 2.1 درصد کربن وجود دارد. فولاد استحکام کشش نهایی منحصربه‌فردی دارد و قیمت آن نیز به‌صرفه است، همین مسائل موجب اقبال در استفاده از این فلز می‌شوند. در بخش‌های بعدی می‌کوشیم تا تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ را به شکل کامل بیان کنیم.

کاربردها و مزایای فولاد

فولاد به سبب اینکه قیمت مقرون صرفه‌ای دارد و خواص آن نیز با تغییر در کمیت عناصر شیمیایی متغیر است، یکی از گزینه‌های پرکاربرد در بخش‌های زیرسازی و اساسی پروژه‌های عمرانی است. هر سازه یا صنعتی را که سراغ دارید، در ذهن مجسم کنید و به این مسئله فکر کنید که محال است این سازه بدون استفاده از فولاد ساخته شده باشد؛ از فولاد در ساخت انواع اسکلت‌های مختص ساختمان، برج، آسمان‌خراش و استادیوم استفاده می‌شود.

علاوه بر این، در تأسیسات دیگری مانند جاده‌سازی و ساخت انواع ریل و راه‌آهن نیز از آلیاژ فولاد بسیار استفاده می‌شود. همان‌طور که مدنظر دارید، تفاوت فولاد و استیل ضد زنگ در نوع کاربرد این دو فلز نیز مشهود است.

ترکیبات شیمیایی فولاد و استیل ضد زنگ

در تعیین تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ، مسئلهٔ ترکیبات شیمیایی جایگاه بسیار برجسته‌ای دارد؛ همان‌طور که بارها بیان کردیم، این ترکیبات سهم بزرگی در تعیین خواص دو فلز استیل ضد زنگ و فولاد دارند. آهن در آلیاژ فولاد نقش پررنگی دارد البته نباید فراموش کنیم که علاوه بر این عنصر، کربن، سولفور، سیلیکون، فسفر و منگنز نیز در آلیاژهای فولاد قرار دارند و هرکدام نیز موجب ایجاد ویژگی خاصی می‌شوند؛ به‌عنوان نمونه، کربن موجب استحکام بیشتر آهن می‌شود.

در ساخت استیل ضد زنگ نیز از عناصر مشابهی که در ساخت فولاد استفاده شده، بهره می‌برند البته چند تغییر عمده نیز در این میان وجود دارند. در ادامهٔ بیان تفاوت فولاد و استیل ضد زنگ باید بگوییم که استیل ضد زنگ معمولاً کربن بیشتری در مقایسه با فولاد دارد و از عناصر شیمیایی دیگری مانند کروم، نیکل، نیتروژن، مولیبدن نیز در ساخت آن استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی: تفاوت چدن و فولاد

تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ

تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ از نظر خواص!

ترکیب شیمیایی این دو فلز، تأثیر بسیار زیادی در تعیین خواص آن‌ها دارد. برخی از عناصر مانند کربن، بر اساس آن میزانی که در آلیاژ فلزها به کار رفته‌اند، خواصی را نیز برای آن‌ها به ارمغان می‌آورند. به‌عنوان نمونه، فولاد بر اساس کمیت کربن به دستهٔ کم‌کربن، کربن متوسط و کربن زیاد تقسیم می‌شود. حضور کربن و سایر ترکیبات در فولاد موجب ایجاد ویژگی‌های خاصی در فولاد می‌شود. فولاد خواص مغناطیسی مطلوبی دارد، رسانایی گرمایی آن در برابر استیل ضدزنگ بیشتر است و توزیع حرارتی آن نیز به شکل بهتری انجام می‌شود.

از طرف دیگر، استیل ضدزنگ خواص مغناطیسی ندارد و به‌عنوان یک آلیاژ غیرمغناطیسی نامیده می‌شود. در ادامهٔ بیان تفاوت و مزایای بین فولاد و استیل ضد زنگ باید بگوییم که رسانایی حرارتی استیل ضد زنگ نیز کمتر از فولاد است. این آلیاژ به سبب اینکه مقاومت و استحکام بیشتری از فولاد دارد و همین مسئله موجب می‌شود که رسانایی حرارتی آن نیز کم شود.

مجدداً باید در  مورد تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ این نکته را نیز بیان کنیم که ترکیبات شیمیایی تأثیر زیادی در تعیین خواص استیل ضد زنگ دارند و جالب است بدانید که این نوع فلز، از جهت نوع کاربرد عناصر شیمیایی به 16 آلیاژ متفاوت تقسیم می‌شود. به طور کلی تفاوت فولاد و استنلس استیل از نظر موارد زیر قابل بررسی است:

 1. استحکام؛
 2. انعطاف پذیری؛
 3. سختی؛
 4. هزینه؛
 5. زیبایی.

تفاوت فولاد و استیل ضد زنگ در مقاومت در برابر خوردگی و قیمت

احتمالاً برجسته‌ترین تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضدزنگ، نوع واکنش این دو فلز به رطوبت و برخورد با آب است. فلز استیل ضدزنگ همان‌طور که از نام این محصول پیداست، مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی دارد و همین مسئله، موجب استفاده از این فلز در تأسیسات مستقر در فضای سبز می‌شود. جالب است بدانید که استیل ضدزنگ، سطحی درخشان و براق دارد و همین مسئله موجب می‌شود که از این فلز در ساخت وسایل آشپزخانه نیز استفاده شود.

در ادامهٔ بیان تفاوت و مزایا بین فولاد و استیل ضد زنگ، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که فولاد از جهت مقاومت در برابر رطوبت به‌پای استیل ضدزنگ نمی‌رسد؛ اما این فلز، قیمت منطقی‌تر در مقایسه با استیل ضدزنگ دارد. پس فراموش نکنید این فلز قیمت کمتری نسبت به استیل ضد زنگ دارد.

تفاوت و مزایا بین فولاد و استیل

انتخاب فولاد یا استیل ضد زنگ!

در بخش‌های قبلی کوشیدیم تا به بیان تفاوت فولاد و استیل ضد زنگ بپردازیم. در پایان ممکن است به این مسئله فکر کنید که کدام‌یک از این آلیاژها انتخاب بهتری برای شما هستند. پاسخ‌دادن به این پرسش، ارتباط مستقیمی با نوع کاربرد و موقعیتی دارد که قصد دارید از این آلیاژها استفاده کنید. اگر قصد دارید در موقعیت‌های داخلی و برای پیشبرد زیرسازی از یک فلز استفاده کنید، مطمئناً فولاد انتخاب بهتری است، چراکه قیمت مقرون‌ به‌ صرفه‌ای دارد و در بسیاری از خواص به‌جز خواص مربوط به مقاومت در برابر پوسیدگی، با استیل ضدزنگ تفاوت چندانی ندارد.

از سوی دیگر، استیل ضد زنگ برای آن موقعیت‌ها و مکان‌هایی به کار گرفته می‌شود که رطوبت محیط زیاد است، در فضای باز و معرض باران قرار دارد یا احتمال برخورد با آب وجود دارد؛ پس اگر برای این موقعیت‌ها نیاز به یک آلیاژ دارید، باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید و به‌جای فولاد، از استیل ضدزنگ استفاده کنید. پس در بیان تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ در نظر داشته باشید که هیچ‌کدام از این دو فلز برتری‌ای نسبت به هم ندارند و استفاده از آن‌ها، کاملاً به نیاز شما وابسته است.

مهم ترین تفاوت فولاد و استیل

از نظر ظاهری فولاد دارای شکلی مات و معمولی دارد؛ ولی استیل دارای ظاهری درخشان و براق است. از عناضر آلیاژی بیشتری برای ساخت استیل نسبت به فولاد استفاده می شود. موارد زیر بیشتر در مورد تفاوت های این دو دو توضیح داده ایم.

 • استیل در برابر فولاد سخت تر بوده و در آخر چکش خواری استیل کمتر می باشد.
 • افزودن کربن به فولاد معمولی موجب بهبود خواص مکانیکی آن می شود.
 • قیمت استیل بسیار بیشتر از فولاد است.
 • استیل دارای قابلیت استفاده در شرایط گرمایی بالا و رسانایی حرارتی بیشتری است.
 • استیل ضد زنگ در برابر فولاد دارای طول عمر بالاتری است و قابل بازیافت هستند.

سخن آخر

از مهم ترین تفاوت فولاد و استنلس استیل می توان به ساختار و اجزای سازنده آن اشاره کرد. از نظر مزایا نیز می توان به این موضوع اشاره کرد که در زمینه های تجاری، صنعتی و مصرفی از این دو نوع فلز استفاده می کنند. استیل نوعی از فولاد می باشد که برعکس فولاد زنگ نمی زند. در این مطلب شما را با تفاوت و مزایای فولاد و استیل ضد زنگ آشنا کردیم. شما برای اطلاع از قیمت استنلس استیل می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.

سوالات متداول

فولاد چیست؟

فولاد یکی از مشهورترین آلیاژهای آهن است که در بازهٔ وسیعی از صنایع متعدد مورداستفاده قرار می‌گیرد

ویژگی مهم فولاد ضد زنگ چیست؟

فولاد به سبب اینکه قیمت مقرون صرفه‌ای دارد و خواص آن نیز با تغییر در کمیت عناصر شیمیایی متغیر است