جدول استاندارد لوله های کربن استیل


استیل ضد زنگ یا استیل کربنی ؟ این سوالی است که بسیاری از کارخانه ها، مهندسان، طراحان و سایر صنعتگران در برخی مواقع با آن مواجه هستند. لوله‌های استیل ضد زنگ و کربن هر دو گزینه‌های خوبی برای مصارف مختلف هستند؛ بنابراین تشخیص اینکه کدام یک بهتر است، ممکن است سخت باشد. با پرداختن به اصول اولیه فولاد چیست و چگونه از آن استفاده می شود، باید بتوانید بهتر تعیین کنید که کدام یک با نیازهای شما مطابقت دارد.

مطمئناً می دانید که استیل یک فلز است. می دانید که استیل کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از دنیای ساخته شده امروزی یافت می شود. با این حال، حتی اگر هر روز با استیل کار کنید، این امکان وجود دارد که هرگز متوقف نشده باشید تا در واقع استیل چیست. از چه چیزی ساخته شده است؟ چه چیزی استیل را از سایر فلزات متمایز می کند؟ و چرا انواع مختلفی از استیل وجود دارد؟ مجموعه کلیدآهن در این مقاله به بررسی تمام این سوالات از جمله نمایش جدول استاندارد لوله های کربن استیل می پردازد. با ما همراه باشید.

لوله های کربن استیل چه کاربردی دارد؟

  • دستگاه هسته ای،
  • انتقال گاز،صنايع پتروشيمی،
  • صنايع کشتی سازی و ديگ بخار،
  • لوله کربن استيل درزدار،
  • لوله هﺎی استيل کربنی جوش قوسی برای لوله کشتی ﻣعمولی در لوله کشتی برای بخار تحت فشار نسبتا کم، آب، گاز، هوا و غيره استفاده می شود.

استیل چیست؟

استیل نوعی فلز به نام آلیاژ است. آلیاژ دو یا چند نوع فلز طبیعی است که با هم مخلوط می شوند تا یک فلز جدید و منحصر به فرد بسازند. وقتی از استیل صحبت می کنیم، در مورد نوعی آلیاژ فلزی صحبت می کنیم که مخلوطی از آهن و حداقل یک فلز دیگر است. بسیاری از انواع استیل دارای چندین فلز در مخلوط هستند، اگرچه مقدار آن (یعنی غلظت) ممکن است متفاوت باشد. فولادها بر اساس نوع فلزات موجود در آن و چه نوع خواصی طبقه بندی می شوند.

کربن استیل چیست؟

استیل کربنی یک فولاد پایه است که ترکیبی از آهن و کربن است. ممکن است حاوی مواد دیگری به مقدار کم یا اندازه گیری نشده باشد. استیل کربنی بر اساس میزان کربن مخلوط شده با آهن طبقه بندی می شود. استیل کم تا متوسط ​​کربن کمتر از 0.3 درصد کربن دارد، در حالی که کربن بالا تا 2 درصد کربن دارد. استیل کربنی به دلیل استحکام و توانایی آن در تحمل دماهای بسیار بالا شناخته شده است.

استیل ضد زنگ

استیل ضد زنگ با افزودن کروم به آلیاژ ایجاد می شود. در حالی که فولاد کربن پایه ممکن است فقط تا 2٪ کربن داشته باشد، استیل ضد زنگ حداقل 10٪ محتوای کروم دارد. مانند استیل کربنی، سایر عناصر ممکن است در استیل ضد زنگ در مقادیر اندازه گیری نشده وجود داشته باشند. مهمترین ویژگی استیل این است که زنگ نمی زند یا خورده نمی شود. اجتناب از خوردگی یک ویژگی منحصر به فرد برای استیل است. استیل بیشتر از آهن ساخته شده است و آهن خیلی زود زنگ می زند.

جدول استاندارد لوله های کربن استیل

گرید لوله A53 نوع بدون درز (Seamless)-S نوع درزدار (ERW)E نوع جوشی (Furnace Weld)-F
گرید A گرید B گرید A گرید B گرید A
کربن ۰.۲۵ ۰.۳ ۰.۲۵ ۰.۳ ۰.۳
منگنز ۰.۹۵ ۱.۲ ۰.۹۵ ۱.۲ ۱.۲
فسفر ۰.۰۵ ۰.۰۵ ۰.۰۵ ۰.۰۵ ۰.۰۵
سولفور ۰.۰۴۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۴۵ ۰.۰۴۵
مس ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴
نیکل ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴
کروم ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴
مولیبدنوم ۰.۱۵ ۰.۱۵ ۰.۱۵ ۰.۱۵ ۰.۱۵
وانادیوم ۰.۰۸ ۰.۰۸ ۰.۰۸ ۰.۰۸ ۰.۰۸

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد لوله های کربن استیل کربن به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد در تحمل دماهای بسیار بالا شناخته شده اند. مجموعه کلیدآهن با نمایش جدول استاندارد لوله های کربن استیل، قصد دارد به شما کمک کند تا در خرید لوله استیل و انتخاب آن با هیچ گونه مشکلی مواجه نشوید. امیدوارم که مطالب خوب و مفیدی را توانسته باشیم به شما ارائه دهیم. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.