لوله استیل برای اگزوز


لوله استیل

لوله استیل برای اگزوز : رایج ترین انواع فولاد مورد استفاده در سیستم های اگزوز شامل فولادهای زنگ نزن فریتی و آستنیتی و همچنین انواع فولادهای آلومینیومی شده را خریداری کنید.مواد سیستم اگزوز در معرض انواع شرایط سخت قرار می گیرند و باید در برابر مکانیسم های تخریب مانند اکسیداسیون در دمای بالا، خوردگی میعانات و نمک، خرابی مکانیکی دمای بالا، ترک خوردگی ناشی از تنش، و خوردگی بین دانه ای مقاوم باشند. در ادامه این مطلب از سایت کلیدآهن با ما همراه باشید تا بیشتر  در این رابطه با شما صحبت کنیم.

بررسی مواد لوله استیل اگزوز

مواد مورد استفاده برای لوله کشی اگزوز، صدا خفه کن و سایر اجزای سیستم اگزوز که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند عمدتا از آلیاژهای آهنی تشکیل شده اند. گاهی اوقات از آلیاژهای آلومینیوم به عنوان پوشش روی آلیاژهای آهنی برای ایجاد مقاومت بیشتر در برابر خوردگی استفاده می شود. در برخی موارد، آلیاژهای نیکل و تیتانیوم غیر آهنی در اجزای سیستم اگزوز در کاربردهای خاص و یا با کارایی بالا استفاده می‌شوند. سرامیک ها همچنین در سیستم های اگزوز استفاده محدودی داشته اند تا از خواص عایق خود استفاده کنند

سرامیک ها و آلیاژهای فلزی تخصصی، البته با ترکیبات و خواص متفاوت نسبت به آنچه در سیستم های لوله کشی استفاده می شود، معمولاً در زیر لایه های دستگاه های پس از تصفیه – بسترهای کاتالیزور سرامیکی و فلزی و زیرلایه های فیلتر ذرات استفاده می شود. این مواد با جزئیات بیشتری در مقالات مربوط به پس درمان مورد بحث قرار می گیرند.

آلیاژهای آهنی بر اساس آلیاژهای آهن-کربن هستند و شامل فولاد کربنی، فولادهای آلیاژی، فولاد ضد زنگ و چدن هستند. عناصر آلیاژی به موارد زیر اضافه می شوند:

  1. ارائه محلول جامد تقویت کننده فریت،
  2. باعث رسوب کاربیدهای آلیاژی به جای سمنتیت fe3c شود.
  3. بهبود مقاومت در برابر خوردگی و سایر ویژگی های خاص.

انتخاب مواد سیستم اگزوز توسط تعدادی از عوامل از جمله هزینه، الزامات گارانتی و خواسته های قانونی و مشتری برای عمر طولانی انجام می شود. در نتیجه، مواد مورد استفاده در سیستم های اگزوز OEM به طور چشمگیری تغییر کرده و به تکامل خود ادامه می دهند.

فولاد کربنی ملایم برای چندین دهه ماده انتخابی برای سیستم های اگزوز بود. یک پوشش اکسید آهن بر روی سیستم اگزوز آن را از خوردگی جوی به درجات مختلف محافظت می کند. با این حال، هنگامی که در معرض نمک جاده و میعانات اگزوز قرار گرفت، از مقاومت در برابر خوردگی ضعیف رنج می برد. در نتیجه، سیستم های اگزوز ساخته شده از این ماده در صورت قرار گرفتن در معرض محیطی که توسط بسیاری از وسایل نقلیه جاده ای تجربه می شود، عمر بسیار کوتاهی داشتند. کاربردهای فولاد کربنی در حال حاضر محدود به کاربردهای غیر جاده ای منتخب است که در محیط های نسبتاً غیر خورنده عمل می کنند. مقاومت در برابر خوردگی فولاد کربنی را می توان با استفاده از یک پوشش آلومینیومی داغ به میزان زیادی بهبود بخشید. این اغلب به عنوان فولاد آلومینیومی شناخته می شود.

مهمترین عناصر آلیاژ چیست؟

یکی از عناصر آلیاژی مهم آلیاژ آهنی کروم است. با افزودن کروم کافی، فولاد ضد زنگ تشکیل می‌شود. هنگامی که فولاد ضد زنگ گرم می شود، کروم یک پوشش محافظ اکسید کروم ایجاد می کند که اکسیداسیون بیشتر را به تاخیر می اندازد. حداقل حدود 10.5 درصد کروم معمولاً برای غیرفعال کردن سطح و طبقه بندی یک ماده به عنوان فولاد ضد زنگ مورد نیاز است. تا زمانی که این لایه اکسید پایدار و پیوسته باشد، بستر فلزی به خوبی از خوردگی محافظت می شود. لازم به ذکر است که نیکل، در حالی که در بسیاری از گریدهای فولاد ضد زنگ استفاده می شود، در همه گریدهای فولاد ضد زنگ وجود ندارد.

از اواسط دهه 1990، فولادهای کربن ساده و کم آلیاژ با فولاد ضد زنگ به عنوان ماده اولیه برای سیستم های اگزوز در پایین دست منیفولد اگزوز یا توربوشارژر جایگزین شدند. این انتقال به دلیل تقاضای بازار برای ضمانت‌های تمدید شده و به دلیل تقاضاهای الزام‌آور استانداردهای انتشار صورت گرفته است. فن‌آوری‌هایی که استانداردهای انتشار سخت‌ گیرانه‌ تر را برآورده می‌کنند، می‌توانند دمای اگزوز را افزایش دهند که وظیفه برآورده کردن الزامات استحکام و دوام را به ویژه چالش برانگیز می‌کند. استانداردهای آلایندگی همچنین ایجاب می کند که سیستم های اگزوز به گونه ای طراحی شوند که مونتاژ، نصب و بهره برداری بدون نشتی را برای عمر مفید کامل وسیله نقلیه تسهیل کند.

در اوایل، کالاها از جمله بسیاری از عناصر آلیاژی مورد استفاده در فولاد ضد زنگ، نوسانات قیمت گسترده و سریعی را تجربه کردند. در برخی موارد، هزینه های این مواد تا 1000٪ افزایش یافته است. در پاسخ، تولیدکنندگان فولاد ضدزنگ یک آلیاژ اضافی اضافه کرده اند که می تواند در صورت نیاز برای محاسبه این تغییرات قیمت تنظیم شود. بسیاری از تولیدکنندگان تلاش های تحقیقاتی قابل توجهی را بر روی کاهش حساسیت قیمت محصول نهایی به این هزینه های اضافی آلیاژ متمرکز کرده اند.

سیستم های کنترل انتشار مانند فیلترهای ذرات دیزلی احیا شده فعال (dpfs) و کاهش کاتالیزوری انتخابی اوره (scr) نیز تقاضاهای جدیدی را در مورد خواص مواد ایجاد کرده اند. بازسازی فعال  می تواند دمای خروجی اگزوز را تا 800 درجه سانتیگراد در قسمت هایی از سیستم اگزوز ایجاد کند که در غیر این صورت در دماهای بسیار پایین تر کار می کنند. همچنین، برخی از فولادهای زنگ نزن که معمولاً استفاده می شوند، مانند نوع 304، پس از قرار گرفتن در معرض محصولات تجزیه اوره در محیط های با دمای بالا، خورده می شوند.

فولاد ضد زنگ

انواع فولاد ضد زنگ:

از انواع فولاد ضد زنگ موجود، دو مورد از مواد مهم سیستم اگزوز عبارتند از:

  • فولاد ضد زنگ فریت
  • فولاد ضد زنگ آستنیتی

آلیاژهای آهنی می توانند شامل سه ساختار دانه مهم باشند: فریت، آستنیت و مارتنزیت. در فریت، اتم‌های آهن یک ساختار مکعبی در مرکز بدن (bcc یا α-آهن) با اتم‌های آهن در هر گوشه مکعب و یکی در مرکز مکعب تشکیل می‌دهند. آستنیت یک مکعب در مرکز صورت است (fcc یا γ). -iron) ساختاری با اتم های آهن در هر گوشه و در مرکز هر صفحه یک مکعب. سوراخ های بینابینی در ساختار fcc به آستنیت اجازه می دهد تا تعداد بیشتری اتم کربن، تا 2.11 درصد وزنی، نسبت به ساختار bcc فریت که می تواند تا 0.0218 درصد کربن را در خود جای دهد، در خود جای دهد. آستنیت را می توان به مارتنزیت تبدیل کرد، یک ساختار دانه ای بسیار سخت و شکننده که به طور معمول در سیستم های لوله کشی اگزوز استفاده نمی شود.

چرا فولاد ضد زنگ را برای سیستم اگزوز انتخاب کنید؟

به عنوان توسعه جامعه، خودرو بازیگر بسیار مهمی در زندگی مردم است. و سیستم اگزوز به عنوان بخش مهم خودرو، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

در چند دهه گذشته، اروپا و ژاپن پیشتاز قرار دادن فولاد ضد زنگ فریت در سیستم اگزوز خودرو بودند. به این دلیل است که فولادهای زنگ نزن (فولاد ضد زنگ فریت و فولاد زنگ نزن آستنیتی) با عملکرد خوب از ویژگی‌های دمای بالا و مقاومت در برابر خوردگی بالا، نیازهای اجتماعی برای گازهای اگزوز تمیز و کاهش وزن برای مصرف سوخت بهتر را برآورده می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر  در رابطه با قیمت و خرید لوله استیل برای اگزوز با سایت کلید آهن تماس بگیرید.

منبع : exhaustshop.com.au