علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن


لیست قیمت های مرتبط

لیست قیمت مرتبطی وجود ندارد

دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

کارخانه های تولیدکننده ورق گالوانیزه (قیمت ورق گالوانیزه)؛ علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن، از جمله مسائلی رایجی است که در حال حاضر مورد جستجو در سطح اینترنت و … قرار می گیرد. اما به راستی دلیل این موضوع چیست و چگونه باید آن را برطرف نمود. ما در این مقاله از وب سایت کلیدآهن پاسخ این سوال را به شما ارائه می دهیم.

باید بدانید که این مشکل بیشتر در زمان انبار کردن ورق گالوانیزه در یک محیط مرطوب اتفاق می افتد. به خصوص زمانی که گردش هوای آزاد وجود ندارد. شوره ها باعث وارد آمدن صدمه به ورق و پوشش کرومات آن شده و زیبایی و مقاومت آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن

زمانی که بر روی ورق گالوانیزه شوره تشکیل می شود، نیاز به مصرف میزان بیشتری عنصر روی برای پوشش دهی به سطح ورق احساس می شود. اگر یک لایه جهت محافظت از ورق در برابر خوردگی، به درستی ایجاد نگردد، بروز پیامدهایی از جمله آسیب به ظاهر و سالم ماندن محصولات تولید شده از ورق، حتمی خواهد بود.

به این شوره ها، لکه هایی گفته می شود که ناشی از نگهداری در محل های مرطوبت بر سطح ورق، به وجود می آیند. در واقع دلیل به وجود آمدن این لکه ها، وجود رطوبت و عدم گردش هوای آزاد در انبارها است که موجب می شود تا میزان اکسیژن و دی اسکید کربن کمی در دسترسس بوده و با گذشت زمان، ورق ها دچار لکه و شوره شوند.

 

انواع لکه ها و شوره های ورق گالوانیزه

در ادامه مقاله علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن، به شما خواهیم گفت که انواع این لکه ها چه هستند و به چه صورت هایی بر روی ورق نمایان می شوند. سه نوع از این لکه ها وجود دارد:

 • شوره سفید با وسعت کم
 • شوره سفید با وسعت متوسط
 • شوره سفید با وسعت زیاد

اما منظور از این انواع چیست و چه چیزی باعث ایجادشان می شود؟ به طور کل این لکه ها حاصل تشکیل اکسید روی و هیدرکسید روی بر سطح ورق گالوانیزه هستند. هر چه قدر که میزان کلریدها و سولفات ها بیشتر شود، وسعت شوره ها نیز بیشتر شده و آسیب  بیشتر را نیز به ورق می رساند.

 

مشکلات ناشی از شوره سفید روی ورق گالوانیزه

هر چه قدر که شوره ها بر روی سطح ورق گالوانیزه بیشتر باشد، ورق به مرور زمان فرسوده تر شده و از عمر مفید آن کاسته می شود. این ورق ها پس ز مدتی دیگر مقاومت لازم در برابر رطوبت و زنگ زدن را نداشته و دچار خوردگی می شوند.

اما باید بدانید که این شوره ها می توانند یک محصول را با خطر نابودی و یا نداشتن عملکرد درست رو به رو کنند. به همین دلیل باید بدانید که چطور باید شوره روی ورق گالوانیزه را از بین برد.

 

راه های پیشگیری از شوره زدن ورق گالوانیزه

در ادامه مقاله علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن، در مورد این که این ورق ها را چگونه می توان در برابر شوره ها محافظت نمود صحبت می کنیم. برای این کار 6 راه حل پیشنهاد می دهیم که عبارت اند از:

 • از وسایل کنترل کننده و محافظ های موقت برای ورق ها در زمان انبار کردن استفاده کنید.
 • ورق را به مدت طولانی در محیط بسته و دارای رطوبت نگهداری نکنید. به خصوص بر روی خاک خیس و چمن.
 • کف انبار را از جریان آب خالی کنید و اجازه دهید تا محیط انبار کاملا خشک باشد.
 • تهویه مناسب در انبار در نظر گرفته و موانع برای ورود هوای آزاد را بر طرف نمایید.
 • گرد و غبار را از روی ورق ها زدوده و مانع از قرارگیری آن ها برای مدت طولانی در برابر آلودگی و گرد و خاک شوید.
 • دقت داشته باشید که قرار دادن پلاستیک بر روی ورق حتی برای مدت کوتاه هم می تواند سبب ایجاد شوره بر روی ورق گالوانیزه شود.

کارخانه های تولیدکننده ورق گالوانیزه (قیمت ورق گالوانیزه)؛

روش های بر طرف کردن شوره از ورق گالوانیزه

با توجه به موضوع مقاله جاری یعنی علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن، باید در این جا در مورد این که چطور می توان این لکه ها از ابین برد نی صحبت کرد.

به طور کل با وجود راه هایی که در بخش قبل برای پیشگیری از بروز این مشکل ارائه شد، ممکن است این شوره ها بر سطح ورق ایجاد شوند. در این صورت شما می توانید از یکی از عملیات زیر برای رفع مشکل استفاده نمایید.

 • ماشین کاری ورق
 • تراشکاری
 • صیقل کاری
 • زنگبری به این شکل که باید ورق را در مواد شیمیایی غوطه ور نمود تا زمانی که لکه ها به طور کامل ا بین بروند.

 

قیمت ورق گالوانیزه

در این مقاله از وب سایت کلید آهن سعی شد تا در مورد علت شوره زدن ورق گالوانیزه و نحوه رفع آن، صحبت کنیم. با مطالعه این مباحث ممکن است این سوال در ذهن شمان قش ببندد که آیا با وجود خطر شوره زدن ورق گالوانیزه، ممکن است که این محصول در بازار قیمت منصفانه ای نداشته باشد؟

باید در این رابطه به شما بگوییم که ورق های گالوانیزه روی اندود هستند تا در برابر رطوبت مقاوم باشند. بنابراین زمان زیادی باید سپری شود تا این ورق ها دچار شوره و آسیب های جدی شوند.

ضمن این که این ورق ها به دلیل تولید بالا و عرضه و تقاضای همیشگی، به راحتی دردسترس بوده و قیمت زیاد بالایی هم در مقایسه با سایر ورق ها ندارند.