رزوه کاری چیست [رزوه زنی با دستگاه تراش + رزوه کردن لوله]


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

 

بهترین خدمات رزوه پیچ و بولت صنعت

رزوه کاری در حقیقت همان اصطلاح پیچ و مهره کردن خودمان است. در صنایع گوناگون بیشتر برای اتصال لوله‌ها و میله‌گردها به یکدیگر از این فرآیند بهره می‌گیرند. برخی از کارخانجات و صنایع مانند صنایع ساختمان سازی، طول میله‌گرد یا میله و تعداد و جایگاه سوراخ‌ها را تعیین می‌کند و برای کارشناسان مربوطه می‌فرستند.

رزوه کردن به نقل از ویکی پدیا:

به شیارهای مارپیچی بیرون پیچ یا درون مهره رزوه (با کسره ر) می‌گویند. رزوه‌ها حرکت پیچشی را تبدیل به حرکت خطی می‌کنند. ایجاد رزوه با بیش از ده روش و با ماشین های مختلفی صورت می‌گیرد. ابزار دستی رزوه‌کاری قلاویز و حدیده هستند. قلاویز برای دنده کردن داخل استوانه‌ها (مهره) بکار می‌رود در حالیکه حدیده سطوح بیرونی استوانه را دنده می‌کند.

رزوه کردن محصولات حدود ۵ روز الی یک هفته کاری طول خواهد کشید تا به‌طور کامل انجام شود و در اختیار مشتری قرار داده شود‌. این نوع خدمات یکی از حساس‌ترین پروسه‌ها در صنایع آهن‌آلات و فولادسازی به شمار می‌رود. نمونه، خدمات، ساخت، فرم خام، سوراخکاری و جوشکاری رزوه زنی با دستگاه تراش و میلگرد و استاندارد رزوه متریک و ایجاد رزوه داخلی از جمله مباحثی است که در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با آن آشنا می کنیم.

فرآیند و خدمات رزوه کاری با دستگاه تراش چیست و چگونه انجام می شود؟

عملیات مربوط به رزوه کردن بسیار حائز اهمیت و دارای ظرافت خاصی می‌باشد. صنایع ساختمان سازی و عمرانی اگر از این فرآیند به‌ظاهر ساده بهره‌مند شوند، خواهند دید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن تا چه حد پروژه را به سمت پیشرفت سوق می‌دهند و همچنین هزینه‌های اضافه آن‌ها تا چه حد کاسته می‌شود.

کاهش هزینه در کنار پیشرفت کاری از مواردی است که همه ما به دنبال آن هستیم. به‌منظور انجام این فرایند به یک ماشین تراش چرخان نیاز است. در فرآیند رزوه کردن میلگرد با دستگاه تراش از کوپلرها نیز استفاده می‌شود. کوپلرهایی از جنس آلیاژ فولادی که خاصیت کششی دارد، به‌منظور اتصال دو میله‌گرد در یک راستا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که فرآیند رزوه کاری یکی از عملیاتی است که می‌توان در آن کاهش آرماتوربند را مشاهده کرد.برای اتصال کوپلر به میله ابتدا به کمک دستگاه رزوه زنی، حفره‌ای بر روی میله ایجاد می‌شود، پس‌ از آن کوپلر یا مهره را بر روی میله نصب می‌کنند تا عملیات اتصال دو میله یا میله‌ها به یکدیگر با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

نمونه رزوه زنی با دستگاه تراش میلگرد و روش‌های انجام آن

رزوه کردن معمولاً بر روی مهره‌ها، پیچ‌ها، شفت‌ها، لوله‌ها و بولت صنعت ها انجام می‌گیرد؛ که از روش های چون حدیده کاری و خدمات قلاویز کاری استفاده می شود. این عمل را می‌توان به دو روش متفاوت انجام داد. اولین روش به فرآیند شکل‌دهی رزوه  لوله شهرت دارد. اما قلاویز چیست و چگونه انجام می شود؟

  1. در این روش هیچ‌گونه ماده‌ای از جسم حذف نمی‌شود و فقط به جسم مورد نظر شکل داده می‌شود. این روش برای ایجاد رزوه داخلی پرکاربردتر می‌باشد.
  2. این روش با نام ماشین کاری نام دارد. در این روش به هنگام استفاده از دستگاه رزوه، لبه‌های رزوه حذف و به بیرون ریخته می‌شوند و در بین ضایعات قرار می‌گیرند. معمولاً از این ‌روش در رزوه کاری سطوح داخلی جسم استفاده می‌کنند.

رزوه کاری با دستگاه تراش

ساخت رزوه زنی با انواع پیچ و بولت

در اتصالات خارجی از اتصال دهنده‌هایی به نام پیچ و بولت استفاده می‌شود. پس از عملیات رزوه زنی با دستگاه تراش، شما می‌توانید به کمک پیچ و بولت های محکم، دو قطعه مانند میله‌گرد یا لوله‌ها را به یکدیگر متصل کنید.

جنس پیچ‌ها و بولت ها از فولاد و آهن می‌باشد و همین امر فرآیند و فرم خام رزوه کاری را اثربخش‌تر کرده است. حتماً لازم نیست در صنایع ساختمان سازی یا خودروسازی کار کنید تا از فرآیند رزوه کردن بهره‌مند شوید. افراد و کاربران در سراسر دنیا و در صنایع مختلفی همچون چوب، ماشین آلات و قطعات فلزی و… نیز از این فرآیند استفاده می‌کنند و سودمند شده‌اند.

تفاوت پیچ و بولت در چیست؟

در عملیات رزوه کاری پیچ و بولت و مهره از مهم‌ترین ابزارها به شمار می‌روند. پس بهتر است آن‌ها را به‌خوبی بشناسید و با اطلاعات کافی به دنبال تهیه آن باشید. تقریباً تمام بولت ها را می‌توان در بین خانواده پیچ‌ها قرار داد، اما معکوس این موضوع صحت ندارد.

اکثر پیچ‌ها در قسمت نوک خود حالت تیزی دارند که به کمک آن می‌توانند حفره ایجاد کنند خب این توانایی از بولت ها سلب شده است و این یکی از تفاوت های بولت و پیچ محسوب می‌شود. حفره‌ای که پیچ در آن قرار می‌گیرد، اصولاً دارای رزوه است اما اگر از داشتن رزوه بی‌بهره بود چه؟ اینجا یکی از مزیت‌های پیچ روشن می‌شود و آن ایجاد و استاندارد رزوه متریک بر روی کار و در سوراخ می‌باشد.

البته این مدل ایجاد رزوه داخلی و خارجی چندان مورد پسند نیست، اما می‌تواند برای اتصال دو قطعه به یکدیگر هم کاربردی باشد. بولت ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. مهم‌ترین آن‌ها بولت های فولادی و آهنی هستند اما بولت هایی از جنس پلاستیک و حتی چوب نیز امروزه تولید و در بازار عرضه می‌شود. همه بولت ها یکسان نیستند، پیچ‌ها نیز در دسته‌های متفاوتی قرار دارند. پیچ و بولت ها را بر اساس فرم سر آن‌ها و کاربردی که دارند دسته بندی می‌کنند.

 

انواع پیچ‌ها در رزوه کاری با دستگاه تراش

پیچ‌های کف‌سازی، پیچ‌های پهن (کفه‌ای)، پیچ‌های شش ضلعی، پیچ‌های کالسکه‌ای، پیچ‌های لگ (بشکه‌ای)، پیچ‌های سوکتی و پیچ‌های چوبی از انواع و اقسام پیچ‌های مورد استفاده در صنعت می‌باشند. کاربردها و شکل ظاهری آن‌ها کاملاً متفاوت و متمایز از یکدیگر است. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی و معرفی انواع پیچ‌ها و رزوه کردن آن‌ها بپردازیم.

پیچ‌های کف سازی

در مورد پیچ‌های کف‌سازی باید بگوییم که این پیچ‌ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و برای متصل کردن قطعه‌ای فلزی به چوب یا کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد سوراخکاری رزوه کاری و پیچ و مهره کردن محلی مرطوب مانند اسکله را دارید بهترین گزینه پیچ‌های کف‌سازی می‌باشند، زیرا جنس آن‌ها فولاد کربن دار است و نمی‌پوسد و زنگ نمی‌زند.

 پیچ‌های پهن

پیچ‌ پهن نیز به‌منظور پیچ و مهره کردن و اتصال دادن دو قطعه فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیچ‌های شش ضلعی و کاربردهای آن در صنعت

پیچهای شش گوشه یا شش ضلعی یکی از پرکاربردترین و بهترین پیچ‌ها در صنایع فلزی و چوبی محسوب می‌شوند. رزوه‌هایی که برای این پیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار ریز و کوچک هستند.

ازاین‌رو می‌توان میزان تحمل و مقاومت بالای آن‌ها را در برابر گشتاورهای بالا مشاهده کرد. به همین منظور بهترین ابزاری است که برای اتصالات و جوشکاری رزوه کاری در صنایع و پروژه‌های عظیم ماشین آلات و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خدمات رزوه کاری میلگرد

رزوه زنی با دستگاه تراش

 پیچ‌های کالسکه‌ای

پیچ‌های کالسکه‌ای بیشترین مدل پیچی است که در منازل یافت می‌شود. این نوع پیچ را در بین اسباب و اثاثیه چوبی منزل تان مانند میز و صندلی و… مشاهده خواهید کرد، زیرا پرکاربردترین نوع پیچ در صنایع چوبی می‌باشد. این پیچ‌ها سر خود رزوه لوله دارند و می‌توان از آن‌ها در صنایع فلزی نیز استفاده کرد. البته نصب آن‌ها بر روی فلزات کمی دشوارتر از حد معمول می‌باشد.

پیچ و مهره‌های بشکه‌ای یا لگ

خدمات رزوه کاری میلگرد با پیچ و مهره‌های بشکه را بیشتر در زمان ساخت کشتی‌ها استفاده می‌کنند. دلیل این امر تحمل و مقاومت بسیار زیاد آن‌ها در برابر نیروی گشتاور می‌باشد. این پیچ‌ها از جنس فولاد کربن دارد و همچنین فولاد گالوانیزه می‌باشند. وجود کربن در این پیچ‌ها سبب شده تا رطوبت و هوا بر روی آن‌ها تأثیری نگذارد و از پوسیدگی و زنگ زدگی در امان بمانند.

پیچ‌های سوکتی

پیچ‌های سوکتی یکی از پرهزینه‌ترین پیچ‌ها در عرصه تولید می‌باشند. شکل ظاهری این پیچ‌ها با یکدیگر متفاوت است اما در اکثر آن‌ها در قسمت بالای خود فرورفتگی دیده می‌شود.

پیچ چوبی

پیچ‌های چوبی آخرین نوع پیچ است که در این مقاله مورد بحث قرار می‌گیرد. در صنعت چوب سعی می‌شود برای اتصال دو قطعه چوبی به هم از این نوع پیچ بهره گیرند. پیچ‌های چوبی دارای قسمتی بدون رزوه در بدنه می‌باشند. این پیچ‌ها دارای سه نوع سر گرد، سر تخت و پیچ‌هایی از جنس برنج یا فولاد ضد زنگ می‌باشند.

رزوه زنی از طریق قلاویز کاری

معرفی انواع بولت ها در رزوه کاری

بولت نیز همانند پیچ‌ها در رزوه کردن به چند دسته تقسیم می‌شوند. نوع جی مانند و یو مانند از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها هستند.

  • بولت های J شکل به خاطر ظاهر منحصر به فردی که دارند معمولاً برای اتصال دادن قطعات بتنی به دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. بدین صورت که قسمت انحنای بولت داخل بتن و قسمتی که دارای رزوه است در بیرون از بتن به‌منظور سوار شدن قطعه خارجی قرار می‌گیرد.
  • بولت U شکل از آلیاژهای فولادی کربن دار می‌باشد. هر دو بازوی این بولت ها رزوه شده می‌باشد. اگر قصد اتصال قطعاتی که در معرض رطوبت هستند را دارید بهتر است نگاهی به بولت های U شکل بیندازید.

سخن پایانی

همان طوری که گفته شد رزوه‌ها همان شیارهای داخلی و خارجی هستند که در قسمت‌هایی از پیچ و مهره و بولت ها دیده می‌شوند. این محصول دارای انواع مختلفی مانند رزوه بلند، کوتاه، سطحی و عمیق از مهم‌ترین انواع آن ها محسوب می‌شوند. اگر به هنگام پیچ و مهره کردن و متصل کردن دو جسم به یکدیگر احساس کردید مهره‌ها به‌درستی نمی‌چرخند احتمالاً شیارهای مهره یا پیچ از بین رفته‌اند و به‌اصطلاح هرز شده‌اند. برای اینکه کارتان راه بیفتد، می‌توان رزوه کردن را تعمیر کرد یا اینکه پیچ و مهره هرز شده را دور انداخت و پیچ و مهره جدیدی را جایگزین آن کرد.

در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با نمونه، ساخت، فرم خام و خدمات رزوه کاری با دستگاه تراش آشنا کردیم. شما برای دریافت انواع خدمات ایجاد رزوه داخلی و خارجی با توجه به استاندارد رزوه متریک و رزوه لوله می توانید به این مجموعه مراجعه کرده و بهترین خدمات را با باکیفیت ترین رزوه زنی با دستگاه تراش دریافت کنید.

سوالات متداول

رزوه کاری با دستگاه تراش چیست؟

در حقیقت همان اصطلاح پیچ و مهره کردن خودمان است. در صنایع گوناگون بیشتر برای اتصال لوله‌ها و میله‌گردها به یکدیگر از این فرآیند بهره می‌گیرند.

رزوه کردن چند روز طول می کشد؟

رزوه زنی محصولات حدود ۵ روز الی یک هفته کاری طول خواهد کشید تا به‌طور کامل انجام شود و در اختیار مشتری قرار داده شود‌.