تفاوت تیوب و لوله


تیوب و لوله

تفاوت تیوب و لوله هر دو به معنای واضح لوله است اما لوله زیاد جهت انتقال جریان از جا به جای دیگر به فاصله غالبا بیشتر و تیوب اکثر جهت گردش جریان در درون یک دستگاه یا ماشین محدود، به معنای انتقال انرژی و دستگاه های ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. در این بخش از سایت کلیدآهن به معرفی تفاوت میان لوله و تیوب و قیمت لوله استیل می پردازیم.

تیوب چیست؟

تیوب ها خیلی شباهت زیادی به لوله ها دارند و احتمالا تشخیص آنها از همدیگر سخت است. مانند لوله، شکلی استوانه ای با دو جهت سر باز است. ولی تفاوت هایی با لوله دارند که در ادامه  از سایت کلید آهن  به آنها خواهیم پرداخت. تیوب ها به صورت کلی جهت اهداف ساختاری بکار گرفته می شوند، و همچنین دارای قطر خارجی آن آمار مهمی به حساب می آید. ابعاد تیوب ها توسط قطر خارجی و دارای ضخامت جداره تعیین می شود. اندازه قطر خارجی تعیین شده و قطر خارجی سنجش شده خیلی نزدیک به یکدیگر هستند. تیوب ها غالبا در مقایسه با پایپ به سبب دقت بالا تلرانسهای ساخت گرانتر هستند.

لاستیک های تیوبلس چیست؟

برای اینکه بفهمید تایرهای بدون تیوب چگونه کار می‌کنند، در اینجا یک تازه‌سازی سریع در مورد سه نوع اصلی تایر دوچرخه ارائه می‌شود: کلینچر معمولی، لوله‌دار و کلینچر بدون تیوب.

کلینچرهای معمولی

کلینچرهای معمولی رایج ترین نوع تایرهای فروخته شده در دوچرخه هستند. همانطور که لوله داخلی باد می شود، رینگ و مهره های لاستیک را به هم فشار می دهد، که تایر را به رینگ محکم می کند. لاستیک کلینچر عمدتاً با فشار هوا نگه داشته می‌شود، و در حالی که نصب و تعمیر آن‌ها در هنگام صاف شدن آسان است، کمی سنگین‌تر هستند و لوله‌ها در معرض انقباض قرار دارند.در ادامه این بخش تفاوت تیوب و لوله ما را همراهی کنید.

لوله دار

در ادامه مقاله تفاوت تیوب و لوله به مورد لوله دار اشاره می کنیم. لوله ها دارای یک لوله داخلی هستند که به طور کامل توسط پوشش لاستیک محصور شده است که در پایه به هم دوخته شده است. لاستیک به رینگ چسبانده شده است. مزیت لوله‌ها کیفیت سواری بسیار اصلاح شده و به طور کلی کمترین وزن و مقاومت غلتشی است. نقاط ضعف آن تخت (بدون تعمیر آسان) و نصب مشکل است.

کلینچر بدون تیوب

لاستیک های بدون تیوب دارای همان سطح مقطع کلی یک کلینچر معمولی هستند، اما بدون لوله داخلی. در عوض، یک لایه در پوشش لاستیک یا درزگیر مایع استفاده می‌شود تا لاستیک در برابر هوا نفوذ ناپذیر باشد. لبه‌ها و مهره‌های لاستیک شکل متفاوتی نسبت به کلینچرهای معمولی دارند، با پروفیل‌های به هم پیوسته‌ای که تحت فشار یک مهر و موم تشکیل می‌دهند.  دقیقاً مانند نحوه عملکرد بسته شدن کیسه است.

بیایید ببینیم تفاوت بین تایر تیوب و بدون تیوب چیست

تفاوت بین تایر تیوب (tt) و تایر بدون تیوب (tl) چیست؟ جواب کوتاه؟ یک روکش لاستیکی تعبیه شده در داخل لاشه لاستیک. هدف تمام مواد مورد استفاده در تایر بهبود هر جنبه عملکردی است.

 بهترین تعادل بین چسبندگی، دوام و انعطاف پذیری. با کمال تعجب، مخلوط لاستیکی ایده‌آل در لاستیک متخلخل است، به گونه‌ای طراحی شده است که هوا نشتی غیرقابل‌مشاهده داشته باشد.

اینجا جایی است که تیوب وارد می‌شود. در گذشته، تولیدکنندگان لوله‌هایی را با محفظه هوای بسیار بهتر نصب می‌کردند و تقریباً هیچ تاثیری بر عملکرد تایر نداشتند. بزرگترین نقص در این طراحی زمانی رخ داد که یک سوراخ رخ داد. در این حالت، باد کردن لوله باعث از دست دادن ناگهانی هوا می شود و هوا از طریق سر پره های روی چرخ خارج می شود، چیزی که در سرعت های بالا بسیار خطرناک است.

 تیوب

پایپ یعنی چه؟

لوله ظرفی با مقاطع گردی توخالی(با دارا بودن طول مشخص، ضخامت و قطر) که از جنس های مختلفی مانند فایبر گلاس، فولادی، بتنی و..‌.. تولید می شود و بسیار جهت انتقال جریان از یک جا به جای دیگر و به مراتب نسبتا بالا استفاده می شود. از این گروه از لوله ها در کارگاه های متنوع مانند پتروشیمی، گاز و نفت و….مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد ضخامت لوله

لوله معمولاً با اندازه اسمی لوله (nps) اندازه گیری می شود. اگرچه مربوط به قطر بیرونی است، اما تفاوت قابل توجهی دارد. به عنوان مثال، اندازه لوله 1-1/2 اینچ در واقع دارای قطر خارجی 1.9 اینچ است نه 1.5 اینچ است.  برای اندازه های 1/8 اینچ تا 12 اینچ، nps مطابق با قطر داخلی اسمی است، اما تا حدودی با قطر داخلی واقعی آن متفاوت است. سازندگان اولیه لوله، دیوارها را در اندازه های کوچکتر بسیار ضخیم می ساختند و در اصلاح این خطا در طراحی، مقدار اضافی را از داخل می گرفتند تا از تغییر اندازه اتصالات همراه جلوگیری کنند.برای اندازه های بزرگتر از 12 اینچ، nps با قطر خارجی واقعی مطابقت دارد. برای هر اندازه اسمی لوله، قطر خارجی (o.d.) نسبتا ثابت می ماند. تغییرات ضخامت دیوار فقط بر قطر داخلی (i.d.) تأثیر می گذارد.

مجموعه

اکثر ما در کارهای روزانه با ابزار و وسایلی سروکار داریم که با اسم واقعی آنها آشنا نیستیم. بطور مثال بسیاری از ما تفاوت لوله و تیوب را نمی دانستیم. و الان متوجه شدیم که این دو وسیله با همدیگر تفاوت های بنیادی دارند. سایت کلیدآهن به انواع تیوب و لوله و همچنین قیمت لوله استیل آنها اشاره کردیم.

منبع : wermac.org