وزن هر شاخه لوله استیل چقدر است؟


وزن هر شاخه لوله استیل چقدر است

وزن لوله استیل یک پارامتر بسیار مهم در مهندسی لوله کشی است که ارتباط مستقیمی با ضخامت آن دارد. هر چه ضخامت لوله باشد وزن لوله بیشتر می شود و هر چه وزن بیشتر باشد، سفتی آن بیشتر و انعطاف پذیری کمتری خواهد داشت.

وزن بیشتر لوله، به معنای هزینه بیشتر خرید است و بارهای بیشتری را بر روی تکیه گاه های لوله اضافه می کند که نیازمند الزامات ساختاری قوی تری است؛ بنابراین، می توان گفت وزن لوله به نوعی با هزینه کلی کارخانه مرتبط است. در این مقاله، روش‌های محاسبه وزن لوله و اینکه وزن هر شاخه لوله استیل چقدر است را بررسی می‌کنیم.

فرمول محاسبه وزن لوله

برای محاسبه جرم هر جسم می توانیم از فرمول زیر استفاده کنیم:

جرم (M) = چگالی (ِD)X  حجم (V) …(معادل 1)

وزن لوله نیز با استفاده از همین معادله محاسبه می شود. وزن لوله معمولاً بر حسب وزن لوله در هر متر طول یا وزن لوله در هر فوت طول بیان می شود. همچنین، دو اصطلاح دیگر مرتبط با محاسبه وزن لوله وجود دارد. اینها هستند

  • محاسبه وزن لوله خالی
  • محاسبه وزن لوله پر از آب

محاسبه وزن لوله خالی

وزن لوله خالی به معنای وزن لوله بدون محتوای داخل آن است. بنابراین، وزن فلز موجود در لوله است. ابتدا باید حجم (V) لوله را محاسبه کنیم و سپس حجم محاسبه شده را با چگالی مواد لوله (D) در واحد ثابت ضرب کنیم. برای محاسبه حجم لوله به پارامترهای زیر نیاز داریم:

  • قطر بیرونی لوله (OD)
  • ضخامت لوله (T)
  • طول لوله
  • قطر داخلی (ID)

 

وزن لوله پر از آب

وزن لوله پر از آب برای محاسبه بارها در طول آزمایش هیدرولیک مورد نیاز است. برای طراحی پشتیبان سازه خطوط غیر بحرانی، بار لوله بر اساس وزن لوله پر از آب محاسبه یا تقریب می شود. برای محاسبه وزن محتوای (آب) داخل لوله باید چگالی آب (1000 کیلوگرم بر متر مکعب) را در حجم مقطع داخلی لوله ضرب کنیم اکنون این وزن محتوی را با وزن لوله فلزی اضافه کنید تا وزن کل لوله پر از آب را بدست آورید. بنابراین؛

وزن لوله پر از آب (Kg/m) = وزن لوله خالی (Kg/m)+ وزن محتوا (Kg/m)

وزن هر شاخه لوله استیل چقدر است

وزن انواع لوله ها چقدر است؟

دو نوع لوله فولادی وجود دارد، یکی بدون درز و دیگری دارای یک درز تک جوشی در طول آن است. هر دو کاربرد متفاوتی دارند.

  • درزدار: لوله های بدون درز معمولا وزن سبک تری دارند و دیواره های نازک تری دارند. از آنها برای دوچرخه و حمل مایعات استفاده می شود.
  • بدون درز: لوله های درزدار سنگین تر و سفت تر هستند. قوام بهتری دارند و معمولا صاف تر هستند. آنها برای مواردی مانند حمل و نقل گاز، مجرای برق و لوله کشی استفاده می شوند. به طور معمول، آنها در مواردی استفاده می شوند که لوله تحت تنش بالایی قرار نگیرد.

برخی از ویژگی های لوله را می توان در طول تولید کنترل کرد. به عنوان مثال، قطر لوله اغلب بسته به نحوه استفاده از آن تغییر می کند. قطر آن می تواند از لوله های کوچکی که برای ساخت سوزن های زیرپوستی استفاده می شود تا لوله های بزرگی که برای انتقال گاز در سراسر شهر استفاده می شود، متغیر باشد. ضخامت دیواره لوله نیز قابل کنترل است. غالباً نوع فولاد نیز بر استحکام و انعطاف لوله تأثیر می گذارد. سایر ویژگی های قابل کنترل شامل طول، مواد پوشش و پایان است.

قیمت لوله استیل

لوله های فولادی ضد زنگ وزن کمی دارند و به طور گسترده در ساخت قطعات مکانیکی و سازه های مهندسی استفاده می شود. به طور عمده در نفت، شیمیایی، پزشکی، مواد غذایی، صنایع سبک استفاده می شود. نسبت با کارایی و کاربردی که دارند قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارند. متاسفانه نواسانات ارزی اجازه نمی دهند تا ما قیمت لوله استیل را به طور دقیق مشخص کنید؛ بنابراین شما می توانید برای اطلاع از اخرین قیمت آن با کارشناسان مجموعه کلیدآهن در تماس باشید. امیدوارم با انتشار این مقاله شما به پاسخ سوال خود که وزن لوله استیل چقدر است؟ رسیده باشید.