برش کار چیست + ابزارهای برش کاری (انواع روش های برشکاری)


لیست قیمت های مرتبط
دیدگاه‌های شما

دیدگاه های ثبت شده

0

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است.

کار برش کار چیست و با چه وسیله ای انجام میشود؟

کار برش کار چیست: هرگونه عملی که در صنعت آهن آلات می‌تواند سبب تقسیم شدن ورق‌های فلزی به قطعات کوچک‌تر شود را برش کاری می‌نامند. البته این فرایند فقط مختص صنایع آهن و فولاد نمی‌شود. همه ما به عینه دیده‌ایم که از این عملیات در صنعت چوب یکی از اقدامات اولیه و مهم محسوب می‌شود. این کار ممکن است به‌صورت دستی یا ماشینی انجام شود.

در واقع برش کاری ورق فعالیتی است که در کارخانجات و شرکت‌های متنوع به‌ خصوص کارخانه‌های آهن آلات و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. Cutting می‌تواند به کمک قیچی‌های دستی یا ماشینی انجام گیرد، یا می‌تواند به کمک قلم انجام شود. گاهی اوقات به هنگام برش دادن با قیچی مقداری نرمه آهن برش خورده یا همان براده بر روی سطح زمین می‌ریزد که باید مراقب باشید در دستان شما فرو نرود. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با برشکاری ورق، فلزات، اهن، با پلاسما، دیوار و پارچه آشنا می کنیم.

روش های برش کار چیست؟

برش کاری ورق‌، میله‌ها و شمش‌ها و… در انواع مختلف و گوناگونی انجام می‌گیرد. اینکه تعیین کنید از کدام روش در انجام آن بهره ‌گیرید بستگی به ابزار در دسترس شما و مهارت‌های شما خواهد داشت. به طور کلی عمل برشکاری در دو نوع کلی برش کاری گرم و سرد انجام می‌گیرد.  در ادامه شما را به طور کلی با انواع آن آشنا می کنیم.

برشکاری گرم

نوع گرم در واقع در عملیات و ابزارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که سبب بالا رفتن دمای جسم برش خورده می‌شود.

فواید برش کاری گرم

سرعت این نوع نسبت به Cutting سرد بسیار بالاتر می‌باشد. علاوه بر این می‌توان دستگاه‌های برش کاری گرم را به کمک نرم ‌افزارهایی خاص مکانیزه کرد و به آن‌ها برنامه‌ای مجزا و خاص داد. مثلاً می‌توانید به کمک نرم ‌افزارها تعیین کنید ورقه شما با چه ابعاد و شکل و شمایلی برش بخورد.

معایب برش کاری گرم

بالا رفتن دما می‌تواند اثری سو بر فلزات برش خورده بگذارد. همچنین می‌دانید که بالا رفتن دما به هنگام برشکاری می‌تواند آلاینده‌ها و گازهای سمی را تولید کند و در فضا پخش کند که این می‌تواند برای اپراتور و دیگر کارکنان خطرناک باشد. پایین آمدن میزان ایمنی در این نوع برش می‌تواند از دیگر معایب Cutting گرم محسوب شود.

برشکاری فلزات

برش کاری سرد

اما در Cutting سرد دمای قطعه برش خورده با دمای محیط اطراف یکسان می‌باشد و برش کردن آن سبب بالا رفتن دمای آن قطعه نخواهد شد. مثلاً برش کردن با قیچی، اره و گیوتین از انواع برش کاری سرد محسوب می‌شوند. با قیچی‌ها پرکاربرد ترین نوع برشکاری محسوب می‌شود. دلیل این امر راحتی و تنوع داشتن خود قیچی‌ها می‌باشد، زیرا قیچی‌ها می‌توانند در نوع دستی، اهرمی و ماشینی مورد استفاده قرار گیرند.

فواید برش کاری سرد

یکی از مزیت‌های برشکاری سرد این است که به دلیل متغیر نبودن دما بر روی فلز، هیچ‌گونه تغییری نیز در خواص فلز مورد نظر رخ نخواهد داد. حتماً می‌دانید که بالا رفتن بیش ‌از حد دمای فلز می‌تواند منجر به ترد شدن آن شود. از آنجایی ‌که برش کاری آهن با قیچی و اره جز این دسته از Cutting محسوب می‌شوند می‌توانیم به ‌راحتی قطعات فلزی را به اشکال گوناگونی برش داد. در این روش میزان ضایعات و پرت مواد به حداقل می‌رسد. به دلیل بالا نرفتن دما در این روش می‌توان گفت میزان تولید گازهای سمی نیز به حداقل می‌رسد و این می‌تواند نکته‌ای بسیار با اهمیت باشد.

معایب برش کاری سرد

اگر در برش‌های انبوه از این ‌روش استفاده کنید مجبور خواهید شد که اره و سنگ فرز و قیچی و دیگر ابزارهای مورد نیاز را به‌طور دائمی تعویض کنید و این می‌تواند هزینه بالایی را برای شما به بار بیاورد. در برش کاری سرد نیاز است که قطعات مورد اصابت برش در محلی ثابت نگه ‌داشته شوند. به همین دلیل اکثر مواقع افراد با کمبود مکان برای قطعات فلزی و برشکاری بر روی آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.

مراحل برش کاری چیست؟

در گام ابتدایی برای برش دادن قطعات فلزی و یا آهنی باید محلی که برای برش انتخاب کرده‌اید را بارنگ کردن علامت گذاری کنید. در این صورت عمل برش کاری آهن با دقت و ظرافت بالاتری انجام می‌گیرد. همچنین با این کار عمل برشکاری راحت‌تر می‌شود‌. بهتر است جسم مورد نظر برای برش دادن را در محلی ثابت قرار دهید تا تکان نخورد و عمل برش کاری راحت‌تر انجام شود. بهتر است فشار اره را به ‌صورت متوالی انجام ندهید. به ‌منظور تحقق یافتن این گفته اره را بر روی قطعه مورد نظر گذاشته و قسمتی از آن را ببرید و سپس سراغ ادامه کار بروید.

انواع برشکاری رایج در صنایع!

برش کاری به کمک لیزر یکی از برترین انواع آن در صنعت آهن آلات محسوب می‌شود. پس‌ از آن می‌توان به روش های چون برشکاری با پلاسما، الکترود، واتر جت، هوا گاز و پلاسما اشاره کرد. در ادامه هریک ازآن ها را برای شما به‌طور مجزا توضیح خواهیم داد.

برش کاری با قیچی

همان‌طوری که گفتیم برشکاری با قیچی نیز شامل سه بخش دستی، ماشینی و اهرمی می‌باشد. از آن ‌جهت که در Cutting به کمک قیچی دستی تماماً نیروی دست مورد نیاز است فقط برای برش دادن ورق‌ها و لوله‌های نازک با قطر ۱.۵ میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از ورق‌ها باید به‌صورت انحنادار و فرم داری برش بخورند، از این ‌رو برای بالا بردن دقت در حفظ فرم آن از برش کاری قیچی دستی استفاده می‌کنند.

قیچی‌های ماشینی را نیز زمانی مورد استفاده قرار می‌دهند که قصد برش ورقه یا لوله‌ای طویل را داشته باشند. اگر به کمک قیچی ماشینی این ورق‌ها را برش دهیم عمل برش کاری ورق با سرعت بیشتر انجام می‌شود و همچنین فشار کاری کمتری به اپراتور وارد خواهد شد.

قیچی‌های ماشینی در دو نوع گرد بر و گیوتین ورق بر مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیچی‌های گردبر همان‌طور که از نامش مشخص است برای برش ورق‌ها به شکل گرد انجام می‌گیرد. برش گیوتین ورق بر نیز برای برش دادن افقی با ورقه‌ای به ضخامت ۳۰ میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیچی‌های اهرمی می‌توانند ورق‌هایی تا ضخامت ۵ میلی‌متر را به ‌راحتی برش بدهند. این قیچی‌ها دارای دو لبه بالایی و پایینی هستند که یک لبه آن متحرک و دیگری ثابت است.

برش کاری ورق

برش کاری لیزری

همان‌طوری که در بالاتر ذکر شد برشکاری به کمک لیزر یکی از برترین نمونه های آن محسوب می‌شود. در این نوع برش کاری ورق دقت و ظرافت کار را می‌توان درنتیجه کار دید و لذت برد. لازم به ذکر است که توانایی برش لیزری برای ورق‌هایی تا ضخامت ۲۵ میلی‌متر می‌باشد.

برش کاری به کمک الکترود

حتماً به هنگام جوشکاری الکترودهای، جوشکاری را از نزدیک دیده‌اید و لمس کرده‌اید‌. برش کردن با الکترود نیز با الکترودهایی شبیه به همان الکترودهای جوشکاری انجام می‌گیرد؛ اما فقط ظاهر آن‌ها شبیه به هم است نه جنس و کاربرد آن‌ها. جنس الکترودهای برشکاری فلزات از مواد پرفشار تهیه ‌شده است.

برش کاری واتر جت

واتر جت نیز به کمک ترکیب مقداری آب و سنگ ساینده فشار بسیار زیادی به ورق موردنظر وارد می‌کند و سوراخ‌های ریزی بر روی آن به وجود می‌آورد. این سوراخ‌ها سبب فاصله افتادن بین دو طرف ورق می‌شود، در نتیجه از هم جدا می‌شوند و به ‌اصطلاح برش می‌خورند.

این سوراخ‌های ایجاد شده آن قدر ریز و با ظرافت هستند که شما قادر به مشاهده آن با چشم نیستید. زمانی که با چشم به ورق برش خورده نگاه می‌کنید، برشی یکدست و صاف را خواهید دید. مزیت دیگر این روش برش کاری ام دی اف این است که ورق‌هایی با هر ضخامتی را می‌توانید در این نوع برشکاری ورق، برش دهید.

برش کاری به کمک هوا گاز

می‌توان گفت برای این نوع برش کردن نیاز به‌صرف هزینه هنگفت و زیادی نیست. با اندک هزینه‌ای که دارید نیز می‌توانید ورق‌های مورد نظرتان را به کمک هوا گاز برش دهید‌. در حقیقت در این روش نوعی حرارت سبب برش خوردن ورق‌ها خواهد شد. در این نوع Cutting مقداری براده آهن بر روی سطح زمین می‌ریزد.

برش کاری آهن و ورق

مهم ترین ابزار برای کار برش کار چیست؟

این موضوع کاملاً روشن است که عمل برش دادن اکثر مواقع در کارخانجات انجام می‌گیرد، اما این بدان معنا نیست که در صنایع دیگر و یا خارج از کارخانجات عمل برش کاری انجام نمی‌گیرد. گاهی با زنگ زدن یا پوسیده شدن نرده‌های پنجره‌ها ناچاریم که آن‌ها را برش دهیم و قطع کنیم. به ‌منظور این کار از ابزارهای خاصی می‌توان استفاده کرد و عمل برشکاری فلزات را به اتمام رساند. اگر می‌خواهید عمل Cutting شما به بهترین شکل ممکن انجام گیرد باید زاویه‌ای مناسب بین دستگاه برش کاری ورق و قطعه مورد نظرتان درست کنید تا بتوانید با کمترین ضایعه ممکن عمل برش دادن را انجام دهید.

  1. مشعل اکسی استیلن یک ابزار برای برشکاری فلزات قسمت هایی که به دیوار با پنجره متصل نشده‌اند، مانند نرده‌های محافظی که دور تا دور حیاط بر روی دیوارها قرار گرفته‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. اره برقی نوعی دیگر از ابزارهایی است که برای برش کاری آهن آلات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  3. تیغ اره فولادی با روکش تیتانیوم نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام برشکاری ورق محسوب شود‌.

دیسک برش یا برش زاویه‌دار؟

برش آسیاب زاویه‌ای از پرکاربردترین و برترین ابزارهای برش کاری ورق در کارگاه‌های کوچک و خانگی محسوب می‌شود. سهولت استفاده از آن به دلیل راحتی در تعویض دیسک‌هایش می‌باشد. شما می‌توانید با تعویض دیسک آن علاوه بر برشکاری گچ و ام دی اف، فعالیت‌هایی از قبیل سایش مواد زنگ ‌زده از روی فلز، آماده کردن قطعه موردنظر برای جوشکاری، از بین بردن زنگ زدگی و رنگ های اضافه و… انجام دهید.

امروزه در موارد بسیار کمی دیده می‌شود که از دیسک برش برای انجام امور خود در مشاغل گوناگون استفاده شود. اگر از دستگاه‌های برش دارای دیسک استفاده می‌کنید حتماً از کفش، دستکش، کلاه و محافظ چشم بهره ‌گیرید. در غیر این صورت با جرقه های ایجاد شده به هنگام چرخش دیسک مشکلاتی از قبیل پرتاب شدن براده به داخل چشم یا پرتاب جرقه بر روی پوست دست و پا و… روبه‌رو خواهید شد. قبل از شروع کار حتماً بررسی کنید که دیسک سالم باشد. در یک دیسک سالم باید چرخش دور در دقیقه‌اش بیشتر از دور در دقیقه ابزار باشد.

اول ایمنی بعد کار در برش کاری!

اگر می‌خواهید تا آخر عمر بدون هیچ‌گونه خدشه و مشکلی به حرفه و کار خود ادامه دهید باید ایمنی در سطح کار را بالا ببرید. اگر با مشعل‌های اکسی استیلن و یا آسیاب‌های زاویه‌ای کار می‌کنید باید کنار دستتان یک کپسول آتش نشانی شارژ شده و تر و تمیز داشته باشید، زیرا این دو ابزار ممکن است به هنگام کار کردن، آتش‌سوزی به راه ‌اندازند.

بهره‌ گیری از ورق‌های نوع C نیز می‌تواند در جلوگیری از آتش تأثیرگذار باشد. این ورق‌ها را می‌توانید در پشت نرده‌های پنجره یا هر میله‌ای که قصد برش آن را دارید، قرار دهید و مانع آتش گرفتن سطح پشت میله‌ها شوید. اگر به هنگام عمل برش کاری اهن دیدید که مشعل شما تغییر رنگ داد یا در اطراف نوک آن مقداری حباب بیرون زد یا دود از آن بیرون آمد باید بدانید که هر لحظه ممکن است آتش‌سوزی رخ دهد. بهره‌گیری از کلاه ایمنی، چشم‌بند و محافظ دور چشم و همچنین استفاده از دستکش‌های چرم به هنگام انجام برشکاری اهن ضروری می‌باشد. شما برای بهره گیری از خدمات برشکاری فلزات، ورق، اهن، با پلاسما، دیوار و پارچه می توانید به وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید. در ضمن شما به جز استفاده از خدمات برش کاری ورق و فلزات می توانید از عملیات خم کاری این مجموعه استفاده کنید.

سوالات متداول

بهترین ابزار کار برش کار چیست؟

تیغ اره فولادی با روکش تیتانیوم می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام برشکاری ورق محسوب شود‌.

بهترین روش برش کاری چیست؟

برشکاری به کمک لیزر یکی از برترین نمونه های آن محسوب می‌شود.