ساخت انواع گریتینگ


ساخت انواع گریتینگ

گریتینگ شبکه ای توری شکل است. گریتینگ فلزاتی مانند میلگرد و تسمه است و در ابعاد گوناگونی ساخته می شود. درباره جنس این محصول باید بگوییم که در انواع مختلفی موجود است و به روش های گوناگونی ساخته می شوند‌. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است درباره ساخت انواع گریتینگ بدانید را برایتان شرح دهیم.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ ها محصولاتی هستند که از جنس و ابعاد متنوعی ساخته می شوند. با پیشرفت تکنولوژی روش های ساخت و تنوع این محصولات نیز بالا رفته است. به همین دلیل تاکنون کاربردهای آن در صنایع پیشرفت چشمگیری داشته است. میزان مقاومت، شکل ظاهری و طریقه نصب گریتینگ ها با یکدیگر تفاوت دارند.

انواع گریتینگ

گریتینگ ها معمولاً یا از نظر روش ساخت تقسیم بندی می شوند یا از نظر مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن ها طبقه بندی می شوند. در ادامه هر دو دسته بندی را به طور مجزا برایتان توضیح خواهیم داد.

طبقه بندی گریتینگ ها از نظر مواد اولیه

در دنیای تکنولوژی امروزی مواد بسیار زیادی در دسترس صنعتگران عزیز قرار گرفته است. آن ها با این مواد به ساخت گریتینگ های مختلفی می پردازند و به هر یک از آن ها خاصیت و کاربردی متفاوت هدیه می دهد. به عنوان مثال گریتینگ های فولادی، گریتینگ های گالوانیزه شده، گریتینگ های آلومینیومی، گریتینگ استیل، گریتینگ چدن و گریتینگ فایبرگلاس و… از انواع گریتینگ ها از نظر تفاوت مواد مورد استفاده در ساخت می باشند.

ویژگی های گریتینگ فولادی

این نوع گریتینگ در صنایع گوناگون بسیار پر کاربرد است. این نوع گریتینگ ها از جنس فولاد هستند و به نام گریتینگ فلزی نیز شهرت دارند.

ویژگی های گریتینگ گالوانیزه شده

این نوع گریتینگ از نظر جنسی دقیقاً مشابه گریتینگ فولادی است. دلیل این نوع نام ‌گذاری انجام فرآیند گالوانیزه گرم روکش می باشد. با انجام این فرآیند محصول از مقاومت بالاتری برخوردار می شود. در نتیجه عمر مفید آن نیز افزایش خواهد یافت.

گریتینگ آلومینیومی و ویژگی های آن

همه ما می دانیم که آلومینیوم مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی از خود نشان داده است. علاوه بر این دیگر ویژگی ها و خاصیت های این جنس از ماده بر کسی پوشیده نیست. به دلیل خصوصیات منحصر به فرد این ماده مانند مقاومت در برابر زنگ زدگی و سبک وزنی از آن در ساخت گریتینگ بهره می گیرند.

ویژگی های گریتینگ استیل

گریتینگ هایی از جنس استیل نسبت به سایر گریتینگ ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. دلیل آن مقاومت و سختی بالای این گریتینگ ها می باشد.

گریتینگ چدنی و ویژگی های مربوط به آن

گریتینگ های چدنی معمولاً کمتر از سایر گریتینگ ها کاربرد دارد. جنس آن ها از چدن خالص می باشد.

گریتینگ فایبر گلاس و مشخصه های آن

فایبرگلاس به محصولاتی گفته می شود که ماده اولیه آن ها در مراحل ساخت کامپوزیت می باشد. مقاومت و تحمل ضربه در این نوع گریتینگ ها بیش از سایرین دیده شده است.

طبقه بندی گریتینگ از نظر روش ساخت

گریتینگ ها دارای دو جز اصلی هستند که به آن تسمه رابط و تسمه باربر می گویند. اگر این دو نوع تسمه را در کنار یکدیگر قرار دهید شاهد ساخت گریتینگ ها خواهید شد. در برخی موارد میلگردها و چهار پهلوها جایگزین تسمه ها می شوند. گریتینگ تسمه در تسمه، گریتینگ تسمه در چهار پهلو، گریتینگ تسمه در میلگرد و گریتینگ تسمه در نیم تسمه از انواع گریتینگ ها از نظر روش ساخت به شمار می روند.

گریتینگ تسمه در تسمه و ویژگی های آن

در این نوع گریتینگ تمام ابزار به کار رفته در محصول تسمه هایی با ابعاد مورد نیاز می باشند. ابعاد این گریتینگ ها کاملاً مطابق با موارد مصرف و باری است که قرار است بر روی آن قرار داده شود. اگر قرار بر این باشد که بار بیشتری بر روی گریتینگ قرار داده شود لازم است به ارتفاع آن کمی افزود تا مقاومت کار بالا برود. در صورتی که در مواردی به کار می رود که بار از نظر عرضی بزرگ است بهتر است گریتینگ های تسمه در تسمه با طول و عرض بزرگ تر تولید شوند.

گریتینگ تسمه در چهار پهلو

در این روش ساخت در قسمت های رابط چهار پهلو ها جایگزین تسمه شده اند. این چهار پهلوهای تابیده شده بر تسمه های باربر متصل می شوند و گریتینگ تسمه در چهار پهلو را به وجود می آورند.

مشخصه های گریتینگ تسمه در میلگرد

در این نوع گریتینگ میلگردهایی با ابعاد کارشناسی شده را بر روی تسمه ها جوش می دهند.

ویژگی های گریتینگ تسمه در نیم تسمه

در این روش نیز همان طوری که گفته شده است نیم تسمه ها بر روی تسمه متصل می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع گریتینگ می توان به استقامت بالای آن حتی جهت عبور خودروهایی مانند کامیون و لیفتراک اشاره کرد. عدم ساییدگی سطح گریتینگ ها با رفت و آمدهای مکرر از ویژگی های دیگر این نوع گریتینگ محسوب می شود‌.

روش های ساخت انواع کریتینگ

گریتینگ ها به روش های مختلفی ساخته می شوند. ساخت گریتینگ به روش سنتی، ساخت گریتینگ به روش اتومات و ساخت گریتینگ به روش نیمه اتومات از جمله مواردی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

روش ساخت سنتی گریتینگ را شرح دهید؟

همان طوری که از نام آن پیدا است این روش ساخت بسیار مبتدی می باشد؛ بنابراین دارای موانع و معایب بسیار می باشد؛ اما یک مزیت ایده آل دارد که آن را تا به امروز پایدار نگه داشته است و آن این است که در این روش می توان گریتینگ هایی با هر سایزی که بخواهیم می توانیم تولید کنیم. در این روش میلگرد ها یا پروفیل فلزی نبشی را به یکدیگر متصل کرد و گریتینگ تولید کرد. عدم زیبایی ایده آل در گریتینگ از دیگر معایب این روش به شمار می رود. مقاومت و سختی این نوع گریتینگ ها نسبت به گریتینگ هایی که در روش های دیگر ساخته می شوند بسیار کمتر است.

ساخت گریتینگ به روش اتومات

این روش ساخت برای گریتینگ یک روش مدرنیته به شمار می رود بنابراین ظاهر گریتینگ های ساخته شده بسیار منظم و منحصر به فرد می باشند. متأسفانه در این روش دیگر از گریتینگ هایی با سایز سفارشی خبری نیست؛ بنابراین باید گریتینگ های خود را در ابعاد مختلف تهیه کنید و آن ها به یکدیگر جوش بدهید یا با انجام برشی آن ها را به سایز دلخواه خود درآورید؛ اما مقاومت و عدم باز شدن محل جوش ها در این روش زبانزد است. در این روش به منظور اتصال قطعات و تسمه ها به یکدیگر از گاز اکسید کربن استفاده می شود.