انواع لوله های فولادی (کاربرد لوله های فولادی در صنعت)


انواع سایز و پوشش لوله های فولادی

انواع لوله های فولادی در مدل های گوناگون موجود است که برای انتقال سیالاتی چون آب، گاز، نفت، مواد آشامیدنی و … مورد استفاده قرار می گیرد. انواع سایز لوله های فولادی برای صنعت خاصی مورد استفاده قرار می گیرد؛ این نوع صنایع شامل پتروشیمی، نیروگاه ها، آب و فاضلاب، مواد شیمیایی، داروسازی، ساختمان سازی و … می باشد.

از مشخصات فنی انواع لوله هامی توان به  فولاد آلیاژی اشاره کرد که از آهن و کربن همراه با درصد کمی از فلزات دیگر مانند نیکل، کروم، آلومینیوم و غیره تشکیل شده است. محتوای کربن در حدود 0.1 تا 1.5 درصد است اما گریدهای پرکاربرد حداقل درصد کربن را دارند. به هر روی، برای شناخت بیشتر انواع پوشش لوله های فولادی با مقاله دیگری از فروشگاه اینترنتی کلید آهن همراه باشید.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله استنلس استیل صنعتی اینجا را کلیک کنید.

 

لوله فولاد کربن (Carbon Steel)

در صنعت مدرن، کربن مهمترین ماده افزودنی به آهن است، اما عناصر آلیاژی در همه نوع انواع لوله های فولادی معمول هستند. در واقع، عناصر آلیاژی حتی در محصولات لوله کشی که هنوز به عنوان فولاد کربن در نظر گرفته می‌شوند نیز معمول هستند.

طبق مؤسسه آهن و فولاد (AISI) ترکیب اصلی فولاد کربن شامل بیش از 1.65 درصد منگنز، 0.60 درصد سیلیسیم و 0.60 درصد مس است. استیل کربن در گریدهای A500 ،A53 ،A106 ،A252 و به صورت بدون درز و جوش داده شده موجود هستند. لوله‌های فولادی کربن به دلیل استحکام و سهولت کار در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این لوله‌ها در سیالات، انتقال روغن و گاز، ساختمان سازی، کشتی سازی، خودروسازی و غیره استفاده می‌شوند.

از آنجا که این لوله‌های فولادی حاوی عناصر آلیاژی نسبتاً کمی ‌هستند، در غلظت‌های کم قیمت پایینی دارند. با این حال، برای دمای شدید یا بارها با فشار بالا مناسب نیستند زیرا کمبود عناصر آلیاژی باعث می‌شود مقاومت کمتری در برابر تنش‌ها داشته باشند. با این حال، استیل کربن دارای شکل پذیری، مقاومت و کارآیی بالایی است و دوامی زیادی دارد.

کاربرد لوله های فولادی

انواع لوله های فولادی استیل کربن

  1. فولاد کم کربن: به طور معمول حاوی 0.04 تا 0.30 محتوای کربن است. این فولاد یکی از بزرگترین گروه‌های فولاد کربن دار با کاربردهای فراوان است.
  2. فولاد کربن متوسط: به طور معمول دارای بازه کربن 0.31 تا 0.60 درصد و محتوای منگنز از 0.60 تا 1.65 است. این محصول از فولاد کم کربن قوی‌تر است اما شکل گیری، جوشکاری و برشکاری آن دشوارتر است
  3. فولاد با کربن بالا: این فولاد دارای دامنه کربن بین 0.61 تا 1.50 است. برش، خم شدن و جوشکاری فولاد با کربن بالا بسیار دشوار است. پس از عملیات حرارتی بسیار سخت و شکننده می‌شود.

لوله فولاد آلیاژی (Alloy Steel)

فولادهای آلیاژی یکی دیگر از انواع لوله های فولادی هستند که شامل مقدار مشخصی از عناصر آلیاژی هستند. به طور کلی، عناصر آلیاژی باعث می‌شوند که فولادها در برابر ضربه یا تنش، مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. در حالی که متداول‌ترین عناصر آلیاژی شامل نیکل، کروم، مولیبدن، منگنز، سیلیکون و مس هستند، از عناصر بسیار دیگری نیز در تولید فولاد استفاده می‌شوند.

در صنعت ترکیبات بی شماری از آلیاژها وجود دارند که هر ترکیب برای دستیابی به کیفیت‌های خاصی طراحی شده است. انواع فولاد آلیاژی بالا در صنعت لوله کشی، برای سرویس دهی در شرایط شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، خواه در شرایط گرم باشد یا خواه سرد! این ویژگی فولاد آلیاژی به این دلیل است که ترکیب شیمیایی و عملیات حرارتی مناسب باعث شده است تا لوله‌ای محکم و در عین حال قابل انعطاف تولید شود تا در برابر ضربه و شرایط مختلف مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

صنایع تولید نفت و گاز و تولید برق به دلیل خصوصیات منحصر به فرد این محصول اغلب طرفداران اصلی استفاده از لوله‌های آلیاژی هستند. عناصر آلیاژی همچنین باعث افزایش مقاومت لوله‌های فولادی در برابر خوردگی می‌شوند. همین امر آنها را به یک انتخاب اصلی برای شرکت‌های شیمیایی تبدیل می‌کند.

 

 

لوله استنلس استیل (Stainless Steel)یکی از مقاوم ترین انواع لوله های فولادی

لوله استنلس استیل صنعتی به این واقعیت اشاره دارد که محصولات تولید شده از آن زنگ نمی‌زنند. آلیاژهای موجود در استیل‌های ضد زنگ می‌توانند شامل کروم، منگنز، سیلیکون، نیکل و مولیبدن باشند. از این رو یکی از پرکاربردترین انواع لوله ها در صنعت است.

این آلیاژها با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا با اکسیژن موجود در آب و هوا برهم کنش داشته باشند و به سرعت یک فیلم نازک اما محکمی بر روی فولاد ایجاد کنند که از خوردگی بیشتر آن جلوگیری کند. استنلس استیل بین 10 تا 20 درصد کروم دارد و انواع سایز لوله های فولادی براساس گریدهای 201، 301، 304، 306 و غیره در بازار موجود است.

به طور طبیعی از انواع لوله های فولادی ضد زنگ در هر صنعتی که محافظت در برابر خوردگی لازم باشد، استفاده می‌شود، برای مثال در صنایع مربوط به انرژی، تصفیه آب، دارویی و کاربردهای نفت و گاز به کار گرفته می‌شوند.

انواع لوله‌های فولادی ضد زنگ

  • آستنیتی: فولادهای آستنیتی غیر مغناطیسی و قابل عملیات حرارتی نیستند و به طور کلی حاوی 18 درصد کروم، 8 درصد نیکل و کمتر از 0.8 درصد کربن هستند.
  • فریتیک: فولادهای فریتیک حاوی مقادیر کمیاب نیکل، 12 تا 17 درصد کروم، کمتر از 0.1 درصد کربن، همراه با سایر عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، آلومینیوم یا تیتانیوم هستند. این فولاد مغناطیسی است.
  • مارتنزیتی: فولادهای مارتنزیتی حاوی 11 تا 17 درصد کروم، کمتر از 0.4 درصد نیکل و تا 1.2 درصد کربن هستند.

لوله فولاد ابزاری (Tool Steel)

استیل ابزاری فوق العاده قوی، سخت، شکل پذیر و مقاوم در برابر خوردگی است. این نوع فولاد باید بتواند شکل خود را در دمای بالا به خوبی حفظ کند. برای دستیابی به این کیفیت‌، این فولادها حاوی غلظت بسیار بالایی از عناصر آلیاژی هستند و دقیقاً تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند.

فولاد ابزاری که گاهی اوقات فوق آلیاژی نیز نامیده می‌شوند و دارای مقادیر مختلف تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیوم برای افزایش مقاومت در برابر حرارت و دوام هستند. این نوع از انواع لوله های فولادی برق است که برای محصولات لوله کشی مناسب نیستند. ترکیب مقادیر بالاتر آلیاژها، تولید استیل ابزاری را گران کرده است. از بُعد دیگر، مقدار عناصر آلیاژی موجود در این لوله فولادی، تشکیل آن‌ها را برای تولید محصولات لوله کشی دشوارتر می‌سازد.

استفاده از فلزات نسبتاً نرم و کم آلیاژ برای تشکیل لوله و سپس عملیات حرارتی تا سختی مشخص، ارزان‌تر و آسان‌تر است. درک شیمی پیچیده و متالورژی موجود در تولید این فولاد دشوار است اما به صنایع کمک می‌کند تا فرآیندهای حیاتی خود را اصلاح کنند.

انواع سایز لوله های فولادی

لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه یکی از انواع لوله های فولادی هستند که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در یک پوشش محافظ روی فرو رفته اند. این محصول معمولاً در خانه هایی که قبل از سال 1960 ساخته شده بودند؛ نصب می شد. لوله گالوانیزه در زمان اختراع جایگزینی برای لوله سربی برای خطوط آبرسانی بود. اما امروزه متوجه شده ایم که چندین دهه قرار گرفتن در معرض آب باعث خوردگی و زنگ زدگی لوله های گالوانیزه در داخل می شود.

مقاله پیشنهادی: لوله گالوانیزه چیست؟

لوله های گالوانیزه چه شکلی می باشند؟

هنگامی که برای اولین بار نصب می شود، لوله های گالوانیزه شبیه به رنگ نیکل به نظر می رسد. اما با بالا رفتن سن، لوله گالوانیزه بسته به محیط آن ممکن است بسیار کدرتر، روشن تر یا تیره تر به نظر برسد. ما همچنین خانه هایی را دیده ایم که در آن لوله های آب رنگ شده است، بنابراین تشخیص آن در نگاه اول دشوار است.

مشخصات انواع لوله های فولادی گالوانیزه

اگر با نگاه کردن به لوله‌ها نمی‌توانید تشخیص دهید، یک آزمایش سریع وجود دارد که نشان می‌دهد گالوانیزه هستند یا خیر. به سادگی یک پیچ گوشتی سر صاف و یک آهنربای قوی بگیرید. با پیدا کردن خط آب خود شروع کنید و قسمت بیرونی لوله را با پیچ گوشتی خراش دهید. نتایج خود را  طبق جدول زیر مقایسه کنید:

انواع فلزات  مشخصات
مس ناحیه خراشیده شده شبیه یک پنی مس خواهد بود.
آهنربا به آن نمی چسبد.
پلاستیک ناحیه خراشیده به رنگ عاج یا سفید به نظر می رسد.
آهنربا به آن نمی چسبد.
فولاد گالوانیزه ناحیه خراشیده رنگ خاکستری نقره ای خواهد داشت.
یک آهنربای قوی به آن می چسبد.
سرب  ناحیه خراشیده رنگ خاکستری مایل به نقره ای خواهد داشت و فلز معمولاً نرم و به راحتی خراشیده می شود. آهنربا به آن نمی چسبد. لوله های سربی به راحتی خم می شوند و ممکن است بدشکل شوند. اگر لوله های سربی دارید، توصیه می کنیم در صورت امکان تعویض کنید.

آیا لوله های گالوانیزه حاوی سرب هستند؟

لوله های گالوانیزه نصب شده بر روی خطوط آب بین سال های 1880 و 1960 در مذاب روی غوطه ور شدند. روی طبیعی ناخالص است، بنابراین این لوله‌ها با روی غوطه‌ور شدند که حاوی سرب و سایر ناخالصی‌ها نیز بود. پوشش روی عمر انواع پوشش لوله‌های فولادی را طولانی‌تر کرد، اما مقدار کمی سرب و سایر موادی را اضافه کرد که به طور بالقوه می‌تواند به ساکنان آسیب برساند.

علاوه بر این، اگر لوله های گالوانیزه شما تا به حال به لوله کشی سربی (از جمله خطوط خدمات) متصل شده باشند، جای نگرانی بیشتری وجود دارد. خوردگی داخل لوله های فولادی گالوانیزه ممکن است قطعات کوچکی از سرب را به دام بیندازد. حتی اگر لوله‌های سرب سال‌ها پیش برداشته می‌شد، لوله‌های فولادی گالوانیزه همچنان می‌توانند به‌طور دوره‌ای سرب محبوس شده را در جریان آب رها کنند. شیکاگو تا سال 1986 استفاده از لوله های سربی را برای خطوط خدمات متوقف نکرد و تخمین زده می شود که 400000 خط خدمات سرب فقط در شیکاگو مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع پوشش لوله های فولادی

معایب لوله های گالوانیزه

فشار کم آب

به دلیل محدودیت خط، خوردگی در  انواع لوله های فولادی گالوانیزه می تواند؛ باعث کاهش فشار آب در سراسر خانه شود.

توزیع نامناسب آب

اگر برخی از شیرهای شما فشار آب پایینی دارند، اما برخی دیگر اینطور نیستند، این می تواند نشانه لوله های گالوانیزه باشد. خوردگی می تواند به طور ناهموار ایجاد شود. همچنین، بخشی از خط لوله گالوانیزه می‌توانست در خانه شما تعویض شود، اما نه در همه جا.

تغییر رنگ

لوله های گالوانیزه آب می تواند آهن را آزاد کند و باعث تغییر رنگ شود. یک نشانه واضح از این لکه قهوه ای روی سینک چینی است.

نشتی

با توجه به زمان کافی، لوله های گالوانیزه زنگ زده و آسیب بیشتری به خانه شما وارد می کنند.

لوله های فولادی سیاه از پایدارترین انواع لوله های فولادی

لوله های فولادی سیاه از فولادی ساخته می شوند که با لایه ای مانند روی یا رنگ پوشش داده نشده است. از آنجایی که سطحی رنگ تیره دارد که در طی فرآیند تولید توسط اکسید آهن تشکیل می شود، به آن لوله فولادی سیاه می گویند.

کاربرد انواع لوله های فولادی سیاه

لوله های فولادی مشکی به دلیل استحکام و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی کاربردهای متنوعی دارند. آنها معمولاً برای انتقال گاز و آب به مناطق روستایی و مناطق شهری یا برای مجراهایی که از سیم کشی برق محافظت می کنند و بخار و هوا با فشار بالا را تحویل می دهند استفاده می شوند. علاوه بر این، لوله های سیاه در صنایع نفت و نفت نیز برای لوله کشی مقادیر زیادی نفت در مناطق دورافتاده استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای این محصول می توان به توزیع گاز در داخل و خارج از منازل، چاه های آب و سیستم های فاضلاب اشاره کرد. با این حال، لوله های سیاه رنگ هرگز برای انتقال آب آشامیدنی استفاده نمی شوند، زیرا تمایل به خوردگی در آب دارند و مواد معدنی لوله در آب حل شده و خط را نیز مسدود می کند.

کلام آخر

کاربرد لوله های فولادی در صنایع مختلف کاملا مشهود است. یکی از انواع پوشش لوله های فولادی برای لوله کشی مناسب است و دیگر برای صنعت دارویی یا شیمیایی! در هر صورت، برای هر یک از صنایع فعال در کشور، یک لوله فولادی برای استفاده موجود است. حالا با کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع لوله های فولادی می‌توانید برای کاربردهای خاص این محصولات را استفاده کنید؛ اما مهم است که در زمان خرید لوله فولادی به کارخانه و تأمین کننده معتبر مراجعه کنید. برای این منظور فروشگاه اینترنتی کلید آهن با سابقه طولانی در حوزه فروش و ارائه ارزان ترین قیمت لوله فولادی، راه حلی آسان برای خرید بهترین محصولات در حوزه آهن است.

منبع: amerpipe.com