معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت + کاربرد انواع آن


آشنایی با لوله و اتصالات پلی اتیلن

معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت : لوله پلی اتیلن یکی از جایگزین‌های مناسب برای لوله‌های فولادی، بتنی و چدنی است که در بخش‌های گوناگونی از صنعت به کار می‌رود. این نوع از لوله با روش خاصی تولید می‌شود و در انواع گوناگونی به بازار عرضه می‌شود تا نیاز بازهٔ وسیعی از مصرف‌کنندگان را برطرف کند. این محصول از جمله لوله های سیاه رنگ است که با داشتن خطوط آبی (برای آبرسانی)، خطوط زردرنگ (برای گازرسانی) و خطوط قهوه ای (برای فاضلاب) استفاده می شود. در صمن این نوع لوله ساخته شده از نوعی پلیمر مصنوعی با همین اسم است که دارای مزایای گوناگونی به دلیل ساختار شیمیایی خودش است. در این مطلب از سایت کلیدآهن شما را با کاربرد، اتصالات، مشخصات فنی، سایز لوله های پلی اتیلن آبرسانی آشنا می کنیم.

برای مشاهده آخرین قیمت های محصولات لوله های صنعتی اینجا کلیک کنید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن از دو ترکیب اساسی با نام‌های اتیلن و پلیمر ساخته شده است؛ پلیمر یک درشت مولکول است و اتیلن نیز یک هیدروکربن غیراشباع است. از ترکیب این دو عنصر با یکدیگر، یک نوع پلاستیک سخت ساخته می‌شود که در کنار مقاومت بسیار زیاد، انعطاف مناسبی هم دارد و به سبب همین مسئله، موردتوجه بسیاری از صنعتگران قرار گرفته است.

نحوه ساخت لوله پلی اتیلن چگونه است؟

متخصصان نحوه ساخت لوله پلی اتیلن را در یک جمله این‌گونه بیان می‌کنند: پلی اتیلن یک نوع پلیمر است که پلیمریزاسیون اتیلن به دست می‌آید و خواص ویژه‌ای دارد.

به بیان دقیق‌تر، باید بگوییم که این نوع از لوله با روش اکستروژن ساخته می‌شود؛ در واقع، مواد اولیه که از جنس گرانول هستند، وارد دستگاه اکسترودر می‌شوند و با حرارت بالا به نقطهٔ ذوب می‌رسند. پس از آن، مواد مذاب به مدد یک میلهٔ مارپیچ از دستگاه اکسترودر خارج می‌شوند و روانهٔ قالب‌های مخصوص می‌شوند. در ادامهٔ مسیر، مواد از سر قالب خارج می‌شوند و با عبور از کالیبراتور، به تانک وکیوم وارد می‌شوند تا با دریافت فشار کافی، شکل بگیرند. توجه داشته باشید که تک‌تک این بخش‌ها در تعیین مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن تأثیرگذار هستند.

گفتنی است که سطح لوله بعد از خارج شدن از کالیبراتور به کمک جریان آب سرد خنک‌سازی می‌شود؛ علاوه بر این، نگه‌داشتن لوله در تانک وکیوم و منتقل کردن آن به تانک‌های خنک‌کننده نیز در فرایند سردسازی تأثیرگذار هستند. در بخش‌های پایانی این خط تولید، بر روی لوله‌ها به‌وسیلهٔ دستگاه مارک‌زن مشخصات محصول درج می‌شود و پس از آن هم به مرحلهٔ برش می‌رسند. براین‌اساس، ما می‌توانیم مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن را بر مبنای اطلاعات درج شده بر روی آن‌ها، درک کنیم.

معرفی انواع لوله های پلی اتیلن در صنعت

کاربرد لوله های پلی اتیلن

پیش از آنکه به سراغ معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت برویم، باید مقداری هم دربارهٔ کاربرد این محصول صحبت کنیم. لوله‌های پلی اتیلن به شکل کلی، برای انتقال انواع سیالات به کار گرفته می‌شوند؛ جالب است بدانید که این لوله‌ها در صنایعی مانند کشاورزی (آبیاری و آبرسانی)، کاورینگ، انتقال گاز و پوشش‌دهی به کار گرفته می‌شوند.

موارد زیر نیز کاربردهای لوله پلی اتیلن به شکل دقیق‌تر و موردی است:

 • پوشش برای کابل‌های مخابراتی، فیبرهای نوری و کابل‌های برق در ولتاژ‌های متفاوت؛
 • در سیستم آبیاری قطره‌ای، بارانی و سایر سیستم‌های آبرسانی تحت‌فشار؛
 • در انتقال مایعات و فاضلاب‌های صنعتی؛
 •  سیستم‌ها و شبکه‌های زهکشی؛
 • در انواع شبکه‌های گازرسانی سراسری، منطقه‌ای و محلی؛
 •  شبکه‌های فاضلاب شهری و روستایی؛
 • در شبکه‌ها و سیستم‌های آبرسانی شهری و روستایی.

در پایان دانستن این نکته نیز خالی‌ از لطف نیست که این لوله‌ها به‌سادگی نصب می‌شوند، انعطاف بسیار مطلوبی دارند، عمر طولانی دارند و مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی نیز خوب است؛ به سبب همین مسئله، بسیار گسترده و پرکاربرد هستند. همین پرکاربرد بودن باعث می‌شود که مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن بسیار متنوع بشود.

مشخصات فنی لوله های پلی اتیلن آبرسانی و گاز رسانی

خصوصیات و ویژگی های فنی انواع لوله های آبرسانی و گاز رسانی شامل ابعاد، اندازه و قطر داخلی و خارجی لوله است. فشار اسمی، دبی خروجی و میزان سختی و استحکام لوله ها جز مشخصات فنی آن است که در زمان خرید، روی قیمت لوله پلی اتیلن موثر است. سایز لوله های پلی اتیلن به این صورت است که پلی اتیلن تک جداره در گریدهای PE100 و PE80 تولید می شود. قطر 160 میلی متر در شاخه های 6 متری و قطر 160 تا 2000 میلی متر در شاخه های 6 و 12 متری تولید می شود.

انواع لوله های آبرسانی

معرفی انواع لوله های پلی اتیلن در صنعت

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، لوله‌های پلی اتیلن در بسیاری از بخش‌های صنایع گوناگون به کار گرفته می‌شوند و انواع متعددی هم دارند. به سبب این مسئله، معرفی انواع لوله های آبرسانی و گاز رسانی پلی اتیلن بسیار بیشتر از یک مقاله زمان خواهند برد. ما در این مقاله می‌کوشیم تا پنج مورد از پرکاربردترین این لوله‌ها را به شکل مختصر معرفی کنیم، کاربردهای هرکدام را برشماریم و نکات تکمیلی مربوط به هر محصول را به شکل دقیق به دست دهیم. مطالعهٔ این راهنما به شما کمک می‌کند تا آشنایی کافی‌ با مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن به دست آورید و به شکل دقیق متوجه شوید که برای نیاز خود، به کدام‌یک از انواع این محصول نیاز دارید.

لوله پلی اتیلن تک جداره

در آغاز معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت باید لولهٔ تک جداره را معرفی کنیم؛ این نوع از لوله، از سال 1967 به شکل جهانی مورداستفاده قرار گرفته است و بسیار پرکاربرد است. کاربرد اصلی پلی اتیلن تک‌جداره در آبرسانی است؛ به همین دلیل، از این محصول در آبرسانی و آبیاری و کشاورزی بسیار استفاده می‌شوند. گفتنی است که این لوله‌ها به سبب اینکه مقاومت بالایی در برابر دمای تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد و منفی 80 درجهٔ سانتی‌گراد دارند، گزینه‌ای مناسب برای اقلیم‌های آب‌وهوایی گوناگون هستند و این نکته نیز در مقبولیت آن‌ها بی‌تأثیر نیست.

لوله پلی اتیلن تک جداره با روش اکستروژن تولید می‌شود و در ابعاد گوناگونی به بازار عرضه می‌شود تا نیاز بسیاری از مشتریان را برطرف کند. علاوه بر این‌ها، در بیان مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن، باید خواص هر مورد را نیز به شکل دقیق بررسی کنیم؛ پس در زیر، سایر مشخصات این محصول را بیان می‌کنیم:

 • وزن کم و راحتی در زمان انتقال از کارخانه به سمت محل تخلیهٔ خریداران؛
 • سادگی در نصب و اتصال؛
 • مقاومت بالا در برابر انواع ضربه‌های هنگام حمل‌ونقل یا آسیب‌های پس از نصب؛
 • مقاومت مطلوب در برابر مواد شیمایی مخرب؛
 • دارای اتصالات متنوع برای راحتی در زمان نصب؛
 • مقاومت تأییدشده در برابر پرتوهای خورشید.

لوله پلی اتیلن پنج لایه

در گام دوم معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت باید به پلی اتیلن پنج لایه بپردازیم؛ این محصول از دو لایه چسب، دو لایه پلیمر و یک لایه آلومینیوم ساخته شده‌اند و ترتیب این لایه‌ها به این شکل است که دو لایهٔ داخلی و خارجی رویین از جنس پلیمر، دو لایهٔ میانی چسب و لایهٔ مرکزی نیز از جنس آلومینیوم است. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آلومینیوم موجود در این محصول چه کاربردی دارد؛ آلومینیوم در لوله پلی اتیلن پنج لایه، جلوی ورود اکسیژن را می‌گیرد و در نتیجه، باعث جلوگیری از فرسودگی‌ها و آسیب‌های مربوط به اکسیژن می‌شود. البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که آلومینیوم به مقاومت این لوله در برابر انواع فشار نیز می‌افزاید. در ادامهٔ بیان مشخصات و معرفی لوله پلی اتیلن، به بیان موردی سایر ویژگی‌های این محصول می‌پردازیم:

 • وزن مناسب در مقایسه با میزان مواد به‌کاررفته در آن؛
 • اتصال و نصب آن به شکل ساده و بدون دردسر؛
 • مقاومت مطلوب در برابر انواع خوردگی‌ها؛
 • انعطاف‌پذیری بالا.

لوله پوش فیت

معمولاً در زمان معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت، لوله پوش فیت را هم معرفی می‌کنند که پلی‌پروپیلن نیز در ساخت آن مورداستفاده قرار گرفته است؛ اضافه‌شدن پلی‌پروپیلن به این محصول، موجب افزایش مقاومت لوله در برابر انواع خوردگی‌ها و آسیب‌های ناشی از پوسیدگی می‌شود. به مدد این ویژگی، این محصول دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر انواع لوله‌های پلی اتیلن دارد و در موقعیت‌های حساس‌تر به کار گرفته می‌شود. سایر ویژگی‌های لوله پوش فیت به شرح زیر است:

 • مقاومت مطلوب در برابر تغییرات آب‌وهوایی؛
 • آب‌بندی مطلوب و کاهش احتمال نشتی؛
 • نصب سریع و بدون نگرانی به مدد شیوهٔ نصب خاص (استفاده از سوکت)؛
 • قابلیت هماهنگی با اتصالات قدیمی ساختمان‌ها و فاضلاب‌ها.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی

لوله کاروگیت

در معرفی مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن، نباید لولهٔ کاروگیت را از خاطر ببریم؛ این محصول در واقع یک نوع لولهٔ دوجداره است که برای افزایش مقاومت لوله در برابر مایعات و سیالات به این شکل طراحی شده است. بخشی داخلی لوله کاروگیت صاف و صیقلی است و این مسئله کمک زیادی به کاهش اصطکاک مایعات با سطح لوله می‌کند؛ بخش داخلی لوله کاروگیت به شکلی طراحی شده که مقاومت مطلوبی نیز در برابر انواع رسوبات دارد.

بخش بیرونی لوله کاروگیت معمولاً به شکل شیاردار تولید می‌شود تا استحکام محصول را در برابر ضربه‌ها و انواع آسیب‌های احتمالی افزایش بدهد. جالب است بدانید که کاروگیت به شکل فنری تولید و به بازار عرضه می‌شود. در ادامهٔ معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت، ویژگی‌های منحصربه‌فرد لولهٔ کاروگیت را به شکل مجزا معرفی می‌کنیم:

 • مقاومت در برابر رسوبات؛
 • مقاومت در برابر انواع مواد خورنده؛
 • حمل آسان از کارخانه به سایر موقعیت‌ها؛
 • مقاومت مطلوب در برابر اشعهٔ ماورا بنفش؛
 • مقاومت در برابر تغییرات آب‌وهوایی، سرما و گرما.

لوله پلیکا

لولهٔ پلیکا یکی دیگر از انواع لولهٔ پلی اتیلن است که خواص مشابهی با لولهٔ U-PVC دارد. این محصول به شکل بسیار گسترده در بخش‌های گوناگون صنعت به کار می‌رود و طول عمر و مقاومت مطلوبی نیز دارد. لوله‌های پلیکا معمولاً در سیم‌کشی‌های زیرزمینی، پرژوه‌های اتصالات فاضلاب و سیستم‌های آبرسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در بخش پایانی راهنمای مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن، به بیان سایر ویژگی‌های لوله پلیکا می‌پردازیم:

 1. انعطاف مثال‌زدنی؛
 2. مقاومت در برابر ضربه و آسیب خارجی؛
 3. وزن مناسب؛
 4. سادگی در فرایندهای نصب و اتصال؛
 5. مقاومت مطلوب در برابر خوردگی‌های شایع؛
 6. دارای عایق‌های حرارتی.

مقاله پیشنهادی: تفاوت لوله گالوانیزه و لوله پلی اتیلن

سخن پایانی

لوله های PE که تحت تاثیر واکنش پلیمریزاسیون واحدهای پلی اتیلن به وجود می آید. همچنین از خانواده مواد پلی اولفین ها می باشد که در حال حاضر در بسیاری از مواد پلاستیکی استفاده می شود. شما برای خرید لوله پلی اتیلن می توانید یکی از گریدهای 100PE و PE80 ،PE63 انتخاب کنید. در این مقاله کوشیدیم تا ابتدا لولهٔ پلی اتیلن را معرفی کنیم، شیوه تولید آن را بیان کنیم و به کاربردهای آن بپردازیم. در بخش بعدی مقاله، به معرفی لوله های پلی اتیلن رایج در صنعت پرداختیم و نمونه‌های پرکاربرد آن را برشمردیم. همچنین در حاشیهٔ معرفی هر مورد، مشخصات و انواع لوله پلی اتیلن را هم بیان کردیم. شما برای خرید انواع لوله های آبرسانی و گاز رسانی و اطلاع از قیمت لوله پلی اتیلن آبرسانی و گاز رسانی می توانید به فروشگاه اینترنتی کلیدآهن مراجعه کنید.