فیلترها
درخواست تماس از کلیدآهن

شما میتوانید در کادر زیر اسم و شماره تماس خود را بگذارید. کارشناسان کلیدآهن در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

اطلاعات خود را وارد کنید

توضیحات

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یا بدون درز هیچ گونه درز یا خط جوشی ندارد. همین ویژگی مهم باعث شده است تا در هر نوع شرایط آب وهوایی مقاوم و سازگار باشد. این نوع لوله بیشتر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی جهت انتقال مواد شیمیایی، آب یا گازها با فشار بالا به کار گرفته می‌شود. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی کلیدآهن شما را با نمایندگی، جدول، مشخصات فنی، استاندارد و قیمت لوله مانیسمان رده 80، 2 اینچ، رده 20، رده 40، ساوه و سپاهان آشنا می کنیم.

مشخصات خرید لوله مانیسمان:

لوله مانیسمان در مقابل لوله درزدار مستقیم صنعتی قرار دارد و به لوله بدون درز معروف است. این لوله به شکلی تولید می‌شود که بدنه آن یکدست و بدون درز بوده و هیچ نوع جوشکاری بر روی آن انجام نمی‌گیرد. جنس لوله بدون درز از فولاد ساده کم کربن است اما برای افزایش مقاومت لوله در برابر خوردگی، داخل و بیرون لوله با مواد زنگ زده پوشش داده می‌شوند.

در اغلب لوله‌ها یک درز جوش داده شده وجود دارد اما در این لوله هیچ درز ندارند. همین موضوع باعث بالا رفتن میزان استحکام این نوع لوله شده است. این مدل لوله در قطرهای مختلف تولید می‌شود اما با افزایش قطر، قیمت لوله مانیسمان رده 40 بیشتر می‌شود.

نحوه تولید لوله بدون درز

شمش‌های فولادی را برش می‌زنند و سپس به داخل کوره‌های قوسی وارد می‌شوند. شمش‌ها با سوخت گاز گرمادهی می‌شوند تا گرم شده و به مرحله ذوب شدن برسند. سپس، سطح شمش‌ها از طریق دستگاه الانگیتور گِرد می‌شوند و در آخر مراحل سوراخ کاری با استفاده از لخ پرس انجام می‌شود.

مرحله دیگری وجود دارد که «شلیک سنبه» نامیده می‌شود. در این مرحله سنبه را با سرعت به داخل شمش فولادی شلیک می‌کنند. این کار برای رفع تاب لوله مانیسمان و ایجاد سطحی صاف و بکدست انجام می‌شود. سپس، ابتدا و انتهای لوله را به حالت گرد در می‌آورند. در مرحله پایانی، لوله را تحت کشش قرار می‌دهند. سپس فرآیند خنک سازی لوله انجام می‌شود.

لوله مانیسمان رده 40 چیست؟

لوله مانیسمان رده 40 را با نام های لوله ی رده 40 بدون درز و sch40 در بازار میشناسند. رده های 40 به بالا مناسب کاربردهایی با حساسیت بالا و برای فشار زیاد در صنایعی مانند نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. حتی به علت مقاومت بالا در خطوط آتش نشانی و یا برج استفاده میشود. در میان رده های لوله ی مانیسمان، رده های 40 و 80 برای کارهای ساختمانی مناسب هستند.

استاندارد قیمت لوله مانیسمان

مشخصات فنی لوله مانیسمان

خرید لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان به چهار استاندارد زیر تقسیم می‌شوند:

استاندارد DIN اروپا

استاندارد DIN یک معیار اروپایی است که شامل استاندارد لوله DIN 2448 برای لوله‌های بدون درز و مانیسمان است. این استاندارد خود به تنهایی دارای چهار استاندارد است که مشخصات ابعادی لوله‌ها را نشان می‌دهند. قیمت لوله مانیسمان رده 40 سپاهان بسته ابعاد متغیر است.

استاندارد ASTM آمریکا

ASTM را باید معروف‌ترین استاندارد لوله مانیسمان در نظر گرفت. برای صنایع مختلف از این استاندارد برای شناسایی انواع لوله بدون درز استفاده می‌شود. در این استاندار، مهم‌ترین استانداردهای لوله بدون درز شامل ASTM A53 و ASTM A106 هستند.

استاندارد ASME آمریکا

این نوع استاندارد شباهت زیادی به استاندارد ASTM دارد و در بعضی موارد مشابه هستند. استاندارد ASME B36.10 برای لوله‌های مانیسمان کاربرد دارد. این استاندارد مشخص می‌کند که برای هر نوع فشار نیاز به چه نوع ضخامتی است.

استاندارد API آمریکا

استاندارد API برای صنعت نفت و گاز کاربرد دارد. این استاندارد ابعاد لوله‌ها را ارائه نمی‌دهد و برای ابعاد به استاندارد ASTM ارجاع می‌دهد. این استاندارد بیشتر بر روی ایمنی و اقتصادی بودن پروژه تمرکز کرده است.

انواع لوله مانیسمان

جدول مشخصات خرید لوله مانیسمان

مشخصات چند نمونه از رایج‌ترین لوله‌های مانیسمان رایج در جدول زیر آمده است:

ردیف جنس فولاد گرید فولاد درصد کربن درصد منگنز درصد فسفر درصد گوگرد درصد سیلیسیم عناصر آلیاژی
1 A53 A 0.25 0.95 0.05 0.045
2 A53 B 0.3 1.2 0.05 0.045
3 A106 A 0.25 0.27 0.035 0.035 0.1 مس، نیکل، کرم و مولیبدن
4 A106 B 0.3 0.29 0.035 0.035 0.1 مس، نیکل، کرم و مولیبدن
5 A406 C 0.35 0.29 0.35 0.35 0.1 مس، نیکل، کرم و مولیبدن
6 API5L X52 (1) 0.16 1.65 0.20 0.01 0.45 وانادیم، نیوبیوم و تیتانیوم
7 API5L X70 0.17 1.75 0.20 0.01 0.45 وانادیم، نیوبیوم و تیتانیوم
8 A333 1 0.3 0.4 0.025 0.025
9 A333 6 0.3 0.29 0.025 0.025 0.1 مس، نیکل، کرم و مولیبدن

انواع لوله مانیسمان

در زیر به بررسی انواع لوله‌های مانیسمان می‌پردازیم:

 • لوله رده سبک: ضخامت این رده از لوله نسبت به قطر آنها کم است. لوله‌های این رده در سایزهای 1 تا 16 اینچ و در ضخامت 3 تا 7.9 میلی‌متر به فروش می‌رسد.
 • لوله رده 40: قطر لوله‌های این رده 0.5 تا 16 اینج و ضخامت آنها 2 تا 12.7 میلی‌متر است.
 • لوله رده 80: قطر لوله‌های این رده 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت آنها 3.7 تا 21.4 میلی‌متر است.
 • لوله رده 160: قطر لوله‌های این رده همانند رده‌های 40 و 80 است اما ضخامت آن‌ها 4.7 تا 40.4 است.

رده در قیمت لوله مانیسمان مؤثر است. به هر روی، کلیه رده‌های این نوع لوله‌ها به شرح زیر است:

 1. رده 20
 2. رده 40
 3. رده 60
 4. رده 80
 5. رده 120
 6. رده 160

نکته: رده به معنای نسبت سایز به ضخامت لوله است.

کاربرد خرید لوله مانیسمان

موارد استفاده از لوله های مانیسمان عبارتند از:

 • صنایع پالایشگاهی و شرکت‌های پتروشیمی
 • مبدل‌های حرارتی و گرمایی
 • عایق کردن کابل‌های فشار قوی برق
 • نیروگاه‌های تولید انرژی
 • سکوهای نفت و گاز
 • آبرسانی صنعتی
 • آبرسانی برای امور کشاورزی
 • تاسیسات صنعتی کارخانه های تولیدی
 • صنایع دارویی، صنایع رنگ و صنایع پلی اکریل
 • خطوط لوله، خطوط آبرسانی فشار قوی، خطوط انتقال

قیمت لوله بدون درز سپاهان

عوامل تاثیرگذار در قیمت لوله مانیسمان رده 40 و 20

در آخرین قیمت لوله بدون درز سپاهان عوامل زیر تأثیرگذار هستند:

 • ابعاد
 • کیفیت
 • شرکت سازنده
 • کشور تولید کننده
 • نرخ ارز
 • تقاضای بازار

به نقل از ویکی پدیا:

تاریخچه لوله مانیسمان به دو برادر آلمانی به نام های هارد و مکس مانسمان بر می‌گردد. این دو برادر آلمانی، نخستین بار در قرن نوزدهم و حدود سال ۱۸۸۶ برای اولین بار موفق به تولید لوله از شمش فولادی به جای ورق شدند. آنها توانستند روشی ابداع کنند تا با تولید لوله های بدون درز با ضخامت بالا، مسئله فشار انتقال سیالات مخصوصاً نفت را در آن زمان، به حد جدی کاهش دهند.

کاربرد لوله فولادی

لوله‌های فولادی بخش‌هایی توخالی و معمولاً استوانه‌ای هستند که عمدتاً برای انتقال مواد قابل روان مانند مایعات، گازها، دوغاب‌ها و پودرها استفاده می‌شوند. از لوله های فولادی نیز برای ساخت سازه ها استفاده می شود. بخش های توخالی لوله های فولادی ضد زنگ بر اساس وزن واحد بسیار سفت تر از بخش های جامد هستند. این لوله از مواد مختلفی از جمله سرامیک، شیشه، فایبرگلاس، بسیاری از فلزات، بتن و پلاستیک ساخته شده است. در گذشته لوله های چوبی و سربی نیز رایج بوده است.

لوله های فلزی معمولاً از فولاد یا آلیاژهای آهن مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه و چدن نشکن ساخته می شوند. لوله های ساخته شده از آلیاژهای اینکونول، فولاد کروم-مولیبدن و تیتانیوم برای دماها و فشارهای بالا در تاسیسات کارخانه فرآیند و نیروگاه ها استفاده می شود.

انواع پروفیل فولادی

کلیدآهن وارد کننده پروفیل استنلس استیل می باشد. پروفیل های فولادی توسط سازندگان بزرگ تحت یک فرآیند ذوب زنجیره ای کامل تا آزمایش نهایی ساخته می شوند. کلیه مراحل تولید پروفیل فولادی تحت کنترل و نظر مهندسین و متخصصین می باشد. پروفیل های فولادی در گریدهای مختلفی تولید می شوند اما در ایران گریدهای 302، 201 و 420 بیشترین کاربرد را دارند.

لوله مانیسمان

کاربرد پروفیل های فولادی

پروفیل های فولادی ضد زنگ به طور گسترده برای اهداف تزئینی و صنعتی استفاده می شود. به عنوان مثال از آنها برای تولید نرده ها و حفاظ های مختلف ساختمان ها نیز استفاده می شود. به طور کلی قوطی یا پروفیل های فولادی در سازه های صنعتی و صنایع نفت، شیمیایی و گاز کاربرد فراوانی دارند.

درباره لوله درزدار

لوله های فولادی درزدار در گریدهای 304 و 316 بیشترین مصرف را دارند. برای ساخت لوله درزدار از ورق فولادی و جوش استفاده می شود. برای این منظور ورق ها را بر اساس اندازه لوله به ضخامت مورد نظر برش می دهند و پس از عبور از غلتک های نورد گرد می شوند. لوله های جوشی به دو روش جوشکاری زیرپوستی (SAW) و جوشکاری با مقاومت الکتریکی تولید می شوند. با توجه به فرآیند ساخت لوله بدون درز، میزان تحمل فشار در لوله بدون درز کمتر از لوله بدون درز است.

کاربرد لوله جوش داده شده: لوله های درزدار بیشتر برای تولید انواع پروفیل ساختمانی، لوله شوفاژ، لوله گاز استفاده می شود.

قیمت لوله مانیسمان:

در بازار لوله های فولادی بدون درز را با نام لوله مانیسمان می شناسند. از آنجایی که بیشتر این لوله ها بر روی سطح خود هیچگونه خط اتصال و جوشی ندارند؛ از لحاظ استحکام، مقاومت به خوردگی، دما و فشار بالا از کیفیت بیشتر بهره مند هستند. از لوله های مانیسمان بیشتر در صنایعی استفاده میشود که از لحاظ مقاومت حساس هستند و به ضریت اطمینان بالاتری نیاز دارند. سایت کلیدآهن نمایندگی فروش لوله مانیسمان تهران، اصفهان، اهواز و … می باشد و شما می توانید برای اطلاع از قیمت لوله مانیسمان رده 80، رده 40 اهواز به سایت کلیدآهن مراجعه کنید.

لوله مانیسمان

خرید و فروش لوله مانیسمان تهران

این محصول به دلیل نداشتن درز در ساختار خودش، یکی از بهترین گزینه های کارآمد و عالی در صنعت های حساس است. این مدل لوله توسط یک مهندس آلمانی در قرن 19 به نام مانیسمان به وجود آمد. به دلیل نبوده هیچ گونه درزی در این محصول می توان از آن ها در خط های فشار قوی و خطوط انتقال گاز و نفت استفاده کرد. شما برای خرید لوله مانیسمان این محصول می توانید به بهترین نمایندگی لوله مانیسمان رده 20، رده 80، رده 40، کاوه، 2 اینچ و ساوه و برای اطلاع از قیمت لوله مانیسمان رده 40 به وبسایت کلیدآهن مراجعه کنید.

سوالات متداول

لوله مانیسمان موجود در بنگاه های تهران معمولا تولید چه کشور هایی میباشد؟

این محصول عموما ساخت ایران با برندهای دقیق کاوه و اهواز یا ساخت کشور چین و وارداتی می‌باشد.

لوله‌های بدون درز در چه رده‌هایی عرضه می‌شود؟

اکثر این محصول موجود در بازار رده 20, رده 40, رده 80 و رده 160 می‌باشد.